81 ildeki Yatırım Destek Ofislerimizden sorularınızı cevaplıyoruz.
Ortalama Cevap Süresi: 13,48 saat
+
Denizli'de unlu mamülleri olarak faaliyet gösteren isyerimize yeni şube eklemek istiyorum. Aralık ayında inşaat halinde olan bir bina alıp faaliyete hazir hale getirdik. Yaklasik olarak şu ana kadar 1.500.000 ₺ yatirim yaptim. Bunun teşvikleri var mi? Ancak içerisine malzeme ve firin almamız gerekli. Bina ve isyeri malzemelerin harcamaları konusunda teşvik sistemleri nelerdir? Hangi kurumla muhatap olmalıyım? Teşekkürler cevap bekliyoruz.
Selami Dönmez - Denizli - 02.08.2020
Cevaplayan : Denizli Yatırım Destek Ofisi - Özlem İnce - 04.08.2020
Cevap : Merhaba Selami bey,

Yatırım Teşvik Belgesi almak suretiyle, asgari 1 milyon TL yatırımınız Genel Teşvik Uygulamaları, asgari 2 milyon TL’lik yatırımınız Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamındadır. Genel teşvik uygulamaları; Gümrük Vergisi Muafiyeti ve KDV İstisnası sağlamakta, bölgesel teşvik uygulamaları unsurları ise Denizli için Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, Yatırım Yeri Tahsisi, yatırım katkı oranı %15 e ulaşana kadar 3 yıl boyunca SGK İşveren Hissesi desteği, Yatırıma Katkı Oranı %20 ye ulaşana kadar %55 vergi indirimi sağlamaktadır. Teşvik belgesi düzenlenmesine ilişkin müracaat tarihinden önce gerçekleştirilmiş bulunan yatırım harcamalarınız teşvik belgesi kapsamına alınmamaktadır. Yufka, kadayıf, ekmek(donuk ekmek ve donuk ekmek hamuru hariç) yatırımları bölgesel teşvik uygulamalarından yararlanamaz, genel teşvik uygulamalarından yararlanabilir.

Yatırım teşviklerinden sorumlu kurum Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde bulunan Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüdür.

Ayrıca Denizli’de şubesi bulunan KOSGEB ile de görüşebilir ve destekleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak yukarıda belirtilen teşvik unsurlarından yararlanan yatırım harcamaları diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden faydalanamaz. Bu sebeple yatırımınıza ilişkin birden fazla teşvik ve/veya destek bulunması durumunda uygun olanını değerlendirmeniz gerekmektedir.

Daha detaylı olarak görüşmek istediğiniz takdirde Güney Ege Kalkınma Ajansı-Denizli Yatırım Destek Ofisi'ni arayabilir ve ziyaret edebilirsiniz.
+
Merhabalar. Ben yeni bir girişimci olarak kendi şehrimde bisiklet ve motosiklet iç lastik üretimi yapmak istiyorum. Nereden başlayacağımı bilmiyorum. Hangi devlet teşvikleri var? Hangilerinden faydalanabilirim? Teşekkür ederim, cevabınızı bekliyorum.
Cengiz - Şanlıurfa - 02.08.2020
Cevaplayan : Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi - Yunus Çolak - 02.08.2020
Cevap : Cengiz Bey Merhaba,

Bir Girişimci olarak mevcut imkanlarınız ve yapacağınız iş ile ilgili olarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsek sizi yönlendirmemiz daha kolay olacaktır. Bu nedenle detayları görüşmek üzere sizi Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisimize davet etmek isteriz. Ofisimizin yeri Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Binası A Blok 4. Katta yer almaktadır. 0414 314 98 03 nolu telofan ile uzmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Şanlıurfa mevcut uygulanan Teşvik Sistemi kapsamında en fazla destekleme alan 6. Bölge de yer almaktadır. Yapacağınız girişimin Sabit Yatırım Tutarının (Makine ve Teçhizat, Arsa, Bina ve diğer yatırım harcamaları toplamı) 500 Bin TL'yi geçmesi durumunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulamaları ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne başvurarak Teşvik Belgesi alabilirsiniz ve bu belge ile aşağıdaki desteklerden faydalanabilirsiniz.


Makine ve Teçhizat alımlarında KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti,
Vergi İndirimi(%70'e varan Yatırıma Katkı Oranı ve %90 İndirim Oranı ile),
Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği (Yatırım tutarından bağımsız OSB'de 12 Yıl, OSB Dışında 10 Yıl)
Sigorta Primi İşçi Hissesi Desteği, (Yatırım tutarından bağımsız 10 Yıl)
Gelir Vergisi Stopajı Desteği (Yatırım tutarından bağımsız 10 Yıl)
Faiz İndirimi (TL Kredilerde 7 puan, döviz kredilerinde 2 puan max. 1.800.000 TL Destek)
Yatırım Yeri Tahsisi,


Görüleceği üzere teşviklerde nakdi bir destek söz konusu değildir. Minimum 500 bin TL Nakit harcama yapılması gerekmektedir. Başvuru süreçlerinde Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisimizden ücretsiz olarak yardım alabilirisiniz.

Sizin mevcut finansal yapınız ve girişimizinin 500 Bin TL'den az ise o zaman KOSGEB'in İleri Girişimcilik Destek Programından faydalanmanızı önerebiliriz. Bu konuda detaylı bilgilere https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi adresinden ulabilirsiniz. Burda yapacağınız girişimin teknoloji seviyesine göre kuruluştan işletmeye çeşitli oranlarda ve tutarlarda hibe destekleri mevcuttur. Bu konuda da Kosgeb ile iletişiminizi sağlayabiliriz. Destek detaylarını nasıl başvuracağınız konusunda sizleri yönlendirebiliriz.

Detayları görüşmek için sizi bekliyor olacağız.

Saygılarımla,

Yunus ÇOLAK

Karacadağ Kalkınma Ajansı

Şanlıurfa YDO Koord.

ycolak@karacadag.gov.tr
+
Yeni girişimciyim Türkiye’de üretimi olmayan Arazi arabasi şanzıman calişmamiz oldu, bu projemizi hayata gecirmek istiyoruz. Sermaye fonu için Fırat üniversitesi ile görüşme halindeyiz,bu konuda yardım istiyoruz. Saygılar
Saffet Fidan - Kayseri - 29.07.2020
Cevaplayan : Kayseri Yatırım Destek Ofisi - Ali Durmuş - 30.07.2020
Cevap : Sayın Saffet Fidan,

Bingöl, Elazığ, Tunceli ve Malatya illerinde Yatırım yapmayı düşünürseniz doğrudan Fırat Kalkınma Ajansı ile irtibata geçebilirsiniz. Ancak şunu söyleyelim, Ajansların şuan açık bir mali destek çağrısı bulunmamaktadır.

KOSGEB Stratejik Ürün desteği, KOSGEB Teknoyatırım programı sizler için uygundur.

Ayrıca yakın zamanda Sanayi Bakanlığı tarafından çıkılacak olan "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı"nı takip edebilirsiniz. Bu program yerli ve milli teknolojik ürün üretimine yöneliktir.

Saygılarımla...
+
Merhaba, Nevsehir de kadın sığınma evi açmak istiyorum. Kadın bir girişimci olarak neler yapmam gerektiği hakkında bilgi verir mısınız?
Deniz Şahin - Nevşehir - 24.07.2020
Cevaplayan : Nevşehir Yatırım Destek Ofisi - Ömer Faruk Şaş - 24.07.2020
Cevap : Merhaba Deniz Hanım,

5 Ocak 2013 tarihli ve 28519 sayılı yönetmeliğin 4. Maddesinin 1. Fıkrasına göre Gerçek Kişilerin konukevi açamayacağı ancak Büyükşehir Belediyeleri ile nüfusu 100 bini geçen Belediyeler, İl Özel İdareleri ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından konukevi açılabileceği belirtilmektedir.

Konu ile ilgili olarak konukevi açmayı düşündüğünüz ilin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz. Nevşehir'de ikamet ediyor iseniz size eşlik ederek yüz yüze görüşme sağlayabiliriz. İlgili yönetmeliğe ve il Müdürlüğü'nün iletişim bilgilerine aşağıda yer alan bağlantılar vasıtası ile ulaşabilirsiniz.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=17002&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

https://ailevecalisma.gov.tr/nevsehir/iletisim/

Saygılarımla.
+
YAŞLI BAKIM EVİ VE RAHABİLİTASYON MERKEZİ AÇMAK İSTİYORUZ BUNUNLA İLGİLİ HERHANGİ BİR DESTEK YA DA TEŞVİK MEVCUT MUDUR? İYİ ÇALIŞMALAR.
Zekiye Şahin - Ankara - 22.07.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Erdem Koçoğlu - 23.07.2020
Cevap : Merhaba, Ankara İlinde açılması muhtemel olan Yaşlı Bakım Evi(Huzurevi) için Ankara 1. Bölgede bulunmakta ve bu Yatırım için Yatırım Teşvik Belgesi alınabilir. Genel teşvikten asgari 1 milyon TL'lik yatırım yaptığınız takdirde makine-ekipman alımlarınız için Gümrük Vergisi Muafiyetinden ve KDV istinasından yararlanabilirsiniz.

100 kişilik huzurevi yatırımı yaptığınız takdirde Bölgesel Teşvik kapsamında KDV istinasından, gümrük vergisi muafiyetinden, Yatırım Yeri Tahsisinden, yatırım katkı oranı %10 olacak şekilde 2 yıl boyunca SGK İşveren Hissesi desteğinden, Yatırıma Katkı Oranı %15 olacak şekilde %50 vergi indiriminden yararlanabilirsiniz.

Şayet yatırımınız asgari 5 milyon TL tutarındaki 100 kişi ve üzeri kapasiteli yaşlı merkezleri kapsamında olduğu takdirde Öncelikli Sektör Yatırımlarına girmektedir. Öncelikli sektör yatırımları kapsamındaki yatırımlar 5. bölge desteklerinden yararlanmaktadır.

Ayrıca sorduğunuz rehabilitasyon merkezi açma durumunda ise fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi yatırımlarında genel teşvik unsurlarından yararlanılmaktadır. Genel teşvik belgesi kapsamında alınacak makine-ekipmanlar için KDV İstisnası ve gümrük vergisi muafiyetinden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca SGK destekleri kapsamında işsizlik ödeneği alanların istihdamı halinde uygulanan prim teşviği, genç,kadın ve meslek sahibi olanların istihdamına yönelik teşviği, işbaşı eğitim programını tamamlayanların istihdamına yönelik teşviği,ilave istihdam teşviği, engelli sigortalı istihdamına yönelik teşviği ve sosyal yardım alanların istihdamı halinde uygulanan teşvikten yararlanma imkanınız bulunmaktadır.

Daha detaylı olarak görüşmek istediğiniz takdirde Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi'ni ziyaret edebilirsiniz.
+
İyi çalışmalar, Balıkesir'de mobilya üreticisiyim. İşletmemi geliştirmek ve kurumsallaştırmak istiyorum fakat nereden başlayacagımı bilmiyorum nasıl bir süreç izlemeliyim?
Doruktophanecioğlu - Balıkesir - 13.07.2020
Cevaplayan : Balıkesir Yatırım Destek Ofisi - Abdullah Güç - 13.07.2020
Cevap : Merhabalar,

İşletmenizi geliştirmek ve Kurumsallaşmaya yönelik yapabileceğiniz farklı çalışmalar olacaktır. Bu anlamda sizinle fikir alışverişi yapmaya her zaman hazırız. İhtiyaç duyduğunuz konularda başvurabileceğiniz farklı destek ve teşvik mekanizmaları mevcuttur. Bunun haricinde de alabileceğiniz eğitimler veya süreç iyileştirmeleri söz konusu olabilir. Tüm bu konularda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan KOSGEB ve Kalkınma Ajansı ayrıca Ticaret Bakanlığı Destekleri gibi farklı mekanizmalara değinmek gerekir.

Telefonda da görüştüğümüz üzere öncelikle ihtiyacınızı net belirlemek ve ardından da buna uygun bir yapıya sizleri yönlendirmek isteriz. Bu da öncelikle bizim de sizi doğru tanımamızı gerektirir. Ne tür ürünler ürettiğiniz, firma yapınız, İhracat yapıp yapmadığınız, E-Ticaret yapıp yapmadığınız gibi bir çok konuyu detaylıca konuşmak üzere uygun bir zaman aralığı belirleyip sizleri bulunduğunuz şehirdeki en yakın temsilcilik olarak Güney Marmara Kalkınma Ajansı bünyesindeki Balıkesir Yatırım Destek Ofisi'ne davet ediyoruz.

Saygılarımızla,

Balıkesir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü


+
Biz güneş enerjisi panelleri üretimi yapmak istiyoruz. Ancak bizim üretmeyi planladığımız paneller daha spesifik. Piyasa da şu an üretilen tüm paneller çerçeveli olarak cam değil plastik alaşımlı farklı bir maddeden üretilmektedir. Cam olarak da sınıflandırılan paneller bulunmaktadır. Fakat onların da üst bölümü cam olup alt tarafı plastik alaşımlı maddeden yapılmıştır. Bizim ürün tamamen cam olup özel bir sıralama ve alaşımla birleştirilmiş 27.5 kg ağırlığındadır. Tamamen ürünün cam olması yansımayı ve ışımayı kuvvetlendirmekte, sağlamlık ve görüntü açısından da ayrı bir sınıf oluşturmaktadır. (örn. pvp) resimlerde de görebileceğiniz üzere önden ve arkadan tüm yüzeyler net görülebilmekte, üst ve alttan ışımayı ayrıca yansıtmaktadır. Bu yatırımımızı Burdur’da yapmak istiyoruz ve yaklaşık bütçemiz 40.000.000 TL civarındadır. Bu yatırımımız için Yatırım teşvik belgesi almak istiyoruz mümkün müdür. Ya da yararlanabileceğimiz bir hibe programı var mıdır?
Gökhan Yıldırım - Burdur - 06.07.2020
Cevaplayan : Burdur Yatırım Destek Ofisi - Tolga Keskin - 06.07.2020
Cevap : Gökhan Bey Merhaba,

Son başvuru tarihi itibarı ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından çağrıya çıkılmış, yakın zamanda başvuru yapabileceğiniz bir hibe programı bulunmamaktadır.

Ancak Sabit Yatırım Tutarınız (40.000.000 TL) açısından bakıldığında Yatırım Teşvik Belgesi almak için başvurabilir ve Burdur ilinin 3. Bölgede yer alması sebebiyle 3. Bölgesel Teşvik Uygulamalarından, OSB'de yatırım yaparsanız da 4. Bölge Teşviklerinden yararlanabilirsiniz. Bu teşvikler KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi Desteği, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Gelir Vergisi Stopajı Desteği, Sigorta Primi İşçi Hissesi Desteği, Faiz veya Kar Payı Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi gibi alt kalemlerden oluşmaktadır. Bakanlığımızın sitesinde aşağıdaki linkte hem teşvikler hakkında verilen önemli bilgilere göz gezdirebilir hem de teşviğe nasıl başvuracağınızı görebilirsiniz.

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri

Yukarıdaki linkte de görebileceğiniz üzere başvurular E-TUYS üzerinden yapılabilmektedir.

Yapacağınız yatırıma ilişkin yararlanabileceğiniz teşvikle ilgili kafanızda soru işareti oluşması halinde 0(248) 234 05 50 numaralı telefondan Burdur Yatırım Destek Ofisi'ne ulaşabilirsiniz.

Saygılar,

İyi Çalışmalar,


+
Merhaba, Kocaeli ilinde treyler üreten ve ihracatını yapan bir firmayız. Şuanda kirada bulunduğumuz yerin imkansızlığından dolayı Sakarya'nın Ferizli ilçesinden OSB'de 3500m2 lik yer aldık. Buraya en kısada sürede fabrika inşaa etmek istiyoruz. Bununla ilgili hangi destekleri alabiliriz? Fabrika yapım aşamasında düşük faizli veya hibeli kredi alma olanağımız var mı? Ayriyetten OSB'den alınan yerin ücretini ödemekle ilgili bir destek var mı? Teşekkürler.
Murat Yılmazkaya - Sakarya - 05.07.2020
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Hüseyin Özgür Ünsal, Kocaeli Yatırım Destek Ofisi Uzmanı - 06.07.2020
Cevap : Sayın Murat bey,

Yatırımınızla ilgili 2012/3305 sayılı Karar (Yatırım Teşvik Sistemi) kapsamında sağlanan teşvikler ile uygun faizli Kredi programları hakkında aşağıdaki linkte gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Teşvik belgesi aldıktan sonra aşağıdaki linkte yer alan kredi programları kapsamında kredi kullanmanız halinde Faiz veya Kar Payı Desteğinden de yararlanabilirsiniz.

Link: https://1drv.ms/b/s!AvA4x730lOhbhJVn1aIqwy_PoureQw?e=04KCjR (Linki görüntülemekte sorun yaşarsanız diye bu e-maildeki bilgileri ayrıca e-posta adresinize gönderiyor olacağım.)

Sakarya Yatırım Destek Ofisimizden (Sakarya YDO) aldığım bilgiye göre Sakarya'daki hiçbir Organize Sanayi Bölgesinde 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nun EK 3. Maddesi'nde belitrtilen "Tamamen veya kısmen bedelsiz Parsel tahsisi" uygulanmamaktadır. Daha fazla bilgi için Sakarya YDO iletişim bilgilerini de aşağıda bulabilirsiniz.

Tel: (262) 332 01 44 - dahili: 172/104/111
e-posta: sakaryaydo@marka.org.tr

Not: Yatırım Teşvik Belgesi başvurunuz kapsamında teşvik belgesi ile ilgili işlemlerinde yürütüldüğü Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi (E-TUYS) kullanıcı yetkilendirmesi ve online başvuru sürecinizde ücretsiz olarak yardımcı olabiliriz.*

* 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 197. Maddesinin 2. Fıkrası uyarınca "Yatırım destek ofislerinde Yatırımcılara sunulan hizmetler tamamen ücretsizdir.

Saygılarımla,

Hüseyin Ö. Ünsal
Uzman, Gebze İrtibat Bürosu
Kocaeli Yatırım Destek Ofisi
T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı
Tel: (262) 332 01 44
Cep: (541) 440 99 46
e-posta: h.ozgurunsal@marka.org.tr
+
Merhabalar, İzmir'de Organize Sanayi Bölgesinde Endüstriyel Madeni Yağ üretimi yapmak istiyorum. Bünyesinde Arge ve kalite laboratuvarı olan üretim tesisi yatırımı için devlet destekleri konusunda bilgi rica ederim. Üretilecek ürünler: 2429.6 B.Y.S. DİĞER KİMYASAL ÜRÜNLERİN İMALATI
Barış Muşkara - İzmir - 02.07.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - M. Sencer Özen - 03.07.2020
Cevap : İzmir'de Yatırım yapmaya hazır 13 adet Organize Sanayi Bölgesi mevcuttur. Bu kapsamda yeterli yatırım alanı bulunmaktadır. Ayrıca İzmir'de Ar-Ge faaliyetlerinin gerçekleştirilebildiği, Yatırımcılara çeşitli vergi avantajları sağlayan 4 adet Teknopark vardır.

Bunun yanısıra, Ar-Ge Merkezi açılarak "5746 Sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun" çerçevesinde destek alınabileceği gibi söz konusu yatırım için Yatırım Teşvik Belgesi alınabilir veya TÜBİTAK'ın "Ulusal Destek Programları"ndan, KOSGEB'in "Laboratuvar Hizmetleri" Desteğinden ve "AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme" Desteklerinden de yararlanılabilir.

Detaylı bilgi için bizimle YDO@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden irtibat kurabilirsiniz.
+
Merhabalar; Kütahya'da atık refrakter tuğla geri kazanımı yapmaktayız. Yani hurda refrakter tuğla alıp, öğütülmüş refrakter tuğla hammaddesi üretiyoruz. Yatırım Teşvik Belgesi almak istiyoruz. Bu durumda belge alabilir miyiz? US97 kodumuz ne olur? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Bora Doğan - Kütahya - 02.07.2020
Cevaplayan : Kütahya Yatırım Destek Ofisi - Kutlu Eser - 03.07.2020
Cevap : Merhabalar Bora Bey. Sorunuz için teşekkür ederiz.

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararın Tebliği eklerinden “Yatırımın Karakteristiğine Bağlı Olarak Teşvik Belgesi Talebinde Bulunulmadan Önce İlgili Mevzuatı Gereği Diğer Kamu Kurum Ve Kuruluşlarından Alınması Gereken Bilgi Ve Belgeler” başlıklı EK-2’nin 6. Maddesinde “Atıkların Bertarafı” ve 7. Maddesinde “Atıkların Geri Kazanımı” yatırımlarında sunulması gereken belgeler belirtilmiştir.

Hali hazırda faaliyette olan refrakter tuğla geri kazanım tesisinizin olduğunu belirtmişsiniz, buna göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığından (ÇŞB) alınmış “çevre izin ve lisansı”nızın olduğu (Komple Yeni Yatırımlarda bu belge Tamamlama Vizesi aşamasında aranır) anlaşılmaktadır.

ÇŞB’den alınmış “çevre izin ve lisansı”nız varsa US-97 Kodunuz 3720.0.01 ve asgari 500 bin TL’lik bir Sabit Yatırım Tutarı ile Yatırım Teşvik Belgesi müracaatında bulunabilirsiniz.

Eğer yatırımın konunuz için ÇŞB’den alınmış “çevre izin ve lisansı”nız yoksa tehlikesiz atık niteliğindeki refrakter tuğla geri kazanımı faaliyeti için;


Öncelikle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden çevre Etki değerlendirme (ÇED) kararı almalısınız.
Bunun için ÇED yönetmeliği EK-2 listesi 2.ç maddesi gereğince Proje tanıtım dosyanızı (PTD) hazırlamanız gerekiyor.
ÇED kararı alındıktan sonra işletme faaliyete başlamadan önce hava emisyonu ve tehlikesiz atık geri kazanımı konulu çevre izin ve lisansı almanız gerekiyor.
Bu kapsamda işletmenin çevre izin ve lisans yönetmeliği EK-1 listesi 8.1 maddesi gereğince Bakanlığa yapılacak başvuru için öncelikle İl Müdürlüğünden uygunluk yazısı almalısınız.
İl Müdürlüğü uygunluk yazısı alındıktan sonra işletme EK-1 listesinde yer aldığından geçici faaliyet belgesi başvurusunu Bakanlığa yapmalısınız.
Başvurular ve gerekli dosyaların hazırlanması çevre danışmanlık firmaları ya da çevre yönetim birimi tarafından yapılmalıdır. Ayrıntılı bilgi için https://csb.gov.tr/sss/cevre-izin-ve-lisans sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Ayrıntılı bilgi almak için Zafer Kalkınma Ajansımıza bekler, iyi çalışmalar dileriz.


+
Merhaba; Adana OSB meyve suyu üretim yatırımı yapmak istiyoruz. Ancak Akyazı da hali hazırda bir meyve suyu üretim fabrikamız var. Aynı zamanda Adana ilinde farklı bir firmaya kiraya verdiğimiz 4 üretim hattımız var. (Kiraya verdiğimiz firmanın kapasite raporunda hatlar yer alıyor ve bizim firmamızdan kiraladığını kapasite raporunda beyan ediyor.) Biz Adana da planladığımız yatırım için 1 yeni üretim hattı almayı, Adana’da kirada olan 4 hattımızı, Akyazı’daki fabrikamızdan da 1 hattı taşımak istiyoruz. Akyazı'daki fabrikamız üretime devam edecektir. Bu durumda Adana’da yapacağımız yatırım için Yatırım teşvik belgesi alabilir miyiz? Hangi desteklerden ne kadar yararlanabiliriz.
Seda Danacı - Adana - 25.06.2020
Cevaplayan : Adana Yatırım Destek Ofisi - Murat Torun - 25.06.2020
Cevap : Sebze ve meyve suyu üretimi, Adana OSB içi Yatırımlar için 3. bölge teşviklerinden yararlanabilmektedir. Minimum yatırım tutarı 2 Milyon TL olan yatırımlar için Bölgesel Teşvik Uygulamaları geçerlidir.

Bölgesel teşvikte KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti (ithal makine varsa), Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Vergi İndirimi Desteği uygulanmaktadır. Web sitemizde yer alan Teşvik Robotuna NACE Kodu karşılığı sektör ismi, İl bilgisi ile yatırıma ilişkin arsa, inşaat, makine ekipman ve diğer bilgiler girilerek yararlanabileceğiniz teşvik tutarı bilgisine ulaşabilirsiniz. Satın almayı planladığınız hat için Yatırım Teşvik Belgesi başvurusunda bulunulabilirsiniz. Ancak mevcut veya kiradaki hatlarınız ilgili yatırım teşvik belgesi kapsamı dışında olacaktır.

Daha detaylı bilgi için Çukurova Kalkınma Ajansı Adana Yatırım Destek Ofisini ziyaret ederek genel bilgi ve uygulama aşaması için danışmanlık desteği alabilirsiniz.
+
Muğla Menteşe ilçesinde 2011 yılından beri hizmet veren bir lokantayız. Covid-19 süreci ile birlikte yemek fabrikası kurmayı amaçlıyoruz. Ortalama yatırım bedeli 1.000.00 TL. Ortalama 30 kişi istihdam etmeyi planlıyoruz. Hiç el değmeden yemek paketleme olayı ile birlikte düğün, sünnet, organizasyon, etkinlik ve toplu yemeklerin daha hijyenik olarak servis edilmesini amaçlamaktayız. Bu konu da ne tür destekler alınabilir?
Zafer Aktaş - Muğla - 24.06.2020
Cevaplayan : Muğla Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Sert - 25.06.2020
Cevap : Dışarıya yemek hizmeti sunan catering Yatırımları Yatırım Teşvik Sistemi dışında tutulmuştur. Yatırımınızın boyutuna göre sınırlı olmakla birlikte, KOSGEB'in yeni İŞKURanlara yönelik Geleneksel Girişimci Desteğinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca istihdam yoğun bir yatırım yapacağınız için İŞKUR desteklerini inceleyip, özellikle işbaşı eğitim programı ve Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteğinden yararlanmak üzere gerekli başvuruları yapmanızı tavsiye ederiz. Söz konusu desteklerle ilgili bilgilere web sitemizden de ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgilendirme için sizleri Muğla Yatırım Destek Ofisine bekliyoruz.
+
Konya'da yumurta tavukçuluğu yapmaktayız. 2 farklı kümeste toplam 574 bin yumurta tavukçuluğu kapasitesine sahibiz. Yem fabrikası yapmak istemekteyiz. Bina, makine ve çelik silo kuracağız. Yaklaşık 1,5 milyon TL yatırım yapmayı öngörüyoruz. Yatırım Teşvik Belgesi desteklerinden faydalanabilir miyiz?
Sedat Demirkazan - Konya - 24.06.2020
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - Mustafa Dinç - 24.06.2020
Cevap : Sedat Bey,

Öncelikle Yatırım düşüncenizin hayırlı olmasını dileriz. Sorunuzla ilgili olarak;


Yem üretimi Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında desteklenen faaliyet konuları arasında yer almamaktadır (balık unu, balık yağı, balık yemi ve Entegre Hayvancılık Yatırımı içindeki yem üretimi hariç).
Konya ili yatırım teşvik sisteminde 2. bölgede yer almaktadır. İlimizde yapılacak kanatlı entegre hayvancılık yatırımlarında asgari 1 milyon TL ve üzeri olması kaydıyla Genel Teşvik Uygulamalarından yararlanmak için 100.000 adet/dönem; Bölgesel Teşvik Uygulamalarından yararlanmak için 200.000 adet/dönem asgari kapasite şartı aranmaktadır (damızlık kanatlı entegre yatırımlarında kapasite şartı aranmaz).
Sizin örneğinizde yem fabrikasının Yatırım Teşvik Belgesi kapsamına alınabilmesi için; bu yatırımla beraber mevcut tesisinizde meydana gelecek olan kapasite artışına bağlı olarak Genel veya Bölgesel Teşvik unsurlarından faydalanabilirsiniz.
Sorularınız için konyaydo@mevka.org.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.


İlginize teşekkür eder, saygılar sunarız.
+
İzmir'de yerleşik ham bitkisel yağ üretim fabrikası için 16 bin ton kapasiteli kömür kazanı almak istiyoruz. Ancak bu kömür kazanı için bir de çelik yapı yapılacak. Yatırım Teşvik Belgesi başvurusu yapmak istiyoruz. Çelik yapıyı yerli makine listesine yazabilir miyiz? Yapı için maliyetimiz yaklaşık 1.500.000 TL dir.
Yeliz Alparslan - Ankara - 23.06.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - Çağkan Aydoğdu - 24.06.2020
Cevap : Söz konusu yapının uygulama şekline göre Yatırım teşvik kapsamı değişiklik gösterebilmektedir.

Yapının taşınabilir niteliğe sahip olduğu durumda makine/ekipman veya diğer harcamalar olarak kabul edilirken, yapının sabit olması durumunda ilgili harcamalar bina/inşaat kalemi altında değerlendirilebilecektir.

Bu kapsamda;

Makine ekipman harcamaları KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyetinden yararlanırken, imalat sanayine yönelik (US-97 Kodu:15-37) düzenlenen Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında, 1/1/2020-31/12/2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek bina-inşaat harcamalarında KDV İadesi desteğinden de faydalanılabilmektedir.

Nihai değerlendirme Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Daha detaylı bilgi için İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi ile irtibat kurarak genel bilgi ve uygulama aşaması için danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Saygılarımızla.
+
Adana’da organize sanayi bölgesi dışında bir yerde metal malzemelerin işlenmesi büküm kesim profil imalatı işleri yapmaktayız. Şu anki yerimiz 3.700 metrekare ve personel sayımız 23. İşyerimizin fiziki yetersizliğinden dolayı 14.000 metrekare arsa alıp üzerine 6.000 metrekare kapalı alanlı imalathane kurmak, yeni makina ve personeller almayı planlıyoruz. Arsa bedeli 1.750.000 TL, tahmini inşaat ve sabit yatırım tutarı 2.500.000 TL. Bu yatırımdan sonra personel sayımızı 30-32 olarak planlıyoruz. Hangi teşvik ve yardımlardan faydalanabiliriz? Yatırıma başlamadan önce başvurmamız gereken kurum veya işlem var mıdır?
Tuğrul Yıldırım - Adana - 22.06.2020
Cevaplayan : Adana Yatırım Destek Ofisi - Türker Dölekoğlu - 23.06.2020
Cevap : Metallerin işlenmesi ve kaplanması (nace 25.61) sektöründe Adana OSB dışı Yatırımlar için 2. bölge teşviklerinden yararlanabilmektedir. Minimum yatırım tutarı 3 Milyon TL olan yatırımlar için bölgesel teşvik geçerlidir.

Bölgesel teşvikte KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti (ithal makine varsa), Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Vergi İndirimi Desteği uygulanmaktadır. Web sitemizde yer alan Teşvik Robotuna NACE Kodu karşılığı sektör ismi, İl bilgisi ile yatırıma ilişkin arsa, inşaat, makine ekipman ve diğer bilgiler girilerek yararlanabileceğiniz teşvik tutarı bilgisine ulaşabilirsiniz. Yatırıma başlamadan önce teşvik belgesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın E-TUYS sistemi üzerinden başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca Çukurova Kalkınma Ajansı teklif çağrılarıyla ilan edilen mali destek programları ile KOSGEB destekleri de yatırım aşaması için takip edilebilir.

Daha detaylı bilgi için Çukurova Kalkınma Ajansı Adana Yatırım Destek Ofisini ziyaret ederek genel bilgi ve uygulama aşaması için danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Saygılarımızla.
+
Kasten adam öldürmek suçundan hüküm giydim, cezamı çektim, şu an eski hükümlüyüm, İşkur'un eski hükümlü kendi işini kurma hibe desteğinden yararlanabiliyor muyum?
Burak Bulut - Ağrı - 15.06.2020
Cevaplayan : Ağrı Yatırım Destek Ofisi - Dr. Ceren Avcil - 16.06.2020
Cevap : Şu an İŞKUR İl Müdürlükleri tarafından eski hükümlülere yönelik iş kurma desteği mevcut ve 2020/2 başvuru dönemi için son başvuru tarihi 17 Temmuz 2020'dir. Eski hükümlülere yönelik verilen desteğin şartları ve ayrıntıları sitenin özet bilgiler kısmında yer almaktadır. Bu destek kapsamında 18 yaşınızı doldurmuş olmanız ve KOSGEB onaylı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. İş kurmanız halinde vergiler dahil en fazla brüt asgari ücretin 15 katı kadar kuruluş desteği verilmektedir.

Uygun olursanız Ofisimize bekleriz, dilerseniz İŞKUR İl Müdürlüğümüzü birlikte ziyaret ederek destekler konusunda sizlere yardımcı olalım.
Devlet Destekleri
Soru Sor Formu
Adınız Soyadınız
E - Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
İl
Soru