Akıllı Filtreleme
Konuya Göre Filtrele
İle Göre Filtrele
Zamana Göre Filtrele
Kalkınma Ajansları bünyesinde 81 ildeki Yatırım Destek Ofislerimizde görev alan ajans uzmanları tarafından sorularınızı cevaplıyoruz.

Sorulara verilen cevaplar, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

Devlet destekleriyle ilgili her türlü nihai karar, bu konuda hukuken yetkili/ilgili kurum ve kuruluşa ait olup, bu cevaplar nedeniyle Kalkınma Ajansları ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü sorumlu tutulamaz.

Ortalama Cevap Süresi: 16,55 saat
2760 adet sonuç bulundu.
+
S.a ben yıllardır hayalim olan çocuk bezi fabrikası kurmaktı ama bir türlü finansmanını sağlayamadım. İlk basamak olarak ıslak mendil fabrikası açmaya çalıştım, makinaları ekonomik kriz yüzünden o hayalimde olmadı. Şimdi eğer bu fabrikaların finansmanını vesile olacak ve akabinde kredi sistemi gibi geri ödeyeceğim veya hibe imkanları var mı? Alabileceğim öz sermayemle en düşük makina ile lokal pazar başlangıcı yaparak bu işe girmeyi hayal ediyorum, lütfen yardım ederseniz çok minnettar olucam. Şimdiden vereceğiniz seferki bilgiler için teşekkürler.
M. Ö. - Diyarbakır - 29.09.2023
Cevaplayan : Diyarbakır Yatırım Destek Ofisi - Osman Yakut - 29.09.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Sizlerle yaptığımız telefon görüşmesinde iletmiş olduğunuz bilgiler çerçevesinde, Diyarbakır’da çocuk bezi ve ıslak mendil imalatı yapmayı planladığınızı, söz konusu yatırım kapsamında yararlanabileceğiniz destekler hakkında bilgi almak istediğinizi belirttiniz. Planlanan yatırımınız için yararlanabileceğiniz destekler aşağıda yer almaktadır:

KOSGEB Destekleri:

Ülkemizin stratejik öncelikleri doğrultusunda belirlenen sektörlerde Girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin hayatta kalma oranının arttırılmasını amaçlayan KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı’na ileri girişimci eğitimini tamamlamış olan girişimcilerin kurduğu ve KOSGEB tarafından belirlenen konularda faaliyet gösteren işletmeler başvurabilmektedir. Destek programı kapsamında kuruluş desteği, performans desteği, makine-teçhizat ve yazılım desteği ile Mentörlük, danışmanlık ve İşletme Koçluğu desteği ve sertifika desteği sağlanmaktadır. Program kapsamında destekler geri ödemesiz olarak verilmektedir. Yatırımınızın NACE Kodu 17.22.04 ve içeriği " Hijyenik havlu ve tamponlar, kadın bağı, pedler, bebek bezleri vb. hijyenik ürünler ile giyim eşyası ve giysi aksesuarlarının imalatı (kağıt hamurundan, kağıttan, selüloz vatkadan veya selüloz lifli ağlardan yapılmış)” olarak tanımlanmıştır. Bu faaliyet kolu için İleri Girişimci Destek Programı faaliyet konuları tablosuna istinaden düşük teknoloji düzeyi için geçerli olan destek unsurlarından faydalanma imkânınız bulunmaktadır. Bu kapsamda, Gerçek Kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 TL, Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 TL kuruluş desteği, düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere üst limiti 100.000 TL olmak üzere makine, teçhizat ve yazılım desteği sağlanabilmektedir. Makine, teçhizat ve yazılım desteği için destek oranı %75 olup makine, teçhizat ve yazılımın yerli malı olması durumunda, destek oranına %15 ilave edilir. Program hakkında detaylı bilgi ve başvuru için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi

Firmanızı kurduktan sonra Finansman Destek Programı, İşletme Geliştirme Destek Programı gibi farklı KOSGEB desteklerine de başvuru yapabiliriniz. Ayrıntılı bilgi için KOSGEB web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/

Yatırım Teşvik Belgesi Kapsamındaki Destekler:

Yapmak istediğiniz yatırım için asgari 1,5 milyon TL yatırım tutarı şartı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne başvurarak teşvik belgesi alabilirsiniz ve bu belge ile 6. bölgede yer alan ilimizde aşağıda belirtilen bölgesel teşvik unsurlarından yararlanabilirsiniz.

KDV İstisnası: Teşvik belgesi kapsamında yurt içinden ve yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için katma değer vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanmaktadır. Ayrıca 01/05/2021- 31/12/2025 tarihleri arası bina-inşaat harcamalarına KDV istisnası uygulanmaktadır.

Gümrük Vergisi Muafiyeti: Teşvik belgesi kapsamında yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için gümrük vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanmaktadır.

Vergi İndirimi Desteği (Vergi İndirim Oranı %90, Yatırıma Katkı Oranı %50): Gelir veya Kurumlar Vergisinin, yatırım için öngörülen katkı tutarına ulaşıncaya kadar, indirimli olarak uygulanmasıdır.

SGK İşveren Hissesi Desteği (10 yıl limitsiz yatırıma katkı oranı): Teşvik belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının Bakanlıkça karşılanmasıdır.

SGK İşçi Hissesi Desteği (10 yıl): Teşvik belgesine istinaden gerçekleştirilecek yatırımla sağlanan ilave istihdam için Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmesi gereken sigorta primi isçi hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının Bakanlıkça karşılanmasıdır.

Faiz/Kâr Payı Desteği: TL 7 puan, Döviz 2 puan indirimli, 1 Milyon 800 Bin TL'yi geçemez.

Yatırım Yeri Tahsisi: Kamu Taşınmazlarının Yatırımlara Tahsisine İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında yer tahsisi yapılabilmektedir.

Söz konusu yatırımınızla ile ilgili detaylı bilgi edinmek ve teşvik unsurlarına dair temel hesaplamalar için https://www.yatirimadestek.gov.tr/ sitesindeki Teşvik Robotu uygulamasından faydalanabilirsiniz. Teşvik Robotu uygulamasında " US-97 Kodu veya tanımına göre arama yapınız.” açıklaması yer alan kutucuğa yatırıma konu anahtar kelimeleri yazıp, gelen seçeneklerden uygun olanı seçerek ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilirsiniz.

Teşvik unsurlarından faydalanabilmek için öncelikle Yatırım Teşvik Belgesine başvuru yapmanız ve teşvik belgenizin onaylanması gerekmektedir. Yatırım teşvik belgesi onaylanmadan önce yapılan harcamalar teşvik kapsamında değerlendirilmemektedir.

Yatırım teşvik belgesi başvuruları, Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi (E-TUYS) https://etuys.sanayi.gov.tr/ebelge/ üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. E-TUYS’a ilişkin detaylı yönlendirici bilgiye ve yetkilendirme kılavuzuna https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri adresinden ulaşabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi almak için Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır Yatırım Destek Ofisimizi ziyaret edebilir, 0 (412) 237 12 16 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

+
Enerji verimliliği 5. bölge destekleri ile ilgili kurumlar vergisi indirimi nasıl hesaplanıyor? SGK desteğinin kişi sayısı ya da tutar üzerinden bir limiti var mı?
K. A. - Bilecik - 28.09.2023
Cevaplayan : Bilecik Yatırım Destek Ofisi - Yiğit Şahal - 28.09.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefonda konuştuğumuz üzere, Kurumlar Vergisi indirimini bahsettiğiniz destek bölgesi üzerinden örnek olarak hesaplayabiliriz.

100 milyon TL tutarında öncelikli yatırıma giren Bilecik'e yapacağınız yatırımınızda size verilecek Vergi İndirimi Desteği; Vergi İndirim Oranı %80, Yatırıma Katkı Oranı %40 olarak belirlenmiştir.

Örneğin 10 milyon TL tutarında senelik vergi ödemeniz var. %80 oranında indirim uygulanacak olan vergi tutarınız için o sene 2 milyon TL tutarında vergi ödeyeceksiniz. Her yıl yararlanılacak vergi indirimi toplamı ise yatırımınız 100 milyon TL, yatırıma katkı oranı da %40 olduğu için 40 milyon TL olacaktır. Bu tutara ulaşıncaya kadar vergi indirimi teşvikinden yararlanmaya devam edeceksiniz.

Aynı örnek üzerinden devam edersek, SGK işveren primi hissesi desteğinde 7 yıl boyunca devam edecek şekilde yatırıma katkı oranı %35 olarak belirlenmiştir. Bu durumda 100 milyon TL tutarındaki yatırımınızda 7 yıl boyunca 35 milyon TL'ye kadar olan bir tutarda SGK prim teşvikinden yararlanacaksınız.

Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

Bilecik Yatırım Destek Ofisi

Bilecik 1. Organize Sanayi Bölgesi

Gazi Bulvarı No:2 Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Binası

Merkez / Bilecik

Tel : +90 224 211 13 27 / 3

Faks: +90 228 212 00 38

+
Merhaba sayın yetkili, İstanbul'da aktif üretim yapan firmayız. Sivas merkezde herhangi bir OSB'de alüminyum ekstrüzyon tesisi kurmak istiyoruz. Bu bağlamda hangi desteklerden yararlanabiliriz?
S. A. - Sivas - 28.09.2023
Cevaplayan : Sivas Yatırım Destek Ofisi - Yunus Emre Şeker - 28.09.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefon görüşmemize istinaden planladığınız yatırım metal ürünleri imalatı kapsamında değerlendirilmiştir. Sivas Merkez 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde düşündüğünüz yatırım konusu 2012/3305 sayılı "Yatırım Devlet Yardımları Hakkında Karar"da belirtilen öncelikli yatırım konularından olması sebebiyle 5. bölge teşviklerinden yararlanabilmektedir. Faydalanabileceğınız destek unsurları şu şekildedir:

01/05/2021 - 31/12/2025 tarihleri arası bina-inşaat harcamalarına KDV İstisnası uygulanmaktadır.

Ajansımızın mevcutta bu kapsamda herhangi bir desteği bulunmamaktadır ancak sektörünüz KOSGEB tarafından desteklenen imalat kollarına girmektedir. KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında orta-yüksek teknoloji sınıfına giren sektörünüzde 200.000 TL'ye kadar makine, teçhizat ve yazılım desteği alabilirsiniz. Kuruluş aşamasına müteakip yararlanabileceğiniz KOSGEB Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programına ise bağlantıdan ulaşabilir (https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/3/destekler), ilimizdeki KOSGEB Sivas Müdürlüğü ile iletişime geçerek detaylar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İlave sorularınız olması durumunda Sivas Yatırım Destek Ofisi ile 0 346 222 08 00 telefon numarası ve sivasydo@oran.org.tr e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca telefonda görüştüğümüz üzere ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

+
Merhaba, sorular içinde bulamadım. Mersin Serbest Bölgede bulunan ikinci el tekstil eşyaları için elleçleme işlemleri yapan firmamız bulunmaktadır. Faaliyetlerimiz kapsamında yatırım teşvik belgesi desteklerinden faydalanabilir miyiz?
F. T. - Mersin - 28.09.2023
Cevaplayan : Mersin Yatırım Destek Ofisi - Pınar Demirbolat - 28.09.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Yapmış olduğumuz telefon görüşmesinde faaliyet alanınızın 469004 nace kodu altında yer alan "Çeşitli malların toptan ticareti" olduğu ifade edilmiştir. Bahse konu faaliyet alanı yatırım Yatırım Teşvik Sistemiarlanamamaktadır.

Yatırımınızla ilgili ilave sorularınız için Mersin Yatırım Destek Ofisi’ne ziyarette bulunabilir veya 0 324 237 80 86 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Çukurova Kalkınma Ajansı

Mersin Yatırım Destek Ofisi

Üç Ocak Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Mersin Ticaret Borsası Kompleksi Kat:2 3/21 Akdeniz / MERSİN

0 324 237 80 86

info@investmersin.org

info@cka.org.tr

+
İyi günler, Adana İmamoğlu ilçesine desteklediğin tarım üzerine bir yatırım var mı?
Ö. F. K. - Adana - 26.09.2023
Cevaplayan : Adana Yatırım Destek Ofisi - Levent S. Selekoğlu - 27.09.2023
Cevap :

Değerli Yatırımcı,

Telefonla yaptığımız görüşmede belirttiğiniz üzere; İmamoğlu ilçesinde kavrulmuş, tuzlanmış yerfıstığı üretimine ilişkin bir yatırım yapmayı planlamaktasınız. Söz konusu faaliyet alanında gerçekleştireceğiniz asgari 2.000.000 TL tutarlı yatırımınız için "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” kapsamında genel ve bölgesel teşvik unsurlarından faydalanabilirsiniz.

Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti uygulanmaktadır. Buna göre; teşvik belgesi kapsamında temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için katma değer vergisi ve Gümrük Vergisi Muafiyeti sağlanmaktadır. Ayrıca 31/12/2025 tarihine kadar bina-inşaat harcamaları için de KDV İstisnası uygulanmaktadır.

Adana ili Yatırım Teşvik Sisteminde 3. bölgede yer almakla birlikte, yatırımınızı İmamoğlu ilçesinde gerçekleştirmeniz durumunda bir alt bölge (4. bölge) yatırım teşviklerinden faydalanabilirsiniz. Bölgesel Teşvik Sistemi kapsamında SGK işveren hissesi desteği, Vergi İndirimi Desteği ve faiz desteğinden faydalanma imkânınız bulunmaktadır. SGK işveren hissesi desteğinden 6 yıl veya %25 Yatırıma Katkı Oranı nispetinde, Vergi İndirimi Desteğinden ise %70 oranında ve Yatırıma Katkı Oranı %30 olacak şekilde faydalanabilirsiniz. Ayrıca 1.200.000 TL’yi geçmeyecek Kredilerde TL’de 4 puan, dövizde 1 puan indirimli Kredi kullanma hakkına sahip olabilirsiniz.

Yatırımlarınızla ilgili ilave sorularınız için Çukurova Kalkınma Ajansı Adana Yatırım Destek Ofisini ziyaret edebilir, info@cka.org.tr adresine e-posta gönderebilir veya 0-322-363-0040 telefon numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

İyi günler dileriz.

+
2250 kosher 55.000 tl organik 70.000 fssc belgeleri aldım bu belgeler için alabileceğim destek var mı?
B. - Aydın - 27.09.2023
Cevaplayan : Aydın Yatırım Destek Ofisi - Armağan Aydın - 27.09.2023
Cevap :

Değerli Yatırımcımız,

Telefon ile size ulaşım sağlanamadığından belge destekleri hakkında bilgilere aşağıda genel olarak yer vermek isteriz.

Söz konusu belgelerin yetkili kurumlarca akredite edilmiş kurumlar tarafından düzenlenmesi durumunda KOSGEB tarafından sunulan İşletme Geliştirme Destek Programından faydalanmanız mümkündür.

Bu destekten faydalanmak için belgelendirme hizmeti işlemine ait ödeme ve faturalandırılma işlemlerinden önce KOSGEB'e başvuru yapmanız gerekmektedir. Programla ilgili detaylı bilgilere https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6798/isletme-gelistirme-destek-programi linkinden ulaşabilirsiniz.

Yatırımınız hakkında diğer sorularınız için ofisimizi ziyaret edebilir, aydin@geka.gov.tr adresine e-posta gönderebilir veya 0 256 211 0216 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Aydın Yatırım Destek Ofisi

Köprülü-Veysipaşa Mah. Çankaya Cad. No:18 Efeler / AYDIN

Tel: +90 256 211 0 216

Fax: +90 256 211 0 213

+
Merhabalar, Mersin ve çevre ilçelerinde kırsal turizm alanında faaliyet göstermek amacıyla 3 veya 4 yıldızlı bungalov otel yatırımı yapmayı planlıyorum. Bu alanda Mersin ilinde faydalanabileceğim başta kırsal kalkınma kırsal turizm programı olmak üzere finansman kaynakları nelerdir? İlginize şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.
M. D. - Mersin - 27.09.2023
Cevaplayan : Mersin Yatırım Destek Ofisi - Hakan Bozlu - 27.09.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefonda da görüştüğümüz şekilde Mersin ilinde 3 veya 4 yıldızlı otel yatırımı ile alakalı bilgi almak istemektesiniz.

Yatırımınız ile ilgili olarak teşvik sisteminden faydalanmanız mümkündür. Yapmayı düşündüğünüz yatırım alanında sizin verdiğiniz bilgilere dayanarak yatırım konunuzun " Lokantalı oteller 5510.1.01” olduğu değerlendirilmiştir. Yapacağınız yatırım 3. Bölge desteklerinden yararlanabilecektir.

Buna göre dikkat edilmesi gereken şartlar ve destekler aşağıdaki şekildedir.

Bölgesel Teşvik Asgari Yatırım Şartları: 1 Milyon 500 Bin TL, 3 yıldız ve üzeri Oteller

Yatırımla İlgili Özel Şartlar: Turizm yatırım/işletme belgesi olmayan tesisler teşvik kapsamı dışındadır. Makine-Teçhizat listelerinde inşaat ve tüketim malzemelerine yer verilmemesine dikkat edilmelidir. 01/05/2021 - 31/12/2025 tarihleri arası bina-inşaat harcamalarına KDV İstisnası uygulanmaktadır.

Yararlanılacak Teşvik Bölgesi: 3. Bölge

KDV İstisnası: Var

Gümrük Vergisi Muafiyeti: Var

Yatırım Yeri Tahsisi: Var

SGK İşveren Hissesi Desteği: 5 yıl %20 Yatırıma Katkı Oranı

Vergi İndirimi Desteği: Vergi İndirim Oranı %60, Yatırıma Katkı Oranı %25

Faiz Desteği: TL 3 puan, Döviz 1 puan İndirimli, 1 Milyon TL'yi geçemez.

SGK İşçi Hissesi Desteği: Uygulanmamaktadır

Başvuru işlemleri ile ilgili detaylı bilgi için yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/etuyskullanimkilavuzu.pdf adresindeki E-TUYS Kullanım Kılavuzu dokümanına başvurabilirsiniz.

Şu an açık çağrısı bulunmayan ancak ilerleyen tarihlerde çağrıya çıkması beklenen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da kırsal turizm faaliyetlerini desteklemektedir. Kırsal Turizm yatırımları, 302-Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbiri içerisinde Kırsal Turizm ve Rekreasyon faaliyetleri başlığı kapsamında çağrı dönemine göre değişkenlik göstermekle birlikte minimum 5.000 maksimum 500.000 Avroya kadar %60 ‘a varan hibe oranlarıyla desteklenmektedir.

Bakanlık belgeli konaklama hizmeti veren turizm işletmeleri için 2,5 Milyon ABD Doları’na kadar Türk Eximbank Kredileri mevcuttur. Detaylı bilgi için https://www.eximbank.gov.tr/tr/urun-ve-hizmetlerimiz/krediler/doviz-kazandirici-hizmetler-kapsamindaki-krediler/turizm-kredisi adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yatırımınızla ilgili ilave sorularınız için Mersin Yatırım Destek Ofisi’ne ziyarette bulunabilir veya 0 324 237 80 86 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Çukurova Kalkınma Ajansı

Mersin Yatırım Destek Ofisi

Üç Ocak Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Mersin Ticaret Borsası Kompleksi Kat:2 3/21 Akdeniz / MERSİN

0 324 237 80 86

info@investmersin.org

info@cka.org.tr

+
Merhaba, bilgisayar kontrollü cnc makinaları kapsamında torna cnc, router su jeti v.b. imalatı yapmak istiyorum. İmalatını planladığım bu makinalar ile mobilya sektörüne girmek istiyorum. Faydalanabileceğim teşvik, hibe vb. destekler hakkında bilgi verebilirseniz memnun olurum.
M. A. - Konya - 26.09.2023
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - Halil Sena Yetkin - 26.09.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Tarafınızla yapılan telefon görüşmesine istinaden yatırım konunuza uygun olabilecek destekler aşağıda belirtilmiştir:

KOSGEB – İleri Girişimci Destek Programı

Bu destek programı kapsamında yatırım konunuz için 100.000 TL’ye kadar %75 oranında makine, teçhizat ve yazılım desteği sağlanmaktadır. Makine, teçhizat ve yazılımın yerli malı olması durumunda, destek oranına % 15 ilave edilmektedir. Ek olarak, 10.000 TL’ye kadar kuruluş desteği, 5.000 TL sertifika desteği, 10.000 TL Mentörlük ve danışmanlık desteği ve prim gün sayısına göre performans desteği de verilmektedir. Destek öncesinde KOSGEB’in verdiği ücretsiz girişimcilik eğitiminin tamamlanması istenir. Özet bilgi formuna www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet_ileri_girisimci_destek_programi.pdf bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ENHANCER - Girişimcilik Hibe Programı

Bu hibe programının hedefi, Türk vatandaşları ve Geçici Koruma altındaki Suriyeliler arasındaki potansiyel girişimcileri, istihdam yaratabilecek kayıtlı işletmeler kurma konusunda desteklemektir. Program kapsamında, girişimcilere en az 1.500 Avro, en fazla 5.000 Avro Hibe Desteği sağlanmaktadır. Bu teklif çağrısı kapsamında sadece şahıs şirketi olan işletmelerin resmi kaydı uygun kabul edilmektedir. Hibe almaya hak kazanmaları durumda, başvuru sahiplerinden işletmelerinin resmi kaydını yaptırmaları ve kesintisiz en az 6 ay süreli bir personel (işletme sahibi dâhil) istihdamı istenmektedir. Son başvuru tarihi 29 Aralık 2023’tür. Ayrıntılı bilgi için https://enhancerproject.com/girisimcilik-hibe-programi/ sayfasını ziyaret edebilir, https://enhancerproject.com/wp-content/uploads/2023/06/ENHANCER-Turkiye-EI_Hibe-Basvuru-Rehberi_TR_19.06.2023.pdf bağlantısından başvuru rehberini inceleyebilir, grants@icmpd.org adresine mail atarak ise bu destek hakkındaki detay sorularınızı sorabilirsiniz.

Diğer konular ve destekler hakkında sorularınız olması halinde aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz veya ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Konya Yatırım Destek Ofisi

0332 236 32 90 - konyaydo@mevka.org.tr

+
Manisa'nın Turgutlu ilçesinde aile arazisi üzerine süt çiftliği kurmak istiyorum. Veteriner fakültesinden mezunum 25 yaşındayım. Kurulum maliyetleri konusunda zorluk yaşamaktayım. Yararlanabileceğim destek ve hibeler nelerdir?
M. E. - Manisa - 25.09.2023
Cevaplayan : Manisa Yatırım Destek Ofisi - Buket Kaner Çelikel - 26.09.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Sisteme kayıt etmiş olduğunuz telefon numarasının hatalı olmasından kaynaklı olarak tarafınıza ulaşılamamış olup Manisa Turgutlu'da süt çiftliği Yatırımı alanında faaliyet göstermeyi planladığınız ve yatırımınız kapsamında yararlanabileceğiniz destekler hakkında bilgi almak istediğiniz anlaşılmıştır.

Zafer Kalkınma Ajansının birincil tarıma yönelik destekleri bulunmamakla birlikte, aşağıda belirtilen desteklerden yararlanabileceğiniz değerlendirilmektedir:

TKDK (TARIMSAL İŞLETMELERİN FİZİKÎ VARLIKLARINA YÖNELİK YATIRIMLAR)

Ulusal Çiftçi Kayıt Sistemi veya Ulusal Hayvan Kayıt Sistemine kayıtlı gerçek ve Tüzel kişiler başvuru yapabileceği destek mekanizması ile yalnızca makine-ekipman, hizmet ve görünürlük alımları desteğine ilişkin başvurular kabul edilecektir. Başvuru sahibi (tüzel kişi ise temsil ve ilzama yetkili kişi) ziraat, veterinerlik veya ilgili diğer uzmanlık alanındaki bir ziraat meslek lisesi, yüksekokul ve üniversite diploması ile (master veya doktora dahil) ya da ilgili ulusal kayıt sistemi (ÇKS veya Ulusal Hayvan Kayıt Sistemi) tarafından belgelenebilecek şekilde tarım alanında asgari 3 yıl çalışma deneyimi ile yeterliliğini kanıtlamalıdır. Süt üretimi için işletme kapasitesi en az 10 en fazla 120 süt ineği veya en az 5 en fazla 50 süt veren manda veya en az 50 en fazla 500 süt veren koyun veya en az 50 en fazla 500 süt veren keçi olma zorunluluğu mevcuttur.

Program kapsamında geri ödemesiz (hibe) destek oranı gerçek ve tüzel kişiler için uygun maliyetlerin % 60’ı, üretici örgütleri için % 70’i oranında olup, bu oranlara başvuru sahibi destek kararı alındığı tarihte 40 yaşın altındaysa % 5, yatırım dağlık alandaysa % 5 ilave edilmektedir. Proje kapsamında destek limitleri süt, et ve yumurta sektörleri için en az 5000 Avro en fazla 500.000 Avro tutarındadır. Limitlerin TL cinsinden hesaplanmasında 13. Çağrı Döneminde 1 Avro = 28,4788 TL olarak uygulanacaktır.

Proje kapsamında makine-ekipman alımları, makine-ekipman için gerekli yapım işleri (alan genişletme, modernizasyon vb.), yazılımlar, çiftlik faaliyetleri için sisteme bağlı olan (ongrid) öz tüketim amaçlı yenilenebilir enerji (biyogaz ve güneş) yatırımları ile hizmet alımı kapsamında yer alan İş Planı hazırlığı, mühendislik, mimarlık ve diğer danışmanlık ücretleri, lisans ve Patent haklarının devralınmasına yönelik maliyetler ve görünürlük giderleri uygun harcamalar olup yatırım süreleri en fazla 7 ay olarak planlanmalıdır.

Başvurular TKDK İl Koordinatörlüklerine yapılmaktadır. (www.tkdk.gov.tr)

Online Proje Başvuru Sistemi 26.09.2023 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 28.09.2023, saat 18:00’dir

TKDK (TARIM VE BALIKÇILIK ÜRÜNLERİNİN İŞLENMESİ VE PAZARLANMASI İLE İLGİLİ FİZİKÎ VARLIKLARA YÖNELİK YATIRIMLAR)

Küçük ve orta ölçekli işletmeler başvuru yapabileceği destek mekanizması ile yalnızca makine-ekipman, hizmet ve görünürlük alımları desteğine ilişkin başvurular kabul edilecektir. Destekler süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması amacıyla sunulmaktadır. Bu çerçevede süt ve süt ürünleri:

a- Süt toplama ve işleme soğuk zincirinin geliştirilmesi, küçük ve orta ölçekli süt toplama merkezleri ve süt işleyen işletmelerin üretim kapasitelerinin artırılması ve süt ürünlerinin kalitesinin geliştirilmesi ve orta ölçekli süt işleyen işletmelerin rekabet gücünün artırılması ve bu tesislerin çevresel standartlar ile uyumlarının sağlanması amaçlanmaktadır.

b- Yatırım sonunda süt ve peynir altı suyu işleyen işletmeler, günlük en az 10 ton kapasitede olmalı ve AB çevre standartlarını karşılamalıdır.

c- Tek bir başvuru sahibi toplam kapasite ve destek limitlerini aşmamak kaydıyla 5 adede kadar süt toplama merkezi kurabilir.

d- Proje tutarı süt işleyen işletmeler (peynir altı suyu dahil) için 30.000- 3.000.000 Avro arasında, süt toplama merkezleri için 30.000-1.000.000 Avro arasında olmalıdır.

Yatırım süreleri ise en fazla 7 ay olarak planlanmalıdır.

Proje kapsamında yapım işleri (makine-teçhizat için gerekli olan genişletme, modernizasyon vb. işler için), makine-ekipman alımları, ürün işlemede kullanılan donanım ve yazılımlar, soğutuculu araçlar, öz tüketim amaçlı şebekeye bağlı (on-grid) Yenilenebilir Enerji yatırımları ile hizmet alımı kapsamında yer alan iş planı hazırlığı, mühendislik, mimarlık ve diğer danışmanlık ücretleri, lisans ve patent haklarının devralınmasına yönelik maliyetler ve görünürlük giderleri uygun harcamalar olup yatırım süreleri en fazla 7 ay olarak planlanmalıdır. Hesaplamalarda 1 Avro = 28,4788 TL olarak kullanılmaktadır

Başvurular TKDK İl Koordinatörlüklerine yapılmaktadır. (www.tkdk.gov.tr)

Online Proje Başvuru Sistemi 10.10.2023 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 12.10.2023, saat 18:00’dir.

Tarım ve Orman Bakanlığı (DÜŞÜK FAİZLİ YATIRIM VE İşletme Kredisi KULLANDIRILMASI DESTEĞİ)

Üreticilerin tarımsal üretime yönelik finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla uygulanmakta olan bu destekten gerçek ve tüzel kişi üreticiler ve sözleşmeli üretim yaptıran gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilmektedir. Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği üretim konusunda kredi üst limiti 40.000.000 TL olup yatırım kredisi ve işletme kredisinde %50 oranında indirim mevcuttur.

Başvurular T.C. Ziraat Bankası A.Ş Link: https://www.ziraatbank.com.tr/tr/girisimci/tarim üzerinden yapılabilmektedir.

Orköy Kredileri

O köyde en az 1 yıl ikamet etme şartı aranacak orman köylüleri destekten yararlanacaktır. Kredi üst limitleri her yıl Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir. Kredilerden faiz alınmamaktadır.

Ferdi Kredi Desteği kapsamında çeşitli sosyal ve ekonomik kredi imkanları sağlanmaktadır. Başvurular yıl boyunca yapılabilmekte ve takip eden yılın başında sonuçlar değerlendirilmektedir.

Krediler için https://edevlet.ogm.gov.tr/ online adres üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Yatırımınıza ilişkin konular için Ajansımızı ziyaret edebilir, manisaydo@zafer.gov.tr adresine mail atabilir veya 0 (236) 237 29 47 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Her bir destek kalemi ile ilgili başvuru evraklarına ilgili desteklerinden rehberlerinden ulaşılabilmektedir. Zafer Kalkınma Ajansı olarak bölgemizde yatırım yapmayı planladığınız alanlarda, sizlere gerekli bilgilendirmeleri yapmak ve yüz yüze danışmanlık desteği vermekten de memnuniyet duyacağımızı ifade eder, sağlıklı günler dileriz.

+
Merhaba, ben deprem bölgesi olan Hatay Kırıkhan'da bir esnafım. Bu yıl salça ve reçel üretim merkezi açmak istiyorum. Üretimde tamamen yerli makineler kullanmak ve istihdam sağlamak amacındayım. Alabileceğim destekler hakkında sizden bilgi almak istiyorum. İyi çalışmalar
A. G. - Hatay - 23.09.2023
Cevaplayan : Hatay Yatırım Destek Ofisi - Figen Gökşen Tok - 25.09.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefon ile yapmış olduğumuz görüşme neticesinde, iletmiş olduğunuz talebinize ilişkin yazılı dönüşlerimiz aşağıdaki gibidir.

Hatay ili Kırıkhan ilçesinde üretimi yapılmak istenen gıda ürünlerine (meyve reçelleri ve jöleleri; meyve ve kabuklu yemiş ezmeleri veya marmelatları) ilişkin, genel ve bölgesel teşvikten yararlanılabilmektedir. Söz konusu üretim için 1 milyon 500 bin TL üzeri yapmanız şartı ile teşvik sisteminde bölgesel desteklerden yararlanmanız mümkündür.

Yatırımla İlgili özel şartlar değerlendirildiğinde; " 01/05/2021 - 31/12/2025 tarihleri arası bina-inşaat harcamalarına KDV İstisnası uygulanmaktadır. Depremden etkilenen bölgede yer alan ilçe seçilmiştir. Bu nedenle asgari 1 milyon 500 bin TL yatırım tutarı şartını sağlayan yatırımlar 6. bölge şartlarında 6. bölgede uygulanan oran ve sürelerden yararlanabilir.”

Söz konusu yatırım kapsamında aşağıda yer alan destek unsurlarından yararlanılabilmektedir.

- KDV istisnası,

- Gümrük vergisi muafiyeti,

- Yatırım yeri tahsisi;

- SGK işveren hissesi desteği; 10 yıl limitsiz yatırıma katkı oranı

- Vergi indirimi desteği; vergi indirim Ooranı %90, Yatırıma Katkı Oranı %50,

- Faiz desteği; TL 7 puan, döviz 2 puan indirimli,

- SGK işçi hissesi desteği; 10 yıl

Başvuruda istenen belgeler ise başvuru dilekçesi, yetkilendirme taahhütnamesi, yetkilendirme formu, İmza Sirküleri, SGK borcu yoktur yazısı ve ÇED yazısıdır.

KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı kapsamında 10.39.01 Nace kodlu "Sebze ve meyve konservesi imalatı (salça, domates püresi dâhil, patatesten olanlar hariç)" faaliyeti düşük teknoloji sınıfında desteklenmekttedir. Bu kapsamda yatırım yapacak Gerçek Kişi işletmelere 5.000 TL kuruluş, 100.000 TL makine, teçhizat ve yazılım, 10.000 TL Mentörlük, danışmanlık ve İşletme Koçluğu, 5.000 TL sertifika desteği ile birlikte performans desteği de eklenmek üzere toplamda 175.000 TL’ye kadar destek sağlanabilmektedir.

Destek programına ilişkin ayrıntılı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi adresinden erişim sağlanabilmektedir.

Yatırımınıza ilişkin diğer konular için aşağıda yer alan iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hatay Yatırım Destek Ofisi

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı

Telefon: 0326 212 25 74

E-posta: hydo@dogaka.gov.tr

Soru Formu
Adınız Soyadınız
E - Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Yatırım Yapılacak İl
Soru