Akıllı Filtreleme
Konuya Göre Filtrele
İle Göre Filtrele
Zamana Göre Filtrele
81 ildeki Yatırım Destek Ofislerimiz kanalıyla sorularınızı cevaplıyoruz.

Sorulara verilen cevaplar bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır.
Destek ve teşviklerle ilgili kararlar ve onaylar için nihai değerlendirmeler
destek ve teşviki veren kurum ve/veya kuruluş tarafından yapılmaktadır.

Ortalama Cevap Süresi: 28,83 saat
+
Malatya da alçıpan Profilleri Üretim yapıyoruz bir makina ya daha ihtiyacımız var Alcikösebent makinesi almak istiyoruz bunun için desteğiniz varmı destek almak istiyoruz nasıl bir yol cizmeliyiz
M. A. - Malatya - 22.11.2020
Cevaplayan : Malatya Yatırım Destek Ofisi - Malatya Yatırım Destek Ofisi - Yusuf Kaplan - 23.11.2020
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Alçıpan profil üretimi US-97 sektör sınıflandırma kodlarında " 2720: Demir - Çelik Dışındaki Ana Metal Sanayii” grubunda yer almaktadır.

Malatya’da bu alanda yapacağınız asgari 1 Milyon TL yatırım için, bugün telefon görüşmemizde de ifade ettiğimiz üzere, Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Kredi Faiz Desteği, Kurumlar Vergisi veya Gelir Vergisi İndirimi, KDV İadesi ve Sigorta Pirimi İşveren Hissesi desteğinden faydalanmanız mümkündür. Yapacağınız yatırım tutarı ile orantılı olarak faydalanabileceğiniz teşviklerin rakamsal tutarına yatirimadestek.gov.tr adresinde bulunan Teşvik Robotunu kullanarak da ulaşabilirsiniz.

İmalat sanayinde yeni makine teçhizat alımlarında Yatırım Teşvik Belgesi avantajları dışında, çağrı usulü ile çıkılan Ajansımız desteklerini web sayfamızdan da takip edebilirsiniz.

Yatırım Teşvik Sistemi ve Ajans destekleri hakkında daha fazla bilgi için Malatya Yatırım Destek Ofisini ziyaret edebilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederiz.

+
Merhaba. İzmir sınırları içinde çeyrek karkas alım satımı, çeyrek karkas parçalama, işleme, paketleme, alımı ve satımı ve depolaması konularında faaliyet göstermek üzere bir tesis kurmak istiyoruz. Hangi teşviklerden faydalanabiliriz? Teşekkürler.
T. B. - İzmir - 21.11.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - Murat Çelik - 23.11.2020
Cevap :

Sayın İlgili,

İletmiş olduğunuz bilgiler ve telefonda yapmış olduğumuz görüşme çerçevesinde, İzmir'de planladığınız yatırımınızın "Sığır etleri; karkas, yarım ve dörtte bir karkas (taze veya soğutulmuş) (US 97 Kodu : 1511.1.01.40)” kapsamında değerlendirilmesi durumunda, bölgesel teşvikten faydalanma imkanınız bulunduğu görülmektedir. Bunun için asgari olarak 2 milyon TL düzeyinde bir yatırım yapmanız gerekmektedir. Bölgesel teşvik kapsamında, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, SGK İşveren Hissesi Desteği (2 yıl %10 Yatırıma Katkı Oranı), Vergi İndirimi Desteği (Vergi İndirim Oranı %50, Yatırıma Katkı Oranı %15) teşvik unsurlarından yararlanmanız mümkündür. Yatırımınızı Organize Sanayi Bölgesi içinde planlamanız durumunda SGK İşveren Hissesi Desteği (3 yıl %15 Yatırıma Katkı Oranı), Vergi İndirimi Desteği (Vergi İndirim Oranı %55, Yatırıma Katkı Oranı %20) teşvik unsurlarında ek avantajlar elde etmeniz mümkündür. Ayrıca 2022 yılı sonuna kadar gerçekleşecek harcamalarınız için vergi indirimi desteğinden, yatırıma katkı oranına %15 ilave edilerek ve vergi indirimi oranı %100 hesaplanarak faydalanabilirsiniz.

Web sitemiz Teşvik Robotu sayfasında "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." açıklaması yer alan kutucuğa sektörünüzü yazıp, gelen seçeneklerden uygun olanı seçerek ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili farklı senaryolara yönelik detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilmeniz mümkündür. Teşvikler konusundaki başvuruların nihai değerlendirmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgiye https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yatırım konunuzla ilgili güncel bir diğer destek programı ise, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 01/01/2021 ile 31/12/2025 arasında uygulayacağı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2021 yılı için uygulanacak "Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi" tebliği kapsamında, 21 Kasım 2020 tarihinde ilan edilmiştir. KOBİ düzeyinde olmak üzere; kadın, genç Girişimciler ile üretici örgütlerine öncelik verilerek gerçek ve Tüzel kişilerin başvurabileceği bu programda, yatırım konunuz olan hayvansal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanması da desteklenmektedir. Destek programı kapsamında, yeni tesis yatırımlarında 1.500.000 TL, tamamlama yatırımlarında 1.000.000 TL, kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu yatırımlarında 750.000 TL’ye kadar %50 oranında hibe verilebilmektedir.

Söz konusu program kapsamında yapılacak başvurularda, Proje Bütçesi KDV hariç hazırlanır. KDV’nin tamamı başvuru sahibi tarafından karşılanır. İnşaat işleri, makine-ekipman giderleri, malzeme alım giderleri desteklenen kalemler arasındayken, canlı hayvan alımı hibe kapsamında değildir. Planladığınız şekilde, niteliği yeni tesis olan başvurular; kırsal alan, küçük ihtisas Sanayi Sitesi, ihtisas/karma/özel organize sanayi bölgesi ve tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinde yapılması halinde öncelikli olarak değerlendirilir. Bu destek programına başvuruların nihai değerlendirmesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Programın başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgiye https://www.yatirimadestek.gov.tr/haber/tarima-dayali-ekonomik-yatirimlar-ile-kirsal-ekonomik-altyapi-destekleri-ilan-edilmistir sayfasından ulaşabilirsiniz.

İlave sorularınızın olması durumunda İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi ile YDO@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

+
16 yıldır döküm işi yapmaktayız. üretimimizi yeni fabrikamıza taşımak ,bunun yanında kalite ve iş sağlığı alanında yatırım yaparak sürdürebilir yapıya kavuşmak adına muhtelif yerli/yabancı makinalar almak istiyoruz. bu konularda teşviklerden faydalanabilir miyiz?
M. A. - İstanbul - 20.11.2020
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 23.11.2020
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesinde sağladığınız bilgiler doğrultusunda tarafınıza detaylı bir şekilde aktarılan hususları kısaca özetleyeceğiz. Yapacağınız kapasite geliştirme yatırımı için aşağıda yer verilen farklı destek mekanizmalarından yararlanabilirsiniz.

2012/3305 sayılı " Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” kapsamında US-97 Kodu 273 " Metal Döküm Sanayi” yatırımları İstanbul ilinde Genel Teşvik Uygulamaları dahilinde desteklenmektedir. Genel teşvik uygulaması çerçevesinde yatırımınız için sadece KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yatımınızın finansman yükünü hafifletmeye yönelik alternatif bir destek olarak Kalkınma Bankası’nın Toptan Bankacılık yöntemiyle sunduğu fırsatları değerlendirebilirisiniz. KOBİ niteliğindeki firmaların üretim ve Verimlilik kapasitelerini artırmak, rekabet güçlerini desteklemek ve istihdama katkı sağlamak amacıyla Kalkınma Bankası tarafından " Toptan Bankacılık APEX” uygulaması kapsamında Kredi sağlanabilmektedir. Toptan Bankacılık APEX kapsamında Kalkınma Yatırım Bankası tarafından " Dünya Bankası Kayıtlı İstihdam Yaratma Projesi” uygulanmakta olup, Proje kapsamında firmaların yatırım ve İşletme Kredisi ihtiyaçlarının karşılanarak kayıtlı istihdamın artması amaçlanmıştır. Dünya Bankası kaynaklı kredi ile yararlanıcı firmalara işlerini büyütmek ve geliştirmek için ihtiyaç duydukları finansal kaynağa erişim imkânı sağlanmaktadır. Kredi programı hakkında bilgi almak için https://kalkinma.com.tr/biz-ne-yapiyoruz/proje-finansmani-ve-kurumsal-krediler/toptan-bankacilik-apex adresi ziyaret edilebilir. Müracaat için Kalkınma Yatırım Bankası Toptan Bankacılık birimiyle irtibata geçilmesi gerekmektedir.

Danışmak istediğiniz hususlarla ilgili Yatırım Destek Ofisimizle irtibata geçebilirsiniz.(Tel:0212 468 34 00, mail:yatırım@istka.org.tr)

+
Merhaba; Rize / Ardeşen / Yeniyol oce köyünde '' Tepedebiyer Restoran Bungalov '' Adı altında bir konaklama işletmem var. Şu ana kadar pek çok yere başvurdum kosgep ten cuzi miktarda bir hibe ve '0' faiz kredi alabildim. Benim sizden talebim köyün içinde 2 farklı yol var biri Karadeniz sahil yolundan 3100 km uzunlukta beton ve stabilize yol '' köyün içinden geçen yol '' diğer yol ise sahilden 1300 metre uzunlukta ve direk köyün çaylık, fındıklık ve kiviliklerin olduğu arazilerin ortasından geçip işletmemize gelmektedir. Hem kendi işletmem için hemde diğer arazi sahipleri için bu yol stabilize bir yol olduğundan dolayı kullanılması çok zor. Yöredeki her devlet kuruluşuna başvurumuz olumsuz sonuçlandı sizden ricam 1300 metrelik yolun bakımı ve betonlanması ricadır. Teşekkürler,
Ö. K. - Rize - 20.11.2020
Cevaplayan : Rize Yatırım Destek Ofisi - Dr. Fatih Özdemir - 23.11.2020
Cevap :

Sayın İlgili,

Öncelikle sitemize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Kurumumuz 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Hizmetlerine İlişkin Kanun hükümlerince faaliyetlerini yürütmektedir. Mesajınızda belirtmiş olduğunuz, işletmenize ulaşım için kullanılan yol standartlarının geliştirilmesine yönelik, talebiniz kurumumuzun kuruluş kanununda belirtilen görev ve sorumlulukları kapsamı dışında olduğundan ihtiyacınızın giderilmesi hususunda tarafımızdan katkı sağlanması mümkün değildir. Belirtilen hususta İl Özel İdaresi, Köylere Hizmet Götürme Birliği veya Kaymakamlıkla gerçekleştireceğiniz temaslar müspet sonuca ulaşmanızda fayda sağlayabilir.

Saygılarımızla,

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı

Rize Yatırım Destek Ofisi

Menderes Bulvarı No:522 Rize Ticaret Borsası Giriş Katı Merkez/RİZE

Tel: 444 82 90

+
Batman ilinde OSB veya dışında tekstil sektörü imalatında kullanılmak üzere kumaş ve iplik üretimi yapılacak . Yatırımı destekleyici programlar hakkında bilgi verebilir misiniz?
M. D. - Batman - 22.11.2020
Cevaplayan : Batman Yatırım Destek Ofisi - İbrahim Erin - 23.11.2020
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Öncelikle Batman'da gerçekleştirmeyi planladığınız "iplik ve kumaş üretimi" yatırımınız için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri sizinle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

Aşağıdaki iplik yatırımları bölgesel teşviklerden yararlanabilir:

 1. Modernizasyon harici yatırım cinslerindeki kısa elyaf iplikçiliği yatırımlarında konularında asgari 15 Milyon TL tutarındaki yatırımlar.
 2. Modernizasyon cinsindeki kısa elyaf iplikçiliği ile diğer elyaf iplikçiliği yatırım konularında asgari 500 bin TL tutarındaki yatırımlar.
 3. Yün ipliği, akıllı ve çok fonksiyonlu teknik tekstil.
 4. Kenevir, keten, jüt vb. kabuk liflerin elyaf haline getirilmesi yatırımı ile entegre iplik yatırımları.
 5. 6. bölgede asgari 500 bin TL tutarındaki dokuma yatırımları.

İplik konusunda modernizasyon yatırımları dışındaki yatırımlara bölgesel teşvik verilmez. Söz konusu tutarların altında kalan yatırımlar Genel Teşvik Uygulamalarından yararlanır. Bu hüküm daha önceki kararlara istinaden düzenlenen teşvik belgeleri de dahil olmak üzere Tamamlama Vizesi yapılmamış teşvik belgelerine de uygulanır. Bu kapsamda devletin sunduğu teşvik imkanları aşağıda sıralanmıştır:

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kanun gereği Batman'da yapılacak imalat yatırımları, 500.000 TL sabit yatırım yapma şartıyla bölgesel destek unsurlarından faydalanabilmektedir. Yatırım teşvik belgeli yatırımlarda; yatırımın %65’i kadar vergi indirimi (Batman OSB’de ise yatırımın %70’i kadar vergi indirimi), 10 yıl boyunca sigorta primi işveren payı desteği (Batman OSB’de ise 12 yıl boyunca sigorta primi işveren payı desteği), 10 yıl boyunca sigorta primi işçi payı desteği, 10 yıl boyunca Gelir Vergisi Stopajı Desteği, yerli ve ithal makine-teçhizat alımlarında KDV ve gümrük vergisi istisnası, bina-inşaat harcamalarında KDV İadesi, ücretsiz Yatırım Yeri Tahsisi ve iç Kredilerde 7 puanlık faiz/kar payı indirimi (döviz kredilerinde 2 puan) uygulanmaktadır. Ayrıca yatırımın Batman OSB'de yapılması ve asgari 2 milyon TL yatırım yapılması şartıyla Sabit Yatırım Tutarının %25’ini aşmamak üzere aylık elektrik enerjisi giderlerinin azami %30’u üç yıl süreyle işletme bazında 10 milyon TL'ye kadar Bakanlık Bütçesinden karşılanmaktadır.

Daha detaylı bilgi için Dicle Kalkınma Ajansı Batman Yatırım Destek Ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Tel: 0488 212 6524

+
Merhaba,yaklaşık 3 ay önce üniversite öğrencilerine yönelik mobil uygulma yapmak üzere bir ekip oluşturdum şuan ürünün demosu hazır bundan sonraki aşamalar için yatırıma ihtyacımız var bu konuda yardımcı olursanız seviniririm
B. C. N. - Adana - 22.11.2020
Cevaplayan : Adana Yatırım Destek Ofisi - Murat Torun - 23.11.2020
Cevap :

Sayın Girişimcimiz,

Mobil uygulama geliştirmeye yönelik, girişimin aşaması ve kapsamına göre farklı destekler bulunmaktadır.

Öncelikle girişiminiz için halihazırda devam eden ve son başvuru tarihi 10 Aralık 2020 olan TÜBİTAK 1512 BİGG programı bulunmaktadır. Teknoloji tabanlı ve yenilikçi iş fikri olan doktora mezuniyeti üzerinden 10 yıl geçmemiş öğretim üyeleri, öğretim görevlileri ve öğrenciliği devam eden veya mezuniyeti üzerinden 10 yıl geçmemiş araştırma görevlileri programa başvurabilir. TÜBİTAK tarafından teknoloji tabanlı iş fikri sahibi girişimcilere 200.000 TL Hibe Desteği (%100 hibe, ön ödemeli) verilen TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı, içerisinde Çukurova Üniversitesi Teknokent'in de bulunduğu BİGGtech konsorsiyumu tarafından yürütülmektedir. Program ile ilgili tüm detaylar ve başvuru formuna https://bigg4.tech/ web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bilişim sektörüne yönelik Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünün Döviz Kazandırıcı Hizmet Sektörlerinin Desteklenmesi Programı altında da destekler mevcuttur. Bilişim sektörüne yönelik destek unsurları şunlardır;

 • Bilişim şirketleri tarafından bilgisayar oyunları veya mobil uygulamaların yurt dışına pazarlanmasına yönelik olarak gerçekleştirilen yerelleştirme (lokalizasyon), DVD hazırlama, çoğaltma, barındırma (hosting) giderleri ile görsel, yazılı, işitsel medya, internet reklamları ile internet sitesi hazırlanmasına ilişkin pazara giriş giderleri, %50 oranında ve oyun/uygulama başına en fazla 200.000 ABD Doları karşılanır.
 • Bilişim şirketleri tarafından mobil uygulamalar veya bilgisayar oyunlarının yurt dışı satışına yönelik olarak oluşan ve uygulama/oyun platformlarınca tahsil edilen komisyon bedelleri uygulama/oyun başına %50 oranında ve en fazla 100.000 ABD Doları tutarında karşılanır.
 • Mobil uygulama veya bilgisayar oyunu geliştiren bilişim şirketleri tarafından satın alınan ya da kiralanan yazılım lisanslarına ilişkin giderleri % 50 oranında ve yıllık en fazla 50.000 ABD Doları desteklenir.
 • Mobil uygulama veya bilgisayar oyunu geliştiren bilişim şirketleri tarafından mobil uygulama/bilgisayar oyunu geliştirilmesi süreçlerinde çalıştırılmak üzere istihdam edilen en fazla 2 (iki) adet personelin aylık brüt ücretleri % 50 oranında ve personel başına yıllık en fazla 25.000 ABD Doları desteklenir.

Ticaret Bakanlığı'nın konuya ilişkin destek detayları için https://ticaret.gov.tr/hizmet-ticareti/doviz-kazandirici-hizmet-ticareti/destek-mevzuati-icerik/uygulama-usul-ve-esaslari-genelgesi-23-03-2020-tarihi-itibariyle-yururluge-giren adresini kullanabilirsiniz.

Son olarak KOSGEB'in bu kapsama giren ileri girişimcilik destekleri bulunmaktadır. Bu programa; ileri girişimcilik eğitimini tamamlamış olan girişimcilerin kurduğu ve KOSGEB tarafından belirlenen İleri Girişimci Programı Faaliyet Konuları Tablosunda belirtilen konularda faaliyet gösteren işletmeler başvurabilir. İş fikrinizin "62.01.01 - Bilgisayar programlama faaliyetleri (sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb.)” NACE Kodu kapsamına girdiği düşünülmekte olup yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere verilen desteklerden yararlanma imkanı mevcuttur. Kuruluş desteği; makine, teçhizat ve yazılım desteği; Mentörlük, danışmanlık ve İşletme Koçluğu desteği; performans desteği ve sertifika destekleri başlıklarında toplam 355.000 TL'lik destekten faydalanma imkanınız bulunmaktadır. Detaylı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/6312/girisimcilik-destekleri adresinden ulaşabilirsiniz.

Çukurova Kalkınma Ajansı Adana Yatırım Destek Ofisini ziyaret ederek konu ile ilgili genel bilgi ve danışmanlık desteği alabilirsiniz.

+
Ben büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum ve bu konuda sıfırdan sistem kuracağım bu konuda ne tür teşvik ve hibe programları var nerelere başvuru yapıp takip etmem gerekiyor
Ö. F. K. - Yozgat - 20.11.2020
Cevaplayan : Yozgat Yatırım Destek Ofisi - Memiş Sezen - 20.11.2020
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefonla konuşmamıza istinaden yatırım yapmayı planladığınız husus için verilen teşvikler ve destekler aşağıda sıralanmıştır.

 • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun 101 Kodlu "Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar" kapsamında süt üretimi için 10-120; kırmızı et üretimi için 30-250 arası sığır yatırımlarında 500.000 Avro'ya kadar %50-65 arası hibe verilebilmektedir.

 • Kredi İmkanları; Tarım Kredi Kooperatifleri Ziraat Bankası ile işbirliği halinde hayvancılık yatırımlarına düşük faizli ya da faizsiz krediler vermektedir. Bu hususta da en yakın Ziraat Bankası şubesiyle iletişime geçmeniz önerilmektedir.

Yatırım fikriniz konusunda daha detaylı bilgi için Yozgat Yatırım Destek Ofisini ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımızla,

+
Merhabalar. Ben eşim ve kayınbiraderim adına soru sormak istiyorum. Öncelikle eşim güzellik uzmanı eğitimi tamamlayarak sertifikasını aldı. Kısa bir süre sonra pandemi şartlarının da el verirse güzellik salonu açarak kadın bir girişimci olarak, kadın çalışanları da istihdam ederek ekonomimize katkı vermek istiyoruz. Konu ile ilgili devlet desteği ve teşvikler nedir acaba ? Ayrıca KOSGEB'in girişimcilik eğitimini de tamamlamak üzereyiz. Kayın biraderim ise engelli raporu olmakla beraber o da aynı sektörde faaliyet göstermek istemektedir. Engelli bireyler için bu sektöre yönelik destek ve teşvikler nedir ? İlginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkürler.
F. Ç. - Konya - 19.11.2020
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - Halil Sena Yetkin - 19.11.2020
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

1-) Konu ile alakalı olarak aldığınız Girişimcilik eğitimi sonrasında KOSGEB’in Geleneksel Girişimci Destek Programı'ndan faydalanabilirsiniz. Bu destek kapsamında 96.02.01 numaralı " Güzellik salonlarının faaliyetleri (cilt bakımı, kaş alma, ağda, manikür, pedikür vb.nin bir arada sunulduğu salonlar) (sağlık bakım hizmetleri hariç)” başlığı altında başvuru yaparak şirket kuruluşu desteği, performans desteği ve sertifika destekleriyle toplamda 65.000 TL’ye kadar yararlanabilirsiniz. Geleneksel girişimcilik destekleri tamamen geri ödemesizdir:

Kuruluş Desteği: Kuruluş desteği kapsamında Gerçek Kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 TL, Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 TL geri ödemesiz destek sağlanır.

Sertifika Desteği: Sertifika desteği kapsamında, girişimcinin kurduğu işletme için gerekli mesleki ve teknik sertifika ve buna benzer belgeler (işletme sahibi için işletme kuruluş tarihinden önce en geç bir yıl öncesini kapsayacak şekilde) çerçevesinde; girişimcinin kurduğu işletmede çalışan personeli için (işletme kuruluş tarihinden itibaren) işletmeye destek oranı uygulanmaksızın geri ödemesiz olarak toplam 5.000TL’ye kadar destek sağlanır. Sertifika başına azami destek tutarı 1.000 TL’dir.

Performans Desteği: Bu destekte çalışan personelin tahakkuk eden prim gün sayılarının toplamı dikkate alınır ve bu toplama göre birinci ve ikinci yıl sonunda performans ödemesi geri ödemesiz olarak yapılır. Her bir performans dönemi sonunda, işletmenin ilgili dönemde gerçekleştirdiği toplam prim gün sayısına göre; Birinci performans dönemi için;

- Prim gün sayısı 180-539 olan işletmeye 5.000 TL,

- 540-1079 olan işletmeye 10.000 TL,

- 1080 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL,

İkinci performans dönemi için;

- Prim gün sayısı 360-1079 olan işletmeye 5.000 TL,

- 1080-1439 olan işletmeye 15.000 TL,

- 1440 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL performans desteği sağlanır.

Ek ödemeler: Asgari prim gün sayısına ulaşan işletme için girişimcinin; genç (30 yaş altı), kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklenerek en fazla 50.000 TL’ye kadar destek sağlanır.

Yararlanmak için Özel Koşullar: Girişimcinin destek programı başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payı en az %50 olmalıdır. Girişimcinin, işletmesinin kuruluş tarihinden üç yıl öncesinden destek programına başvurduğu tarihe kadar, başvuruda bulunduğu işletme dışında; gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması, Tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığının bulunmaması gereklidir. Girişimcinin destek sürecinde; başka bir işletme/kurum/kuruluşta Sosyal Güvenlik Kurumu hükümlerine tabi olarak çalışmaması gerekmektedir.

Başvuru: İşletme, Geleneksel Girişimci Destek Programı Başvuru Formunu KOSGEB KBS (KOBİ Bilgi Sistemi) üzerinden hazırlar ve onaylar. Başvurunun işletme tarafından ilk onaylandığı tarih destek programı başvuru tarihidir.

Bu destek hakkında ayrıntılı bilgi almak ve başvuru şartları için https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet_geleneksel_girisimci_destek_programi.pdf sayfasını ziyaret edebilir veya KOSGEB’in kendi sitesinden detaylara ulaşabilirsiniz.

2-) Ayrıca, KOSGEB Geleneksel Girişimci desteğinden bağımsız olarak, 18-29 yaş arasındaki genç girişimcilerin üç vergilendirme dönemi boyunca kazançlarının 75.000 Türk lirasına kadar kısmı gelir vergisinden muaf tutulur. Bunun için ilk defa gelir vergisi Mükellefi olmak ve faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması halinde tüm ortakların aynı şartları taşıması istenir. Ayrıntılı bilgi için https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-genc_girisimci_destegi.pdf sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu muafiyetten yararlanan yatırımcılar prim teşvikinden de yararlanabilmektedir. 18-29 yaş aralığında olup 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa işyeri açan gerçek kişilerin asgari ücret alt sınırı üzerinden hesaplanan 4-1/b kapsamındaki sigorta primleri, 1 yıl süreyle Hazine ve Maliye Bakanlığınca karşılanacaktır. Adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak bu teşvikten yararlanabilir.

3-) İlave olarak İŞKUR, kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdama teşviki için işsiz olan kişileri istihdam eden özel sektör işverenlerinin prime esas kazanç üst sınırına kadarki sosyal güvenlik primi işveren paylarını (603,32 TL ila 4.524,86 TL) İşsizlik Sigortası Fonundan karşılamaktadır. Ayrıntılı bilgi için https://www.iskur.gov.tr/isveren/tesvikler/kadin-genc-ve-mesleki-yeterlilik-belgesi-olanlarin-tesviki/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

4-) İŞKUR, engelli bireylerin kendi işlerini kurması amacıyla Hibe Desteği de sunmaktadır. Bu kapsamda aşağıdaki destekler sunulmaktadır:

Kuruluş İşlemleri Desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 5.000 TL

İşletme Gideri Desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, tanıtım ve kira) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 15.000 TL

Kuruluş desteği: Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ara madde, sarf malzeme, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dâhil en fazla 45.000 TL destek sağlanmaktadır.

İlgili İŞKUR desteği dönemsel olarak çağrı usulüyle duyurulmaktadır. Ayrıntılı bilgi edinmek için https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/aktif-isgucu-programlari/kendi-isini-kurma-hibe-destegi/ sayfasını ziyaret edebilir ve başvuru rehberini incelemek için https://media.iskur.gov.tr/38787/basvuru_rehberi.pdf bağlantısını kontrol edebilirsiniz.

5-) İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı: İşbaşı eğitim programı; nitelikli işgücü temin etmekte zorlanan işverenlere işe alacakları kişileri işyerinde belli bir süre gözlemleyerek ve eğitim vererek kişiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma ve işe alma konusunda isabetli bir karar verme imkanı sunmaktadır. Bu sayede işverenler ihtiyaç duydukları işgücünü herhangi bir maliyete katlanma zorunluluğu bulunmadan kendileri yetiştirme imkanına kavuşmakta ve doğru işçi bulma olanağı elde etmektedirler. İşbaşı eğitim programı en az 2 sigortalı çalışanı bulunan ve Kuruma kayıtlı olan tüm işyerlerinde uygulanabilmektedir. İşverenler istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi İŞKUR’dan da kendilerine katılımcı adayı bulunmasını talep edebilmektedirler. Ayrıntılı bilgi için https://www.iskur.gov.tr/isveren/isbasi-egitim-programlari/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sorularınız dahilinde Ajansımızı ziyaret edebilir, konyaydo@mevka.org.tr adresine mail atabilir veya 0332 236 32 90 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

+
Sayın İlgili, 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın, Teşvik Edilmeyecek veya Teşviki Belirli Şartlara Bağlı Yatırım Konuları başlıklı ekinde 1532.0.03.70 veya 1532.0.03.13 US97 Faaliyet kodlu Nişasta üretimi yatırımlarının Desteklenmediği bildirilmektedir. İlgili yatırımın her ne kadar Genel ve Bölgesel Destekten yararlanamasa da, Stratejik yatırım olarak şartlar sağlanması durumunda da konu sektör teşvik edilmeyecek sektör olduğundan dolayı stratejik yatırım olarak değerlendirilip bu kapsamda teşvik belgesi verilebilir mi? Konu hakkında görüşlerinizi arz ederiz.
M. Ö. - Tekirdağ - 19.11.2020
Cevaplayan : Tekirdağ Yatırım Destek Ofisi - Ayhan Köksel - 19.11.2020
Cevap :

Sayın Yetkili,

Telefonda da görüştüğümüz üzere Tekirdağ ilinde gerçekleştirilmesi planlanan ilgili yatırım, sizin de belirttiğiniz üzere Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar Ek-4'te yer alan Teşvik Edilmeyecek Yatırım konuları arasında geçmektedir.

Buna ilave olarak, ilgili yatırımın Stratejik Yatırım olarak değerlendirilebilmesi için aynı kararın stratejik yatırımlar başlığı altında bulunan 8. Maddesinin 4. Fıkrasında belirtildiği gibi " EK-4’te belirtilen teşvik edilmeyecek yatırım konuları ile altına dayalı entegre madencilik yatırımları bu madde kapsamında değerlendirilmez” ifadesi yer almaktadır. Bu sebeple bahsi geçen yatırımın stratejik yatırım olarak nitelendirilse bile teşvik kapsamı dışında kalacağı değerlendirilmektedir.

Yatırımla ilgili her türlü sorunuz için Trakya Kalkınma Ajansı Tekirdağ Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret edebilir ve bize 0850 450 09 59 telefon numarasında ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla.

+
Merhaba, Ankara bölgesinde yatırım teşvik başvurusu yaptık fakat şirketimiz bir ay önce kurulduğu için kapasite raporu ve sgk e bildirgesi mevcut değil. Dosya red edildi. Genel teşvik tevsi yatırım yapılmıştı. Tevsi başlığı altında olduğu için red geldi. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Eski şirket aktif fakat üretim olmadığı için kapasite raporu mevcut değil. Yeni kurduğumuz şirket için nasıl bir yol izlemeliyiz?
M. S. - Ankara - 17.11.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Alper Demir - 17.11.2020
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefonda sizinle görüşmemiz sonucu edindiğimiz detaylı bilgilere göre yeni kurduğunuz şirket için yatırım türü tevsi olan genel teşvik belgesi başvurusu yapılmış. Yatırım türü de tevsi olduğu için şirketinizin henüz sahip olmadığı Kapasite Raporu ve SGK bildirgesi talep edilmiş. Bu belgeleri karşılayamayacağınız için yeni kurulan şirketiniz üzerinden Komple Yeni Yatırım türü ile teşvik belgesi başvurunuzu yapmanız daha doğru olacaktır.

Görüşmememizde teşvik belgesi başvurunuzla ilgilenmekte olan ilgili uzman ile iletişimde olduğunuzu belirtip bu konu hakkında dönüşünü beklediğinizi ifade ettiniz. Belgelerinizin tamamını incelemekte olan Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü çalışanlarından daha detaylı bilgi alacağınızı ve yatırımınıza ilişkin tüm destek süreçlerinde Ankara Yatırım Destek Ofisimizle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Soru Formu
Adınız Soyadınız
E - Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Yatırım Yapılacak İl
Soru