Akıllı Filtreleme
Konuya Göre Filtrele
İle Göre Filtrele
Zamana Göre Filtrele
Kalkınma Ajansları bünyesinde 81 ildeki Yatırım Destek Ofislerimizde görev alan ajans uzmanları tarafından sorularınızı cevaplıyoruz.

Sorulara verilen cevaplar, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

Devlet destekleriyle ilgili her türlü nihai karar, bu konuda hukuken yetkili/ilgili kurum ve kuruluşa ait olup, bu cevaplar nedeniyle Kalkınma Ajansları ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü sorumlu tutulamaz.

Ortalama Cevap Süresi: 13,00 saat
809 adet sonuç bulundu.
+
Tül perde imalat tesisi kurmak istiyorum. Bu konuda ne gibi teşvikler var?
M. A. - Bursa - 14.05.2021
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Murat Çalışkan - 14.05.2021
Cevap :

Sn. Yatırımcımız,
Tarafınızla yapmış olduğumuz telefon görüşmesinde Mükellefinizin tül perde imal edilecek bir tekstil yatırımı olacağı bilgisini edinmiş bulunuyoruz. Bu bağlamda İthalatı gerçekleştirilecek olan tül ve fon perde dokuma makinaların ikinci el (kullanılmış) olması nedeniyle 15.06.2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'ın 9. maddesinin 4. fıkrasına göre söz konusu yatırımınızın bu bölümünün yatırım teşvik unsurlarından yararlanması mümkün değildir.

İlgili Fıkra Hükmü :

(4)Baskı, basım, matbaa, tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon yatırımlarına yönelik teşvik belgeleri kapsamında kullanılmış veya yenileştirilmiş makine ve teçhizat ithal edilemez.

Öte yandan; perdelik kumaş üretimi üzerine kuruluşunu gerçekleştireceğiniz firma için uygun NACE Kodu arayışlarınız kapsamında aşağıda belirtmiş olduklarımızdan yatırımınızın detayına göre daha uygun olabilecek olanı firma kuruluşu sırasında belirleyebilirsiniz.

13.20.22 : Suni ve sentetik filamentlerden ve devamsız elyaflardan dokuma kumaş (suni ve sentetik elyaftan dokuma tül kumaş dahil) imalatı (havlı veya şönil kumaş havlu kumaş tülbent pelüş vb. ilmeği kesilmemiş kumaşlar ile kot kadife ve tafting kumaşlar hariç)

13.92 : Giyim eşyası dışındaki tamamlanmış tekstil ürünlerinin imalatı
13.92.03 : Perdelerin ve iç storların perde veya yatak saçaklarının farbelalarının ve malzemelerinin imalatı (gipür hazır tül perde ve kalın perdeler dahil)

13.91.01 : Örgü ve tığ işi kumaşların imalatı (penye ve havlı kumaşlar ile raschel veya benzeri makineler ile örülen tül kumaş perdelik kumaş vb. örgü veya tığ ile örülmüş kumaşlar dahil)

Tereddüt edilen hususlarda daha detaylı bilgi almak üzere aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizden tarafımıza geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)

Bursa Yatırım Destek Ofisi

Tel: 0224 211 13 27

E-Posta: bursa@bebka.org.tr

+
Merhaba, uzun zamandır uzaktan eğitim sektöründe çalışıyorum. Sektörde kazandığım deneyimlerim doğrultusunda mobil uygulama fikrimi ticarileştirmek istiyorum. Bu konuda hangi teşvik/destekleri alabilirim? Teşekkürler
Ç. A. - Ankara - 13.05.2021
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Emine Doğrukök - 13.05.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Mobil uygulama ticarileştirme iş fikriniz için yararlanabileceğiniz destekler aşağıda belirtilmiştir.

Mobil uygulama yazılımı geliştirme iş fikriniz için, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Girişimcilik Desteklerinin uygun olabileceği değerlendirilmiştir. KOSGEB Girişimcilik Destekleri kapsamında verilen destekler NACE olarak adlandırılan ve ekonomik faaliyetlerin istatistiki sınıflanması amacıyla kullanılan kodlara göre farklılık göstermektedir. İş fikriniz "62.01.01- Bilgisayar programlama faaliyetleri (sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb.)” NACE-Kodu kapsamına girmekte olup geliştireceğiniz mobil uygulamanın kullanacağı teknolojilerin (web uygulama geliştirme araçları, kullanılan algoritmalar, yapay zekâ, büyük veri vb.) gelişmişlik düzeyine göre İleri Girişimci Destek Programı’ndan yararlanmanız mümkün görünmektedir. Programa başvuru yapmadan önce İleri Girişimci Eğitimi'nin tamamlanması gerekmektedir. Eğitim ile, yenilikçi, orta yüksek/ileri teknoloji düzeyindeki sektörler ile imalat sektöründe faaliyet gösterecek girişimcilere ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. KOSGEB Girişimcilik Destekleri ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/6312/girisimcilik-destekleri

Ayrıca size önerebileceğimiz bir diğer destek, 1512 TÜBİTAK Teknogirişim Sermaye Desteği Programı (Bireysel Genç Girişimci-BIGG)’dır. Bu program ile girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin desteklenmesi hedeflenmektedir. Program hakkındaki detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/18842/bigg_2019-1_cagri_dokumani.pdf

Size önerebileceğimiz bir diğer destek ise Ticaret Bakanlığı’nın Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti Desteği (Bilişim)’dir. Bu program kapsamında bilişim sektörüne yönelik destek unsurları şunlardır;

• Bilişim şirketleri tarafından bilgisayar oyunları veya mobil uygulamaların yurt dışına pazarlanmasına yönelik olarak gerçekleştirilen yerelleştirme (lokalizasyon), DVD hazırlama, çoğaltma, barındırma (hosting) giderleri ile görsel, yazılı, işitsel medya, internet reklamları ile internet sitesi hazırlanmasına ilişkin pazara giriş giderleri, %50 oranında ve oyun/uygulama başına en fazla 200.000 ABD Doları karşılanır.

• Bilişim şirketleri tarafından mobil uygulamalar veya bilgisayar oyunlarının yurt dışı satışına yönelik olarak oluşan ve uygulama/oyun platformlarınca tahsil edilen komisyon bedelleri uygulama/oyun başına %50 oranında ve en fazla 100.000 ABD Doları tutarında karşılanır.

• Mobil uygulama veya bilgisayar oyunu geliştiren bilişim şirketleri tarafından satın alınan ya da kiralanan yazılım lisanslarına ilişkin giderleri %50 oranında ve yıllık en fazla 50.000 ABD Doları desteklenir.

• Mobil uygulama veya bilgisayar oyunu geliştiren bilişim şirketleri tarafından mobil uygulama/bilgisayar oyunu geliştirilmesi süreçlerinde çalıştırılmak üzere istihdam edilen en fazla 2 (iki) adet personelin aylık brüt ücretleri %50 oranında ve personel başına yıllık en fazla 25.000 ABD Doları desteklenir. Program hakkındaki detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://ticaret.gov.tr/hizmet-ticareti/doviz-kazandirici-hizmet-ticareti

Bizlere, Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret ederek ve 0312 310 03 00 nolu telefondan ulaşarak detaylı sorularınızı yöneltebilirsiniz.

+
Sayın Yetkili merhaba, İzmir ilinde küçük sanayi sitesinde 2912.1.01.33 US-97 kodlu hidrolik piston ve hidrolik aksam parçaları üretimi faaliyet alanında yeni bir işyeri açmak istiyorum. 800 bin TL'ye yakın makine-teçhizat sabit yatırımım olacak. Bu konuda ne tür desteklerden yararlanabilirim? Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
İ. - İzmir - 11.05.2021
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - M. Sencer Özen - 12.05.2021
Cevap :

Sayın İlgili;

Sorunuzda belirtmiş olduğunuz 2912.1.01.33 US-97 kodlu hidrolik piston ve hidrolik aksam parçaları üretimine yönelik yatırım Projenizin 1 Milyon TL ve üzerinde gerçekleşmesi halinde projeniz Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında değerlendirilebilecektir niteliktediir. Proje kapsamında üretilecek ürünün "Orta-yüksek teknolojili ürünler" arasında yer alması sebebiyle ilgili yatırım 4. Bölge Teşviki kapsamına alabilecek nitelikte olduğu düşünülmektedir.

Bu kapsamda faydalanılabilecek teşvik unsurları ve oranları aşağıda belirtilmiştir;

Bununla birlikte, 2017-2022 yıllarında yapılacak yatırım harcamaları için vergi indirimi Yatırıma Katkı Oranına 15 puan ilave edilmekte, vergi indirimi oranı % 100 olmakta ve 2017-2021 yılları arası bina-inşaat harcamalarına KDV  adesi uygulanmaktadır. 500 Milyon TL üzerindeki yatırımlar öncelikli yatırım kapsamında değerlendirilme olup 5. bölge teşviklerinden (6. bölge hariç) yararlanmaktadır.

Web sitemiz ana sayfasından ulaşabileceğiniz Teşvik Robotu sayfasında "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." açıklaması yer alan kutucuğa ilgili anahtar kelimeleri yazarak ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilirsiniz. Teşvikler konusundaki başvuruların nihai değerlendirmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Ayrıca, gerçekleştirilecek yatırımın aynı zamanda yeni kurulması planlanan bir firma tarafından gerçekleştirilecek olması halinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) Girişimcilik desteklerinden olan İleri Girişimci Destek Programı'nın, girişiminiz için uygun olabileceği görülmektedir.

Bu program kapsamında aşağıda belirtilen destek unsurları belirlenmiştir.

  • Kuruluş Desteği,
  • Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği,
  • Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği,
  • Performans Desteği,
  • Sertifika Desteği,

Yapacağınız girişim çerçevesinde bir İş Planı oluşturmanızın da önem arz ettiğini belirtmek isteriz. İleri Girişimci Destek Programı'na başvuru yapmadan önce tamamlanması gereken İleri Girişimci Eğitimi, ihtiyacınız olan İş Planını oluşturabilmek için gerekli bilgileri size sağlayacaktır. İleri Girişimci Eğitimi, girişimcilerin iş kurma ve yürütme konusunda bilgi sahibi olmaları, bu süreçte rol ve sorumluluklarının farkına varmaları ve iş fikirlerine yönelik iş modelini hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazanmaları amacıyla verilmektedir. Söz konusu eğitimlere https://lms.kosgeb.gov.tr/ internet adresinde yer alan KOSGEB e-Akademi Uzaktan Eğitim Sistemi’nden katılabilirsiniz. İlgili eğitimin alınması sonrasında KOSGEB’e destek başvurusunda bulunabilmeniz mümkündür. Desteği hak edebilmenizle ilgili nihai karar KOSGEB tarafından verilecektir.

KOSGEB Girişimcilik Destekleri ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Destekleri ile ilgili bilgilendirme videoları ise KOSGEB'in resmi Youtube sayfasında aşağıdaki linklerde yer almaktadır.
"KOSGEB Girişimcilik Desteklerinden Nasıl Yararlanabilirsiniz?" Videosu : https://www.youtube.com/watch?v=N0_R9qGznog
"KOSGEB Online Girişimcilik Eğitimi" : https://www.youtube.com/watch?v=d8_iCxa1ekI
"KOSGEB Girişimcilik Desteğinden Faydalanmak İçin İş Modeli Nasıl Doldurulur?" : https://www.youtube.com/watch?v=k56L_zBOCU8

Bunlara ilave olarak, KOSGEB tarafından amacı Covid-19 salgınından etkilenen imalat sektöründeki mikro / küçük işletmeler ile imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç mikro / küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri ve istihdam seviyelerini korumalarını sağlamak olan "İmalatçı Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı" ilan edilmiştir. Söz konusu programın da incelenmesi tavsiye edilmektedir.

Program kapsamda iki adet bileşen tanımlanmıştır;

  • Birinci Bileşende; imalat sektöründeki MKİ’lere " faizsiz geri ödemeli destek" verilecektir.
  • İkinci Bileşende; 2017 ve sonrasında kurulan ve imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde faaliyet gösteren genç yenilikçi MKİ’lere " faizsiz geri ödemeli destek" verilecektir.

Programın detaylarına https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/7579/proje-ozeti sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında, Web sitemiz Ana Sayfasında, "Aradığınız destek ile ilgili anahtar sözcük veya kurum ismi yazın." açıklaması yer alan kutucuğa sektörünüzle ilgili bilgileri yazarak, tüm kurumların en son güncel destek programlarına da ulaşabilmeniz mümkündür.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi olarak, tüm bu hususları sizlerle detaylı olarak görüşebilmeyi dileriz. Ajansımıza YDO@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

+
Merhaba,01.03.2021 tarihinden itibaren kendime ait limited şirketim var ve şirketin tek ortağıyım.Geleneksel yöntemlerle Isparta ili güneykent kasabasında kendi gül bahçemizden çıkardığım mahsüller ile gül suyu gül yağı gibi ürünler üretmek istemekteyim.Kendi markamı kurmak istiyorum.Bu konuda hibe destekli kredilerden yararlanabiliyormuyum ve ya hangi desteklerden yararlanabilirim.Şimdiden teşekkür ediyorum.İyi çalışmalar.
F. F. K. - Isparta - 08.05.2021
Cevaplayan : Isparta Yatırım Destek Ofisi - Fatma Karagöz - 12.05.2021
Cevap :

Sayın Girişimci;

Avrupa Birliği-IPARD desteklerinin dağıtılmasından sorumlu kurum olan TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) tarafından Isparta ilinde desteklenen yatırımlardan "302- Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirme” tedbiri " 302-1 Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması” sektörü kapsamında %65 ‘e kadar Hibe Desteği verilebilmektedir. Destekler dönemsel çağrı usulüyle yürütülmekte olup, Proje çağrılarını kurumun resmi internet sayfasından takip edilebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için " Sanayi, Eğirdir Yolu İl Özel İdaresi Kampüsü, 32200 Merkez/Isparta” adresinde faaliyet gösteren TKDK Isparta İl Koordinatörlüğü ile (0246) 224 38 00 numarasından telefonla info@tkdk.gov.tr e-posta adresinden e-mail aracılığıyla iletişime geçilebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığının proje tutarının %50’sinin hibe olarak verildiği Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi çağrısı kapsamında " Tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, kurutulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu,” uygun yatırım konular arasında belirlenmiş olup başvurular 9 Nisan 2021 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. Söz konusu desteklerden yararlanmak için yeni çağrıları www.tarimorman.gov.tr internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi'ni tamamlayan Girişimcilerin başvurabildiği KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı kapsamında, Sermaye Şirketi İşletmelere 10.000 TL Kuruluş Desteği, 100.000 TL’ye kadar Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği ile Girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda ek 10.000 TL olmak üzere iki performans dönemi için 50.000 TL'ye kadar istihdam desteği sağlanmaktadır. KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı destekleri geri ödemesiz olup, Program kapsamındaki Makine, Teçhizat ve Yazılım Destek oranı %75’tir. Makine, teçhizat ve yazılımın yerli malı olması veya başvuru sahibinin kadın olması durumunda, destek oranına % 15 ilave edilmektedir. İstihdam Desteği, Sosyal Güvenlik Kurumu 4(a) kapsamındaki tüm personel için hesaplanan prim gün sayısı toplamı esas alınarak hesaplanmaktadır. Destek hakkında detaylı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/6312/girisimcilik-destekleri linkinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgiler ışığında yatırımınızla ilgili ilave sorularınız olması durumunda Isparta Yatırım Destek Ofisimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Isparta Yatırım Destek Ofisi

0246 224 37 37

ispartayatirimdestekofisi@baka.gov.tr

+
Merhaba benim girişimcilik sertifikam var. butik tarzı modaevi açmak istiyorum ama işyeri açmak için nakite ihtiyacım var. Bu kunuda nasıl yardım alabilirim.
F. S. - İstanbul - 11.05.2021
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Ali Kerem Fidan - 12.05.2021
Cevap :

Sayın İlgili,

KOSGEB Girişimcilik Desteği kapsamında şu destek unsurları bulunmaktadır:

1- Kuruluş desteği,

2- Performans desteği ve

3- Sertifika desteği

sağlanmaktadır.

Kuruluşu desteği kapsamında Gerçek Kişi işletmeler için 5.000 TL; Sermaye şirketi işletmeler için ise 10.000 TL destek sağlanmaktadır.

Performans desteği ise dönemlere ayrılmış olarak 2 performans dönemi şeklinde destekler verilmektedir. Her performans dönemi bir yılı kapsar.

Sosyal Güvenlik Kurumu 4 (a) kapsamındaki tüm personel için hesaplanan prim gün sayısı toplamı esas alınır.

Birinci Performans Dönemi için;

- 180-539 gün ise 5.000 TL

- 540-1079 gün ise 10.000 TL

- 1080 ve üstü gün ise 20.000 TL

İkinci Performans Dönemi için;

- 360-1079 gün ise 5.000 TL

- 1080-1439 gün ise 15.000 TL

- 1440 ve üstü gün ise 20.000 TL

performans desteği sağlanmaktadır.

Ayrıca, asgari prim gün sayısına ulaşan işletme için girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklenerek en fazla 50.000 TL’ye kadar destek sağlanır.

Sertifika desteği kapsamında, desteklenen işletmenin faaliyet konusu ile uyumlu mesleki ve teknik sertifikalar için geri ödemesiz olarak 5.000 TL’ye kadar destek sağlanabilmektedir. Sertifika başına azami destek tutarı 1.000 TL’dir.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Programından yararlanmak için e-devlet üzerinden ücretsiz sunulan online girişimcilik eğitim programına başvurmanız ve eğitimlere katılım sağlanması gerekmektedir. Bu eğitimi tamamlamadan işletme kurmamalısınız. Eğitim sonunda gerçek kişi veya sermaye işletmesi kurmanız gereklidir.

Online girişimcilik eğitimlerini, https://lms.kosgeb.gov.tr/ web adresinden e-devlet aracılığıyla giriş yaparak tamamlayabilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Programı hakkında detaylı bilgileri incelemek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz:

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7391/geleneksel-girisimci-destek-programi

Destek kapsamında bir ön ödeme imkanı bulunmamaktadır. Nakit ihtiyaçlarınız için bankaların ilgili birimleri ile temasa geçmeniz faydalı olacaktır.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

+
karavan veya taşınabilir yaşam alanı (çekme ev) imalatı yapmak istiyorum. bu konuda yeterli teknik bilgi ve deneyime sahip üretim kadrosunu oluşturdum. Üretimin %70'lik kısmını yerli üretim ile kendimiz imal edeceğiz, bu konuda şirket kuracağız ve destek almak istiyoruz. Teşekkürler.
B. B. - Kahramanmaraş - 11.05.2021
Cevaplayan : Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi - İbrahim Başar Saydam - 12.05.2021
Cevap :

Değerli Yatırımcımız,

Yatırım konunuz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında, bölgesel desteklerden faydalanabilmektedir. Faydalanabileceğiniz destek unsurlarını görmek için http://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu internet adresini ziyaret ederek, yatırım konusuna "Karavan tipi ikamet veya kamp yapmaya yönelik römork ve yarı - römorklar 3420.0.03" ve yatırım yerine de "Kahramanmaraş" seçmeniz yeterlidir.

Ayrıca, yatırım konunuz ile ilgili olarak yeni bir şirket kuracağınız için, KOSGEB'in Girişimciliği Geliştirme Destek Programı'ndan faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/6312/girisimcilik-destekleri internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisini ziyaret edebilir veya 0 344 231 14 17 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz.

+
Selamlar Uzun yıllar market sektörü tedarikci firma olarak IRAK genelinde faliyetde buundum bu faaliyetler nezdınde görmüş olduğum yaş sebze konusunda cıddı bir talep var özellikle kök sebze örnek zerdacal ve zencefil yılın 12 ayı beyrut ıran ve dubaıden talep edip ıthallat yapıyorlar bölgedeki beşeri ilişkilerinden dolayı bu talebe cevap verebılecegımı düşünüp malatya doğanşehir bölgesinde yarı otomasyonlu zerdacal ve zencefil yetiştirmek istiyorum hem ülke ihracaatı ıcın cıddı bir destek olacagı kanısındayım bu konuda nasıl bir devlet destegi alabılırım.
C. A. - Malatya - 11.05.2021
Cevaplayan : Malatya Yatırım Destek Ofisi - Yusuf Kaplan - 12.05.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Yatırım konunuz aranan kriterleri karşılaması durumunda Tarım ve Orman Bakanlığımızın " Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları” desteklerinden faydalanabileceğiniz gibi " Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Uygulamaları” kapsamında da uygun yatırım finansmanı almanız mümkün olabilecektir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) " 302-Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” Programının başvuruya açılması durumunda bu desteklerden faydalanmanız mümkündür.

Söz konusu desteklere ait özet bilgiler için aşağıdaki sayfalara erişebilirsiniz:
(1) https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-organik_tarim_ve_iyi_tarim_destegi.pdf
(2) https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-dusuk-faizli-tarimsal-krediler-destegi.pdf
(3) https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet_302_ciftlik_faaliyetlerinin_cesitlendirilmesi_ve_is_gelistirme.pdf

Tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi gibi tarımsal sanayi alanında yatırım yapmanız durumunda, yukarıdaki desteklerden farklı olarak, kurumların ilana çıkması durumunda Tarım ve Orman Bakanlığımızın " Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlarının Desteklenmesi” programından, TKDK’nın " 103-Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fizikî Varlıklara Yönelik Yatırımlar” Programından, Fırat Kalkınma Ajansı’nın sanayi işletmelerine yönelik ilan edebileceği destek programlarından ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın " Bölgesel Teşvik Sistemi”nden faydalanmanız mümkündür.

Bu desteklere ait özet bilgiler için aşağıdaki sayfalara erişebilirsiniz:
(4) https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-kkydp_ekonomik_yatirimlar.pdf
(5) https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet_103_tarim_ve_balikcilik_urunlerinin_islenmesi_ve_pazarlanmasi.pdf
(6) https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-turizm_ve_sanayinin_gelistirilmesi2020fka.pdf
(7) https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri

Bahsi geçen destekler ile ilgili daha detaylı bilgilere ve benzer desteklere www.yatirimadestek.gov.tr ana sayfamızdan arama bölümünde " tarım” yazarak veya destek veren kurumların web sayfalarından erişmeniz mümkün olacaktır. Bölgesel Teşvik Sistemi için alabileceğiniz desteklere ilişkin bilgilere www.yatirimadestek.gov.tr platformunun " Teşvik Robotu” sayfasında " 1513-Sebze ve Meyvelerin İşlenmesi” US-97 Kodunu girerek detaylara erişebilirsiniz.

Yatırımınız için alabileceğiniz teşvik ve destekler özelinde daha fazla bilgi için Fırat Kalkınma Ajansına telefonla ulaşabilir, Ajans resmi web sayfasını veya Malatya Yatırım Destek Ofisini ziyaret edebilirsiniz.

Bilginize sunar, ilginiz için teşekkür ederiz.

+
Ben 24 yaşında üniversite ögrencisi bir kadınım. Hedefim kendi organizasyon şirketimi kurmak bu konuda bir hibe ödenek destegi saglayabilmem mümkün mü? Mümkünse nasıl
Ş. Y. - Kahramanmaraş - 12.05.2021
Cevaplayan : Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi - Yusuf Köleli - 12.05.2021
Cevap :

Sayın Girişimcimiz,

Organizasyon hizmeti sunmak üzere kurulacak işletmeler, KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programı'ndan faydalanabilmektedirler. Kuruluş Desteği, Performans Desteği ve Serfitika Desteği unsurlarından oluşan programda kadın Yatırımcılar toplam 65.000 TL'ye kadar destek alabilmektedirler. Destekten faydalanabilmek için işletme kurulumundan önce KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Eğitimi'nin tamamlanması gerekmektedir.

Geleneksel girişimcilik destekleri tamamen geri ödemesizdir:

Kuruluş Desteği: Kuruluş desteği kapsamında Gerçek Kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 TL, Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 TL geri ödemesiz destek sağlanır.

Sertifika Desteği: Sertifika desteği kapsamında, girişimcinin kurduğu işletme için gerekli mesleki ve teknik sertifika ve buna benzer belgeler (işletme sahibi için işletme kuruluş tarihinden önce en geç bir yıl öncesini kapsayacak şekilde) çerçevesinde; girişimcinin kurduğu işletmede çalışan personeli için (işletme kuruluş tarihinden itibaren) işletmeye destek oranı uygulanmaksızın geri ödemesiz olarak toplam 5.000TL’ye kadar destek sağlanır. Sertifika başına azami destek tutarı 1.000 TL’dir.

Performans Desteği: Bu destekte çalışan personelin tahakkuk eden prim gün sayılarının toplamı dikkate alınır ve bu toplama göre birinci ve ikinci yıl sonunda performans ödemesi geri ödemesiz olarak yapılır. Her bir performans dönemi sonunda, işletmenin ilgili dönemde gerçekleştirdiği toplam prim gün sayısına göre; Birinci performans dönemi için;

· Prim gün sayısı 180-539 olan işletmeye 5.000 TL,

· 540-1079 olan işletmeye 10.000 TL,

· 1080 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL,

İkinci performans dönemi için;

· Prim gün sayısı 360-1079 olan işletmeye 5.000 TL,

· 1080-1439 olan işletmeye 15.000 TL,

· 1440 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL performans desteği sağlanır.

Ek ödemeler: Asgari prim gün sayısına ulaşan işletme için girişimcinin; genç (30 yaş altı), kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklenerek en fazla 50.000 TL’ye kadar destek sağlanır.

KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürlüğü ile temasa geçerek program hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

+
Merhaba Ankara Kahramankazan Saray mahallesi (Keresteciler Sanayi Sitesi)'nde kuracağımız imalat sektörü (enerji panoları ve elektrik bağlantı elemanları) mevcut fabrikamıza ilave olarak yeni bir fabrika kurulumu ve inşaatı için ne gibi desteklerden veya hibe faydalanabiliriz; istihdam kapasitesi 200 kişilik bu konuda desteğinizi ve bilgilerinizi paylaşmanızı arz ve rica ederim.
M. Ö. - Ankara - 09.05.2021
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Alper Demir - 11.05.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Sizin üreteceğiniz ürünler " Elektrik devrelerinin anahtarlanması veya korunmasına veya elektrik devresine veya devresinden bağlantı yapmaya özgü elektrik tesisatının, elektriğin kontrol ve dağıtımına özgü tablolar ve panoların, elektronik entegre devrelerinin ve mikro devrelerin aks 2520.4.10.40” US-97 kodlu ürün grubuna dahildir ve bu alanda Ankara’da yapılacak bir yatırım genel teşvikler kategorisinde değerlendirilir. Genel teşvikten yararlanmak için asgari yatırım tutarı 1 milyon TL’dir. Buna göre KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti teşvikleri uygulanır. Ayrıca 2017-2021 yıllarında yapılacak bina-inşaat harcamalarına KDV İadesi uygulanmaktadır.

İnternet sitemizdeki https://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu adresinde yer alan Teşvik Robotundan yararlanarak yatırım için teşvik belgesi aldığınız takdirde yararlanabileceğiniz teşvikler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Teşvik belgesi dışında sizin yatırımınıza uygun olabileceğini düşündüğümüz mali destekler aşağıda sıralanmıştır.

Mali desteklerden yararlanmak için KOSGEB desteklerini inceleyebilirsiniz. Bu kapsamda takdirinize göre, " KOBİ Finansman Destek Programı”, " KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı” ve " İşletme Geliştirme Destek Programı”nı inceleyebilirsiniz. Bu programlar ile ilgili detaylı bilgiyi KOSGEB'in yayınladığı https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/3/destekler bağlantısında bulabilirsiniz.

Yatırımınızda Ar-Ge ve inavosyon içeren süreçleriniz bulunuyorsa başvuru yapabileceğiniz diğer bir destek programı KOSGEB tarafından yürütülen Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programıdır. 750.000 TL tutarına kadar mali destek alabileceğiniz programın tüm detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/1229/arge-ve-inovasyon-destek-programi

Bu desteklere ek olarak Covid-19 salgınından etkilenen imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere KOSGEB tarafından " Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” kapsamında sermaye desteği sağlanmaktadır. Mikro İşletmeler, 30 bin liraya kadar küçük işletmeler, 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Bu sektörlerde şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığı ile başvurularını yapabilecektir. İmalat sektörünün değer zincirindeki kritik pozisyonu da dikkate alınarak, imalat sektörü ile bunun tamamlayıcısı olan bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki mikro ve küçük işletmelere yönelik İşletme Sermayesi formunda destek tasarlanmıştır.

Birinci Bileşende; imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmelere " faizsiz geri ödemeli destek" verilecektir.

İkinci Bileşende; 2017 ve sonrasında kurulan ve imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde faaliyet gösteren genç yenilikçi mikro ve küçük işletmelere " faizsiz geri ödemeli destek" verilecektir.

Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK ağırlıklı resmi kayıtlara göre başvuru ve uygunluk kriterlerini karşıladığı belirlenen KOBİ’ler için başvuruyu takiben ödeme işlemleri başlatılacaktır. Ödemeler 3 ay karşılığında 3 taksitte yapılacaktır. Her ödeme öncesinde, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu ve istihdamını belirli bir seviyede muhafaza ediyor olduğu kontrol edilecektir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkteki KOSGEB sitesini inceleyebilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/7579/proje-ozeti

Bizlere, Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret ederek ve 0312 310 03 00 nolu telefondan ulaşarak detaylı sorularınızı yöneltebilirsiniz.

+
Gümüş yüzük küpe bileklik takı sektöründe iş yapmak istiyorum. Aynı zamanda yapmış oldugum ürünleri internet üzerinden e ticaret olarak satmayı düşünüyorum. Gümüş üzerine destek alabilir miyim? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
E. A. - Kahramanmaraş - 11.05.2021
Cevaplayan : Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi - Yusuf Köleli - 11.05.2021
Cevap :

Telefonla yapmış olduğumuz görüşmeden anlaşıldığı üzere NACE faaliyet kodu "32.12.01 - Değerli metallerden takı ve mücevherlerin imalatı" olan bir iş kurmak istiyorsunuz.

Sözkonusu faaliyet KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında desteklenmektedir. Düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmeler kategorisinde değerlendirilen "değerli metallerden takı ve mücevher imalatı" konusunda 10.000 TL'ye kadar kuruluş desteği, 100.000 TL'ye kadar makine, teçhizat ve yazılım desteği, 10.000 TL'ye kadar danışmanlık desteği, 40.000 TL'ye kadar performans desteği ve 5.000 TL'ye kadar sertifika desteğinden faydalanabilmeniz mümkündür. Destekten faydalanabilmek için işyerinizi kurmadan önce KOSGEB'in Geleneksel Girişimcilik ve ardından İleri Girişimcilik eğitimlerini tamamlamanız gerekmektedir. Programın başvuru şartları ve yararlanma koşulları hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıdaki dokümanları inceleyebilir, KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

https://www.yatirimadestek.gov.tr/destek/ileri-girisimci-destek-programi/171

İş fikriniz ayrıca, TKDK'nın "302-Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme" başlığı altında desteklenen "302-3: Zanaatkarlık ve Yerel Ürün İşletmeleri" arasında yer almaktadır. Program kapsamında kurulacak zanaatkarlık işletmelerinin makine-ekipman ve yazılım alımları, yapım işleri ile hizmet alımları desteklenmektedir. Son olarak 2020 yılında IPARD II 9. çağrı döneminde ilan edilen destek çağrısı için şu anda açık bir ilan bulunmamakta olup, daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki dokümanları inceleyebilir ve TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

https://www.yatirimadestek.gov.tr/destek/302-ciftlik-faaliyetlerinin-cesitlendirilmesi-ve-is-gelistirme/229

Son olarak iş fikriniz Yatırım Teşvik Sisteminde Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında değerlendirilmekte olup, destek unsurları ve yararlanma koşulları hakkında detaylı bilgiye teşvik robotu aracılığıyla erişebilirsiniz. Teşvik Robotunu kullanırken iş fikrinizle ilgili "3691.2.03.51 Kuyumcu eşyası ve aksamı - gümüşten olanlar (diğer kıymetli metallerle kaplanmış veya yaldızlanmış olsun olmasın)" US-97 Kodunu kullanmalısınız.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Soru Formu
Adınız Soyadınız
E - Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Yatırım Yapılacak İl
Soru