Akıllı Filtreleme
Konuya Göre Filtrele
İle Göre Filtrele
Zamana Göre Filtrele
Kalkınma Ajansları bünyesinde 81 ildeki Yatırım Destek Ofislerimizde görev alan ajans uzmanları tarafından sorularınızı cevaplıyoruz.

Sorulara verilen cevaplar, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

Devlet destekleriyle ilgili her türlü nihai karar, bu konuda hukuken yetkili/ilgili kurum ve kuruluşa ait olup, bu cevaplar nedeniyle Kalkınma Ajansları ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü sorumlu tutulamaz.

Ortalama Cevap Süresi: 30,85 saat
934 adet sonuç bulundu.
+
Sayın ilgili ; Osmaniye Bahçe ilçesinde 21 yıllık su üretim ve meyve suları üretim tesisatımız vardır. Bölgemizde yenilenebilir enerji kapsamında 1.163.000 USD maliyetli çatı üstüne panelli güneş enerjisi projesini üretim tesisatımızda faaliyete geçirmek için adım attık. GES projesi kapsamında teşvik belgemizi aldık burda kdv ve gümrük vergisi indirimi teşviğinden faydalanacağız. Fakat dünya ekonomisinde belirsizlikler, ülkemizin ekonomideki belirsizlikler, gelecek kaygısı ve iş kaybı olasılıklarını düşündüğümüzde projemizi bankadan kredi kullanarak uzun vadeye riskimizi dağıtarak finansman etmek istiyoruz. Osmaniye / Bahçe Bölgesi olarak kırsal bölgede bulunmaktayız. Banka faiz desteği konusunda yardım beklemekteyiz Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz destekten faydalanma konsusund anasıl yardımcı olabilirsiniz? Yardımlarınızı ve yol göstermenizi bekliyoruz, şimdiden teşekkür ederiz.
B. G. S. V. T. L. - Osmaniye - 16.07.2021
Cevaplayan : Osmaniye Yatırım Destek Ofisi - Erdinç Kadıoğlu - 16.07.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesinde üretim tesisinize Güneş Enerjisi Santrali yatırımı yapmayı planladığınız, bu konuda Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında Genel Teşvik unsurlarından faydalanacağınız, yatırım finansmanı için Kredi faiz desteği arayışında olduğunuz anlaşılmıştır.

Belirttiğiniz alanda Bölgenizde şu an için açık bir destek programı bulunmamakla birlikte, bu alanda bir kamu kurumunun destek programı mevcut olsa dahi, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karar çerçevesinde, mevcut yatırım teşvik belgenizle yapacağınız yatırım harcamalarınızda diğer kamu kurum ve kuruluşların desteklerinden yararlanamazsınız.

Bunun yanı sıra, Projenizin finansmanı konusunda, Yenilenebilir Enerji Yatırımlarının Finansmanı alanında faaliyet gösteren Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) ile iletişime geçmenizi öneririz. TurSEFF, kamu ve özel sektör tarafından uygulanacak Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği yatırımları için finansman sağlamak üzere oluşturulmuş bir programdır. Proje Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilmiştir ve 2010 yılından bu yana Avrupa Birliği tarafından desteklenmektedir. TurSEFF'in web sitesi www.turseff.org olup iletişim adresleri şu şekildedir;

E-posta ile iletişim: info@turseff.org

Telefon ile iltişim: +90 (216) 545 3228; +90 (216) 340 0020

TurSEFF süreçleri ile ilgili broşüre https://www.turseff.org/assets/frontend/uploads/d10827e6d8c15b865009b5f8fa2436a5.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın Yenilenebilir Enerji Yatırımları için sunduğu kredi imkanları için https://kalkinma.com.tr/biz-ne-yapiyoruz/proje-finansmani-ve-kurumsal-krediler/yenilenebilir-enerji-yatirimlari adresini inceleyebilirsiniz.

Yatırımınızla ilgili olarak ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi için aşağıdaki iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Osmaniye Yatırım Destek Ofisi

Adres: Raufbey Mahallesi, 9546 Sokak, no: 70, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Binası Kat:3, Merkez/OSMANİYE

Tel: 0 (328) 888 00 00

E-posta: oydo@dogaka.gov.tr

+
İyi günler, Patent belgesi ile koruma altına aldığımız, bazı üniversitelerden raporlarını aldığımız ürünümüz için açık olan bir Destek programına başvurmak istiyoruz . Makine teçhizat öncelikli olmak üzere başvuracağımız ( şu an için açık ) destek programı var mıdır ? İyi çalışmalar .
M. O. - Konya - 14.07.2021
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - Mustafa Dinç - 16.07.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Telefon görüşmemize istinaden verdiğiniz bilgilere göre üretmeyi planladığınız ürün için farklı teşvik destekler ve bu teşvikleri alabilmeniz için gerekli şartlar mevcuttur.

Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı

Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı ile ürün geliştirme (Ür-Ge) faaliyetleri ile değişen pazar taleplerine ve teknolojik gelişmelere uyum sağlamaları amacıyla, KOBİ’ler tarafından orijinal, iyileştirilmiş veya değiştirilmiş yeni ürünlerin üretilmesinin sağlanmasının amaçlanmaktadır.

Ür-Ge Projeleri kapsamındaki başvuru sahiplerinin aşağıdaki Patent belgesi ile koruma altına alınan ürünleri için;

Ar-Ge, Ür-Ge ve inovasyon projelerine çağrı bazlı programlarda küçük işletmeler için 1.500.000 TL’ye, orta büyüklükteki işletmeler için 6.000.000 TL’ye kadar destek verilmektedir. Çağrı bazlı olmayan programlarda üst limit 750.000 TL’dir. Destek oranı %75’tir. Satın alınan makine-teçhizat, donanım, hammadde, yazılım vb. harcamalar yerli malı ise destek oranı %90’a çıkar.

Bu destek ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7664/arge-urge-ve-inovasyon-destek-programi

KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı

Orta-düşük teknoloji sınıfında yer alan ürününüz için KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programından yararlanabilirsiniz. Program ile kuruluş desteği, makine, teçhizat ve yazılım desteği (200.000 tl’ye kadar), Mentörlük, danışmanlık ve İşletme Koçluğu desteği, performans desteği, sertifika desteği gibi desteklerden yararlanabilirsiniz.

Bu destek ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi

1507 - TÜBİTAK Kobi Ar-Ge Başlangıç Destek Programı

KOBİ’lerin, teknoloji ve yenilik kapasitelerinin geliştirilerek daha rekabetçi olmaları, sistematik proje yapabilmeleri, katma değeri yüksek ürün geliştirebilmeleri, kurumsal araştırma teknoloji geliştirme kültürüne sahip olmaları, ulusal ve uluslararası destek programlarında daha etkin yer almaları amaçlanan program ile 600.000 TL’ye kadar destek alınabilmekte olup, bu programda destek oranı %75’tir.

Bu destek ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/sanayi/ulusal-destek-programlari/icerik-1507-tubitak-kobi-ar-ge-baslangic-destek-programi

Sorularınız için konyaydo@mevka.org.tr adresine mail atabilir ya da 0332 236 32 90 numarasını arayabilirsiniz.

+
Merhaba, Firmamız Çin'den bakliyat paketleme makinası aldı. Makine gümrükte antrepoda beklemekte. Şu süreçte yatırım teşvik belgesi başvurusu yaptığında/belge aldığında bu bekleyen makine için destek alabilir mi? Yardımlarınızı rica ederiz. Saygılarımla.
Ö. Y. - Mersin - 14.07.2021
Cevaplayan : Mersin Yatırım Destek Ofisi - Mesut Özcan - 16.07.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı;

Yaptığımız telefon görüşmesinde de bahsetmiş olduğumuz üzere bu konudaki uygulamalar, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No:2012/1) uyarınca düzenlenmektedir. Mezkur tebliğin Madde 8 - (1) bendine göre "Müracaat tarihinden önce gerçekleştirilmiş bulunan yatırım harcamaları teşvik kapsamında değerlendirilmez" denilmektedir. Ancak; aynı tebliğin Madde 11 - (1) bendinde ise " Yatırım süresi içerisinde ilgili kambiyo mevzuatında yer alan ödeme şekillerinden herhangi biri ile İthalat işlemlerine başlanılmış veya bedeli kısmen ya da tamamen ödenmiş ancak ithalatı gerçekleştirilmemiş makine ve teçhizatın ithaline, gümrük idarelerince belge kapsamında sağlanan destek unsurları uygulanmak suretiyle izin verilir. Bu şekilde ithalatı yapılan makine-teçhizat, teşvik belgesinde kayıtlı diğer destek unsurlarından da faydalandırılır." denilmektedir.

Bu iki maddeden hareketle eğer almış olunan makinenin fatura ve gümrük beyannemesi süreci tamamlanmamış ve makine Türkiye'ye henüz giriş yapmamış ise tebliğdeki madde 11 uyarınca teşvik unsurlarından yararlanabilmesi mümkündür. Ancak, 29 Haziran 2021 tarih, 4191 karar sayılı "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar" kapsamında EK-8 eklenmiş olup, burada yer alan tabloda "Gümrük Vergisi Muafiyetinden Yararlanamayacak Makine ve Teçhizat Listesi" yayımlanmıştır. Yatırımızın gümrük vergisi muafiyetinden yararlanabilme durumunu, makinenin GTİP kodu ile bu tablo üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Yatırımınızla ilgili ilave sorularınızda ya da yatırım süreçleri, izin ve ruhsatlar, devlet destekleri ve teşvikler gibi yatırımınızı ilgilendiren bütün konularda aşağıda yer alan iletişim kanallarından bize ulaşabilir, Çukurova Kalkınma Ajansı Mersin Yatırım Destek Ofisi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıklı günler diler, saygılar sunarız.

İletişim Bilgileri:

Çukurova Kalkınma Ajansı Mersin Yatırım Destek Ofisi

Adres: Üç Ocak Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Mersin Ticaret Ticaret Borsası/21 Akdeniz / MERSİN

Tel: 0 324 237 80 86

Faks: 0 324 237 86 26

info@cka.org.tr

info@investmersin.org

+
476201 NACE KODUMUZ. kırtasiye kitap perakende limited şirketimize işçi alımı yapmak istiyoruz. ve buna istinaden 1 işçi için 100.000Tl. kredi kullanmak istiyoruz. İZLEMEMİZ GEREKEN YOL VE Başvuru mercilerini öğrenmek istiyoruz.
İ. K. B. G. P. S. V. T. L. Ş. - Ankara - 15.07.2021
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Erdem Koçoğlu - 16.07.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Öncelikle yapmayı planladığınız kırtasiye kitap perakende işi kapsamında işçi alımı konusunda mevcut SGK istihdam teşvikleri bulunmaktadır. 5 puanlık işveren hissesi desteği, genç ve kadın istihdamı ile mesleki belgesi olan sigortalı istihdamı halinde uygulanan prim desteği, işsizlik ödeneği alanların istihdamı halinde sağlanan teşvik uygulaması, işbaşı eğitim programlarını tamamlayanların istihdamına ilişkin teşviği ve sosyal yardım alanların istihdamı halinde uygulanan prim teşviğinden yararlanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/isveren/ist-tesvikleri

Ayrıca Kredi Garanti Fonu(KGF) destek kredisi kapsamında azami 12 ay ödemesiz dönem dahil olmak üzere 36-60 ay Vadeli işletme ve yatırım kredilerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: https://www.kgf.com.tr/index.php/tr/urunlerimiz/ozkaynak-kefaletlerimiz/banka-kredileri/kgf-destek-kredisi

Kredi Garanti Fonunun 2021 Nefes Kredisi kapsamında 6 ay anapara ve faiz ödemesiz olmak üzere 12 ay vadeli ve eşit taksitli, toplam 18 ay vadeli seçeneği de bulunmaktadır. Bu krediyi sağlayan bankalar arasında Akbank, Denizbank, Türkiye İş Bankası, Garanti BBVA, Halkbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için: https://www.kgf.com.tr/index.php/tr/urunlerimiz/hazine-destekli-kefaletler/2021-nefes-kredisi

Bizlere, Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret ederek ve 0312 310 03 00 nolu telefondan ulaşarak detaylı sorularınızı yöneltebilirsiniz.

+
xx/xx/xxxx Tarih ve xxxxxx NOLU TEŞVİK BELGEMİZ VAR. BU BELGEMİZE AİT YATIRIM TAKİP FORMU DÜZENLEMEMİZ GEREKİYOR MU?YARDIMLARINIZI RİCA EDERİM. İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.
D. Y. - Bursa - 14.07.2021
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Engin Yüksel - 15.07.2021
Cevap :

Sayın Yetkili,

Telefonda yapmış olduğumuz görüşmede de ifade ettiğimiz üzere, Kalkınma Ajansları, 19.06.2012 tarih ve 28328 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından (daha önce Ekonomi Bakanlığı'nca) düzenlenen teşvik belgeleri kapsamında yapılan yatırımların gerçekleşmelerini altışar aylık dönemler halinde izlemekle görevlendirilmişlerdir. Bu konudaki kararın 20. maddesinin 6. fıkrası şu şekildedir:

(6) Kalkınma Ajansları, Bakanlıkça düzenlenen teşvik belgeleri kapsamındaki yatırımların gerçekleşmelerini izleyerek gerçekleşme durumlarını altışar aylık dönemler halinde Bakanlığa bildirirler.

Bu kapsamda, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) görev alanına giren Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerindeki teşvik belgeli yatırımlarla ilgili izleme faaliyetleri Ajans tarafından sürdürülmektedir.

İzlemelerin mevzuata uygun yürütülebilmesi amacıyla, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki defa olmak üzere altı aylık dönemler halinde, yatırım ilerlemelerini (Ocak-Haziran ve Temmuz-Aralık) gösterecek şekilde Yatırım Takip Formu’nun doldurulması ve Ajansımıza iletilmesi gerekmektedir.

Tereddüt edilen hususlarda daha detaylı bilgi almak üzere aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizden tarafımıza geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)

Bursa Yatırım Destek Ofisi

Tel: 0224 211 13 27

E-Posta: bursa@bebka.org.tr

+
Merhaba, kadın girişimci olarak Bursa da bir bebek, çocuk giyim mağazasını isim hakkıyla devralacağım. Bir kişide çalışanım olacak. Bu konu hakkında devletin sağlamış olduğu hibe yada destek var mıdır?
S. Ş. - Bursa - 12.07.2021
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Murat Çalışkan - 14.07.2021
Cevap :

Sayın Girişimcimiz,

Bahse konu ve yukarıda detayları belirtilen Yatırımınız, genel anlamda KOSGEB tarafından yürütülmekte olan Geleneksel Girişimci Destek Programı'nın kapsamında girmekle birlikte, mevcut bir işletmenin devir alınması durumunda belirtilen destek programından yararlanamayacağınızı belirtmek isteriz. Bu bağlamda işletmenin, başka bir işin devamı veya genişletilmesine (makine ekipman yenilemeye vb.) yönelik olması halinde bu destek programından faydalanamazsınız. Söz konusu programın şartlarını aşağıdaki şekilde incelemelerinize sunmaktayız. Buna göre öncelikle işletmenizi kurmadan önce https://lms.kosgeb.gov.tr/ sitesi üzerinden e-devlet şifreniz ile giriş sağlayarak online olarak verilmekte olan KOSGEB girişimcilik eğitimlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

Geleneksel Girişimci Destek Programı Başvuru Şartları

 • Kurulacak olan şirket, Gerçek Kişi veya Sermaye Şirketi statüsünde olmalıdır,
 • Kurucu ortak payı en az %50 olmalı ve başvuru sahibi olarak şirketi münferiden temsile yetkili olmalıdır,
 • Program süresi boyunca ortaklık payı %50’nin altına düşmemelidir,
 • Başvuru sahibinin başka bir işletme kurum ya da kuruluşta SGK kaydının olmaması gerekmektedir,
 • Şirket kuruluşu öncesi online KOSGEB girişimcilik eğitimlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Söz konusu destek programı kapsamında aşağıdaki destek kalemleri ve tutarlarından yararlanabilirsiniz.

Kuruluş desteği

Kuruluş desteği kapsamında gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 TL geri ödemesiz destek sağlanır.

Performans desteği

Performans desteği kapsamında geri ödemesiz olarak, programın uygulama esaslarında belirlenen kriterlere göre 40.000 TL’ye kadar, ayrıca girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda ilave 10.000 TL’ye kadar olmak üzere en fazla 50.000 TL’ye kadar destek sağlanır.

Sertifika desteği

Sertifika desteği kapsamında, girişimcinin kurduğu işletme için gerekli mesleki ve teknik sertifika ve buna benzer belgeler (işletme sahibi için işletme kuruluş tarihinden önce en geç bir yıl öncesini kapsayacak şekilde) çerçevesinde; girişimcinin kurduğu işletmede çalışan personeli için (işletme kuruluş tarihinden itibaren) işletmeye destek oranı uygulanmaksızın geri ödemesiz olarak toplam 5.000 TL’ye kadar destek sağlanır.

Diğer Detaylar :

 • Gelenksel Girişimcilik destekleri tamamen geri ödemesizdir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek için aşağıda verilen bağlantıda yer alan videolu anlatımlardan faydalanabilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7391/geleneksel-girisimci-destek-programi

 • KOSGEB destekleri kapsamında sadece makine-teçhizat ikinci el olarak desteklenebilir. Makine-teçhizat dışında ofis donanımı vb. gider kalemlerinin desteklenebilmesi için yeni olması gerekir. Makine-teçhizatın ikinci el olması halinde ilk kullanıcı için düzenlenen satış faturası tarihi itibariyle en fazla 3 (üç) yaşında olabilir ve makine-teçhizatın yaşını belirlemek için; ilk kullanıcıya ait satış faturası veya ilgili odalardan alınabilecek yaşı gösterir belge veya benzeri dokümanlarından herhangi birinin KOSGEB’e sunulması gerekir.

Öte yandan; belirli şartlar dahilinde istihdam edilen ilave çalışanlarınız için Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından işverenlere değişen sürelerle ve tutarlarla prim, vergi veya ücret destekleri imkânı sağlayan istihdam teşvikleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantı linkini inceleyebilirsiniz.

https://www.İŞKUR.gov.tr/isveren/tesvikler/

Tereddüt edilen hususlarda daha detaylı bilgi almak üzere aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizden tarafımıza geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)

Bursa Yatırım Destek Ofisi

Tel: 0-224 211 13 27

E-Posta: bursa@bebka.org.tr

+
Sayın ilgili, Sakarya'da 3 adet akaryakıt ve otogaz istasyonumuz var.Sakarya'nın ilk Lpg otogaz dönüşüm ve otogaz bayilerinden biriyiz.Daha önce yurtdışından ithal ettiğimiz teçhzatla 12 adet otogaz ikmal istasyonu kurduk ve bunları bir otogaz dağıtım firmasına teslim ettik.Bir bayi olarak emeklerimizin karşılığını alamadık. Önümüzdeki yıl elektrikli araç sayılarının artacağını düşünüyoruz ve bu sektöre girmeyi düşünüyoruz ancak bu sefer bir dağıtım firmasının veya şarj operatörünün bayisi olmak istemiyoruz. Doğu Marmara Kalkınma Ajansının görev sahasında Sakarya'yla birlikte komşu şehirlerde şarj operatörü olmak istiyoruz.Bununla ilgili fizibilite raporu hazırlamamız için MARKAnın bize yardımcı olmasını istiyoruz. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
K. A. - Sakarya - 13.07.2021
Cevaplayan : Sakarya Yatırım Destek Ofisi - Murat Uncuoğlu - 13.07.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Sizlere telefonda da aktardığımız üzere, yatırım fizibilitesi çalışmaları kapsamında, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2021 Yılı Fizibilite Desteği Programı’ndan aşağıda belirtilen kurum ve kuruluşlar faydalanabilmektedir.

 • Yerel yönetimler,
 • İl ve İlçe Özel İdareleri,
 • Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları,
 • Diğer kamu kurum ve kuruluşları (valilik, kaymakamlık, bölge müdürlüğü, il müdürlüğü, ilçe müdürlüğü vb.)
 • Kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları,
 • Üniversiteler,
 • Sivil toplum kuruluşları,
 • Organize sanayi bölgeleri,
 • Küçük sanayi siteleri,
 • Teknoparklar,
 • Teknoloji geliştirme bölgeleri,
 • Endüstri bölgeleri,
 • İş geliştirme merkezleri gibi kurum ve kuruluşlar ile
 • Birlikler ve Kooperatiflerdir.

Üyesi bulunduğunuz meslek kuruluşu üzerinden yapılacak bir başvuru ajansımız tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Söz konusu program yıl boyunca başvuruya açıktır.

Konu ile ilgili sorularınız için Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Sakarya Yatırım Destek Ofisi ile her zaman iletişim kurabilirsiniz.

Adres: Sakarya Mah. No:19 SATSO Binası 54060 Arifiye / SAKARYA

E-Posta: sakaryaydo@marka.org.tr

Telefon: 0-262-3320144

+
Kuyumcu imalatcısıyım kendi dükkanın var biraz destek yapabilir misiniz?
M. H. Ö. - Antalya - 12.07.2021
Cevaplayan : Antalya Yatırım Destek Ofisi - Metin Tatlı - 13.07.2021
Cevap :

Sayın Girişimcimiz,

Telefonla yapmış olduğumuz görüşmeden anlaşıldığı üzere; Aksu ilçesi, Kundu Mahallesi’ndeki kuyum imalathanenizde NACE faaliyet kodu "32.12.01 - Değerli metallerden takı ve mücevherlerin imalatı" faaliyetini yürütmektesiniz. İşletmenizi kurduğunuz tarihten önce eğer e-devlet üzerinden "Geleneksel Girişimcilik Eğitimini" tamamladıysanız, işletmelerinizi kurduğunuz tarihten itibaren 1 yıl içerisinde "Geleneksel Girişimcilik Destek Programına" başvuru yapabilirsiniz. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından yürütülen bu destek programı hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz:
https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7391/geleneksel-girisimci-destek-programi

KOSGEB desteği ile kurulmuş işletmeler, aşağıda bağlantısı verilen " KOBİ Finansman Desteği” adı verilen Kredi faiz desteğinden de faydalanabilmektedir:
https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/1233/kobi-finansman-destek-programi

Ayrıca Covid-19 salgınından etkilenen NACE faaliyet kodu "32.12.01 - Değerli metallerden takı ve mücevherlerin imalatı" sektöründe faaliyet yürüten mikro ve küçük işletmelere " Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” kapsamında Sermaye desteği sağlanacaktır. Desteğin amacı, öncelikli sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin salgın şartlarına rağmen faaliyetlerini sürdürebilmelerini ve istihdamlarını salgın başlangıcındaki seviyede koruyabilmelerini sağlamaktır. KOSGEB tarafından başvuru ve uygunluk kriterlerini karşıladığı belirlenen KOBİ’ler sağlanacak destek tutarlarından faizsiz, geri ödemeli ve Teminatsız olarak yararlanabilecektir. " Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz:
https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/7579/proje-ozeti

İlave sorularınızın olması durumunda Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Antalya Yatırım Destek Ofisi ile temasa geçebilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

+
merhaba, iki ortaklı bir limited şirketimiz var. bal ve bal ürünleri imalatı ve toptan ticareti üzerine faaliyet göstermekteyiz. gıda üzerine alınabilecek her türlü sertifikasyon ve kalite belgelerimizi alarak üretim ve paketleme yapmaktayız. ancak ürünlerimizi yurt dışı pazar sahasına tanıtmak ve satışını gerçekleştirmek istiyoruz. faydalanabileceğimiz herhangi bir destek var mıdır. teşekkkürler
E. Ö. - Kocaeli - 12.07.2021
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Bayrak - 12.07.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı;

Talep ettiğiniz konuya ilişkin Ticaret Bakanlığı'nın, Pazar Araştırma ve Pazara Giriş Desteğine başvuru yapabilirsiniz. Desteğin amacı; Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketler ile işbirliği kuruluşlarının pazar araştırması ve pazara giriş faaliyetlerine ilişkin giderlerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan (DFİF) karşılanmasıdır.

Konuya ilişkin özet bilgiye https://www.yatirimadestek.gov.tr/destek/pazar-arastirmasi-ve-pazara-giris-destegi/205 adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ticaret Bakanlığı'nın https://www.kolayihracat.gov.tr/ sitesinden İhracata yönelik tüm destekleri öğrenebilir, pazar önerisi, sektörler ve ülkeler hakkında bilgiye erişebilirsiniz.

Ayrıca KOSGEB'in Yurt Dışı Pazar Destek Programı’na da başvuru yapabilirsiniz. Destek Üst Limiti: 300.000 TL olan bu programın kapsamı hakkındaki detaylara https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7139/yurt-disi-pazar-destek-programi adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

+
Merhaba ben gözlük çerçevesi üretim sanayisi kurmak istiyorum teşvikler nelerdir?
M. A. - Antalya - 09.07.2021
Cevaplayan : Antalya Yatırım Destek Ofisi - Seyitcan Altınkaynak - 12.07.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Yatırım yapmayı düşündüğünüz gözlük çerçevesine yönelik yatırımınız teşvik sistemi kapsamında desteklenmektedir.

Bu kapsamda yapacağınız yatırımın Sabit Yatırım Tutarının (Makine ve teçhizat, arsa, bina ve diğer yatırım harcamaları toplamı) 1 milyon TL'yi geçmesi durumunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulamaları ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne başvurarak Teşvik Belgesi alabilirsiniz ve bu belge ile aşağıdaki desteklerden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, sitemizde bulunan ‘Teşvik Robotu’ uygulamasından yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilmeniz mümkündür.

Konu ile ilgili hâlihazırda açık bir Hibe Desteği ilanı bulunmamaktadır. Önümüzdeki dönem çıkabilecek ilgili hibe çağrılarını sitemizden takip edebilirsiniz.

Yatırımınızla ilgili ilave sorularınız olması durumunda Antalya Yatırım Destek Ofisimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Soru Formu
Adınız Soyadınız
E - Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Yatırım Yapılacak İl
Soru