Akıllı Filtreleme
Konuya Göre Filtrele
İle Göre Filtrele
Zamana Göre Filtrele
Kalkınma Ajansları bünyesinde 81 ildeki Yatırım Destek Ofislerimizde görev alan ajans uzmanları tarafından sorularınızı cevaplıyoruz.

Sorulara verilen cevaplar, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

Devlet destekleriyle ilgili her türlü nihai karar, bu konuda hukuken yetkili/ilgili kurum ve kuruluşa ait olup, bu cevaplar nedeniyle Kalkınma Ajansları ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü sorumlu tutulamaz.

Ortalama Cevap Süresi: 12 saat 26 dakika
1574 adet sonuç bulundu.
+
Merhaba, İstanbul Sancaktepe' de 25 yıldır ısıl işlemli kereste ve palet üretimi yapmaktayız. iş hacmimizi büyütmek maksatlı Devlet destek sistemi dahilin de makine, teçhizat ve fabrikanın kurulacağı yer anlamında arayış içine girdik. Memleketimiz olan Ordu Ünye sınırları içinde bölgemize istihdam da olması açısından bu işimizi taşımak istiyoruz. Teşvikler ve yatırım desteği hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Bilgi amaçlı başvuruda bulunduğumuz yerler bu portal' a bizi yönlendirdiler. Nereden , nasıl başlamamız konusunda bizlere destek vermenizi rica ediyoruz. iyi çalışmalar dileriz.
M. K. - Ordu - 20.05.2022
Cevaplayan : Ordu Yatırım Destek Ofisi - Ahmet Şamil Sümer - 20.05.2022
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Yatırım konunuz Yatırım Teşvik Sistemi Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında desteklenen sektörler arasındadır. KDV hariç olmak üzere 1 milyon 500 bin TL veya üzeri bir ağaç ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç), hasır ve buna benzer örülerek yapılan maddelerin imalatı yatırımı yapmanız durumunda; KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Desteği, Faiz veya Kar Payı Desteği, Vergi İndirimi Desteği (Vergi İndirim Oranı %80, Yatırıma Katkı Oranı %40) ve SGK İşveren Hissesi Desteği (7 yıl %35 yatırıma katkı oranı) unsurlarından faydalanabilirsiniz. Yatırımınızı Ünye OSB’de gerçekleştirmeniz durumunda Vergi İndirim Oranı %90, Yatırıma Katkı Oranı %50’ye çıkmakta ayrıca SGK İşveren Hissesi Desteği ise 10 yıl limitsiz olarak uygulanmaktadır. Detaylı bilgi için aşağıda iletişim bilgileri bulunan Ordu Yatırım Destek Ofisi ile irtibata geçebilirsiniz.

KOSGEB tarafından yürütülen "İleri Girişimcilik Programı” kapsamında işletme kuruluş desteği olarak Gerçek Kişilere 5.000 TL, Sermaye şirketlerine 10.000 TL verilmektedir. Performans desteği kapsamında işletmenin çalıştırdığı personel için SGK’ya ödenen prim gün sayısına bağlı olarak geri ödemesiz destek sağlanmaktadır. Ayrıca Makine, teçhizat ve yazılım desteği kapsamında düşük, orta- düşük teknoloji düzeyinde 100.000 TL’ye kadar; orta yüksek teknoloji düzeyinde 200.000 TL’ye kadar ve ileri teknoloji düzeyinde ise 300.000 TL’ye kadar geri ödemesiz destek sağlanmaktadır. Bu destek kapsamında yerli malı belgeli ürün alınması durumunda destek oranı %90’a ulaşmaktadır. Detaylı bilgi için KOSGEB Ordu Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz (0312 595 25 52).

Saygılarımızla,

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Ordu Yatırım Destek Ofisi
Adres: Bahçelievler Mah. 295. Sokak No:8 Kat:3 Altınordu/ORDU
Telefon: +90 (462) 455 40 75
E-posta: orduydo@doka.org.tr

+
Merhaba ben ************************* ISO 50001 yönetim sistemi belgesi almak için ********* LTD. ŞTİ den teklif aldım ve bu firma yurt dışında akrediteli bir firmaymış. Ben yurt dışı akredite olan firmalardan ürün belgesine teşvik alabilir miyim? KOSGEB için baktım TÜRKAK akredideli olmak zorunda dedi. Ama farklı desteklerde oyle zorunluluk var mı? Bulamadım, mesela Ticaret Bakanlığı'nda var mıdır destek?
A. F. D. - Konya - 20.05.2022
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - Mustafa Dinç - 20.05.2022
Cevap :

Sayın Yatırımcımız;

Yaptığımız telefon görüşmesine istinaden verdiğiniz bilgilere göre belgelendirme konusunda KOSGEB İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri kapsamında 2 farklı programdan yaralanabilmektesiniz:

İşletme Geliştirme Destek Programı

Programın amacı küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet güçlerinin, Kurumsallaşma-markalaşma düzeylerinin ve ekonomideki paylarının arttırılması, kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bu kapsamda belgelendirme işlemleri 150.000 TL üst limitle %60 oranında desteklenmektedir.

Belgelendirme desteği kapsamında;

  • TSE’den alınacak belgeler %80 (seksen) oranında
  • TÜRKAK ve TÜRKAK tarafından akredite edilmiş kurum/kuruluşlardan, HAK ve HAK tarafından akredite edilmiş kurum/kuruluşlardan, TRTEST Test ve Değerlendirme A.Ş.’den alınacak belgeler %70 (yetmiş) oranında
  • İşletmelerin yurtdışından alacakları CE Uygunluk İşareti Belgesi için TSE tarafından verilenlerine destek sağlanmaz, sadece TSE tarafından verilmeyen belgeler %60 (altmış) oranında desteklenir.
  • Destek programı süresince yurtdışından alınacak CE Uygunluk İşareti Belgesi için destek üst limiti 150.000 (yüz elli bin) TL olup, diğer belgeler için desteğin üst limiti 50.000 (elli bin) TL’dir

Programla ilgili detaylı bilgi için:

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6798/isletme-gelistirme-destek-programi

adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yurt Dışı Pazar Destek Programı

  • KOBİ’lerin yurt dışı pazarlara açılabilme beceri ve kabiliyetlerini geliştirmek, KOBİ’lerin yurt dışı pazar paylarını arttırmak, KOBİ’leri, uluslararası rekabetin aktörleri haline getirmek, İhracata başlayan KOBİ sayısını arttırmak, E-Ticarete başlayan KOBİ sayısını arttırmak amacı ile tasarlanan program ile proje başına azami 300.000 lira destek verilmektedir.
  • Projeler personel, donanım, yazılım, tanıtım, yurtdışı fuar ve seyahat giderleri ile test / analiz ve belgelendirme giderleri %70 geri ödemesiz, %30 geri ödemeli olmak üzere desteklenirken " Test / Analiz ve Belgelendirme Giderleri” destek üst limiti 100.000 TL'dir.

Programla ilgili detaylı bilgi için:

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7139/yurt-disi-pazar-destek-programi

adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sorularınız için konyaydo@mevka.org.tr adresine mail gönderebilir ya da 0332 236 32 90 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

+
Biz geri dönüşüm tesisi kurmak istiyoruz develet bize ne gibi teşvik ve olanaklar sunuyor? hepsini öğrenmek istiyoruz.
S. K. - Gaziantep - 19.05.2022
Cevaplayan : Gaziantep Yatırım Destek Ofisi - Abdulkadir Borazan - 20.05.2022
Cevap :

Sayın Girişimcimiz,

Sizlerle yaptığımız telefon görüşmesinde iletmiş olduğunuz bilgiler çerçevesinde, Gaziantep’te yapmayı planladığınız Kağıt Geri Dönüşüm Tesisi Yatırımı, 2012/3305 sayılı "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” kapsamında "Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği" kapsamında Çevre Lisansına tabi yatırımlar” öncelikli yatırım konuları arasında yer almaktadır.

Kuracağınız Çevre Lisansına tabi Kağıt Geri Dönüşüm tesisi, asgari 1.500.000 TL yatırım şartına tabidir. Bu doğrultuda, Kağıt Geri Dönüşüm tesisi yatırımları 5. Bölge yatırım teşvik destek unsurlarından yararlanabilmektedir. Bu kapsamda KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, SGK İşveren Hissesi Desteği, Kurumlar/Gelir vergisi indirimi, Yatırım Yeri Tahsisi ve Faiz veya Kar Payı Desteği ve bina inşaat harcamalarına KDV İadesi gibi çeşitli avantajlar sağlanabilmektedir.

Yatırımınıza ilişkin yatırım teşvik destek unsurları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Destek Unsurları

Kâğıt Geri Dönüşüm (1.500 bin TL)

KDV İstisnası

VAR

Gümrük Vergisi Muafiyeti

VAR

Vergi İndirimi

%55

Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği (yıl)

7 YIL

Sigorta İşçi Primi (yıl)

YOK

Sigorta İşçi Stopajı

YOK

Faiz Desteği

TL Kredi/Leasing

5 PUAN

Döviz Kredi/Leasing

2 PUAN

KDV İadesi

VAR

Yatırımınız ile ilgili detaylı bilgi edinmek ve teşvik unsurlarına dair temel hesaplamalar için sitemizdeki Teşvik Robotu uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Yatırım fikrinize ilişkin verdiğiniz detaylara göre KOSGEB İleri Girişimcilik Desteği mevcuttur.

KOSGEB İleri Girişimcilik Desteği

KOSGEB girişimcilik programında ileri girişimcilik eğitimini tamamlamış olan girişimcilerin kurduğu işletmeler aşağıdaki desteklerden yararlanabilmektedir:

DESTEK UNSURU

DESTEK TUTARI

Kuruluş Desteği

Gerçek Kişi işletme 5.000 TL

Sermaye şirketi işletme 10.000 TL

Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği*

Düşük orta-düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 100.000TL,

Mentörlük, danışmanlık ve İşletme Koçluğu desteği

10.000 TL

Performans Desteği**

Birinci Performans Dönemi***

- 180-539 gün ise 5.000 TL

- 540-1079 gün ise 10.000 TL

- 1080 ve üstü gün ise 20.000 TL

İkinci Performans Dönemi***

- 360-1079 gün ise 5.000 TL

- 1080-1439 gün ise 15.000 TL

- 1440 ve üstü gün ise 20.000 TL

Sertifika Desteği

5.000TL

İleri Girişimcilik destekleri tamamen geri ödemesizdir.

* Destek oranı %75 ‘tir. Makine, teçhizat ve yazılımın yerli malı olması durumunda, destek oranına % 15 ilave edilir.

** Her performans dönemi bir yılı kapsar. Sosyal Güvenlik Kurumu 4(a) kapsamındaki tüm personel için hesaplanan prim gün sayısı toplamı esas alınır.

*** Girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklenir.

Programa ilişkin daha detay bilgiler için aşağıda yer alan linki ziyaret edebilir ya da KOSGEB Gaziantep İl Müdürlüğü’nden bilgi alabilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi

Kağıt Geri Dönüşüm yatırım konunuz için Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü’den alınmış " Çevre İzin ve Lisansı”na tabii olup öncelikle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden çevre etki değerlendirme (ÇED) kararı almanız gerekmektedir. Bunun için ÇED yönetmeliği EK-2 listesi 2.ç maddesi gereğince Proje tanıtım dosyanızı (PTD) hazırlamanız gerekmektedir. ÇED kararı alındıktan sonra işletme faaliyete başlamadan önce atık Geri Kazanımı konulu çevre izin ve lisansı almanız gerekmektedir.

Bu kapsamda işletmenin çevre izin ve lisans yönetmeliği EK-1 listesi 8.1 maddesi gereğince Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne yapılacak başvuru için öncelikle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden uygunluk yazısı almanız gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü uygunluk yazısı alındıktan sonra işletme EK-1 listesinde yer aldığından geçici faaliyet belgesi başvurusunu Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne yapmanız gerekmektedir. Başvurular ve gerekli dosyaların hazırlanması çevre danışmanlık firmaları ya da çevre yönetim birimi tarafından yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için https://csb.gov.tr/sss/cevre-izin-ve-lisans sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Program ve yatırımınız kapsamında merak ettiğiniz diğer hususlar için Gaziantep Yatırım Destek Ofisini ziyaret edebilir, 0342 231 07 01 numarası üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

+
Merhaba Konya Seydişehir ilçesinde istiridye mantarı yetiştiriciliği ve üretimi yapmaya başladım. Halihazırda kurmuş olduğum yerim var ama yetmeyecek bununla ilgili teşvik var mı?
H. K. E. - Konya - 19.05.2022
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - Mustafa Dinç - 20.05.2022
Cevap :

Yaptığımız telefon görüşmesine istinaden yatırım fikrinize ilişkin verdiğiniz detaylara göre yararlanabileceğiniz hibe, teşvik ve Kredi desteklerine ilişkin detay bilgiler aşağıda yer almaktadır:

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında mantar üretimi uygun konular arasında yer almaktadır. Yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 5.000.000 TL, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 3.500.000 TL, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda 3.000.000 TL’dir. Bu yatırımlar belirtilen limitlere kadar %50 oranında desteklenir.

ZİRAAT BANKASI BİTKİSEL ÜRETİM KREDİSİ

Ziraat Bankası, Bitkisel Üretim Kredileri kapsamında, tarla, bahçe, örtü altı, topraksız, su kültüründe üretim vb. çeşitli bitkisel üretim konularında faaliyet gösteren Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilere yatırım ve üretim faaliyetlerinin finansmanına yönelik ihtiyaçları için uygun bulunması halinde yatırım ve/veya İşletme Kredileri verebilmektedir. Kredi üst limiti 5 Milyon TL olup 100 bin TL’ye kadar olan kredilerde faiz indirimi %100 iken 100 bin TL üstü krediler için %50 oranında uygulanmaktadır.

Detaylı bilgi için

https://www.ziraatbank.com.tr /tr/kurumsal/tarim/bitkisel-uretim-kredileri

adresini ziyaret edebilirsiniz.

KOSGEB GirişimciLİK DESTEKLERİ

Yatırım fikrinize ilişkin verdiğiniz detaylara göre üretim konusu ürünleriniz için NACE Kodu 46.31.06 Kültür mantarı toptan ticareti olması durumunda KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Desteği mevcuttur. KOSGEB’in geleneksel Girişimcilik programı kapsamında kuruluş, sertifika ve performans destekleri olarak toplamda 65.000 TL’ye kadar destek verilmektedir.

Geleneksel Girişimcilik destekleri tamamen geri ödemesizdir.
Programa ilişkin daha detay bilgiler için aşağıda yer alan linki ziyaret edebilir ya da Konya KOSGEB Konya İl Müdürlüğü’nden bilgi alabilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7391/geleneksel-girisimci-destek-programi

SGK TEŞVİKLERİ

Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa " gelir vergisi Mükellefiyeti” tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış tam mükellef " Gerçek Kişilerin”, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri kazançlarının 75.000 Türk lirasına kadar olan kısmı, gelir vergisinden istisna edilmektedir. Ayrıca 18-29 yaş aralığında olup 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa işyeri açan gerçek kişilerin asgari ücret alt sınırı üzerinden hesaplanan 4-1/b kapsamındaki sigorta primleri, 1 yıl süreyle karşılanabilmektedir.

Yatırım Teşvik Sistemi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen yatırım teşvik sistemine göre Konya’da kültür mantarı üreticiliği genel teşvik kapsamında desteklenmektedir. Asgari yatırım tutarı 3 Milyon TL olan kültür mantarı üretimi yatırımı için faydalanılabilecek destek unsurları yatırım kapsamında temin edilecek makine ekipman için KDV İstisnası ve yurt dışından getirilecek makine ve ekipman için Gümrük Vergisi Muafiyetidir.

Sorularınız için konyaydo@mevka.org.tr adresine mail gönderebilir ya da 0332 236 32 90 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

+
ORDU İLİ - ÇAYBAŞI İLÇESİ 'ne yapılacak US-97 NUMARASI 1810.3 OLAN DİĞER DIŞ GİYİM EŞYALARI İMALATI yatırımı kapsamında 12 Mayıs 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 5548 numaralı karar çerçevesinde alt bölge desteklerinden yararlanmak istiyoruz. Bu kapsamda asgari ücretin işverene SGK maliyetini oluşturan 1.626,30 TL'nin ne kadarlık kısmının yatırım teşvik belgesi kapsamında destekleneceği hakkında bilgi almak istiyoruz. Bu kapsamda ilave istihdam edilecek her bir personel için Sigorta primi işveren hissesi desteği, Sigorta primi desteği ve Gelir vergisi stopajı desteğinden aynı anda yararlanmamız mümkün müdür? Aylık SGK maliyetimizde ilave istihdama konu her bir personel için kaç TL avantajımız olacak?
N. U. D. - Ordu - 19.05.2022
Cevaplayan : Ordu Yatırım Destek Ofisi - Ahmet Şamil Sümer - 20.05.2022
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Yatırımın gerçekleştirileceği yer olan Çaybaşı ilçesi, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar hükümlerince bir alt bölge desteği olan 6. bölge teşvikleri kapsamına girmektedir. Ordu (5. bölge) özelinde 7 yıl %35 Yatırıma Katkı Oranı ile desteklenen SGK İşveren Hissesi Desteği, Çaybaşı ilçesinde 10 yıl limitsiz bir şekilde uygulanacaktır. Bu kapsamda istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmı Bakanlık Bütçesinden karşılanır. Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği uygulamasına, Tamamlama Vizesi tarihinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesini takip eden aydan itibaren başlanır.

Sigorta Primi Desteği (SGK İşçi Hissesi Desteği) ve Gelir Vergisi Stopajı Desteği, Çaybaşı veya Ordu'nun alt bölge desteğinden yararlanabilecek diğer ilçelerindeki yatırımlar için uygulanmamaktadır.

Saygılarımızla,

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Ordu Yatırım Destek Ofisi
Adres: Bahçelievler Mah. 295. Sokak No:8 Kat:3 Altınordu/ORDU
Telefon: +90 (462) 455 40 75
E-posta: orduydo@doka.org.tr

+
Merhaba, ******* Gıda olarak, Bursa Mustafa Kemal Paşa ilçesinde faliyetimize devam etmekteyiz. Gıda ürünleri üretmekteyiz. Firmamıza soğuk hava tesisi yapmak istiyoruz. Soğuk hava deposu yapımı için hibe desteğinden nasıl yararlanabiliriz. Saygılarımla
E. K. - Bursa - 18.05.2022
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Nalan Tepe Şençayır - 18.05.2022
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Telefonda yaptığımız görüşmemizde Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde soğuk hava tesisi yatırımı için devlet destek ve teşvikleri hakkında bilgi almak istediğinizi belirttiniz. Gerçekleştirmeyi düşündüğünüz yatırım için Bölgesel Teşvik Uygulamalarından faydalanma imkânınız vardır. Bu teşvikten yararlanmak için asgari 4 milyon TL yatırım ve 1.000 m2 soğuk hava deposu kapalı alanı yatırımı yapmanız gerekmektedir.

Bu teşvik kapsamında;
KDV İstisnası,
Gümrük Vergisi Muafiyeti,
• 2 yıl %10 yatırım katkı oranında SGK İşveren Hissesi Desteği,
• %15 yatırım katkı oranında Vergi İndirimi Desteği bulunmaktadır.

Bu desteklere ek olarak soğuk hava deposu yatırımları için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredi Kullandırılması Desteği de mevcuttur. Destek kapsamında 20.000.000 TL’ye kadar olan Kredilerin faiz oranlarının %50’sinin desteklenmesi mümkündür.

İlgili yatırım konusu ile ilgili Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından dönem dönem hibe çağrıları açıklanmakta olup güncel çağrıları https://www.tkdk.gov.tr/ adresinden takip edebilirsiniz.

Tereddüt edilen konularda daha detaylı bilgi almak üzere aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizden tarafımıza geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)

Bursa Yatırım Destek Ofisi

Tel: 0224 211 13 27

E-Posta: bursa@bebka.org.tr

+
Merhaba, Rusya'da doktora eğitimimi yarıda bıraktım. Ve Karabük'te örtü altı topraksız çilek üretimi yapmak istiyorum. Bunun için teşvik alabilir miyim?
M. A. A. - Karabük - 17.05.2022
Cevaplayan : Karabük Yatırım Destek Ofisi - Özkan İrken - 18.05.2022
Cevap :

Değerli Yatırımcımız,

27/7/2020 tarihli ve 2800 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar hükümlerine göre 2020/25 No.lu Tebliğ, 1/1/2021-31/12/2025 tarihleri arasında, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak amacıyla, kadınlar ve genç Girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve Tüzel kişilerin birincil ve ikincil kırsal ekonomik faaliyetlere yönelik yatırımları için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hibe programı bulunmaktadır.
Üreticilerin tarımsal üretime yönelik finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kredilerde indirim yapılabilir ve kredi üst limitleri aşılmamak suretiyle tarımsal kredi kullandırılabilir. Başvurular, bankaya ve Tarım Kredi Kooperatifine 1 Ocak 2020-31 Aralık 2022 tarihleri arasında yapılır. Meyve yetiştiriciliği için 10 milyon TL’ye kadar %100’e varan oranlarda indirim sağlanabilmektedir.

(https://www.tarimorman.gov.tr/TRGM/Belgeler/hibe%20s%C3%B6zlesmeleri/I.+Altyapi+Yatirimlari+Uygulama+Esaslari.pdf)

Yatırımınızla ilgili daha geniş bilgi ve destek için Karabük Yatırım Destek Ofisi’ne ziyarette bulunabilir veya 0370 412 00 36 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

+
Merhabalar. Marketlerde kullanılan ekonomikömrünü tamamlamış metal raflar ve soğutma özellikli dolapların hurdaya çıkarılması yerine, yenileme ve modernizasyonunu yaparak tekrar kullanıma sunulmasını sağlamaktayız. Bu faaliyetimize yönelik destek ve teşvikler nelerdir? KDV ve-veya vergi istisnası da mümkün müdür?
B. S. - İstanbul - 17.05.2022
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 17.05.2022
Cevap :

Değerli Yatırımcımız,

Yatırımınızla ilgili bilgi almak amacıyla sisteme bıraktığınız telefon üzerinden sizlerle iletişim kurmaya çalıştık; ancak aramamıza yanıt alamadık.

2012/3305 sayılı Kararname kapsamında US-97 Kodu ”2892” " Ücret veya Sözleşme Esasına Dayalı Olarak Metallerin Kaplanması ve İşlenmesi” yatırımları asgari 3 milyon TL yatırım şartıyla Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti avantajlarından yararlanabilmektedir.

0212 468 34 00 numaralı telefon ya da yatırım@istka.org.tr mail adresi üzerinden dilediğiniz zaman İstanbul Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi ile irtibata geçebilirsiniz.

Bilgilerinize sunarız.

+
Merhabalar 41 yaşının içinde 3 çocuk annesi olarake ticaret ağırlıklı faaliyet konusuyla henüz yeni bir şahsı işletme açtım.bu konuda faydalanabileceği tüm desteklerin listesini rica edebilir miyim.
A. Ç. Y. - Ankara - 17.05.2022
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Muhammed Ali Oflaz - 17.05.2022
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

E-Ticaret konusundaki girişiminiz için Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB'in aşıdaki desteklerinden yararlanabilirsiniz:

Ticaret Bakanlığı Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Programı

E-Ticaret sitelerine bireysel üyelik desteği gibi kalemleri de bulunan programın özet bilgi formuna https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-pazara_giriste_dijital_faaliyetlerinin_desteklenmesi.pdf adresinden erişebilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Programı

Yurtdışı pazar araştırması ve e-ticaret sitelerine üyelik gibi destek kalemlerini de içeren programın özet bilgi notunu https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-pazar_arastirmasi_ve_pazara_giris_destegi.pdf adresinde inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Yurt Dışı Pazar Destek Programı

%70 geri ödemesiz, %30 geri ödemeli olmak üzere 300 bin TL'ye varan destek verilen programın özet ve detay bilgilerine, interaktif videolarına https://kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7139/yurt-disi-pazar-destek-programi adresinden erişebilirsiniz.

Öte yandan KOSGEB'in Girişimcilik Eğitimi'ne katılarak girişimcilik serüveninizde katkı sağlayabilecek bilgi ve tecrübeleri edinebilirsiniz.

Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret ederek veya 0312 310 03 00 nolu telefondan ulaşarak detaylı sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

+
Merhaba, Kayseri ilinde OSB sınırları içerisinde kurulumu düşünülen PV (fotovoltaik) panel üretim tesisi ile ilgili yatırım teşvik hususunda bazı sorularımız var. İlgilenebilirseniz çok müteşekkir oluruz 1- Ankara Kalkınma Ajansının Mart 2021 tarihinde ilgili konuda sunduğu Ön Fizibilite raporunda (sayfa 10) kısımda "Yatırım Teşvik Bölgesi olarak 6. Bölge dışında güneş paneli üretim tesisi nerede kurulursa kurulsun 5. Bölge Yatırım Teşviklerinden yararlanma hakkına sahip olacaktır." şeklinde bilgi mevcuttur. Durum bu şekilde midir? Zira, daha önce benzer şekilde yatırı teşviği almış girişimcilere 4. bölge teşviği çıkmış durumda. 2-Leasing ile makine alındığında teşvik maddeleri nasıl etkilenir. Bankaya da yatırım teşvik belgesi mi gerekir?
O. T. - Kayseri - 16.05.2022
Cevaplayan : Kayseri Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Ali Bayır - 16.05.2022
Cevap :

Değerli Yatırımcımız,

Telefon ile yaptığımız görüşmede detaylarını konuştuğumuz güneş paneli üretimi yatırımını Kayseri OSB içerisinde yapmanız durumunda aşağıdaki destek unsurlarından faydalanabilirsiniz.

Kayseri OSB içerisinde yapılacak olan yatırım güneş paneli üretimi ve panel ile birlikte güneş pilleri (solar), fotodiyodlar, fototransist üretimi, yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerin üretimine yönelik yatırım olması nedeniyle Yatırım Teşvik Sistemi içerisinde Öncelikli Yatırım konuları arasında yer almaktadır. Söz konusu yatırım için aşağıdaki yatırım unsurlarından faydalanabilirsiniz.

Destek Unsurları

Destek Oranı ve Süreleri

KDV İstisnası

Var

Gümrük Vergisi Muafiyeti

Var

Vergi İndirimi

80

Yatırıma Katkı Oranı

35

SGK İşveren Hissesi Desteği

7 Yıl, %35 Yatırıma Katkı Oranı

SGK İşçi Hissesi Desteği

Uygulanmamaktadır

Yatırım Yeri Tahsisi

Var(Eğer yatırım OSB dışında yapılacaksa)

Faiz veya Kâr Payı Desteği

İç Kredi

5 Puan

Döviz/ Dövize Endeksli Kredi

2 Puan

*** 2017-2022 yıllarında yapılacak yatırım harcamaları için vergi indirimi Yatırıma Katkı Oranına 15 puan ilave edilmekte, vergi indirimi oranı % 100 olmakta ve 2017-2024 yılları arası bina-inşaat harcamalarına KDV İadesi uygulanmaktadır.

Ayrıca yatırım tutarının 50 Milyon TL üzeri olmasından dolayı Stratejik Yatırım olarak değerlendirilebilmesi hususunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulacak bir komisyon tarafından tespit yapılacak olup bu kapsamda destek alabilmenin 4 temel şartı bulunmaktadır:

* Asgari Sabit Yatırım Tutarının 50 milyon TL olması,

* Yatırım konusu ürünle ilgili yurtiçi toplam üretim kapasitesinin İthalattan az olması,

* Yatırımla sağlanacak asgari katma değerin %40 olması (rafineri ve petrokimya yatırımlarında bu şart aranmayacaktır),

* Üretilecek ürünle ilgili toplam ithalat değeri son 1 yıl itibariyle en az 50 Milyon $ olması (yurt içi üretimi olmayan mallarda bu şart aranmayacaktır).

Sorunuzda belirttiğiniz Leasing ile yatırım unsuru temininde Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında alacağınız makine ve ekipmanı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ'in (TEBLİĞ NO: 2012/1) 20. Maddesi'nde belirtildiği üzere Finansal Kiralama (Leasing) yöntemiyle temin edebilirsiniz. Teşvik belgesinin onay ve uygulama süreçleri tamamen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Dolayısıyla banka ya da Finansal Kiralama şirketinin teşvik belgesi üzerinde herhangi bir tasarrufu bulunmamaktadır.

Yatırımınıza ait tüm süreçleri Kayseri Yatırım Destek Ofisi ile birlikte yürütebileceğinizi belirtmek ister, sağlıklı günler dileriz.

Soru Formu
Adınız Soyadınız
E - Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Yatırım Yapılacak İl
Soru