Akıllı Filtreleme
Konuya Göre Filtrele
İle Göre Filtrele
Zamana Göre Filtrele
Kalkınma Ajansları bünyesinde 81 ildeki Yatırım Destek Ofislerimizde görev alan ajans uzmanları tarafından sorularınızı cevaplıyoruz.

Sorulara verilen cevaplar, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

Devlet destekleriyle ilgili her türlü nihai karar, bu konuda hukuken yetkili/ilgili kurum ve kuruluşa ait olup, bu cevaplar nedeniyle Kalkınma Ajansları ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü sorumlu tutulamaz.

Ortalama Cevap Süresi: 12,72 saat
2308 adet sonuç bulundu.
+
Merhaba ben Hatay Arsuzbun köyünde yaşamaktayım. Adıma kayıtlı 62 koyunum. Vardı. Depremde sattım şuan 25 koyun var elimde. Devlet destekli daha koyum almak istiyorum. Ne yapmam gerekir. Yardımcı olur musunuz.
S. K. - Hatay - 27.03.2023
Cevaplayan : Hatay Yatırım Destek Ofisi - Kutlu Eser - 27.03.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı;

Telefonla görüşmemizde planladığınız hayvancılık yatırımının küçük baş yönlü olduğunu belirttiniz.

Küçükbaş hayvan alımlarında doğrudan destekleme bulunmamakla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvancılıkla iştigal edenlere yönelik aşılama, test, analiz, buzağı ve anaç hayvan desteklemeleri vb. gibi desteklemeler sunulmaktadır. Bakanlık tarafından sunulan Hayvancılık Destekleri özet bilgilerine https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-hayvancilik_destekleri.pdf linkinden ve ilgili uygulama tebliğine ise https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/teblig-hayvancilik_destekleri.pdf linkinden ulaşabilirsiniz. Bu desteklemeler hakkında detaylı bilgi için bulunduğunuz ilde veya ilçede tarım ve orman müdürlüğü ile iletişime geçmenizi öneririz.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve bölgedeki bir çok ilde yaşanan deprem nedeniyle deprem bölgesindeki illerimize gelecek sorulara Zafer Kalkınma Ajansı Kütahya Yatırım Destek Ofisi tarafından cevap verilebilir.

Yatırımınıza ilişkin konular için Ajansımızı ziyaret edebilir, kutahyaydo@zafer.gov.tr adresine e-posta gönderebilir veya 0 (274) 271 77 61 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Zafer Kalkınma Ajansı olarak bölgemizde yatırım yapmayı planladığınız alanlarda, sizlere gerekli bilgilendirmeleri yapmak ve yüz yüze danışmanlık desteği vermekten de memnuniyet duyacağımızı ifade eder, sağlıklı günler dileriz.

+
Tarım sektöründe hasat ekonomik olarak büyük bir girdi maliyeti oluşturmakta. Sıfırdan başlayıp seralarda çilek domates patlıcan gibi vs. ürünlerin hasadının insansız yapay zamankineler ile yapılması konusunda yapacağımız projede endüstri 5.0 devletin sağlayacağı hibe ve imkanları öğrenmek istiyorum.
M. R. B. - Antalya - 25.03.2023
Cevaplayan : Antalya Yatırım Destek Ofisi - Sibel Doğankaya - 27.03.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Tarafınızla yapılan telefon görüşmesine istinaden Antalya ilinde uygulamayı planladığınız tarımda kullanılacak makine ve ekipmanın üretimine yönelik yatırımınıza ilişkin desteklerle ilgili bilgi almak istediğiniz anlaşılmaktadır.

1) KOSGEB tarafından yürütülen İleri Girişimcilik Destek Programı'ndan faydalanabileceğiniz değerlendirilmektedir. Sektörünüz itibarıyla, program kapsamında faydalanabileceğiniz destekler şunlardır:

Kuruluş Desteği: Gerçek Kişi işletmeleri için 5.000 TL, Sermaye şirketi işletmeleri için 10.000 TL

Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği*:

Düşük orta-düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 100.000TL

Orta-yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 200.000TL,

Yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 300.000TL,

Mentörlük, danışmanlık ve İşletme Koçluğu desteği: 10.000 TL

Performans Desteği** :

Birinci Performans Dönemi*** - İkinci Performans Dönemi***

180-539 gün ise 5.000 TL - 360-1079 gün ise 5.000 TL

540-1079 gün ise 10.000 TL - 1080-1439 gün ise 15.000 TL

1080 ve üstü gün ise 20.000 TL - 1440 ve üstü gün ise 20.000 TL

İleri girişimcilik destekleri tamamen geri ödemesizdir.

* Destek oranı %75‘tir. Makine, teçhizat ve yazılımın yerli malı olması durumunda, destek oranına % 15 ilave edilir.

** Her performans dönemi bir yılı kapsar. Sosyal Güvenlik Kurumu 4(a) kapsamındaki tüm personel için hesaplanan prim gün sayısı toplamı esas alınır.

*** Girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklenir.

İleri girişimci olabilmek için gerekli şartlara ve daha fazla bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz;

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi

2) Ayrıca yeni iş kuran gençlere 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Vergi Teşviki ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile sigorta prim teşviki getirilmiştir. Genç girişimcilere sağlanan kazanç istisnasından ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi Mükellefiyeti tesis olunan, mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler yararlanabilir. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlardan, 1/6/2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primleri, 1 yıl süreyle 82. madde uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınır üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığınca karşılanır.18-29 yaş arası genç girişimcilere sağlanan SGK desteğinin detaylarına ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-genc_girisimci_tesviki.pdf

3) Tüm bunlara ek olarak, internet sitemizdeki https://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu adresinde yer alan "Teşvik Robotu”na 2921 (Tarım ve Orman Makineleri İmalatı) US-97 Kodunu yazarak yatırım teşvikleriyle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Yatırımlarda devlet yardımları (teşvik sistemi) konusunda nihai karar, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne aittir.

Yatırımınız ile ilgili sorularınız olması halinde aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden bizlere ulaşmaktan lütfen çekinmeyiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Antalya Yatırım Destek Ofisi

Telefon: 0 (242) 332 37 37

E-posta: antalyaydo@baka.gov.tr

+
Seramik geri dönüşümü planlıyoruz. Gerekli makinalar için devlet desteği var mı?
A. K. - Bursa - 26.03.2023
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Seher İleritürk - 27.03.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Telefonla yaptığımız görüşmede seramik atıklarından geri kazanım konusunda yatırım yapmayı planladığınızı belirttiniz. Geri Kazanım tesisleri çevre izin ve lisans Yönetmeliği kapsamında Çevre Lisansına tabi yatırımlardandır. Yatırımınızın US-97 Kodu "3720.0.01.99” olan geri dönüşüm tesisi (metal olmayan atık hurdalar) kapsamında öncelikli yatırım olarak aşağıda belirtilen 5. bölge teşvik unsurlarından faydalanmasının mümkün olduğu düşünülmektedir.

 • KDV İstisnası: Yatırım teşvik belgesi kapsamında yurt içinden ve yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat ile belge kapsamındaki yazılım ve gayri maddi hak satış ve kiralamaları için katma değer vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanır. İmalat ve turizm sektöründe belge kapsamında gerçekleştirilen bina-inşaat harcamaları, 31/12/2025 tarihine kadar KDV istisnasından yararlandırılabilir.
 • Gümrük Vergisi Muafiyeti: Yatırım teşvik belgesi kapsamında yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için gümrük vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanır.
 • Yatırım Yeri Tahsisi: (Yatırım teşvik belgesi düzenlenmiş stratejik yatırımlar, bölgesel ve öncelikli yatırımlar için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca (Milli Emlak Genel Müdürlüğü) belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yatırım yeri tahsis edilebilir.
 • SGK İşveren Hissesi Desteği – 7 yıl %35 Yatırıma katkı oranı: Yatırım Teşvik Belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının belirli bir süre Bakanlıkça karşılanmasıdır.
 • Vergi İndirim Desteği – Vergi indirim oranı %80, yatırıma katkı oranı %40: Vergi indirimi; gelir veya kurumlar vergisinin, yatırım için öngörülen katkı tutarına ulaşıncaya kadar indirimli olarak uygulanmasıdır.
 • Faiz Desteği – TL 5 puan, döviz 2 puan İndirimli, 1 Milyon 400 bin TL’yi geçemez: Yatırım teşvik belgesi kapsamında kullanılan en az bir yıl vadeli krediler için sağlanan bir finansman desteğidir. Teşvik belgesinde kayıtlı sabit yatırım tutarının %70’ine kadar kullanılan krediye ilişkin ödenecek faizin veya kâr payının belli bir kısmı Bakanlığımızca karşılanmaktadır.

Yatırım başvurunuzda istenecek belgeler şu şekildedir:

Yatırımla ilgili özel şartlar şu şekildedir:

01/05/2021-31/12/2025 tarihleri arası bina-inşaat harcamalarına KDV istisnası uygulanmaktadır. Mevcut bir tesis kendi ihtiyacı için arıtma tesisi kuruyor ise de öncelikli sektör yatırımları olarak değerlendirilebilir. Çevre izin ve lisans yönetmeliği kapsamında çevre lisansına tabi yatırımlar öncelikli yatırım kapsamında değerlendirilerek 5. bölge teşviklerinden (6. bölge hariç) yararlanmaktadır.

Yatırım teşvik belgesi başvuruları Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi (E-TUYS) aracılığıyla yapılmakta, nihai değerlendirme ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Detaylı bilgiye ulaşmak için internet sitemizdeki aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

https://www.yatirimadestek.gov.tr/destek/yatirim-tesvik-sistemi-2012-3305-sayili-karar/126

Ayrıca, KOSGEB tarafından uygulanmakta olan İleri Girişimcilik destek programı kapsamında ileri girişimci eğitimini tamamlayan girişimcilerin kurduğu ve KOSGEB tarafından belirlenen ileri girişimci programı faaliyet konuları tablosunda belirtilen konularda faaliyet gösteren işletmeler 375.000 TL’ye kadar desteklenebilmektedir. Destek programına ilişkin ayrıntılı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi adresinden erişim sağlanabilmektedir.

Tereddüt edilen konularda daha detaylı bilgi almak üzere aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizden tarafımıza geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)

Bursa Yatırım Destek Ofisi

Tel: 0224 211 13 27

E-Posta: bursa@bebka.org.tr

+
Sayın Yetkili, Maraş ilinde bulunan Altın işleme tesisi yatırımımız olacaktır. Bilindiği üzere deprem bölgesi olduğundan yeni yapılacak yatırımlar için öncelik sağlanıyor mu Teşvik robotundan sorgulama yaptığımızda kuyumculukla ilgili ürünlerin imalatı sadece genel teşvik kapsamında. Ancak deprem sonrası Maraş ilinde yapılacak bu yatırıma başka destekler alınabilir mi Bilgilerinizi rica ederim.
D. S. - Kahramanmaraş - 27.03.2023
Cevaplayan : Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi - Kutlu Eser - 27.03.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefonla yaptığımız görüşmede kuyumculuk üzerine altın işleme yatırımı planladığınız anlaşılmıştır. Sorunuzda da ifade ettiğiniz gibi sektörünüzden dolayı şuan için Genel Teşvik (KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti) desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Deprem nedeniyle Cazibe Merkezleri Programı kapsamına alınacak il ve ilçeler belirlenince 6. bölge desteklerinden yararlanma imkanı oluşabilir.

Yatırımlarda devlet yardımları (teşvik destekleri) konusunda nihai karar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne aittir.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve bölgedeki bir çok ilde yaşanan deprem nedeniyle deprem bölgesindeki illerimize gelecek sorulara Zafer Kalkınma Ajansı Kütahya Yatırım Destek Ofisi tarafından cevap verilebilir.

Yatırımınıza ilişkin konular için Ajansımızı ziyaret edebilir, kutahyaydo@zafer.gov.tr adresine e-posta gönderebilir veya 0 (274) 271 77 61 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Zafer Kalkınma Ajansı olarak bölgemizde yatırım yapmayı planladığınız alanlarda, sizlere gerekli bilgilendirmeleri yapmak ve yüz yüze danışmanlık desteği vermekten de memnuniyet duyacağımızı ifade eder, sağlıklı günler dileriz.

+
Hayırlı günler. Biz ailecek sulu tarım ile uğraşmaktayız. Tarlamız Bitlis'in Ahlat ilçesinde merkeze kayıtlı ve toplam 150 dönüm kadar. Sulamayı şebeke elektriğine bağlı dalgıç ile yapıyoruz. Sulama için gerekli enerjiyi GES'ten (güneş enerjisi santrali) sağlamayı düşünüyorum. Devletin bu konuda teşvik hibe veya faizsiz kredi imkanı var mı? Varsa bu sistemler on grid ve off grid olmak üzere ikiye ayrılıyor. Hangisini kapsıyor destekler?
K. A. - Bitlis - 23.03.2023
Cevaplayan : Bitlis Yatırım Destek Ofisi - Kerem Akın - 24.03.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Detaylı bilgi vermek adına telefondan size ulaşılmaya çalışılmış ancak çağrımız yanıtsız kaldığı için görüşme sağlanamamıştır. Teşvik yatırımları çeçevesinde yatırımınızla ilgili şartlar ve destekler aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Lisanssız faaliyet kapsamında ve bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü ile sınırlı olmak kaydıyla, güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi yatırımları faiz/kâr payı desteği sağlanmaksızın Bitlis’in de dâhil olduğu 6. bölge illerinde bölgesel desteklerden yararlanır. Diğer taraftan güneş enerjisinden elektrik üretimi yatırımlarında; modernizasyon niteliğindeki yatırımlar, 240 KW altı kapasitedeki (çatı dâhil) yatırımlar ve yurt dışından temin edilecek güneş paneli ve güneş paneli taşıyıcı konstrüksiyon sistemleri teşvik edilmeyecek yatırımlar arasında sayılmaktadır.

Sonuç olarak 240 KW ve üstü lisanssız güneş enerjisine dayalı yerli sistemler tercih ederek gerçekleştirilecek bir güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi yatırımında, 1 milyon 500 bin TL tutarında yatırım gerçekleştirmek şartıyla;

- Makine ve teçhizat için KDV istisnasından,

-10 yıl SGK işveren hissesi desteğinden,

-10 yıl SGK işçi hissesi desteğinden yararlanılabilir.

Detaylı bilgiye ulaşmak için Teşvik Robotu'nda güneş enerjisi santrali (GES), US-97 Kodu: 4010.0.01.99 olarak sorgulama yapabilirsiniz.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi yatırımları desteklenebilmektedir. Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi programı kapsamında %50 oranında 500.000 TL’ye kadar şebekeden bağımsız (off grid) yatırımlar, Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi programı kapsamında da %50 oranında 2.000.000 TL’ye kadar şebekeye bağlı (on-grid) yatırımlar desteklenmektedir. İlgili programların 2022-2023 dönemi başvuru süresi sona ermiş olup gelecek yıl için programlar takip edilebilir.

Yatırım destekleriyle ilgili sorularınız için Bitlis Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret edebilir veya aşağıda yer alan iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Bitlis Yatırım Destek Ofisi

Adres: Beş Minare Mah. OSB Alanı OSB İdari Binası Bitlis
Telefon: 0434 226 66 48
E Posta: bitlis@daka.org.tr

+
Eşim bio enerji eğitimini tamamladı ve sertifikası var. Kendi işyerini açabilir mi? Hangi teşviklerden yararlanabilir?
M. B. - Denizli - 23.03.2023
Cevaplayan : Denizli Yatırım Destek Ofisi - Özlem İnce - 24.03.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Yatırım düşünceniz ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için bırakmış olduğunuz irtibat bilgisinden tarafınıza ulaşım sağlanmıştır. Telefon görüşmesinde şehir merkezinde hizmet verecek bir bio enerji merkezi açmayı planladığınıza yönelik bilgi edinilmiştir. Öncelikle sağlık hizmetlerinin KOSGEB Girişimcilik desteği kapsamında olmadığını belirtmek isteriz.

Belirli şartlar dahilinde sağlayacağınız istihdama yönelik olarak Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından işverenlere değişen sürelerle ve tutarlarla prim, vergi veya ücret destekleri imkânı sağlayan istihdam teşvikleri hakkında aşağıdaki linki incelemenizi öneririz.

https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-iskur_destekleri.pdf

Ayrıca yeni iş kuran gençlere 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Vergi Teşviki ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile sigorta prim teşviki getirilmiştir. Genç girişimcilere sağlanan kazanç istisnasından ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan, Mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler yararlanabilir.193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 20 nci maddesi ile ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan genç girişimcilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri kazançlarından yıllık 75.000 TL’lik kısmı gelir vergisinden istisna edilmiştir. 18-29 yaş arası genç girişimcilere sağlanan SGK desteğinin detaylarına ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-genc_girisimci_tesviki.pdf

Daha ayrıntılı bilgi almak için Güney Ege Kalkınma Ajansı Denizli Yatırım Destek Ofisimizi ziyaret edebilir, telefonla bize ulaşabilirsiniz.

Telefon: 0258 371 8847

E posta: denizli@geka.gov.tr

+
Deprem Bölgesine yatırımlar için teşvikler nelerdir ve hangi alanlara uygulanmaktadır?
M. Ü. E. - Osmaniye - 23.03.2023
Cevaplayan : Osmaniye Yatırım Destek Ofisi - Kutlu Eser - 24.03.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefon ile yapılan görüşmede Osmaniye ilinde tuğla (sırsız karo) imalatı üzerine yatırım yapmak istediğinizi belirttiniz.

Yatırım Teşvik Sistemi US-97 ulusal faaliyet ve sektör sınıflaması esasına göre yatırımın seçilen ilde desteklenip desteklenmediğini söylemektedir. Buna göre yatırımınız Proje bazında Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğünce başvurunuzun proje bazında (makine parkı ve üretim prosesi gibi yönlerden) yapılacak değerlendirme sonucunda US-97 Kodu 2693.2.02 olan tuğla, kiremit yatırımı mı? yoksa US-97 kodu 2692.0.01 olan tuğlalar, bloklar, karolar ve benzeri seramik eşyaların imalatı mı? kararı verilmektedir.

Yapılan değerlendirme sonucunda yatırımınız US-97 kodu 2693.2.02 olan tuğla kiremit yatırımı olarak değerlendirilirse, tuğla ve kiremit üretimine yönelik modernizasyon cinsi dışındaki yatırımlar teşvik edilemeyecek yatırımlardandır. Bu nedenle Komple Yeni Yatırım ve Tevsi Yatırım gibi yatırım cinsinde gerçekleştirilecek tuğla ve kiremit yatırımları teşvik edilmeyecektir.

Diğer yandan yatırımınız US-97 kodu 2692.0.01 olan tuğlalar, bloklar, karolar ve benzeri seramik eşyaların imalatı olarak değerlendirilirse bu durumda

 1. KDV İstisnası
 2. Gümrük Vergisi Muafiyeti
 3. Vergi İndirimi Desteği
 4. SGK Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği
 5. Faiz veya Kar Payı Desteği
 6. Yatırım Yeri Tahsisi

gibi desteklerden yararlanma imkanınız bulunmaktadır. Destek süre ve oranlarını görmek için yatirimadestek.gov.tr sitesinde yer alan teşvik robotunu kullanabilirsiniz.

Osmaniye veya diğer illerimizin yatırım ortamı ve yatırım yeri araştırmalarınızda ilgili ilimizin balı bulunduğu Kalkınma Ajansı birimlerinden yatırım destek ofisleri ile iletişime geçebilirsiniz. Tüm kalkınma ajanslarımızın ve ajanslarımıza bağlı yatırım destek ofislerinin iletişim bilgilerine https://ka.gov.tr/kalkinma-ajanslari adresinden erişebilirsiniz.

Yatırımlarda devlet yardımları (teşvik destekleri) konusunda nihai karar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne aittir.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve bölgedeki bir çok ilde yaşanan deprem nedeniyle deprem bölgesindeki illerimize gelecek sorulara Zafer Kalkınma Ajansı Kütahya Yatırım Destek Ofisi tarafından cevap verilebilir.

Yatırımınıza ilişkin konular için Ajansımızı ziyaret edebilir, kutahyaydo@zafer.gov.tr adresine e-posta gönderebilir veya 0 (274) 271 77 61 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Zafer Kalkınma Ajansı olarak bölgemizde yatırım yapmayı planladığınız alanlarda, sizlere gerekli bilgilendirmeleri yapmak ve yüz yüze danışmanlık desteği vermekten de memnuniyet duyacağımızı ifade eder, sağlıklı günler dileriz.

+
Tekstil sektöründe kullanılmak için Çin'den son teknoloji makineler getirip pazarlamak istiyorum teknik servisi sağlayacak kabiliyette arkadaşlarımız var bununla alakalı hiç param yok ama yatırım yapmak isteyen kişiler bulabilirim ama benimde kendi paramın olması şart teknik servis desteğini verecek arkadaş ile beraber Çin'e gidiş geliş konaklama rehber tercüme için minimum 100.000 TL gidiyor ve bu işi çok kârlı hem kendimizin hem yatırım yapacak kişinin hem de ülkemiz için benimde ortaya sermaye koymam şart gidiş geliş maliyeti çok olduğu için 2.500.000$ alım yapmak gerekiyor benim finans desteğine ihtiyacım var bunun için ne yapmalıyım?
İ. E. - İstanbul - 23.03.2023
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 23.03.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Tekstil Makineleri toptan ve perakende ticareti kapsamındaki bir faaliyetin 3305 sayılı Kararname kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteklerinden yararlanma imkânı bulunmamaktadır.

Detaylı bilgi almak için İstanbul Yatırım Destek Ofisini ziyaret edebilir, invest@istka.org.tr adresine e-posta gönderebilir veya 0212 468 34 19 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

+
Denizli nin Pamukkale ilçesi Korucuk Mahallesi'nde 1 dönüm arazi içinde (duruma göre arttırılabilir) salep yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Bu konuda kimden ne gibi destek ve yardım alabilirim? yönlendirmeniz için şimdiden teşekkür ediyorum
O. B. - Denizli - 22.03.2023
Cevaplayan : Denizli Yatırım Destek Ofisi - Yeliz İlhan - 23.03.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Yatırım düşünceniz ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için bırakmış olduğunuz irtibat bilgisinden tarafınıza ulaşım sağlanmış ve Pamukkale ilçesinde yaklaşık 1 dönüm arazi içinde salep yetiştiriciliğine başlayacak olduğunuz ve buna ilişkin desteklerle ilgili bilgi almak istediğiniz öğrenilmiştir.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI - TARIMA DAYALI EKONOMİK YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ

Şu an itibariyle başvuruya kapalı olmakla birlikte, yatırım konunuzla ilgili olarak, KOBİ düzeyinde olmak üzere; kadın, genç Girişimciler ile üretici örgütlerine öncelik verilerek gerçek ve Tüzel kişilerin başvuru yapabildiği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen destek türü olan "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (KKYDP)” ile Tıbbi ve aromatik bitkilerin ve bitkisel ürünlerin işlenmesi, kurutulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yeni tesis, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon niteliğindeki yatırım faaliyetleri desteklenmektedir. Bu destek türü bilgi edinmeniz amacıyla sunulmuş olup şu anda başvuruya açık olmadığından önümüzdeki dönemdeki program çağrılarını www.yatirimadestek.gov.tr web sitemizden takip etmenizi öneririz.

Son başvuru tarihi 08/05/2023 olan ve tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren meslek yüksekokulları veya üniversite mezunları için " Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklemesi Programı (KKYDP) kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projelerinin Desteklenmesi” programı bulunmaktadır. Bitkisel üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında; fide, fidan yetiştiriciliği, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı yetiştiriciliği konularında üretilen ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik proje konularına KDV hariç olmak üzere en fazla 250.000 TL’ye kadar Hibe Desteği verilmektedir.

Tarımsal ürünlerin üretimine yönelik desteklemeler çerçevesinde; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gübre, mazot, sertifikalı fidan/fide kullanımı vb diğer desteklerine dair detaylı bilgi edinmek için https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Tarimsal-Destekler ve https://www.yatirimadestek.gov.tr/arama?q=tar%C4%B1m+ve+orman adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

TARIMSAL ÜRETİME DAİR DÜŞÜK FAİZLİ YATIRIM VE İşletme Kredisi

" T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği" kapsamında 31 Aralık 2023’e kadar geçerli Kredi desteklerine https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-dusuk-faizli-tarimsal-krediler-destegi.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Farklı sorularınız ve ayrıntılı bilgi için Güney Ege Kalkınma Ajansı Denizli Yatırım Destek Ofisimizi ziyaret edebilir ya da telefonla bize ulaşabilirsiniz.

Telefon: 0258 371 8847

E posta: denizli@geka.gov.tr

+
Manavgat Oymapınar bölgesinde clamping gastronomi ve doğa sporları ile alakalı 40 adet bungalov tipi tesis kurmak istiyorum yer tahsisi konusunda devletimizin ne gibi bir teşviği bulunmakta başvuru için ne yapmalıyım?
F. M. - Antalya - 22.03.2023
Cevaplayan : Antalya Yatırım Destek Ofisi - Selin Şen Yıldız - 23.03.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Sizinle yaptığımız telefon görüşmesinde Antalya’da bungalov evlerinden kırsal turizm konaklama tesisi yatırımı yapmak istediğinizi belirttiniz. Sizinle yapılan görüşmede yatırım konunuzun ‘’Dağ evleri" (US-97 5510) değerlendirilmesi durumunda "Yatırım Teşvik Belgesi" almak için başvuruda bulunabilir ve aşağıda belirtilen bölgesel teşvik destek unsurlarından yararlanılabilirsiniz. Ancak konaklama tesisi yatırımlarının Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında desteklenmesi, turizm yatırımı belgesi (detaylı bilgi için https://yigm.ktb.gov.tr/TR-9581/turizm-yatirimi-belgesi-talebi.html) ve yatırımın Tamamlama Vizesi aşamasında sunulacak olan turizm işletme belgesinin Kültür ve Turizm Bakanlığından () alınması koşuluyla yapılabilmektedir. Özetle KTB'den turizm yatırım/işletme belgesi olmayan tesisler teşvik kapsamı dışındadır.

Antalya İlinde yapılacak 3 milyon TL ve üzeri dağ evi yatırımınız için 1. bölgede uygulanan aşağıdaki bölgesel desteklerden faydalanabilirsiniz;

Yatırım teşvik belgesi ile ilgili işlemler, E-TUYS müracaatınıza istinaden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Teşvik belgesi kapsamındaki yatırım yeri tahsisi ise bulunduğunuz ildeki Milli Emlak İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Burada ilk yöntem yatırıma uygun taşınmazı kendiniz belirleyip, müdürlüğe vereceğiniz bir dilekçe ile taşınmaz üzerinde kendiniz lehine İrtifak Hakkı tesis edilmesi veya kullanma izni verilmesi talebinde bulunmak olacaktır. İkinci yöntem ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından belirlenen ve ilan edilen taşınmazlardan yapmak istediğiniz yatırım için uygun olan taşınmaz üzerinde kendiniz lehine irtifak hakkı tesis edilmesi veya kullanma izni verilmesi talebinde de bulunmaktır. Teşvik mevzuatı kapsamında ilana çıkarılan taşınmazlar için Kamu Taşınmazlarının Yatırımlara Tahsisine İlişkin Esas ve Usullerin eki form dilekçeyi doldurarak, bu Usul ve Esasların ekinde yer alan belgeler ve Yatırım Bilgi Formunu komisyon başkanlığına iletmeniz gerekmektedir.

Yatırım yeri tahsisi için alacağınız yatırım teşvik belgelerinde, yatırım yeri tahsisinin destek unsuru olarak mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Bakanlığımızca yatırım teşvik belgesi düzenlenmesi ve belge kapsamında yatırım yeri tahsisi desteğinin öngörülmesi kesin tahsis işlemi için yeterli olmayıp bir ön koşul niteliği taşımaktadır.

Konuyla ilgili diğer sorularınız için aşağıda bulunan iletişim bilgileri üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Antalya Yatırım Destek Ofisi

E posta: Antalyaydo@baka.gov.tr

Tel: (0242) 332 37 37

Soru Formu
Adınız Soyadınız
E - Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Yatırım Yapılacak İl
Soru