81 ildeki Yatırım Destek Ofislerimiz kanalıyla sorularınızı cevaplıyoruz.

Sorulara verilen cevaplar bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır.
Destek ve teşviklerle ilgili kararlar ve onaylar için nihai değerlendirmeler
destek ve teşviki veren kurum ve/veya kuruluş tarafından yapılmaktadır.

Ortalama Cevap Süresi: 18,42 saat
+
Merhabalar, Ben Ayşenur. Akdeniz Üniversitesi dış ticaret bölümünde okumaktayım ve aynı zamanda aileme ait olan ***** Uluslararası Taşımacılık Firmasında çalışmaktayım. Okulum bittiği zaman ihracat firması kurup dış ülkelere sebze-meyve-narenciye ürünlerinin ihracını yapmayı düşünüyoruz. Bu konu hakkında sizlerden ihracatta devlet desteği nasıl oluyor onun için bilgi almak istiyorum. Bilgilendirirseniz çok sevinirim
A. Z. - Antalya - 25.09.2020
Cevaplayan : Antalya Yatırım Destek Ofisi - Metin Tatlı - 25.09.2020
Cevap :

Ayşenur Hanım merhaba,

Sebze-meyve-narenciye ürünlerinin İhracatına yönelik Yatırımınız için Ticaret Bakanlığı’nın desteklerinden faydalanabilirsiniz:

1-) Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımları kapsamında ihracatçı veya imalatçı/ihracatçı firmalar, aşağıdaki bağlantıda yer alan ürünlerin fiili ihraç tarihinden itibaren en geç bir yıl içerisinde başvuru yapabilmektedir.

https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/liste_tarimsal-urunler_ihracat-iade-miktar-listesi.pdf

Destek kapsamında ihracatçı firmalara nakit ödeme yapılmamakta, söz konusu yardımlar vergiler, vergi cezaları, SGK primleri, ihracata yönelik olarak kamu bankaları ile Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş.'den kullanılan kredilerin faiz giderleri, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna ve ilgili tasfiye halindeki bankalara olan borçlar ve bunların gecikme zammı ve faizlerine ilişkin giderlerin düşümü yoluyla mahsup sistemi çerçevesinde sağlanmaktadır. Detaylara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-tarimsal_urunlerde_ihracat_iadesi_yardimlari.pdf

2-) Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği kapsamında Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketler ile işbirliği kuruluşlarının pazar araştırması ve pazara giriş faaliyetlerine ilişkin giderlerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan (DFİF) karşılanabilmektedir. Yurt Dışı Pazar Araştırması, Rapor, Yurt Dışı Şirket ve Yurt Dışında Yerleşik Şirkete Ait Marka Alım, Sektörel Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Programları ve E-Ticaret Sitelerine Üyelik destekleri verilebilmektedir. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz:

https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-pazar_arastirmasi_ve_pazara_giris_destegi.pdf

Ayrıca, KOSGEB’in Yurt Dışı Pazar Destek Programı’nı (https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet_yurtdisi_pazar_destek_programi.pdf) ve TÜRK Eximbank’ın da Uluslararası Nakliyat Pazarlama Kredisi’ni (https://www.eximbank.gov.tr/tr/urun-ve-hizmetlerimiz/krediler/doviz-kazandirici-hizmetler-kapsamindaki-krediler/uluslararasi-nakliyat-pazarlama-kredisi) incelemenizi tavsiye ederiz.

Öğrencilik ve iş hayatınızda başarılar dileriz.

Saygılarımızla,

+
Dünya'da bir ilk olan eskimiş asitlerin tekrar kullanılabilir hale getirecek bir tesis projemin ar ge kısmını kendi imkanlarım ile tamamladım. tesis yatırımı için destek ihtiyacım var, nereden alabilirim? Tesiste eskimiş asitlerin tekrar kullanılabilir hale getirilmesi yanı sıra ek ürün olarak ise tarım için gübre açığa çıkmaktadır.
M. P. - Ankara - 25.09.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Alper Demir - 25.09.2020
Cevap :

Yatırımınız Geri Kazanım yatırımı olarak değerlendirilebilir. Atık geri kazanım yatırımlarında belirli şartlar (Çevre Lisansı ve Çevre İzin Lisansı gibi belgelere sahip olmanız gibi) sağlandığında 3305 sayılı yatırımlarda devlet yardımları hakkında karar kapsamındaki teşvik uygulamalarından olan öncelikli yatırım olarak değerlendirilir. Ancak size daha doğru bilgi verebilmek adına yatırım büyüklüğünüz ve konuyla ilgili detaylı görüşmek üzere sizinle iletişime geçeceğiz.

+
Yerli üretilen makine alımı için teşvik var mıdır? Bilgilendirmenizi rica ederim.
R. A. - Ankara - 25.09.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Alper Demir - 25.09.2020
Cevap :

Yatırımın konusuna ve asgari yatırım tutarı şartına bağlı olarak yerli üretilen makina alımı için teşvikler (KDV İstisnası gibi) mevcuttur. Yatırımınızla ilgili daha detaylı görüşmek üzere Ankara Yatırım Destek Ofisimiz iletişime geçebilirsiniz.

+
2015 yılında kurulan ***** tarım ltd.şti hayvancılık sektörüne melas bazlı yalama kovası ve melas tozlu yalama taşları üretip iç ve dış piyasaya satışını yapmaktadır. İş ve istihdam potansiyelini arttırmak açısından sermaye, hammadde ve makine desteğine ihtiyacı bulunmaktadır. Şimdiye kadar sadece 20.000 TL destek kredisi kullanmış ve tamamını yasal sürede ödemiştir. Ayrıca firmanın KDV alacağı olup, herhangi bir SGK ve vergi borcu bulunmamaktadır. Bankalar nezninde şirketimizin hiçbir kredi borcu bulunmamaktadır. Bu itibar ile 500000 TL nakdi destek ile firmamız daha etkin çalışma sistemine kavuşacaktır.
A. D. - İzmir - 24.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - Hülya Ulusoy Sungur - 25.09.2020
Cevap :

Merhaba;

İzmir’de gerçekleştirmeyi planladığınız yatırımınızla ilgili olarak verdiğiniz bilgiler ışığında, talep ettiğiniz destek unsurları üzerine yapılan incelemede aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir:

KOSGEB tarafından, " desteklenecek araştırma-geliştirme ve İnovasyon Projeleri aracılığıyla bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip küçük ve orta ölçekli işletmeler ile Girişimcilerin yeni ürün, yeni süreç, bilgi ve/veya hizmet üretmelerini sağlamak amacıyla” yürütülen Ar-Ge ve İnovasyon Destek Program’ı kapsamında ar-ge ve inovasyon (yenilik) yapan işletmelere; deneme amaçlı hammadde, makine, teçhizat, donanım, yazılım ve dışarıdan sağlanan hizmet/işçilik giderleri kapsamında; destek sağlanabilmektedir. Bu program kapsamında uygun bir işletmeyseniz hammadde konusunda bu programdan faydalanabilmeniz mümkün olabilecektir.

Teçhizat konusundaki destek taleplerinizle ilgili olarak yine KOSGEB tarafından yürütülen KOBİ Finansman Destek Programı ve İşletme Geliştirme Destek Programlarından faydalanabilmeniz mümkün görünmektedir. Ayrıca, web sitemiz Ana Sayfasında, "Aradığınız destek ile ilgili anahtar sözcük veya kurum ismi yazın." açıklaması yer alan kutucuğa sektörünüzle ilgili bilgileri yazarak; ilgili kurumların sizlere uygun olabilecek en son güncel destek programlarına ulaşabilmeniz mümkündür. İşletmenizin ve talep ettiğiniz destek kapsamlarının programlara uygunluğu noktasında nihai değerlendirme KOSGEB tarafından yapılacaktır.

Bunun yanı sıra, Sermaye desteği olmamakla birlikte, Yatırım Teşvik Sisteminden faydalanmayı düşünürseniz; İzmir’de gerçekleştirmeyi planladığınız melas bazlı yalama kovası ve melas tozlu yalama taşları üretimine yönelik yatırımınız kapsamında Teşvik Sisteminden hangi ölçüde faydalanılabileceğiniz ile ilgili detaylı bilginin verilebilmesi için üretilecek ürünlerin US-97 Kodunun tespit edilmesi gerekmektedir. Verdiğiniz bilgiler ışığında, US 97 kodunuz " 2921.2.15-Hayvan yemlerini hazırlamaya yönelik makine ve cihazlar; kümes hayvancılığına yönelik makine ve cihazlar” kapsamında kabul edilirse; 4. bölge desteklerinden faydalanabilecek orta-yüksek teknoloji yatırımları arasında değerlendirilmeniz mümkün görünmektedir. Buna göre, makine ve ekipman alımında KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi Desteği ve faiz desteği imkanı bulunmaktadır. 2017-2021 yılları arası bina-inşaat harcamalarına ayrıca KDV İadesi uygulanmaktadır. Ancak yatırımların destek unsurlarından yararlanabilmesi için asgari yatırım tutarının 1. Bölge olan İzmir’de en az 1.000.000 TL tutarında olması gerekmektedir. Bu tutarın, Proje bazında yapılacak değerlendirme sonucunda teşvik belgesinde öngörülen sürede gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi hâlinde, teşvik belgesinde kayıtlı ilk sürenin yarısı kadar ek süre verilebilmektedir. Bu süre, uzatma ile birlikte uygulamada 4 yıl civarında olmaktadır. https://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu sayfasında "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." açıklaması yer alan kutucuğa üretilecek ürün adı veya US-97 kodunuzu yazarak ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilmeniz mümkündür. Teşvikler konusundaki başvuruların nihai değerlendirmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi olarak, tüm bu hususları sizlerle detaylı olarak görüşebilmeyi dileriz. Ajansımıza ydo@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla.

+
Sayın yetkili merhabalar, Firmamız medikal sektöründe faaliyet gösteren bir firmadır. Firmamızın sahip olduğu yatırım teşvik belgesi kapsamında bina-inşaat yatırımı yapmaktayız. Toplam 5.000 m² kapalı alanımız var. Bu toplam alanımızın 1.000 m²'si yatırımımız tamamlandığında başka bir firmaya kiraya verilecektir. Bu kapsamda, kiraya vereceğimiz alan için bina inşaat harcamalarımızı sunarken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? Ayrıca bu giderimizi muhasebesel olarak nasıl tutmalıyız? 4.000 m² için olan harcamalarımız için ayrı, kiraya vereceğimiz 1.000 m² için ayrı mı olmalıdır? Yardımlarınızı rica eder, şimdiden teşekkür ederiz.
S. H. - Ankara - 24.09.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Alper Demir - 25.09.2020
Cevap :

Öncelikle Yatırım Tamamlama Vizesi yapılırken gerçekleşen değerler üzerinden nihai Sabit Yatırım Tutarının hesaplandığını belirtmek gerekir. Bunun için gerçekleşen bina-inşaat harcamaları, gerçekleşen ithal makine ve teçhizat harcamaları, gerçekleşen yerli makine ve teçhizat harcamaları ve gerçekleşen diğer harcamalar ayrı ayrı hesaplanır.

Bina-inşaat gerçekleşen harcamaları yatırım kapsamında oluşturulan makine parkı için gerekli kapalı alan büyüklüğü ile belirlenir. Karar verilen bina-inşaat (kapalı alan) büyüklüğü için gerçekleşen harcamalar nihai bina-inşaat harcaması olarak değerlendirilir. Bu nedenle inşaat büyüklüğü kararını kendinizin belirlemesinden ziyade tamamlama vizesi için yapılacak ekspertizde yatırım kapsamında oluşturduğunuz makine parkınızın ihtiyacına göre belirleneceğini unutmayınız. Şu aşamada bina-inşaat harcalarınızı 258 Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabında tutmaya devam edebilirsiniz.

Sadece bina-inşaat harcamalarınızı değil, yatırım kapsamında gerçekleşen her harcamayı 258 Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabında tutmanızı öneririz.

Konuyla ilgili ilave sorularınız olursa Ajansımızın Ankara Yatırım Destek Ofisiyle iletişime geçebilirsiniz.

+
Gelişen teknoloji ile birlikte sosyal medya ve internet kullanımı hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Kars ve çevresi de bundan Doğu Ekspresinin internette ve sosyal medyada trend olmasından dolayı turizm potansiyeli patlama yaşamıştır. Fakat sosyal medya ve internet sayesinde Kars ve çevresi turizm patlaması yaşamasına rağmen Doğu Ekspresi adı altında ne bir Web Sitesi nede Aplikasyon mevcut buda Doğu Ekspresi ile yolculuk yapanları amatörce gezi yapanların blog sayfalarına, web sitelerine ve youtube kanallarına yönlendirmekte. Amacım Doğu Ekspresi ile seyahat edecek olanları ya da düşünenleri bir çatı altında toplayıp sitemizde ve aplikasyonumuzda bölüm açarak Gezi Rehberimiz ile bilgilendirmek nereden başlamaları hakkında yönlendirmek. Yöresel ürünleri satan esnafımızın ürünlerini Web Sitesinde ve aplikasyonda Mağaza bölümü açarak E-Ticaret sayesinde ürünlerini Türkiye’nin her kesimine göndererek esnafımızın cirosunu artırmak.
İ. A. - Kars - 25.09.2020
Cevaplayan : Kars Yatırım Destek Ofisi - Barış Ayhan - 25.09.2020
Cevap :

Merhaba,

TRA2 Bölgesi ve dolayısıyla Kars ilinin tanıtılması çalışmaları çeşitli kurum ve kuruluşlarca devam ettirilmektedir. Bu amaç çerçevesinde plan, program ve Proje Tasarımları ve desteklemeleri sağlanmaktadır. Son dönemde www.serhattayatirim.com.tr sitesi ve yine Serhat Kalkınma Ajansı kurumsal internet sitesi üzerinden Kars ile ilgili muhtelif bilgilere erişmek mümkündür. Çabanız için teşekkür ederiz.

+
Bulunduğum bölgede biyogaz ile elektrik tesisi kurmak istiyorum. Devlet desteği ne kadar verilmektedir? Prosedürü nedir?
B. B. - Kars - 20.09.2020
Cevaplayan : Kars Yatırım Destek Ofisi - Barış Ayhan - 25.09.2020
Cevap :

Merhaba,

 • TKDK’nın " Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” şeklinde bir programı bulunmaktadır. Bu programda biyogaz ile ilgili bir destek kalemi vardır: " Çiftlik faaliyetleri için biyogaz ve güneş enerjisi tesisleri yatırımları” . Bu programı inceleyebilirsiniz.
 • Türkiye Kalkınma Bankası’nın enerji alanında verdiği " Diğer Kredi Ürünleri” şeklinde bir programı vardır. www.kalkinma.com.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Ayrıca, şu an açık olmayan;

Tarım ve Orman Bakanlığının program yöneticisi olduğu " KKYDP Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programıve TKDK’nun program yöneticisi olduğu " 101-Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlarprogramlarını inceleyebilirsiniz.

Bu türden enerji yatırımlarında genel de bir yatırım tesisinin enerji ihtiyacını tamamı/bir kısmı sağlanmak üzere destekler verilmektedir. Genelde de program otoritesinin program ilanına çıkışı ile süreç başlamaktadır.

Bunun haricinde büyük bir biyogaz tesisi kurulumunda teknik problemler olabilir. Bu problemlerin özellikle işletme Girdisi olarak kullanılacak hayvansal ve bitkisel girdinin ihtiyaca ne kadar cevap verip vermemesi yani girdi bolluğu ile ilgilidir.

Büyük Yenilenebilir Enerji yatırımlarında son dönemlerde kotasyon problemi vardır. Kotasyon, belirlenen ve Türkiye geneline dönük bahis konusu yenilenebilir enerji yatırımı ile ilgili toplam üretilebilecek enerji miktarı ile ilgilidir.

Biyogaz tesisinin kurulumu ile ilgili olarak veya hesaplamalar şeklinde bir ihtiyaç hasıl olursa www.kalkinmakutuphanesi.gov.tr internet adresinde bulunan " Fizibilite Raporlarını” inceleyebilirsiniz.

+
Eskişehir OSB de güç elektroniği alanında savunma sanayine yönelik üretim yapan 30 yıllık bir firmayız. fabrikamız içerisine Ar-Ge laboratuvarı kurmak istiyoruz. Bununla ilgili ekipman ve yazılım alımı yapacağız. Faydalanabileceğimiz destekler nelerdir ? Teşekkürler.
E. Ö. - Eskişehir - 21.09.2020
Cevaplayan : Eskişehir Yatırım Destek Ofisi - Eskişehir Yatırım Destek Ofisi - Fatih Aydın - 25.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

Ar-Ge laboratuvarında kullanılmak üzere ihtiyacınız olan ekipman ve yazılım için 1507 TÜBİTAK KOBİ AR-GE BAŞLANGIÇ PROGRAMI'ndan yararlanabilirsiniz. Program kapsamında Proje süresi 18 ay olup destek üst sınırı 600.000 TL ve destek oranı %75'tir. Program, çağrı usulü olup aşağıdaki destek unsurlarını içermektedir:

 • Personel giderleri,
 • Proje personeline ait seyahat giderleri (ekonomi sınıfı ve şehir içi hariç)
 • Alet, teçhizat, yazılım ve yayın alım giderleri (üretim altyapısına yönelik giderler hariçtir),
 • Malzeme ve sarf giderleri,
 • Yurt içi ve yurt dışı danışmanlık ve diğer hizmet alımı giderleri (YMM ve AGY101 ve AGY301 dokümanlarının hazırlatma giderleri dahildir.)
 • Türkiye’deki üniversitelere, TÜBİTAK’a bağlı Ar-Ge birimlerine, özel sektör ArGe kuruluşlarına ve benzeri Ar-Ge kurum ve kuruluşlarına yaptırılan Ar-Ge hizmeti giderleri.

Program, yılda iki kez açılmaktadır. https://eteydeb.tubitak.gov.tr internet adresinden programa başvuru yapılabilir.

Sorunuz kapsamında daha detaylı bilgi için Eskişehir Yatırım Destek Ofisi ile irtiba geçebilirsiniz.
Saygılarımızla.

+
Merhabalar, Online oyunlar için sanal ürün satışı yapılabilen ve kullanıcıların oyun içi sanal ürünleri birbirine satabileceği güvenilir bir platform açmak istiyoruz. Bu sektöre bir destek alma imkanımız var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.
B. K. - Sakarya - 24.09.2020
Cevaplayan : Sakarya Yatırım Destek Ofisi - Murat Uncuoğlu - 25.09.2020
Cevap :

Bilişim sektörüne yönelik Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünün Döviz Kazandırıcı Hizmet Sektörlerinin Desteklenmesi programı altında destekler mevcuttur. Bu desteklerin amacı; Türkiye’nin döviz kazandırıcı hizmet sektörlerinin uluslararası rekabet gücünün geliştirilmesi, hizmet gelirlerinin artırılması, dış pazarlara açılması ve Markalaşması amacıyla, Türkiye’de yerleşik şirket ve kuruluşların gerçekleştirdikleri faaliyetlere ilişkin giderlerin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DFİF) karşılanmasıdır. Bilişim Sektörüne Yönelik İlave Destek Unsurları;

 • Bilişim şirketleri tarafından bilgisayar oyunları veya mobil uygulamaların yurt dışına pazarlanmasına yönelik olarak gerçekleştirilen yerelleştirme (lokalizasyon), DVD hazırlama, çoğaltma, barındırma (hosting) giderleri ile görsel, yazılı, işitsel medya, internet reklamları ile internet sitesi hazırlanmasına ilişkin pazara giriş giderleri, %50 oranında ve oyun/uygulama başına en fazla 200.000 ABD Doları karşılanır.
 • Bilişim şirketleri tarafından mobil uygulamalar veya bilgisayar oyunlarının yurt dışı satışına yönelik olarak oluşan ve uygulama/oyun platformlarınca tahsil edilen komisyon bedelleri uygulama/oyun başına %50 oranında ve en fazla 100.000 ABD Doları tutarında karşılanır.
 • Uluslararası tüketiciye yönelik olan ve yabancı dilde hazırlanan mobil uygulamalar ve bilgisayar oyunları desteklenir.
 • Mobil uygulama veya bilgisayar oyunu geliştiren bilişim şirketleri tarafından satın alınan ya da kiralanan yazılım lisanslarına ilişkin giderleri % 50 oranında ve yıllık en fazla 50.000 ABD Doları desteklenir.
 • Mobil uygulama veya bilgisayar oyunu geliştiren bilişim şirketleri tarafından mobil uygulama/bilgisayar oyunu geliştirilmesi süreçlerinde çalıştırılmak üzere istihdam edilen en fazla 2 (iki) adet personelin aylık brüt ücretleri % 50 oranında ve personel başına yıllık en fazla 25.000 ABD Doları desteklenir.
 • Uluslararası tüketiciye yönelik olan ve yabancı dilde hazırlanan mobil uygulamalar ve bilgisayar oyunları desteklenir.
 • Desteklenecek reklamlar; marka, logo, imaj, reklam filmi, imaj konumlandırma şeklinde olabilir.

Ayrıntılı bilgi için: https://ticaret.gov.tr/hizmet-ticareti/doviz-kazandirici-hizmet-ticareti/destek-mevzuati-icerik/uygulama-usul-ve-esaslari-genelgesi-23-03-2020-tarihi-itibariyle-yururluge-giren

Bununla birlikte, yapacağınız çalışmanın detayları ve diğer sorularınız için ofisimizi ziyaret edebilir veya telefonla ulaşabilirsiniz.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Sakarya Yatırım Destek Ofisi

Adres: Sakarya Mah. No:19 SATSO Binası 54060 Arifiye / SAKARYA

E-Posta: sakaryaydo@marka.org.tr

Telefon: 0-262-3320144

+
Değerli Yetkililer, öncelikle böyle bir hizmet için tebrik ederim. Emeği geçenlere ve cevap verecek kişilere şimdiden teşekkür ederim. Türkiye'de oyun geliştiren yazılım şirketlerine sağlanan destekler nelerdir ? Saygılarımla
O. E. Ö. - İstanbul - 20.09.2020
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 25.09.2020
Cevap :

Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan " Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar” kapsamında mobil uygulama ve bilgisayar oyunların geliştirilmesine yönelik faaliyetler de desteklenmektedir. Karar kapsamındaki destekler hakkında aşağıdaki adresten detaylı bilgi temin edilebilir.

https://ticaret.gov.tr/hizmet-ticareti/doviz-kazandirici-hizmet-ticareti/destek-mevzuati-icerik/doviz-kazandirici-hizmet-ticareti-destegi

+
Sayın yetkililer İZMİR 'den sevgiler saygılar. Hali hazırda projesi olan fakat şirket girişimine desteğimiz olamadığı için giremediğimiz toz ve pelet premiks yem katkı maddeleri üzerine bir işletme açmak istiyoruz. Bu girişim ülkemizdeki hayvancılık sektörünün çok güçlü bir destekçisi olacaktır , hem verimli süt sağlaması hem de besi hayvanları için daha iyi gelişim sağlayacaktır. Sizlerin de bildiği gibi Hollanda ve benzeri ülkelerde yem katkı maddelerine inanılmaz önem veriliyor sebebi ise tüm vitaminlerin kesin bir şekilde doğal hali ile hayvanla buluşmasını ve geri dönüşte bu ek vitaminlerin süt litrelerini fazlalaştırdığını , besi olarak daha fazla verim alındığını , hayvanın pozitif karşılık verdiğini mutlu olduğu biliniyor. Güzel ülkemizde bu iş için kolları sıvayıp ülkemize iç ve dış pazarda katkı sağlamak bunun yanı sıra istihdam sağlamak ve en önemlisi hayvancılık sektörünün her bir dalına çok önem vermemiz gerektiğinin bilincindeyiz.
M. E. - İzmir - 24.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - Başak Özen - 25.09.2020
Cevap :

İletmiş olduğunuz bilgilere göre; İzmir’de " Yem katkı maddeleri imalatı” gerçekleştirmeyi planladığınız anlaşılmıştır. Söz konusu maddelerin imalatına yönelik yatırımlara ilişkin Teşvik Sisteminden hangi ölçüde faydalanılabileceği ile ilgili detaylı bilginin verilebilmesi için üretilecek ürünlerin US-97 Kodunun tespit edilmesi gerekmektedir. Üretilecek ürünlerin US-97 kodunun tespiti için https://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu sayfasını ziyaret ederek kelime sorgusu yapabilirsiniz. Akabinde, yine aynı sayfadaki "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." açıklaması yer alan kutucuğa üretilecek ürün adı yazarak ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilmeniz mümkündür. Teşvikler konusundaki başvuruların nihai değerlendirmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığının uygulamış olduğu Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında da kırsal yatırımlar % 50 hibe ile desteklenmektedir. Yeni dönem başvurusu henüz ilan edilmeyen, ancak geçtiğimiz dönemde " Yem hazırlama makinesi” temininin desteklendiği bu programa başvurular tebliğ ilanı ile belirlenmektedir. Yeni dönemde de tebliğ ilanı ile hibe başvuruları alınmaya başlanacaktır. Tebliğ ilan edildiği zaman bu haber web sitemizin üyelerinin e-postalarına ve size de gönderilmiş olacaktır. Yatırımınızın yeni tebliğ kapsamına girmesi durumunda, bu programa başvurabilmeniz de mümkün olabilecektir.

Ayrıca, web sitemiz Ana Sayfasında, "Aradığınız destek ile ilgili anahtar sözcük veya kurum ismi yazın." açıklaması yer alan kutucuğa sektörünüzle ilgili bilgileri yazarak; KOSGEB'in İşletme Geliştirme Destek Programı ve KOBİ Finansman Destek Programı vb. sizlere uygun olabilecek destek programları başta olmak üzere ilgili kurumların en son güncel destek programlarına ulaşabilmeniz mümkündür.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi olarak, tüm bu hususları sizlerle detaylı olarak görüşebilmeyi dileriz. Ajansımıza ydo@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla.

+
Merhaba, ***** Tarım ve Hayvancılık olarak 2018 yılında İzmir-Torbalı bölgesinde yem katkı maddeleri üretimi, satışı ve bunların ihracat faaliyetlerine başlamış bir firmayız. İç pazarda ve dış pazarda ki satışlarımız başladığımız günden beri sağlam bir ivmeyle yükselerek devam etmekte olup, hiç bir banka, müşteri ve devlet borcumuz yoktur. Bu pandemi sürecinden dolayı firmamızın büyüme tablosu sabit kalıp, sermaye ihtiyacımız oluşmuştur. 500.000 TL ve 1.000.000 TL arasında bir sermaye ile ülkemize iç ve dış pazarda çok iyi hizmet verebilecek bir sipariş ağımız mevcut. Alınabilecek bu destek rakamları ile işletmemize yeni bir makine, üretim sistemi ve 4-5 kişilik bir iş gücü ekleyerek iç ve dış pazarda ki hayvancılık sektörüne ciddi faydalar sağlayacağımızı düşünüyoruz. Saygılar
B. D. - İzmir - 24.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - Başak Özen - 25.09.2020
Cevap :

İletmiş olduğunuz bilgilere göre; İzmir’de " Yem katkı maddeleri imalatı” gerçekleştirmeyi planladığınız anlaşılmıştır. Söz konusu maddelerin imalatına yönelik yatırımlara ilişkin Teşvik Sisteminden hangi ölçüde faydalanılabileceği ile ilgili detaylı bilginin verilebilmesi için üretilecek ürünlerin US-97 Kodunun tespit edilmesi gerekmektedir. Üretilecek ürünlerin US-97 kodunun tespiti için https://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu sayfasını ziyaret ederek kelime sorgusu yapabilirsiniz. Akabinde, yine aynı sayfadaki "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." açıklaması yer alan kutucuğa üretilecek ürün adı yazarak ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilmeniz mümkündür.

Tarım ve Orman Bakanlığının uygulamış olduğu Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında da kırsal yatırımlar % 50 hibe ile desteklenmektedir. Yeni dönemde de tebliğ ilanı ile hibe başvuruları alınmaya başlanacaktır. Tebliğ ilan edildiği zaman bu haber web sitemizin üyelerinin e-postalarına ve size de gönderilmiş olacaktır. Yatırımınızın yeni tebliğ kapsamına girmesi durumunda, bu programa başvurabilmeniz de mümkün olabilecektir.

Teşvikler konusundaki başvuruların nihai değerlendirmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Söz konusu yatırımın Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında değerlendirilmesi halinde Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirilecek olan yatırımlar ilave teşviklerden yararlanabilmektedir.

Ayrıca, web sitemiz Ana Sayfasında, "Aradığınız destek ile ilgili anahtar sözcük veya kurum ismi yazın." açıklaması yer alan kutucuğa sektörünüzle ilgili bilgileri yazarak; KOSGEB, Ege İhracatçı Birlikleri gibi kurumların en son güncel destek programlarına ulaşabilmeniz mümkündür.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi olarak, tüm bu hususları sizlerle detaylı olarak görüşebilmeyi dileriz. Ajansımıza ydo@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla.

+
Merhaba; Tokat'ta küçükbaş hayvan ( Et Koyunu ve Süt Keçisi) yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Kendime ait barınak yapacak ve yem üreteceğim arazilerim var. Bu konuda nereden destek alabilirim? Teşekkürler.
Ü. K. - Tokat - 24.09.2020
Cevaplayan : Tokat Yatırım Destek Ofisi - Murat Baltacı - 25.09.2020
Cevap :

Sn. Yatırımcımız,

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından her yıl periyodik çağrı ilanları ile ahır yapımı, makine ekipman alımı gibi hayvancılık yatırımlarına çeşitli oranlarda hibeler verilmektedir. Bu hususta www.TKDK.gov.tr web sitesinin takibi önerilmektedir.

Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Hakkında Tebliğler uyarınca geçtiğimiz yıllarda ahır yapımı, makine ekipman alımı Projelerine %50 hibe verilmiştir, benzer bir destek programının ilanı için www.tarim.gov.tr sitesini takip etmenizi öneririz. Yine aynı Bakanlık tarafından açılan Genç Çiftçi Programı kapsamında geçtiğimiz yıllarda 15-29 yaş arası çiftçilerin hayvancılık yatırımlarına 50 bin TL’ye kadar hibe verilmiştir. Bu hususta da Bakanlığın Web sitesinin takibi önerilmektedir. Ek olarak, Tarım Kredi Kooperatifleri Ziraat Bankası ile işbirliği halinde hayvancılık yatırımlarına düşük faizli ya da faizsiz krediler vermektedir. Bu hususta da en yakın Ziraat Bankası şubesiyle iletişime geçmeniz önerilmektedir.

Web sitemiz e-bültene kayıt olmanızdan dolayı destekler hakkında gelişmeler elektronik posta adresinize gönderilecektir.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak yatırım yapmayı planladığınız alanlarda, sizlere gerekli bilgilendirmeleri sunmak ve danışmanlık desteği vermekten memnuniyet duyacağımızı ifade ederek, sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı-Tokat Yatırım Destek Ofisi

+
Mardin İli Nusaybin İlçesinde Yapı Kimyasalları üretimi yapan bir işletme açmak istiyorum.200,00.-TL sermaye ye sahibim yatırım desteği alabilirmiyim. Bilgilerinize sunarım.
M. B. - Mardin - 23.09.2020
Cevaplayan : Mardin Yatırım Destek Ofisi - Fatih Akgül - 24.09.2020
Cevap :

İlimiz 6. Bölge de yer almaktadır. Yatırım teşvik unsurlarından ( KDV İstisnası, Vergi İndirimi Desteği, İşveren-İşçi Sigorta Pirimi İndirimleri vb.) yararlanabilmeniz için yatırımın 500.000 TL ve üzerinde olması gerekmektedir. Ancak, KOSGEB in Girişimcilik Programından makine ve teçhizat alımlarında kullanacağınız teknolojiye bağlı olarak 300.000 TL (%75) ye kadar olan destekten yararlanabilirsiniz, ayrıca Kredi faiz desteğinden, Ar-Ge ve İnovasyon desteğinden de yararlanabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için Mardin Yatırım Destek Ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

+
Uzun bir süredir turizm sektöründe çalışmaktayım. Artık biraz da hem kendi açımdan hem de ülkem adına bir girişimci sıfatında yatırım yapmak istiyorum. Yiyecek içecek üzerine bir işletme açmak gayemdir. Böyle bir işletme de ise asıl gaye olarak önce kendime verdiğim sözler var. Gerek çalıştığım işletmelerden olsun gerekse gittiğim işletmelerden kendime çıkardığım çok büyük dersler oldu. Benim birinci adımım bu yüzden sağlık. Açacağım işletmeye de uygun hijyen olacaktır. Hijyen ve farklılık politikamı iyi kontrol edip gerekli olan uygulamaları ve seçimleri yer, zaman uyumu ve doğru insanlarla iletişimimi sağladığım zaman iyi yerlere getirebileceğime inanıyorum. Umarım kendimi doğru ifade edebilmişimdir. Teşekkür eder tekrardan iyi günler dilerim.
E. G. - Konya - 24.09.2020
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - İsmail Ünver - 24.09.2020
Cevap :

Öncelikle Mevlana Kalkınma Ajansının şu an bahsettiğiniz sektöre ve/veya Girişimcilere yönelik bir Mali Destek Programı bulunmadığını belirtmek isteriz.

Telefon görüşmemize de istinaden bahsi geçen Yatırım fikriniz için KOSGEB Geleneksel Girişimcilikprogramını incelemenizi tavsiye ediyoruz. Bu destek programının amacı girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin hayatta kalma oranının arttırılmasını sağlamaktır. Bu programa Geleneksel Girişimci Eğitimi’ni tamamlamış olan girişimcilerin kurduğu işletmeler başvurabilir. 65.000 TL'ye kadar destek sağlanabilir. Detaylı bilgi için: https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7391/geleneksel-girisimci-destek-programi

Ayrıca, 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanan ve Mükellefiyet başlangıç tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlar yararlanabilir. Detaylı bilgi: https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-genc_girisimci_destegi.pdf

Saygılarımızla.

+
Kars/Kağızman ilçesinde soğuk hava tesisi için destek alabilir miyiz? Saygılarımızla.
A. K. - İstanbul - 20.09.2020
Cevaplayan : Kars Yatırım Destek Ofisi - Barış Ayhan - 24.09.2020
Cevap :

Soğuk Hava Deposu Yatırımı için;

Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Uygulamaları Programı’nı kullanabilirsiniz. Program şu an açıktır.

KKYDP Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı’nı da tercih edebilirsiniz ama bu program şu an açık değildir. Program ile ilgili Tarım Bakanlığı’nın Tebliğ ilanı ile programın açılmasını beklemeniz gerekecektir. Web sitemiz e-bültenine üye olmanızdan dolayı desteklerle ilgili gelişmeler elektronik posta adresinize gönderilecektir.

+
Ben Afşin ilçesi Kabaağaç mh de ikamet ediyorum. Yozgat fen lisesi mezunuyum ve Selçuk üniversitesi Ziraat fakültesinde okuyorum. Bölgemizde bulunan TKİ ye ait linyit madeninin üst tabakası olan gidya maddesini işleyerek organik gübre-hümik asit üretmek ve yurtdışına ihraç etmek istiyorum. Hayallerim büyük, hedefim net ancak, bu işletmeyi kurmak için yeterli finans kaynağım yok. Şu anda ilkel yöntemlerle yarı mamul üretip, kendi topraklarımızda kullanıyoruz. Eğer imkan sağlanırsa hedefime ulaşacağıma inanıyorum.
Ç. Y. - Kahramanmaraş - 24.09.2020
Cevaplayan : Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi - Yusuf Köleli - 24.09.2020
Cevap :

Merhaba,

Leonardit ve gidya kaynaklı bir organik toprak düzenleyici olan hümik asit tesisi için Girişimcilik Destek Programı, Yatırım Teşvik Sistemi ile Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'ndan faydalanabilirsiniz. Her üç destek türünden faydalanabilmek için yatırıma başlamadan önce ilgili idareye müracatınızı yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB 'in yeni iş kuranlara sağladığı Geleneksel Girişimcilik Destek Programından yararlanılabilirsiniz. Sınırlı bir destek türü olan bu destekte, web sitemizde de özet bilgi formu yer aldığı gbi, gerekli şartları sağladığınız takdirde kuruluş Sermayesi için 10.000 TL'ye kadar, istihdam desteği için 30 yaş altı girişimcilere 5.000 TL ilave desteğin bulunduğu 60.000 TL'ye kadar destekten yararlanmanız mümkündür?

Yatırım Teşvik Sistemi

Sabit Yatırım Tutarı 500 Bin TL ile 1 Milyon TL arasında ise genel teşvikler kapsamında sadece satın alacağınız makine-ekipmanlar için KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti desteklerinden faydalanabilirsiniz.

Sabit yatırım tutarı 1 Milyon TL üzerinde ise bölgesel teşvik kapsamında değerlendirilecek olup, yatırım döneminde Yatırım Yeri Tahsisi, Faiz Desteği ile makine ve ekipmanlar için KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti desteğinden faydalanabilirsiniz. Bölgesel teşviklerde işletme döneminde Vergi İndirimi ile SGK İşveren Prim Hissesi desteğinden de faydalanabilirsiniz. Yatırım Teşvik Belgeleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nce düzenlenmekte olup, başvurular E-TUYS üzerinden yapılmaktadır.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında hümik asit ve organik gübre imalatı, hayvansal veya bitkisel orijinli gübreler (HOG) kapsamında değerlendirilmekte olup, yeni, tamamlama ve modernizasyon cinsindeki yatırımlara destek sağlanmaktadır. Her yıl küçük değişikliklerle ilan edilen programda 2019 yılı için Tablo 3’te belirtilen hibeye esas KDV hariç Proje tutarları üzerinden %50 Hibe Desteği sağlanmıştır.

Yatırım Türü

Kooperatif, Birlik, Tüzel kişi

Gerçek Kişi

Yeni Yatırım

2.500.000 TL

1.250.000 TL

Tamamlama

1.750.000 TL

1.000.000 TL

Kapasite Artırımı, Modernizasyon

1.250.000 TL

750.000 TL

Programın 2020 yılı çağrısı henüz ilan edilmemiş olup, sene sonuna kadar çağrıya çıkılması beklenmektedir. Programdan yararlanma koşulları ve başvuru süreçleri hakkında detaylı bilgiyi Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şubesi'nden öğrenebilirsiniz.

+
Cam temperleme işi yapmak istiyorum, ne gibi destek ve teşvik alabilirim?
A. Ç. - Ordu - 24.09.2020
Cevaplayan : Ordu Yatırım Destek Ofisi - Harun Göçer - 24.09.2020
Cevap :

Yatırım yapmak istediğiniz 'cam temperleme' faaliyeti için yararlanabileceğiniz iki farklı destek bulunmaktadır.

 1. KOSGEB tarafından yürütülen 'İleri Girişimcilik Destek Programı' kapsamında yatırım konunuz ile alakalı; işletme kuruluş desteği olarak Gerçek Kişilere 5000TL, Sermaye şirketlerine ise 10.000 TL; performans desteği kapsamında işletmenin çalıştırdığı personel için SGK’ya ödenen prim gün sayısına bağlı olarak iki yıl içerisinde yaklaşık 40.000 TL’ye kadar; sertifika desteği olarak 5000 TL’ye kadar ve makine, teçhizat ve yazılım desteği kapsamında ise toplam harcamanızın %75’i oranında maksimum 100.000’TL ye kadar olan desteklerden faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi için KOSGEB Ordu Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz. ( 0312 595 25 52 )
 2. Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında Bölgesel Teşvik Uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Yatırım konunuz ile alakalı olarak, KDV hariç olmak üzere, 1 Milyon TL veya üzeri bir yatırım (arsa, bina-inşaat ve makine-ekipman ) yapmanız halinde; KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Desteği, Faiz Desteği, Vergi İndirimi ve SGK İşveren Hissesi Desteği unsurlarından faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi için Ordu Yatırım Destek Ofisimiz ile irtibata geçebilirsiniz.( 0462 455 4075 )

Saygılarımla…

+
Van organıze sanayi bölgesi tekstil fabrikası açmak için maddi destek hibe desteği var mı? Teşekkürler
C. A. - Van - 24.09.2020
Cevaplayan : Van Yatırım Destek Ofisi - Özgün Cümandür - 24.09.2020
Cevap :

Merhaba,

Yatırım konunuza yönelik şu an için bir Hibe Desteği bulunmamaktadır ancak, bir o kadar Yatırımcı için önemli olan Yatırım Teşvik Sistemine değinecek olursak; Van ilinin 6. bölge olması sebebiyle, ilde yapılacak yatırımlar Bölgesel Teşvik Uygulamalarından yararlanabilir. Bu kapsamda 500.000₺ üzerinde, giyim eşyası imalatı US-97 Kodu kapsamında yapılacak yatırımlarda; KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, 12 yıl süreyle SGK işveren hissesi desteği, 10 yıl süreyle SGK işçi hissesi desteği ve Gelir Vergisi Stopajı Desteği, TL bazlı 7 puan, döviz bazlı 2 puan indirimli faiz desteği, 2017 - 2022 yıllarında yapılacak yatırım harcamalarında %70 Yatırıma Katkı Oranıyla vergi desteği ve son olarak 2017 - 2021 yılları arası bina-inşaat harcamalarına KDV İadesi destek unsurlarından yararlanabilirsiniz.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından şu an için imalat sanayine yönelik, hibe desteği şeklinde uygulanmakta olan herhangi bir Mali Destek Programı mevcut değildir. Ayrıntılı bilgi için https://www.daka.org.tr/icerikler/iletisim linkinde adresini (ya da telefon numarasını) bulabileceğiniz Van Yatırım Destek Ofisini ziyaret edebilir/arayabilirsiniz.

Saygılarımızla,

+
Merhaba, dondurarak kurutma (freeze-dried) teknolojisinden faydalanarak insan ve hayvan için ayrı ayrı üretim yapabileceğimiz bir firma kurmayı planlıyoruz. Kadın girişimciyiz. İstanbul ya da Kalkınma Ajansı desteği ile çevre illeri değerlendirebiliriz. Bunun için ne tür hibe ve destekler mevcut?
B. C. P. - Kocaeli - 24.09.2020
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Hüseyin Özgür Ünsal - 24.09.2020
Cevap :

Anladığım kadarıyla gıda işleme alanında yeni girişimler başlatmayı planlıyorsunuz. Bu aşamada öncelikle detaylarını Yatirimadestek.gov.tr sitesinde bulabileceğiniz KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programından yararlanabilirsiniz. KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programından yararlanabilmek için KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi (online) almış olmanız gerekmektedir. KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında Kadın Girişimcilere, bazı destek kalemlerinde daha üst limitlerle destek sağlanmaktadır. Destek programının detayları hakkında e-posta ile size bilgilendirme yapacağım.

Not:

 • Verdiğiniz bilgilere göre iş fikriniz, İleri Girişimcilik Programında düşük teknoloji düzeyi grubunda desteklenmeye uygun. Bu linkten iş fikrinizin hangi teknoloji düzeyi kapsamında yer aldığını kontrol edebilirsiniz.
 • Dilerseniz KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Programından da yararlanabilirsiniz; ancak İleri Girişimcilik Programı kapsamında "makine-teçhizat ve yazılım desteği" gibi ilave destek unsurlarından da yararlanma imkanınız var.
 • Eğer, Sermaye gücünüz yeterli düzeyde ise 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları hakkında Karar gibi yatırım destekleri hakkında da bilgi verebilirim (bu konuyla ilgili aşağıda yer alan e-posta adresime geri dönüş yaparsanız sevinirim).

Ayrıca aşağıdaki Kredi programları ile Gelir Vergisi Muafiyeti uygulamalarını da dikkatinize iletiyorum (bunlar hakkında da detaylı bilgilendirmeyi e-posta ile gönderiyor olacağım.)

Saygılarımla,

Hüseyin Ö. Ünsal
Uzman, Gebze İrtibat Bürosu
Kocaeli Yatırım Destek Ofisi
T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı
e-posta: h.ozgurunsal@marka.org.tr

+
Elektronik teknik servis yeri açmak istiyorum. Burda diş tabip koltuk tamiri-araç elektronik beyin tamiri, hastanelerdeki cihazların kart tamiri ve her türlü elektronik kart bakım ve onarımı bu şekilde bir yer planlıyorum. Bu konuda nasıl ve ne kadar destek alabilirim acaba?
M. K. A. - Van - 24.09.2020
Cevaplayan : Van Yatırım Destek Ofisi - Hakan Kaplan - 24.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

Ajansımız destek mekanizmaları içerisinde özel kişilerin işletme açmalarına yönelik hibe anlamında bir desteği mevcut olmamakla birlikte, teknik anlamda personellerinizin eğitilmesi, danışmanlık hizmetleri konularında Teknik Destek Programımızdan yararlanabilirsiniz. Program başvru koşulları ve tarihleri hakkında ayrıntılı bilgiye ajansımız Program Yönetim Birimi'nden ulaşabilirsiniz.

Girişimcilik anlamında; KOSGEB'in aşağıdaki destek mekanizmalarından ilgili mevzuatlar çerçevesinde yararlanabilirsiniz.

 • Geleneksel Girişimci Destek Programı (Kuruluş, Performans ve Sertifika Desteği adı altında 65.000 TL'ye kadar)
 • İleri Girişimci Destek Programı (Kuruluş, Performans, Makina-Teçhizat-Yazılım, Mentörlük-Danışmanlık-İşletme Koçluğu ve Sertifika Desteği adı altında 365.000 TL'ye kadar)

İlgili programlar ve başvuru koşulları hakkında ayrıntılı bilgiye KOSGEB Van İl Şubesi'nden ve https://www.kosgeb.gov.tr/site adresinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Van Yatırım Destek Ofisi

Tel 0432 485 10 46

+
Ben evli iki çocuk annesi lise mezunu bir ev hanımıyım. Ev ekonomimize destek amacı ile iş kurmak istiyorum. Fakat maddi olanaksızlıklarım nedeniyle girişimde bulunamadım. Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim yardımcı olur musunuz?
Z. A. K. - Van - 24.09.2020
Cevaplayan : Van Yatırım Destek Ofisi - Hakan Kaplan - 24.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

Ajansımız mevcut program ve destek mekanizmaları içerisinde özel kişilerin hibe anlamında yararlanabileceği bir destek türü bulunmamaktadır. Girişimcilik anlamında; KOSGEB'in aşağıdaki destek mekanizmalarından ilgili mevzuatlar çerçevesinde yararlanabilirsiniz.

 • Geleneksel Girişimci Destek Programı (Kuruluş, Performans ve Sertifika Desteği adı altında 65.000 TL'ye kadar)
 • İleri Girişimci Destek Programı (Kuruluş, Performans, Makina-Teçhizat-Yazılım, Mentörlük-Danışmanlık-İşletme Koçluğu ve Sertifika Desteği adı altında 365.000 TL'ye kadar)

İlgili programlar ve başvuru koşulları hakkında ayrıntılı bilgiye KOSGEB Van İl Şubesi'nden ve https://www.kosgeb.gov.tr/site adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca; Ajansımızın önümüzdeki dönemde çıkabileceği Finansman Desteği Programı için aşağıdaki linkten açık destekler kısmını takip edebilirsiniz. Program ilan edildiğinde; başvuru rehberinde yer alacak koşullar çerçevesinde programdan yararlanma imkanınız olabilir.

https://www.daka.org.tr/

Saygılarımızla,

Van Yatırım Destek Ofisi

Tel: 0432 485 10 46

+
Merhaba, İzmir'de perakende sektöründe 3 yıllık 2 işletmem mevcut ve İzmir'de ikamet etmekteyim. KOSGEB Girişimcilik ve Kobiler eğitimi alıp gerekli belge sahibi aynı zamanda genç girişimciyim. Şimdi yeni bir girişimde bulunarak Muş ili Varto ilçesinde büyükbaş hayvancılık yetiştiriciliği yapmak istemekteyim. Bu konuyla ilgili bize nasıl bir yol haritası çıkartıp teşvikler konusunda nasıl yardımcı olursanız seviniriz.
E. B. - İzmir - 22.09.2020
Cevaplayan : Muş Yatırım Destek Ofisi - Emine Alpaslan - 24.09.2020
Cevap :

Yatırım Teşvik Desteği (2012/3305 Sayılı Kanun) kapsamında canlı hayvan yetiştiriciliği desteklenmemektedir. Entegre hayvancılık yatırımları desteklenmektedir, bu yatırımla destek almak için Muş’ta en az 500.000TL tutarında yatırım yapmanız gerekmektedir.

Canlı hayvan yetiştiriciliği için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile irtibata geçebilir, destekleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) ahır kurulumu için destek vermektedir, fakat hayvan satın alımı için destek vermemektedir. TKDK Muş İl Koordinatörlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

Canlı hayvan alımı için web sitemizde yer alan Ziraat Bankası'nın düşük faizli yatırım ve işletme Kredi konularına bakabilirsiniz.

Çalışmanızda kolaylıklar dilerim,

İyi günler

+
Merhaba; metal sektöründe faaliyetine devam etmekte olan firmamız için ihracat yaptığımız ülkelerin taleplerini yerine getirme amaçlı ve de ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak adına 1 adet daha lazer kesim makinesi yatırımı yapmak istiyoruz bu konu ile ilgili teşvik alma durumumuz olabilir mi ? Teşekkürler
B. K. - İstanbul - 24.09.2020
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 24.09.2020
Cevap :

Mevcut tesisinizin kapasitesini artırmak ve yatırımınızı büyütmek için Yatırım Teşvik Belgesi alabilirsiniz. Bu çerçevede KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti imkânından yararlanabilirsiniz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan yatırım teşvikleri kapsamındaki destekler ile ilgili kapsamlı bilgiye https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri adresinden erişilebilmektedir.

Yatırımız için farklı bir alternatif olarak KOSGEB’in sağladığı imkânları değerlendirebilirsiniz. İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Desteklerini (https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/6314/isletme-gelistirme-buyume-ve-uluslararasilasma-destekleri) inceleyebilirsiniz.

+
Merhabalar. 2,5 dekar sebze fide üretim tesisi kurmak istiyorum. Bunun için 14. etap kkydp mi beklemem gerekiyor. Bu hibenin ne zaman açıklanacağı konusunda bilginiz varmı?
F. K. - Bilecik - 23.09.2020
Cevaplayan : Bilecik Yatırım Destek Ofisi - Cennet Baloğlu - 24.09.2020
Cevap :

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 28 Temmuz 2020 günü resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu kapsamda KKYDP destekleri süresi 01.01.2021 tarihinden 31.12.2025 tarihine kadar 5 yıl daha uzatılmıştır. Karar 01.01.2021 tarihinde yürürlüğe girecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanacak olan 14. KKYDP programı ile ilgili Tebliğ yayımlanma tarihi henüz netleşmemiş olup, Tebliğ ilanı resmi gazetededen ve web sitemizden takip edilmelidir.

Kalkınma Ajansları tarafından kar amacı güden kuruluşlara yönelik mali bir destek şuan için bulunmamaktadır.

Web sitemiz e-bültenine kayıt olduğunuz için desteklerle ilgili gelişmeler ve güncellemeler elektronik posta adresinize gönderilecektir.

+
Merhabalar; Antibakteriyel ürünler, antibakteriyel cihazlar, kişisel bakım ürünleri ,tekstil ürünleri ... gibi bir çok ürün çeşidini içerecek e-ticaret sürecine girmek istiyorum . Amacım en kaliteli ürünleri kendi kuracağım web sitesinde satıyor olmak. Hızla tüm insanlara ulaşıyor olmak. Bunun için gerekli hazırlıklarımı yaptım. Bu konuda nasıl bir destekten yararlanabilirim . Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
S. Ç. - İstanbul - 24.09.2020
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 24.09.2020
Cevap :

İş fikrinizi ve bireysel Girişiminizi hayata geçirmek için https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/6312/girisimcilik-destekleri programını inceleyebilirsiniz.

Yurt dışı pazarlara açılmak ve ürünlerinizi ihraç pazarlarına çıkarmak için Ticaret Bakanlığı’nın E-Ticaret sitelerine üyelik desteklerinden yararlanabilirsiniz. https://ticaret.gov.tr/destekler/ihracat-destekleri/pazara-giriste-dijital-faaliyetlerin-desteklenmesi adresinden detaylı bilgi temin edebilirsiniz.

+
Yozgat Akdağmadeni ilçesi Ortaköy köyüne KOP desteği ile besi ünitesi kurdum ve hibe desteği aldım. İşletmeyi devreye almak için devletimizin vermiş olduğu hayvancılık kredilerinden faydalanmak istiyorum ve bu tür kredilerden bilgi almak istiyorum.
U. S. - Yozgat - 24.09.2020
Cevaplayan : Yozgat Yatırım Destek Ofisi - Timur Yıldız Yozgat Ydo - 24.09.2020
Cevap :

Uğur Bey Merhaba,

Hali hazırda aktif olan destek başlıkları size mail olarak atılmıştır.

Destek başlıkları aşağıdaki gibidir:

a) ozet-hayvancilik_destekleri Tarım ve Orman Bakanlığı, https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Tarimsal-Destekler/Hayvancilik-Desteklemeleri

b) ozet-kucukbas-ve-buyukbas_hayvancilik_isletmelerine_yem_destegi Tarım ve Orman Bakanlığı https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Tarimsal-Destekler/Hayvancilik-Desteklemeleri

c) ozet-orkoy_kredileri köyünüz orman köyü ise;

https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Tarimsal-Destekler/Hayvancilik-Desteklemeleri

d) ozet-tarim_sigortasi_destekleri

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/kurumsal/tarim/hizmetlerimiz/devlet-destekli-tarim-sigortalari
https://web.tarsim.gov.tr/havuz/

+
Merhaba, Sinop'ta ikamet etmekteyim, kuru temizleme hizmeti vermek istiyorum , bununla ilgili makine ve ekipmanlarıyla ilgili destek almak istiyorum.
U. A. - Sinop - 21.09.2020
Cevaplayan : Sinop Yatırım Destek Ofisi - Halil İbrahim Kırlı - 24.09.2020
Cevap :

Öncelikli olarak sitemize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Sorunuzdan kurulmak istenen işletmenin ihtiyacı olan makine ve ekipman ile ilgili olarak finasman desteği ihtiyacınız olduğu anlaşılmaktadır. Bu kapsamda halihazırda sağlanabilecek desteklerden KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Desteği'nin sizin için uygun olacağını belirtmek isterim. İlgi destek ile işletmeniz için kuruluş ile ilgili giderleri, ilerleyen dönemlerde ise performans bazlı maktu destek ve Kredi kullanımı desteği imkanlarından faydalanabilirsiniz. İş ve işlemlerinizi KOSGEB Sinop Müdürülüğü üzerinden takip edebilirsiniz. Makine ve ekipman desteği olarak şu an başkaca önerbileceğimiz bir enstrüman bulunmamaktadır.

Saygılarımızla,

+
Antakya merkezde 1.250 m2 arsa aldık bu arsa ticari alan içerisinde, buraya plastik tarak ayna ustura yapmak için üretim yeri fabrika kurmak istiyoruz. Bununla ilgili burayı yapmak için inşaat desteği alabilir miyiz?
E. T. - Hatay - 23.09.2020
Cevaplayan : Hatay Yatırım Destek Ofisi - Cenk Özbaykal - 24.09.2020
Cevap :

İnşaat yapımına ilişkin özel bir teşvik bulunmamaktadır. Sadece Sabit Yatırım Tutarı 500 milyon Türk Lirasının üzerindeki Stratejik Yatırımlar kapsamında (yatırımınız bu kapsamda değerlendirilmemektedir) yapılacak bina, inşaat harcamaları KDV İadesinden yararlandırılabilir.

Buna karşılık, 15/6/2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın uygulanmasına ilişkin 2012/1 Sayılı Tebliğine göre, Hatay’ın Antakya ilçesinde gerçekleştirmeyi planladığınız plastik tarak ve ayna imalatında Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Sabit yatırım tutarı 1 milyon TL altında olmamak koşuluyla, US-97 Kodu 2893102 olan (Usturalar ve traş bıçakları şerit halindeki taslaklar dahil ustura imalatı) için yapacağınız yatırımınızla, Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında KDV istisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyetine ilaveten Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi ve Faiz Desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Söz konusu desteklerden sağlayabileceğiniz katkıyı bir örnek üzerinden somutlaştırmak gerekirse;

Antakya’da ustura imalatına yönelik aşağıdaki gibi bir yatırım yapıldığını ve 20 kişiyi istihdam edildiğini varsayalım.

Arazi-arsa gideri : 400 Bin TL

Bina-inşaat gideri : 300 Bin TL

Makine-teçhizat gideri : 200 Bin TL

Diğer yatırım harcamaları toplamı : 100 Bin TL olmak üzere

Toplam Yatırım Miktarı : 1 Milyon TL

Yararlanılabilecek Destek Unsurları:

1. Katma Değer Vergisi İstisnası

Makine ve teçhizatın, demirbaşların KDV'sini ya da gümrük vergisini ödemez.

2. Vergi İndirimi

Toplam yatırım tutarı olan 1 Milyon TL'nin % 30’u kadar yani 300 Bin TL'lik kurumlar ya da gelir vergisi indirimi hakkı kazanır. Firma ödemesi gereken vergiyi, indirim miktarı 300 Bin TL'ye ulaşıncaya kadar % 70 indirimli öder. Örneğin firmanın ilk dönem ödemesi gereken vergi tutarı 100.000 TL ise 30.000 TL öder, bu indirimler 300 Bin TL'lik kota tamamlanıncaya kadar sürer. Ayrıca firma 300 Bin TL lik vergi indiriminin % 25’u olan 75.000 TL. lik kısmını teşvik belgesine konu yatırım işletmeye geçmeden (varsa) halen devam etmekte olan faaliyetlerine esas vergilerinden indirilmesini talep edebilir.

3. Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği

Firma asgari ücretli 20 kişilik istihdamla birlikte her ay kişi başına yaklaşık 456 TL sigorta primi öder. Firma 5 yıl boyunca 1 Milyon TL'lik yatırımın % 25'i olan 250 Bin TL'ye ulaşıncaya kadar firma bu sigorta primini ödemez. Örneğin 20 kişinin sigorta primi aylık 9.120 TL, yıllık 109 Bin 440 TLdir. 3. Yıl içerisinde toplam 250 Bin TL'lik sigorta primi desteği tamamlanmaktadır. Burada önemli olan husus çalışanların maaşının miktarı ne kadar olursa olsun devlet sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmını en fazla 6 yıl boyunca karşılar.

4. Yatırım Yeri Tahsisi

Yatırımın yapılacağı ilçede yer alan organize sanayi veya endüstri bölgelerinde boş Parsel bulunmaması durumunda, yatırım tutarı Yatırımcının talep ettiği taşınmazın Rayiç Bedelinin 3 katından az olmamak kaydıyla tahsis edilebilir. Yani 1 Milyon TL'lik yatırım için rayiç bedeli en fazla 330 Bin TL olan bir hazine arazisi talep edilebilir.

5. Faiz Desteği

Firma TL Kredilerinde 4 puan, döviz kredilerinde ise 1 puan faiz indirimden yararlanabilir. Faiz indiriminde maksimum tutar 1.200.000 TL'dir. (kredi karşılığı ödenecek faizin en fazla 1.200.000’lik kısmı devlet tarafından karşılanır).

Antakya ilçesinde yapacağınız yatırım 4. Bölgeye sağlanan teşviklerden yararlanmakla beraber Teşvik Sorunuzda bahsi geçen arazi sanayi bölgesinde ise 6 Bölgeli Teşvik Sistemimizde en 2. avantajlı bölge olan 5. Bölge teşviklerinden yararlanabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi ile ilgili her türlü iş ve işlem için Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi (E-TUYS) aracılığıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına müracaat edilir.

Yatırım Teşvik Sistemi ile ilgili daha detaylı bilgi ve başvuru işlemleri için gerekli bilgilere,

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri linkinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

+
Merhaba, İzmir'de çevre lisanslı geri dönüşüm şirketini 2018 şubat ayında kurdum şimdiye kadar hiç teşvik kullanmadım. İşimi geliştirmek için gerekli ekipmanlara yaklaşık 500.000 TL yatırım yapmak istiyorum. Bu konuyla ilgili devletten nasıl destek alırım. Teşekkürler
F. K. A. - İzmir - 23.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - Çağkan Aydoğdu - 24.09.2020
Cevap :

Sayın Fatih Kubilay Ateş,

İletmiş olduğunuz bilgiler çerçevesinde, İzmir'de planladığınız yatırımınız, Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği çerçevesinde " Çevre Lisansına Tabi Yatırımlar” kapsamında değerlendirildiği takdirde, Öncelik Sektör Yatırımlarına ait teşvik unsurlarından yararlanabilmesi mümkündür. Buna göre, makine ve ekipman alımında KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi Desteği ve faiz desteği imkanı bulunmaktadır. 2017-2021 yılları arası bina-inşaat harcamalarına ayrıca KDV İadesi uygulanmaktadır. Ancak yatırımların destek unsurlarından yararlanabilmesi için asgari yatırım tutarının 1. Bölge olan İzmir’de 1.000.000 TL tutarında olması gerekmektedir. Bu tutarın, Proje bazında yapılacak değerlendirme sonucunda teşvik belgesinde öngörülen sürede gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi hâlinde, teşvik belgesinde kayıtlı ilk sürenin yarısı kadar ek süre verilebilmektedir. Bu süre, uzatma ile birlikte uygulamada 4 yıl civarında olmaktadır.

Web sitemiz Teşvik Robotu sayfasında "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." açıklaması yer alan kutucuğa sektörünüzü yazıp, gelen seçeneklerden uygun olanı seçerek ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilmeniz mümkündür. Teşvikler konusundaki başvuruların nihai değerlendirmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Web sitemiz Ana Sayfasında, "Aradığınız destek ile ilgili anahtar sözcük veya kurum ismi yazın." açıklaması yer alan kutucuğa sektörünüzle ilgili bilgileri yazarak, tüm kurumların en son güncel destek programlarına ulaşabilmeniz mümkündür.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi olarak, tüm bu hususları sizlerle detaylı olarak görüşebilmeyi dileriz. Ajansımıza ydo@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

+
Merhabalar, Bolu'da at yetiştiriciliği yapmak ya da binicilik tesisi kurmak istiyorum. Devlet desteği var mıdır? Saygılarımla
L. Ö. B. - Bolu - 21.09.2020
Cevaplayan : Bolu Yatırım Destek Ofisi - Ali Dizman - 24.09.2020
Cevap :

At yetiştiriciliği ve binicilik tesisi kurma konusunda, tesise Turizm İşletme Belgesi alınması halinde, 1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanununun 5. Maddesinin (b) bendinde belirtilen " Turizm Endüstrisini Teşvik Kanunu hükümleri dairesinde turizm müessesesi belgesi almış olan Gelir veya Kurumlar Vergisi Mükelleflerinin adı geçen kanunda yazılı maksatlara tahsis ettikleri ve işletmelerine dahil binaları, inşalarının sona erdiği veya mevcut binaların bu maksada tahsisi halinde turizm müessesesi belgesinin alındığı yılı takibeden Bütçe yılından itibaren 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılır.” ibaresinde belirtildiği üzere 5 yıl boyunca gelir ve kurumlar vergisi muafiyetinden faydalanabilir.

Bunun dışında bu konuda Ajansımızda, Yatırım Teşvik Sisteminde, KOSGEB’ te veya KKYDP programında bir destek bulunmamaktadır.

Ayrıntılı bilgilendirme için bizleri Bolu’da Bolu Ticaret ve Sanayi Odası yanındaki ofisimizde ziyaret edebilir veya aşağıdaki e-posta ve telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bolu Yatırım Destek Ofisi

Adres: Borazanlar Mah. D-100 Karayolu Üzeri Caddesi No: 42 14200 Merkez - BOLU

Telefon: +90 (262) 332 01 44 (Dahili 177)

E-posta: alidizman@marka.org.tr

+
Merhaba ben yaklaşık 10 yıldır hizmet sektöründe çalışıyorum ve artık kendi iş yerimi açmak istiyorum, (Cafe) nasıl destek alabilirim?
C. K. - Kahramanmaraş - 23.09.2020
Cevaplayan : Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi - Yusuf Köleli - 24.09.2020
Cevap :

Sözkonusu iş fikriniz için KOSGEB'in Geleneksel Girişimcilik Destek Programı'ndan faydalanabilirsiniz. Destekten faydalanabilmek için iş fikri hayata geçirilmeden önce KOSGEB tarafından çevrimiçi düzenlenen Geleneksel Girişimcilik Eğitimi tamamlanmış olmalıdır.

Program kapsamında aşağıdaki desteklerden faydalanabilirsiniz.

Kuruluş Desteği: Kuruluş masrafları için Gerçek Kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 TL, Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 TL geri ödemesiz destek sağlanır.

Performans Desteği: İşletme döneminde istihdam edilen personelin tahakkuk eden prim gün sayılarının toplamı;

Birinci yıl için;

- 180-539 olan işletmeye 5.000 TL,

- 540-1079 olan işletmeye 10.000 TL,

- 1080 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL,

İkinci yıl için;

- 360-1079 olan işletmeye 5.000 TL,

- 1080-1439 olan işletmeye 15.000 TL,

- 1440 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL performans desteği sağlanır.

Program detayları ve yararlanma koşulları için bulunduğunuz ildeki KOSGEB müdürlüğü ile temasa geçmeniz gerekmektedir.

Saygılarımızla.

+
Ben Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde plastik oyuncak üretimi yapmak istiyorum. Yatırım tutarı 1 milyon TL üzerindedir. Yurt dışından veya yurt içinden makine almak istiyorum. Bu konuda ve bu yatırımla ilgili ne tür teşvikten yararlanabilirim? Makine alımında veya üretim tesisi yapımında sermaye desteği alabilir miyim? Teşekkürler.
M. T. - Ağrı - 20.09.2020
Cevaplayan : Ağrı Yatırım Destek Ofisi - Durmuş Okan Bozkırlı - 24.09.2020
Cevap :

Serhat Kalkınma Ajansı önümüzdeki yıl imalat sanayi Mali Destek Programı açmayı planlamaktadır ancak halihazırda destek programımız olmadığı için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü desteklerinden olan Yatırım Teşvik Begesi almanız ve mali olarak direk sermaye desteği değil de dolaylı olarak 6.Bölge teşviklerinden yararlanabilmeniz mümkündür( KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, SGK işçi ve işveren hissesi desteği, faiz desteği, Gelir Vergisi Stopajı Desteği, vergi indirimi vb.). Teşvik Belgesi başvurusu yapabilmek için etuys.sanayi.gov.tr adresinden yetkili kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Yatırımınıza yönelik detayları www.yatirimadestek.gov.tr adresinden Teşvik Robotuna yazarak teşvik tutarını görüntüleyebilrsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için sizleri Serhat Kalkınma Ajansı Ağrı Yatırım Destek Ofisi'ne bekleriz.

Saygılarımla

+
Sayın İlgililer; Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın 17.maddesine istinaden öncelikli yatırım konuları dahilinde gerçekleşen yatırımımız için 1.bölgede yerleşik olmamıza rağmen 5.bölge desteklerinden faydalanırken, 18.madde koşullarına istinaden veya 01.01.2021 tarihinden sonra ek-7 ilçelerinde yerleşik olma durumumuza istinaden 6. bölge destek unsurları olarak belgemize revize başvurusu gerçekleştirebilir miyiz ? Saygılarımla,
A. A. - Bursa - 23.09.2020
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Murat Çalışkan - 23.09.2020
Cevap :

Sn. Yatırımcımız,
Sormuş olduğunuz soruda yatırım yeri olarak 1. bölgede yerleşik olduğunuz belirtilmiştir. Bu kapsamda herhangi bir il adı belirtilmemesine rağmen bunu yine 1. bölge illeri arasında yer alan Bursa ilimiz varsayımı altında yanıtlamak isteriz.

21.08.2020 tarih ve 31220 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar" kapsamında mevzuatımıza girmiş olan ilçe bazlı teşvik sistemi uygulaması 01.01.2021 tarihinden sonra düzenlenecek olan yeni yatırım teşvik belgeleri için geçerli olacaktır. Öte yandan ilgili mevzuatın "öncelikli yatırım konuları" başlığıyla ilgili olan 17. maddesinin 1. fıkrasında söz konusu yatırım konularının 5. bölgede uygulanan bölgesel desteklerden faydalanabileceği, ancak bu yatırımların 6. bölgede yer almaları halinde bulunduğu bölge desteklerine tabi olacağı belirtilmiştir.

Son olarak ; aynı mevzuatın "alt bölge desteğinden yararlanacak yatırımlar" başlıklı 18. maddesinin 5. fıkrasında "Ek-7’de yer alan 1 inci, 2 nci, 3 üncü ve 4 üncü bölge illerinin ilçelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ilçenin bulunduğu ilin bir alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden; söz konusu ilçelerin organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ise bulunduğu ilin iki alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden yararlanır. Ek-7’de yer alan 5 inci bölge illerinin ilçelerinde gerçekleştirilecek yatırımlara 6 ncı bölgeye sağlanan bölgesel destekler, söz konusu ilçelerin organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımlara ise ikinci fıkra hükümleri de uygulanmak üzere 6 ncı bölge destekleri uygulanır." ifadesi yer almaktadır. Bursa ilimiz, yatırım teşvik mevzuatı uygulamaları kapsamında halihazırda 1. bölge illeri arasında yer aldığı için sormuş olduğunuz soru kapsamında belirtilen ilçelerimizde 01.01.2021 tarihinden sonra gerçekleştirilecek olan yeni yatırımlar ancak bir alt bölge desteği olan 2. bölge illerine sağlanan destek imkanlarından yararlanabilecektir. Halbuki firmanız "öncelikli yatırım konuları" kapsamında halihazırda 5. bölge desteklerinden yararlanabilmektedir. (ilçe bazlı destek uygulamalarına gerek kalmaksızın).

Tereddüt edilen hususlarla ilgili ilave bilgi almak için Kalkınma Ajansımız bünyesindeki yatırım destek ofislerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

+
Merhabalar Elektronik ölçüm cihazları ve ar-ge gerektiren cihazları üretebilmek için üretim tesisi ve ar-ge tesisi kurmak istiyorum. Nelerden faydalanabilirim?
M. S. - Karaman - 23.09.2020
Cevaplayan : Karaman Yatırım Destek Ofisi - Selim Gülhan - 23.09.2020
Cevap :

TR 52 Bölgesi olan Konya ve Karaman illerinde faaliyette bulunan Mevlana Kalkınma Ajansı’nın bahsetmiş olduğunuz girişimlere yönelik açık bir mali destek çağrısı an itibari ile bulunmamaktadır. Ajansımız, mali destekler kapsamında belirli dönemlerde Proje Teklif Çağrısı yöntemiyle özel sektör firmalarına yönelik Hibe Desteğinde bulunmaktadır. Güncel destek programlarımıza aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.mevka.org.tr/Pages.asp?Dil=0&kid=536

Ancak, TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumların Ar-Ge çalışmalarına yönelik açık destek programları bulunmaktadır.

Öncelikli olarak KOSGEB’in İleri Girişimci Destek Programını incelemeniz faydalı olacaktır. İlgili program hakkında detaylı bilgiye aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi

KOSGEB’in Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı Ar-Ge ve İnovasyon konularında yatırım yapmak isteyen girişimcilere oldukça önemli miktarlarda destek sağlamaktadır. Detaylı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/1229/arge-ve-inovasyon-destek-programi

linkinden ulaşabilirsiniz.

Diğer önemli bir destek programı ise TÜBİTAK’ın 1512 Programı’dır. Program detaylarına https://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/sanayi/ulusal-destek-programlari/icerik-1512-teknogirisim-sermayesi-destegi-programi-bigg linkinden ulaşabilirsiniz.

Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı da incelenebilir. Program detaylarına https://www.yatirimadestek.gov.tr/destek/teknolojik-urun-yatirim-destek-programi-destegi/114 adresinden erişim sağlayabilirsiniz.

Ayrıca İŞGEM/Tekmer Programı incelenebilir. Program detaylarına https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6985/isgemtekmer-programi linkinden ulaşabilirsiniz.

Bununla birlikte tlf üzerinden yaptığımız görüşmede US -97 Kodu: Termometreler (klinik, veterinerlikte kullanılan ve diğer aletlerle kombine olmayan) - elektronik olanlar (sıvı dolu olmayan) 3312.0.12.35 üzerine Karaman İli’ nde yapılacak yatırımdan yararlanılacak destek unsurlarına ilişkin tablo aşağıda sunulmuştur:

İlin Olduğu Bölge: 3. Bölge

Genel Teşvik: Yararlanabilir

Bölgesel Teşvik mi?: Evet

Öncelikli Yatırım mı? Evet

Bölgesel Teşvik Asgari Yatırım Şartları:-

Yatırımla İlgili Özel Şartlar:

Yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerin üretimine yönelik yatırım olması nedeniyle öncelikli yatırım kapsamındadır. Öncelikli Sektör Yatırımları kapsamındaki yatırımlar(6. bölge hariç tüm bölgeler için) 5. bölge desteklerinden yararlanmaktadır. 2017-2022 yıllarında yapılacak yatırım harcamaları için vergi indirimi Yatırıma Katkı Oranına 15 puan ilave edilmekte, vergi indirimi oranı % 100 olmakta ve 2017-2021 yılları arası bina-inşaat harcamalarına KDV İadesi uygulanmaktadır.

Yararlanılacak Teşvik Bölgesi: 5. Bölge

KDV İstisnası : Var

Gümrük Vergisi Muafiyeti : Var

Yatırım Yeri Tahsisi : Var

SGK İşveren Hissesi Desteği : 7 yıl %35 Yatırıma Katkı Oranı

Vergi İndirimi Desteği: Vergi İndirim Oranı %80, Yatırıma Katkı Oranı %40

Faiz Desteği : TL 5 puan, Döviz 2 puan İndirimli, 1 Milyon 400 Bin TL'yi geçemez.

SGK İşçi Hissesi Desteği : Uygulanmamaktadır

Gelir Vergisi Stopajı Desteği: Uygulanmamaktadır

Diğer hususlarda sorularınız olursa karamanydo@mevka.org.tr mail adresinden ve 0338 213 00 20 nolu telefon üzerinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla…

+
Yeni bir kurum açmayı planlıyoruz. Yaşlı bakım evi hizmeti vermek istiyoruz. Yatak alımları ya da cihaz alımları için başlangıç desteğiniz var mıdır? Çalışanların başlangıç ücret desteği var mıdır? Bu süreç nasıl ilerliyor, bunlarla ilgili konuya hakim kişilerle nasıl irtibat kurabiliriz?
C. S. - İzmir - 23.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - Hülya Ulusoy Sungur - 23.09.2020
Cevap :

İletmiş olduğunuz bilgiler çerçevesinde, İzmir'de planladığınız yaşlı bakım evi yatırımınız " Asgari 5 milyon TL tutarında ve 100 kişi ve üzeri kapasiteli” olması durumunda öncelikli sektör yatırımları kapsamında değerlendirilmektedir ve 5. bölge teşviklerinden faydalanabilmesi mümkündür. Eğer yatırım Projeniz bu kriterleri sağlıyorsa; KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, vergi indirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Faiz veya Kar Payı Desteği gibi destek unsurlarını kullanabilirsiniz.

Web sitemiz ana sayfasından ulaşabileceğiniz Teşvik Robotu sayfasında "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." açıklaması yer alan kutucuğa "Huzurevi" yazarak ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilirsiniz. Teşvikler konusundaki başvuruların nihai değerlendirmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Ayrıca, Web sitemiz Ana Sayfasında, "Aradığınız destek ile ilgili anahtar sözcük veya kurum ismi yazın." açıklaması yer alan kutucuğa sektörünüzle ilgili bilgileri yazarak, tüm kurumların en son güncel destek programlarına da ulaşabilmeniz mümkündür.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi olarak, tüm bu hususları sizlerle detaylı olarak görüşebilmeyi dileriz. Ajansımıza ydo@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla

+
6 bölge teşviğinden nasıl ve nereden faydalanabiliriz?
A. A. - Elazığ - 20.09.2020
Cevaplayan : Elazığ Yatırım Destek Ofisi - Muhammed Çubuk - 23.09.2020
Cevap :

2 Temmuz 2018 tarihinden itibaren yeni Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmesine ilişkin tüm müracaatlar T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yapılan bildirimler ile Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen E-TUYS adlı web tabanlı uygulama aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Yalnızca nitelikli elektronik sertifika sahibi olan ve yetkilendirme başvurusu talebi T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanmış kişiler E-TUYS aracılığıyla yatırım teşvik işlemlerini yürütmek üzere sisteme erişebilmektedir. Bu nedenle, Yatırımcıların ilk etapta yetkilendirme işlemini gerçekleştirmek üzere T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına müracaat etmeleri gerekmektedir.

Yetkilendirme talepleri T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına posta yolu ile yapılmakta olup, gerekli doküman örneklerine https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yetkilendirme talebinin Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından sonuçlandırılmasının akabinde E-TUYS üzerinden işlem yapmaya yetkili kişiler tarafından sisteme giriş yapılıp, işlemler başlatılabilir.

Teşvik sistemi ve yatırımınız özelinde detaylı bilgi almak için aşağıda adresi bulunan ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Fırat Kalkınma Ajansı

Elazığ Yatırım Destek Ofisi

Adres: Cumhuriyet Mahallesi General Hulusi Sayın Cad. Elazığ TSO Hizmet Binası No: 117 Blok: 2 Kat: 2 Merkez/ELAZIĞ

Telefon: +90 (424) 237 22 01

+
Merhabalar, İzmir Bergama ilçesinde arıcılık malzemeleri (arı yemi, arı peteği, arı keki) üretimi yapmaktayım. Bulunduğumuz sektör itibarı ile plastik ekipman oldukça fazla, bu nedenle plastik enjeksiyon makinası alımı yapmak ve elektrik tüketimimiz fazla olduğundan işletmemizin üzerinde güneş enerjisinden elektrik üretmek ve elektrik giderimizi karşılamak istiyoruz. Ne gibi katkılarınız olur? Teşekkür ederiz.
S. B. - İzmir - 22.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - Başak Özen - 23.09.2020
Cevap :

Merhaba;


İletmiş olduğunuz bilgilere göre; İzmir’de gerçekleştirmeyi planladığınız " Arıcılık faaliyetlerinde kullanılan plastik malzemelerin imalatı” ve " Çatı tipi güneş paneli kurulumu” olarak belirtilen yatırımların, birbirinden farklı nitelikte yatırımlar olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu malzemelerin imalatına yönelik yatırımlara ilişkin Teşvik Sisteminden hangi ölçüde faydalanılabileceği ile ilgili detaylı bilginin verilebilmesi için üretilecek ürünlerin US-97 Kodunun tespit edilmesi gerekmektedir. Üretilecek ürünlerin US-97 kodunun tespiti için https://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu sayfasını ziyaret ederek kelime sorgusu yapabilirsiniz. Akabinde, yine aynı sayfadaki "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." açıklaması yer alan kutucuğa üretilecek ürün adı yazarak ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilmeniz mümkündür.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi yatırımlarında; modernizasyon niteliğindeki yatırımlar ile 240 KW altı kapasitedeki (çatı dâhil) yatırımlar teşvik kapsamı dışındadır. Yatırım Teşvik Belgesi başvuru aşamasında, elektrik dağıtım firmasından alınacak Proje onayı ve yatırım yapılacak arsanın tapusu veya kira sözleşmesi ilave belge olarak istenmektedir. Yatırım Teşvik Belgesi alındıktan sonra da, yatırım süresi sonuna kadar dağıtım şirketi ile bağlantı ve sistem kullanım anlaşmasının sunulması gerekmektedir. Yurtdışından temin edilecek güneş panelleri teşvik kapsamı dışındadır.

Teşvikler konusundaki başvuruların nihai değerlendirmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığının uygulamış olduğu Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında da kırsal yatırımlar % 50 hibe ile desteklenmektedir. Yeni dönem başvurusu henüz ilan edilmeyen, ancak geçtiğimiz dönemde " Arıcılık makine ve ekipmanı” temininin desteklendiği bu programa başvurular tebliğ ilanı ile belirlenmektedir. Yeni dönemde de tebliğ ilanı ile hibe başvuruları alınmaya başlanacaktır. Tebliğ ilan edildiği zaman bu haber web sitemizin üyelerinin e-postalarına ve size de gönderilmiş olacaktır. Yatırımınızın yeni tebliğ kapsamına girmesi durumunda, bu programa başvurabilmeniz de mümkün olabilecektir.


Ayrıca, web sitemiz Ana Sayfasında, "Aradığınız destek ile ilgili anahtar sözcük veya kurum ismi yazın." açıklaması yer alan kutucuğa sektörünüzle ilgili bilgileri yazarak; KOSGEB, TÜBİTAK vb. kurumların en son güncel destek programlarına ulaşabilmeniz mümkündür.


İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi olarak, tüm bu hususları sizlerle detaylı olarak görüşebilmeyi dileriz. Ajansımıza ydo@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla

+
Merhaba ben Kars merkezde süt ve ürünleri imal etmek için süt inekleri alıp bu işe başlamak istiyorum bu konuda destek programı var mıdır?Bilgilendirirseniz sevinirim.
A. B. - Kars - 21.09.2020
Cevaplayan : Kars Yatırım Destek Ofisi - Barış Ayhan - 23.09.2020
Cevap :

Sayın Bulut,

Süt İnekçiliği ve genel olarak büyükbaş hayvancılık ile ilgili destek mekanizmaları ile ilgili bilgiler aşağıadır:

Bunların haricinde şu an aktif olmayan programlar aşağıda sıralanmıştır:

Yine, TKDK Kars İl Koordinatörlüğü’nün açıklayacağı program ilanlarına bakılabilir.

+
Aydın'da 50 baş süt hayvancılığı yapmak üzere başladığımız inşaatın %80'lik kısmını tamamladık. Fakat artan demir çimento vb. malzemelerin fiyatları yükseldiği için gübre çukuru yüzey betonu gibi yarım kalan kısımları tamamlayamadık, banka gelir göremediği için kredi açmıyor, aynı zamanda makine teçhizat alımına da müsaade etmiyor, hayvan alımı için teminat hazır ama sadece hayvan için kullanabiliyoruz, inşaatı tamamlamak ve makine teçhizat alimi için hibe yada destek alabilir miyiz?
A. Y. - Aydın - 21.09.2020
Cevaplayan : Aydın Yatırım Destek Ofisi - Armağan Aydın - 23.09.2020
Cevap :

Merhaba,

Yatırım başlangıcında herhangi bir kuruma destek başvurusu yaptınız mı? Yatırımızı tamamlamak için Proje hazırlayabilir ve Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) veya Tarım Orman Bakanlığının Kırsalda Kalkınmayı Destekleme Program (KKYDP) desteklerine başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuruyu yaparken proje içeriğinin salt inşaatan ibaret olmaması gerekmektedir. Proje hazırlanırken faaliyet amacına göre çeşitli makine ekipman ve diğer unsurlarla desteklenmiş olması projenin desteklenme ihtimalini artıracaktır. Çünkü söz konusu desteklerin çerçevesi belirlenmiş olup doğrudan inşaat maliyetlerini içeren projeler desteklenmemektedir. Destekler hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için aşağıdaki telefon numaralarını arayabilirsiniz.

TKDK Aydın İl Koordinatörlüğü telefon 0256 231 09 81

Aydın Tarım Orman İl Müdürlüğü: 0256 211 30 03

Teminat konusu teminat vermeye yetkili ilgili kurumların uhdesinde olup destek veren kurumların görev ve yetki alanında dışındadır. Ancak teminat konusunda sıkıntı yaşayan KOBİler için Kredi garanti fonu tarafından belirli şartlar dahilinde teminat verilebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için KGF Aydın Şubesi ile temasa geçebilirsiniz.

KGF Aydın telefon 0256 211 63 66

Saygılarımızla

+
Merhabalar, öncelikle böyle bir siteyi kurduğunuz için minnetarım çok başarılı olmuş. Sorum Elazığ'da 50 büyük baş hayvancılık için hibe durumu nedir ve hangi firmalar ile bu tip calışmalari yapabiliriz? Çünkü ahır kurulumu için çoğu zaman ön ödeme istiyorlar dosya yapmak için, sizlerin önerebileceği sizlerden onaylı firmalar var mı? Şimdiden çok teşekkürler.
B. Y. - Elazığ - 21.09.2020
Cevaplayan : Elazığ Yatırım Destek Ofisi - Mustafa Selim Özatay - 23.09.2020
Cevap :

Yatırım Teşvik Sisteminde Elazığ 4. Bölgede yer almaktadır. Elazığ'da yapılacak olan en az 500.000 TL yatırım tutarına sahip ve en az 300 baş kapasiteli damızlık büyükbaş ve süt büyükbaş entegre hayvancılık yatırımları Bölgesel Teşvik kapsamına girmektedir. Yatırım Teşvik Sistemi ile ilgili detaylı bilgi almak için sizi ofisimize davet ediyoruz. Ofisimizin iletişim bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Ayrıca Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) entegre hayvancılık yatırımlarına yılın belirli dönemlerinde Hibe Desteği sağlamaktadır. Süt büyükbaş hayvancılık yatırımlarında en az 10 en fazla 120 baş kapasitede, damızlık büyükbaş hayvancılık yatırımlarında en az 30 en fazla 150 baş kapasitede olmak üzere % 50-65 oranlarında hibe desteği almak mümkündür. TKDK desteklerinde canlı hayvan alımı kapsam dışındadır. Ayrıca Proje hazırlama konusunda Elazığ'da faaliyet gösteren danışman firmaların bilgileri TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğü'nde bulunmakta olup detaylı bilginin kurumdan alınması mümkündür. TKDK destekleri ile ilgili kurumla iletişime geçmenizi öneririz. Bizimle iletişime geçmeniz durumunda TKDK ile iletişim kurmanıza yardımcı olabiliriz.

İletişim Bilgileri

Fırat Kalkınma Ajansı

Elazığ Yatırım Destek Ofisi

Adres: Cumhuriyet Mahallesi General Hulusi Sayın Cad. Elazığ TSO Hizmet Binası No: 117 Blok: 2 Kat: 2 Merkez/ELAZIĞ

Telefon: +90 (424) 237 22 01

+
Sayın Yetkili, İzmir'de elektrikli bisiklet montaj ve kısmı parça üretimi ile ilgili bir yatırım düşünüyoruz. Bu konudaki yatırım ile ilgili teşvikler nelerdir? Detaylı bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla
M. . Ö. - İzmir - 23.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - M. Sencer Özen - 23.09.2020
Cevap :

İletmiş olduğunuz bilgilerde yer alan " elektrikli bisiklet montaj ve kısmı parça üretimi” konusundaki yatırımlar US-97 ürün sınıflandırmasına göre " 3592.1 Bisiklet İmalatı” başlığı altında değerlendirilerek Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında Orta-Yüksek Teknolojili Ürünlerin Teşviki (4.Bölge) desteklerinden faydalandırılabilecektir.

Yatırım Teşvik Sistemi konusundaki başvuruların nihai değerlendirmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Ayrıca, web sitemiz Ana Sayfasında, "Aradığınız destek ile ilgili anahtar sözcük veya kurum ismi yazın." açıklaması yer alan kutucuğa sektör bilginize ilgili bilgileri yazarak, tüm kurumların en son güncel destek programlarına ulaşabilmeniz mümkündür.

İzmir'de yatırıma hazır 13 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Serbest Bölge bulunmaktadır. Farklı alternatifler sunan bu yatırım alanı seçenekleriyle İzmir, Yatırımcılar için gelişmiş bir altyapı sunmaktadır.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi olarak, tüm bu hususları sizlerle detaylı olarak görüşebilmeyi dileriz. Ajansımıza ydo@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

+
Tapulu arazime ahır yaparak büyükbaş hayvan beslemek istiyorum . Devlet ne tür destekler vermekte? İkinci sorum: Ayrıca mevcut bir ahırım var tadilatını yaptırmak istiyorum devlet buna destek veriyor mu ?
B. B. - Kars - 20.09.2020
Cevaplayan : Kars Yatırım Destek Ofisi - Barış Ayhan - 23.09.2020
Cevap :

Damızlık Sığır İşletmesi Yatırımlarının Desteklenmesi ve Damızlık Düve Yetiştiriciliğinin Desteklenmesi - Sürekli Aktif

(Yeni inşaat yapımı, damızlık gebe düve alımı, sütçü ve kombine ırklarla kurulacak işletmelerde sabit süt sağım ünitesi ve soğutma tankı alımını birlikte gerçekleştiren Yatırımcılara destek sağlanacaktır.

• Mevcut işletmeler, başvuru konusunda eksik olan yatırım konuları için destek alabilmektedir. • Projede yer alan inşaat yatırımı konusunda, yatırımın gerçekleşme tutarının % 30’u oranında Hibe Desteği uygulanır ve sadece yeni yapılacak kapalı, yarı açık ve açık sistemli ahırları kapsar.

• Projede yer alan hayvan alımı yatırımı konusunda, hayvan alım tutarının % 40’ı oranında hibe desteği uygulanır ve sadece alınacak damızlık gebe düve alımını kapsar.

• Projede yer alan makine alımı yatırımı konusunda, tutarının % 40’ı oranında hibe desteği uygulanır ve sadece sütçü ve kombine ırklarla kurulan işletmelerdeki süt sağım ünitesi ve/veya soğutma tankı alımını kapsar.)

KKYDP Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı - Aktif Değil

Program otoritesinin program ilanına çıkması beklenmelidir.

Ekonomik yatırımlar kapsamında aşağıdaki yatırım konularına hibe destek verilecektir.

a) Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerinin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesine yönelik yatırımlar,

b) Tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu

c) Yenilenebilir Enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı, ç) Toplu basınçlı sulama sistemleri için sulama Kooperatiflerinin sulama elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik güneş ve rüzgar enerjisi üretim tesisleri; en az 3 dekar seralarda jeotermal ve biyogazdan ısı ve/veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgâr enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımı

d) Büyükbaş, küçükbaş, hindi, kaz, su ürünleri ve kültür mantarı üretimine yönelik modern sabit yatırım tesisleri,

e) Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

Kırsal ekonomik altyapı yatırımı kapsamında aşağıdaki yatırım konularına hibe destek verilecektir.

a) Kırsal turizm yatırımları,

b) Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri,

c) El sanatları ve katma değerli ürünler,

ç) Bilişim sistemleri ve eğitimi,

şeklinde geniş bir destek kalemi bulunmaktadır.

Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi - Aktif Değil

Bu program 2019-2023 yılları arasında uygulanacaktır.

%50 hibe oranında, 10-50 arası anaç büyükbaş kapasiteli, 100-200 arası anaç küçükbaş kapasiteli yeni ahır ve ağıl yapımı veya tadilatı; damızlık boğa, koç ve teke alımı; gübre sıyırıcı sistemi, süt sağım makinesi alımı desteklenmektedir.

Kapasiteye uygun yeni ahır/ağıl, gübre çukuru, yem deposu, silaj çukuru, süt sağım odası, soğutma sistem odası ve küçükbaş yıkama ünitesi inşaatları veya bunlardan herhangi birini ve esaslı onarım inşaatları desteklenmektedir.

Bu hibe desteğinden yalnızca bir kez bir proje için yararlanılabilir.

Yatırımcılar, yatırım sahasına İpotek koydurtmamak kaydıyla Kredi ve vergi teşviklerinden yararlanabilirler.

Yine Ziraat Bankası'nın sağladığı kredi imkanı bulunmaktadır.

+
Merhaba, Firmamız ABD’ye yazılım ihracatı yapan bir firmadır. ABD Teksas eyaletinde şirketimizin şubesini kurmak istiyoruz kira desteği yanında personel ekipman donanım dekorasyon desteği alabilir miyim.
S. T. - Bursa - 21.09.2020
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Murat Çalışkan - 23.09.2020
Cevap :

Sn. Yatırımcımız,

Ticaret Bakanlığı'nın "Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesine Yönelik" destekleri kapsamında sunulan "Yurt Dışı Birim Desteği" başlığı altında ilgili ülkede kiraladığınız ofisinizin %60 oranında ve birim başına 120.000 $'a kadar olan kısmı karşılanabilmektedir. Söz konusu destek başlığı altında yurtdışı birim kirası dışında sormuş olduğunuz ilave maliyetler (personel, ekipman, donanım) karşılanamamakla birlikte yine aynı Bakanlık tarafından yürütülmekte olan "Markalaşma/TURQUALITY" desteği kapsamında belirtilen başlıkların da desteklenmesi mümkün olabilmektedir. Bunun için de kurumsallık anlamında belirli bir seviyeye gelmiş bulunulması, hedef pazarlarından en az birinde tescilli marka sahibi sahibi olunması gerekmektedir. Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilen danışmanlık firmaları tarafından gerçekleştirilecek olan ön değerlendirme aşaması sonrası nihai karar yine ilgili Bakanlık tarafından verilerek program kapsamında desteklenecek olan firmalar belirlenmektedir.

Sorunuz kapsamında daha detaylı bilgilere ulaşmak ve online başvurular için Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan aşağıdaki internet sitelerini de inceleyebilirsiniz.

https://kolaydestek.gov.tr/

https://www.turquality.com.tr/

Saygılarımızla,

+
Sayın Yetkili, 1990-2007 seneleri arasında faaliyette bulunan ve üretim yaptığımız otomobil için halojen ampul üretim tesisimizi tekrar faaliyete geçirmemiz için bize nasıl yardımcı olursunuz?
B. D. - İstanbul - 22.09.2020
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 23.09.2020
Cevap :

Mevcut tesisinizi (İstanbul ilinde bulunduğu varsayımı ile) modernize etmek ya da kapasite artırmaya yönelik bir Yatırım kararı planlaması yapmayı düşüyorsanız yatırımınıza (ELEKTRİK AMPULÜ VE LAMBALARI İLE AYDINLATMA TEÇHİZATI İMALATI 315) satın alacağınız makine ve teçhizata uygulanacak olan KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti avantajı sağlayabileceğiniz yatırım teşviklerinden yararlanabilirsiniz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan yatırım teşvikleri kapsamındaki destekler ile ilgili kapsamlı bilgiye https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri adresinden erişilebilmektedir.

+
Hizmet ihracatı ile ilgili forwarder firmamız ile ilgili alabileceğimiz teşvikler nelerdir ? US-97 kodu soruyor teşviklerde bu nedir ?
F. G. L. A. - İstanbul - 22.09.2020
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 23.09.2020
Cevap :

İhracatın geliştirilmesine yönelik Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan birçok destek mekanizması bulunmaktadır. Bu doğrultuda yurtdışına hizmet ihracatını desteklemek amacıyla " Döviz kazandırıcı hizmet ticaretinin desteklenmesi hakkında karar” uygulamaya konmuştur. Karar kapsamındaki desteklerden Türkiye’de yerleşik işbirliği kuruluşları, eğitim kurumları, sağlık kuruluşları, sağlık turizmi, bilişim, film ve yönetim danışmanlığı şirketleri ve ilgili destekler bakımından diğer şirketler ile kurum ve kuruluşların yararlanması mümkün olup, sağlanan destekler hakkında aşağıdaki adresten detaylı bilgi temin edilebilir.

https://ticaret.gov.tr/hizmet-ticareti/doviz-kazandirici-hizmet-ticareti/destek-mevzuati-icerik/doviz-kazandirici-hizmet-ticareti-destegi

Daha kısa ve pratik bilgi için https://kolaydestek.gov.tr/ adresi ziyaret edilebilir.

+
Arttırılmış gerçeklik tabanlı yazılımlar geliştirmekteyim. Kendi start-up ımı kurmak istiyorum ne yapmam gerekiyor. Teşvik var mı?
M. İ. A. - Konya - 22.09.2020
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - İsmail Ünver - 23.09.2020
Cevap :

Öncelikle Mevlana Kalkınma Ajansının bahsettiğiniz sektöre ve/veya Girişimcilere yönelik bir Mali Destek Programı bulunmadığını belirtmek isteriz.

KOSGEB’in Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı sizler için yardımcı olabilir. Burada 750.000 TL’ye kadar çeşitli kalemlerde destekler söz konusudur. Ayrıntılı bilgi için şu linki inceleyebilirsiniz:

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/1229/arge-ve-inovasyon-destek-programi

Ayrıca yine KOSGEB’in ileri girişimcilik desteği girişimci adaylarına oldukça önemli destekler sağlamaktadır. Desteği incelemek için şu linke bakabilirsiniz:

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi

TÜBİTAK’ın 1512 programı yatırıma yeni başlayanlar için faydalı olabilir. İncelemeniz için linki aşağıya bırakıyorum:

https://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/sanayi/ulusal-destek-programlari/icerik-1512-teknogirisim-sermayesi-destegi-programi-bigg

Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı Desteği de incelenebilir: https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-teknolojik_urun_yatirim_programi_destegi.pdf

31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanan ve Mükellefiyet başlangıç tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlar yararlanabilir. Detaylı bilgi: https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-genc_girisimci_destegi.pdf

Bir Start-up olma düşünceniz nedeniyle Konya’da bulunan Konya Teknokent veya Innopark isimli Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde yer almanız daha avantajlı olabilir. Ön kuluçka, kuluçka gibi hizmetler de sunulmakla beraber doğrudan bir firma olarak yer alınabilir. TGB’lerde yer alan firmalara özel teşvik ve destekler de bulunmaktadır.

Girişimcilere 4691 sayılı kanun kapsamında sağlanan muafiyetler (Kaynak: http://innopark.com.tr/tesvik-ve-destekler/)

 • Kurumlar/Gelir Vergisi Muafiyeti: Bölgede faaliyet gösteren gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerinin, münhasıran bu Bölgedeki yazılım ve Ar-Ge faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları 31.12.2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaftır.
 • Satışta KDV Muafiyeti: Girişimcilerin bu süre içerisinde münhasıran bu bölgelerde ürettikleri ve sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, sektörel, internet, mobil ve askeri komuta kontrol uygulama yazılımı şeklindeki teslim ve hizmetlerinin satışında katma değer vergisinden muaftır.
 • Personel Gelir (Muhatasar) Vergisi Muafiyeti: Bölgede çalışan Ar-Ge ve destek personelinin bu görevleri ile ilgili ücret, prim, ikramiye ve benzeri gelirleri 31.12.2023 tarihine kadar her türlü (Gelir V., Damga V.) vergiden muaftır. Muafiyet kapsamına alınacak destek personeli sayısı Ar-Ge personeli sayısının yüzde onunu aşamaz.
 • Personelin Bölge Dışında Geçirdiği Sürelere ilişkin Gelir (Muhatasar) Vergisi Muafiyeti Girişimcilerin Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde yürüttükleri Ar-Ge/Tasarım Projeleri kapsamında çalışan Ar-Ge personelinin, yürütülmekte olan projelerle ilgili olarak bölge dışında geçirdikleri 5 başlık altındaki faaliyetlerle ilgili sürelere ait ücretlerin yüzde yüzü gelir vergisi stopajı teşvikinden yararlandırılır. TGB’de yürütülmekte olan projelerle ilgili 1)Laboratuvar, analiz, test ve deney çalışmaları, 2)Diğer Ar-Ge veya tasarım merkezlerinde yapılan çalışmalar, 3)Saha araştırması çalışmaları, 4)Prototip geliştirmeye yönelik faaliyetler, 5)Projelerde görev alan personel ile sınırlı olmak kaydıyla bilimsel içerikteki Etkinlikler bu kapsamda değerlendirilir.
 • Lisansüstü Eğitim yapan Personel Gelir Vergisi Muafiyeti: Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde yer alan işletmelerde en az bir yıl süreyle çalışan Ar-Ge veya tasarım personelinin yüksek lisans yapanlar için bir buçuk yılı, doktora yapanlar için iki yılı geçmemek üzere bölge dışında geçirdiği sürelere (aylık ders saati kadar) ilişkin ücretlerin yüzde yüzü gelir vergisi stopajı teşvikinden yararlandırılır.
 • Temel Bilimler Alanında Personel Gideri Desteği: Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde faaliyet gösteren firmaların, matematik, fizik, kimya veya biyoloji alanından mezun Ar-Ge personeli istihdam etmeleri durumunda personelin maaşının asgari ücrete kadarki kısmı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bütçesinden karşılanır. Ancak bu kapsamda firmaya sağlanacak destek, ilgili ayda istihdam edilen toplam personel sayısının yüzde onunu geçemez.
 • İthal Edilen Girdiler için Gümrük ve Fon / Damga Vergisi/Harç Muafiyeti : Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde yürütülen Ar-Ge/Tasarım projeleri kapsamında yazılım, AR-GE, yenilik ve tasarım projeleri ile ilgili araştırmalarda kullanılmak üzere ithal edilen eşya, gümrük vergisi ve her türlü fondan, bu kapsamda düzenlenen kağıtlar ve yapılan işlemler damga vergisi ve harçtan müstesnadır.
 • Makina ve Teçhizat Satımn Alımlarında KDV Muafiyeti: Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde yürütülen Ar-Ge/Tasarım projeleri kapsamında yazılım, AR-GE, yenilik ve tasarım projeleri ile ilgili araştırmalarda kullanılmak üzere satın alınan yeni makina ve teçhizat teslimleri katma değer vergisinden istisnadır.
 • Teknolojik Üretim: Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde yer alan firmalar, Bölgede başlatıp sonuçlandırdıkları Ar-Ge projeleri sonucu elde ettikleri teknolojik ürünün üretilmesi için gerekli yatırımı, yönetici şirketin uygun bulması ve Bakanlığın izin vermesi şartıyla Bölge içerisinde yapabilirler. Söz konusu yatırıma konu olan teknolojik ürünün üretim izin belgeleri, ilgili kurum ve kuruluş tarafından Bakanlık görüşü alınarak, öncelikle verilir. Bu yatırımlara ilişkin faaliyetler, 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu gereğince tutulması zorunlu defterlerde, yatırım yapan işletmelerin Bölgede yürüttükleri Ar-Ge faaliyetlerinden ayrı olarak izlenir. Bu yatırımlar nedeniyle Bölgede çalışan personel ve bu yatırımlarından elde edilecek kazançlar Bölge dışında faaliyet gösteren işletmelerin ve bunların personelinin tabi olduğu esaslara göre vergilendirilir
 • Seri Üretimde Kurumlar Vergisi Muafiyeti: Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde faaliyet gösteren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin, münhasıran bu bölgedeki yazılım ve Ar‐Ge faaliyetleri neticesinde ortaya çıkarmış oldukları ürünleri kendilerinin seri üretime tabi tutarak pazara sunmaları halinde bu ürünün satışından elde edilecek kazançların lisans, Patent gibi gayrimaddi haklara isabet eden kısmı; kurumlar vergisinden muaftır. Kazancın lisans ve patent gibi gayri maddi haklara isabet eden kısmının belirlenmesinde transfer fiyatlandırması esaslarına göre ayrıştırılır. Bu gelirlerin üretim ve pazarlama organizasyonu nedeniyle doğan kazanç kısmı ise istisna kapsamında değerlendirilmez. Ancak, lisans, patent gibi gayrimaddi haklara bağlanmamış olmakla birlikte uyarlama, yerleştirme, geliştirme, revizyon, ek yazılım gibi faaliyetlerden elde edilen kazançlar da istisna kapsamında değerlendirilir.

5746 sayılı kanun kapsamında sağlanan muafiyet

 • SGK Primi İşveren Hissesi Desteği: Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde ücretine gelir vergisi istisnası uygulanan personelin ücretleri üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin %50 si her bir çalışan için 31.12.2023 tarihine kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanır.

Maliye Bakanlığı Kurumlar Vergisi Genel Tebliği:

 • 03 Nisan 2007 tarih ve 26482 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan maliye bakanlığı kurumlar vergisi genel tebliği (Seri No:1) TGB ‘lerde yazılım ve Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan şirketlerin bu faaliyetleri sonucu buldukları ürünleri kendilerinin seri üretime tabii tutarak pazarlamaları halinde, bu ürünlerin pazarlanmasından elde edilen kazançların lisans, patent gibi gayri maddi haklara isabet eden kısmı transfer fiyatlandırması esaslarına göre ayrıştırtılmak suretiyle istisnadan yararlandırılabilecektir.
 • İstisnadan yaralanan Ar-Ge projelerine ilişkin olarak Tübitak ve benzeri kurumlar tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde hibe şeklinde sağlanan destek tutarları ile diğer kurumların bu mahiyetteki her türlü bağış ve yardımları kurum kazancına dahil edilecek ve istisnadan yararlandırılacaktır.
 • Yönetici şirketlerin ilgili mevzuat uyarınca anonim şirket olarak kurulması zorunlu olduğundan, bu şirketlerden yapılan kiralamalarda ödenen kira bedelleri üzerinden vergi kesintisi yapılmayacaktır.

(daha detaylı ve en güncel bilgileri almak için ilgili linklerdeki mevzuat içeriğine ulaşabilirsiniz: https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=4691&MevzuatTur=1&MevzuatTertip=5 ve https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=22742&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5 )

Ayrıca süreçte bir şirket kurma ihtiyacınız da olacaktır. Bu bağlamda Konya Ticaret Odası’nın Ticaret Sicil Müdürlüğü’nce şirket türlerine göre hazırlanan tescil işlemleri için linki tıklayınız: http://www.kto.org.tr/tescil-islemleri-238k.htm

Saygılarımızla.

Konya Yatırım Destek Ofisi

+
Hakkari'de düğme aksesuar imalatı kurmak istiyorum bu konuda teşvik alabilir miyim ?
R. B. - Hakkari - 21.09.2020
Cevaplayan : Hakkari Yatırım Destek Ofisi - Timur Terzi - 23.09.2020
Cevap :

Düğme aksesuar imalatı nın 'diğer hazır giyim aksesuarları (örme); giyim eşyası veya giyim aksesuarlarının parçaları (örme)' başılığı altında değerlendirilebileceğini değerlendirmekteyiz. Bu nedenle bu alanda yapacağınız yatırım en az 500 bin TL olması halinde Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamındadır. 6. Bölge teşvik desteği kapsamında aşağıdaki destek kalemlerinden yararlanmanız mümkündür:

KDV İstisnası (bina-inşaat harcamalarına KDV İadesi).

SGK İşveren Hissesi Desteği (10 yıl limitsiz)

% 90 Vergi İndirimi, (Yatırım toplam tutatının %50'sine kadar)

7 puan Faiz Desteği TL (Dövizde 2 puan , 1 Milyon 800 Bin TL'yi geçemez).

SGK İşçi Hissesi Desteği (10 Yıl)

Gelir Vergisi Stopajı Desteği (10 Yıl)

Yatırım Yeri Tahsisi

Gümrük Vergisi Muafiyeti

+
Merhabalar ben küçük bir bakkal açmak istiyorum, kendi iş yerimi kurmak istiyorum, desteklerinizi bekliyorum?
A. K. - Tokat - 23.09.2020
Cevaplayan : Tokat Yatırım Destek Ofisi - Hayrul Şen - 23.09.2020
Cevap :

Tarafımıza yönelttiğiniz talebiniz incelenmiştir. KOSGEB destek programları arasında faaliyet gösterdiğiniz ve Yatırım yapmak istediğiniz alana uygun olarak Geleneksel Girişimci Destek Programı bulunmaktadır. Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında kuruluş desteği verilmektedir. Gerçek Kişi işletme için kuruluş desteği 5.000 TL’dir. Geleneksel Girişimcilik destekleri tamamen geri ödemesizdir. Bu destekte peronel çalıştırma durumunuzda istihdam desteği de bulunmaktadır. Aşağıda verilen adrese giderek veya telefonla arayarak başvuru şartları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7391/geleneksel-girisimci-destek-programi

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak yatırım yapmayı planladığınız alanlarda, sizlere gerekli bilgilendirmeleri sunmak ve danışmanlık desteği vermekten memnuniyet duyacağımızı ifade ederek, sağlık günler dileklerimizi ve saygılarımızı sunarız.

Adres: Karşıyaka, 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı, 60230 Tokat Merkez

Tel: 03125952560

+
Merhaba Erzincan ilinde yöresel tandır ekmeği tandır lavaşı ve tandır ketesi imal etmekteyim KOSGEB'e başvurarak hibe desteğinden yararlandırıldım ama sorunumu çözmedi. İşimi geliştirebilmem için faizsiz veya düşük faizli 60.000 TL kredi nasıl ve nereden kullanabilirim? Faaliyet başlangıç tarihim 15.04.2020'dir
Y. G. - Erzincan - 21.09.2020
Cevaplayan : Erzincan Yatırım Destek Ofisi - Erzincan Yatırım Destek Ofisi - 23.09.2020
Cevap :

Merhaba Yılmaz Bey,

Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin, esnaflara yönelik olarak düşük faizli (yıllık %4,5) 60 aya kadar Vadeli ve 200.000 TL üst limitli kredi seçenekleri bulunmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıtlı iseniz bu krediyi değerlendirebilirsiniz.

Detaylı bilgi için Erzincan Yatırım Destek Ofisimizi ziyaret edebilir veya telefon ile ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla.

Tel: 0 442 223 50 05

Mail: erzincanydo@kudaka.org.tr

Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Veysel Akkaya İş Merkezi No:10 Kat:1 ERZİNCAN

+
Zirai ilaçlama ve haritalama işlemlerin de kullanılmak üzere "İHA" ve " Drone" üretmek istiyorum. Tarafıma ait bir çok tasarım ve prototip mevcut. Tüm bu detaylar dahilin de alabileceğim destek nedir ?
Y. S. - İstanbul - 23.09.2020
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 23.09.2020
Cevap :

Ar-Ge/yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünlerin üretimini ve ticarileştirilmesini sağlamak amacıyla KOSGEB tarafından KOBİ TEKNOYATIRIM - KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı uygulanmaktadır. Program hakkında detaylı bilgiye ve müracaat şartlarına https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6443/kobi-teknoyatirim-kobi-teknolojik-urun-yatirim-destek-programi adresinden ulaşabilirsiniz.

Farklı bir alternatif olarak geliştirdiğiniz ürünlerin imalatına yönelik bir tesis kurmayı planlıyorsanız, yatırımınıza çeşitli vergisel avantajlar sağlayabileceğiniz Yatırım Teşvik Sisteminden yararlanabilirsiniz. Web sitemizdeki Teşvik Robotu sayfasında (https://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu) "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." açıklaması yer alan kutucuğa sektörünüzü yazıp (HAVA VE UZAY TAŞITLARI İMALATI 353), ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili destek unsurlarını hesaplayabilirsiniz. Başvuruların nihai değerlendirmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama veYabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan yatırım teşvikleri kapsamındaki destekler ile ilgili kapsamlı bilgiye https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri adresinden erişilebilmektedir.

+
Kendi yaptığım el emeği ürünleri yurt dışında e-ticaret ile satmayı düşünüyorum. Bu konu da teşvik var mı?
C. - Rize - 22.09.2020
Cevaplayan : Rize Yatırım Destek Ofisi - Dr. Fatih Özdemir - 23.09.2020
Cevap :

Merhaba,

İhracat desteklerine ilişkin detaylı bilgilere https://ticaret.gov.tr/destekler/ihracat-destekleri adresinden erişebilirsiniz. Özellikle, Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi başlığı altındaki unsurlar mikro ihracat yapmak isteyen Girişimcilerin ilgisini çekebilir.

Saygılarımla,

Dr. Fatih ÖZDEMİR

+
Bursa'da cerrahi maske imalatı yapmak istiyoruz, maske ve paketleme makinası almak istiyoruz. Teşvikten yararlanabilir miyiz?
O. K. - Bursa - 23.09.2020
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Murat Çalışkan - Bursa Yatırım Destek Ofisi Uzmanı - 23.09.2020
Cevap :

Sn. Yatırımcımız,

" Tıbbi ve cerrahi maske üretimi” yatırımınızla ilgili olarak aşağıda detayı verilen minimum yatırım tutar ve şartlarının sağlanması kaydıyla T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan " Bölgesel Teşvik Sistemi” kapsamındaki destek unsurlarından faydalanmanız mümkün olabilecektir.

Söz konusu teşvik sistemi kapsamında illerimiz, gelişmişlik farklılıklarına göre 6 ayrı bölgeye ayrılmış olup, yatırım yapılacak olan illere göre yatırımınız sırasında ve sonrasında yararlanacağınız destek oran ve süreleri değişebilmektedir. Buna göre Bursa, "1. bölge" illeri arasında yer almasına rağmen " tıbbi ve cerrahi maske üretimi" yatırımı, üretilecek olan maskenin bir sterilizasyon prosesinden geçirilmesi ve asgari 1 milyon TL tutarında sabit yatırım gerçekleştirilmesi şartıyla ‘Öncelikli Yatırım Konuları’ kapsamına girmekte, buna göre de söz konusu yatırımın bölgesel teşvikler bağlamında 5. Bölge illerine sunulan destek unsurları ve oranlarından faydalanabilmesi mümkün gözükmektedir.

Bölgeler bazında sunulan destekı unsurları ve oranlarıyla ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkte yer alan sunumu inceleyebilirsiniz.

İlgili Link :

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri/md0103011615

ÖNEMLİ NOTLAR :

 1. Asgari yatırım tutarının hesaplanmasında yapacağınız bina ve inşaat yatırım tutarlarınız hesaplamaya katılır, ancak bina, inşaat ve arazi yatırımlarınız özelinde KDV İstisnasından yararlanamazsınız.
 2. Üretimi gerçekleştirilecek olan maske için bir sterilizasyon yatırımı ya da prosesi gerçekleştirilmeyecekse, bu durumda üretilen ürün bir nev’i tekstil yatırımı kapsamında değerlendirilecek, bu durumda asgari yatırım tutarı 2 mio TL’ye çıkarak bölgesel destekler anlamında da 1. Bölge illerine sunulan destek unsurları devreye girecektir. Karşılaştırma anlamında 1 ve 5. Bölge destek oranları tablolarının her ikisini yukarıda belirtilen linkten inceleyebilirsiniz.
 3. Teşvik başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması konusunda nihai karar T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne aittir.

Söz konusu yatırım kararı alınmadan önce son dönemde bu sektörde yapılan ve yapılmakta olan diğer benzer yatırımlar sonucunda oluşacak kapasiteyi de değerlendirmenizi önerir, yatırım kararınızın hayırlı olmasını dileriz.

+
Pancar Organize Sanayi Bölgesinde 16.000 m2 arsa üzerine yeni fabrika inşaatına başlıyoruz. Balık Çiftliklerinin kurulumunda kullanılan malzemelerin imalatlarını yapacağız. Tüm yaptığımız ürünler ithal ediliyordu şimdi biz bu ürünleri ihraç edeceğiz. Bu konuda ne tür destek, hibe veya uzun vadeli düşük faizli kredi bulabiliriz?
G. G. - İzmir - 22.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - M. Sencer Özen - 22.09.2020
Cevap :

İletmiş olduğunuz bilgilere göre; " balık çiftliklerinin kurulumunda kullanılan malzemelerin imalatı” olarak belirtilen yatırımın, birbirinden farklı nitelikteki malzemelerin üretimini içerdiği tespit edilmiştir. Söz konusu malzemelerin imalatına yönelik yatırımlara ilişkin Yatırım Teşvik Sisteminden hangi ölçüde faydalanılabileceği ile ilgili detaylı bilginin verilebilmesi için üretilecek ürünlerin US-97 Kodunun tespit edilmesi gerekmektedir. Üretilecek ürünlerin US-97 kodunun tespiti için https://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu sayfasını ziyaret ederek kelime sorgusu yapabilirsiniz. Akabinde, yine aynı sayfadaki "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." açıklaması yer alan kutucuğa üretilecek ürün adı yazarak ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilmeniz mümkündür.

Teşvikler konusundaki başvuruların nihai değerlendirmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Söz konusu yatırımın Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında değerlendirilmesi halinde Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirilecek olan yatırımlar ilave teşviklerden yararlanabilmektedir.

Ayrıca, web sitemiz Ana Sayfasında, "Aradığınız destek ile ilgili anahtar sözcük veya kurum ismi yazın." açıklaması yer alan kutucuğa sektör bilginize ilgili bilgileri yazarak; KOSGEB, TÜBİTAK, Kalkınma Ajansları ve Ege İhracatçı Birlikleri gibi kurumların en son güncel destek programlarına ulaşabilmeniz mümkündür.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi olarak, tüm bu hususları sizlerle detaylı olarak görüşebilmeyi dileriz. Ajansımıza ydo@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla.

+
İleri girişimcilik sertifikasını almış bulunmaktayım. Şirketlerin uygun fiyatlarla ulaşabileceği ve her modül için ayrı ücret ödemesine gerek kalmayacağı, sektörel ticari yazılımlar üretmek istiyorum. Şifahi olarak anlaştığım firma da bulunmakta. Bu konuda alabileceğim destek kapsamları nelerdir? Yazılım üretim, test ve geliştirme aşamaları için ihtiyacım olacak demo yazarkasa, android ve ios tablet, server, elektronik terazi, el terminali gibi donanımsal ürünleri temin edebilmem için destek alabilir miyim?
F. K. - Erzurum - 21.09.2020
Cevaplayan : Erzurum Yatırım Destek Ofisi - Ozan Gündüz - 22.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

Teknolojik ürünlere ilişkin olarak KOSGEB'in KOBİ Teknoyatırım Programı bulunmaktadır. Ar-Ge/yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünlerin üretimini ve ticarileştirilmesini sağlamak amacıyla yapılan başvurularda düşük ve orta düşük teknoloji alanlarında verilecek desteklerin üst limiti geri ödemeli 700.000 (yediyüzbin) TL ve geri ödemesiz 300.000 (üçyüzbin) TL olmak üzere toplam 1.000.000 (birmilyon) TL’dir. Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında verilecek desteklerin üst limiti geri ödemeli 3.500.000 (üçmilyonbeşyüzbin) TL ve geri ödemesiz 1.500.000 (birmilyonbeşyüzbin) TL olmak üzere toplam 5.000.000 (beşmilyon) TL’dir.

Ayrıca TÜBİTAK'ın TEYDEB Programına da başvuru yapabilirsiniz Programın başvuruları https://eteydeb.tubitak.gov.tr/ adresinden online olarak yapılabilmektedir.

Öte yandan KUDAKA desteğiyle Erzurum Teknik Üniversitesi bünyesinde ETÜ Kristal Girişimcilik Merkezi kurulmuş olup ücretsiz olarak merkezin sunduğu altyapıdan da istifade ederek ürününüzün prototipini geliştirebilirsiniz.

Saygılarımızla

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı

Erzurum Yatırım Destek Ofisi
.

+
Değirmen makinaları yapmaktayız. Fabrikamızda kullandığımız elektriği üretmek için güneş enerjisi yatırımı yapmak istiyoruz. Güneş enerjisi yatırımı yapmak için yatırım teşvik belgesi çıkartabilirmiyiz?
A. D. - Çorum - 22.09.2020
Cevaplayan : Çorum Yatırım Destek Ofisi - Musa Erdal - 22.09.2020
Cevap :

Güneş enerjisi yatırımları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından genel teşvik kapsamında desteklenmektedir. Bakanlığımızdan teşvik belgesi almanız durumunda KDV ve Gümrük Vergisi istisnasından faydalanabilirsiniz. Alacağınız makine ve ekipman için KDV ödemezsiniz, yurt dışından getireceğiniz bazı ekipmanlar için gümrük vergisi ödemezsiniz.

Ancak bu yatırım konusunda bir iki tane özel koşul var; • Modernizasyon niteliğindeki yatırımlar ile 240 KW altı kapasitedeki (çatı dâhil) yatırımlar teşvik kapsamı dışındadır. • Yatırım Teşvik Belgesi başvuru aşamasında, elektrik dağıtım firmasından alınacak Proje onayı ve yatırım yapılacak arsanın tapusu veya kira sözleşmesi ilave belge olarak istenmektedir. 1 MW yatırım yapacağınızı düşünürsek ortalama 20 dönümlük bir araziye ihtiyacınız bulunmaktadır. • Yatırım Teşvik Belgesi alındıktan sonra da, yatırım süresi sonuna kadar dağıtım şirketi ile bağlantı ve sistem kullanım anlaşmasının sunulması gerekmektedir. • Yurtdışından temin edilecek güneş panelleri teşvik kapsamı dışındadır. • Aynı firma adına birden fazla çağrı mektubu alınmış olsa bile, yatırımların bitişik nizamda olması halinde tek bir Yatırım Teşvik Belgesi için başvuru yapılabilmektedir.

Teşvik belgesi almaya karar vermeniz durumunda başvuru konusunda destek olmak üzere Çorum Yatırım Destek Ofisi ile irtibata geçmeniz müsterhamdır. Saygılarımızla;

+
Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sonucunda kişisel temizliğin öneminin arttığı herkesin malumu. Benimde el temizliği için ergonomik temizlik ürünü fikrim var. Fakat bu fikrimi projeye dönüştürecek herhangi bir sermayem yok. Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?
B. Ç. - Bursa - 21.09.2020
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Özge Yıldız - 22.09.2020
Cevap :

Karşılıksız nakdi destek olarak nitelendirilebilecek ve genellikle ilgili kurumların " teklif çağrısı” şeklinde duyurularını yaptığı " hibe programları” (KOSGEB, Kalkınma Ajansımız destekleri, TÜBİTAK Ar-Ge destekleri v.s.) yer alabildiği gibi devletimizin alacağından feragat ederek ya da çeşitli vergi indirimleri uygulayarak yatırımlara destek verdiği Yatırım Teşvik Sistemi programları da mevcuttur.

Kalkınma Ajansımız destekleri kapsamında, kâr amacı güden kurumlara yönelik Proje teklif çağrıları ilan etmekte olup, firmaların çağrı rehberinde uygun başvuru sahipleri kriteri başta olmak üzere tüm kriterleri sağlanması durumunda tanımlanan oranlarda eşfinansman olarak adlandırılan maddi katkısının sağlanması beklenmektedir.

KOSGEB tarafından yürütülen Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında, yeni kurulan işletmelere yönelik olarak kuruluş desteği, performans desteği ve sertifika desteği sağlanmaktadır. Girişimcinin işletmesini kurmadan önce girişimcilik eğitimini tamamlamış olması gerekir. KOSGEB destekleri hakkında detaylı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/3/destekler adresinden ulaşabilirsiniz.

TÜBİTAK tarafından sanayi kuruluşlarına sağlanan Ulusal Destek KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı, Sanayi Ar-Ge Destek Programı vb. programlar bulunmaktadır. TÜBİTAK destekleri hakkında detaylı bilgiye https://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/sanayi/ulusal-destek-programlari adresinden ulaşabilirsiniz.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında, Genel Teşviklerden ve Bölgesel Teşviklerden yararlanmak için asgari sabit yatırım tutarları belirlenmiştir. Teşvikler kapsamında verilen destekler yatırımın niteliğine ve yer seçimine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Yatırım Teşvik Sistemleri hakkında detaylı bilgiye https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri adresinden ulaşabilirsiniz.

Yardımcı olabileceğimiz hususlarda bizlerle irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla

+
Köyümde hayvancılık yapmak istiyorum. Devlet desteğinden faydalanabilir miyim?
A. Y. - Erzurum - 20.09.2020
Cevaplayan : Erzurum Yatırım Destek Ofisi - Ozan Gündüz - 22.09.2020
Cevap :

Hayvancılık yatırımları için aşağıda belirtilen destek mekanizmalarından uygun çağrı ilanının açılması durumunda istifade edebilirsiniz;

Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından çıkarılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğler uyarınca geçtiğimiz yıllarda ahır yapımı, makine ekipman alımı Projelerine %50 hibe verilmiştir, benzer bir destek programının ilanı için www.tarim.gov.tr sitesini takip etmenizi öneririz.

Yine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açılan Genç Çiftçi Programı kapsamında geçtiğimiz yıllarda 15-29 yaş arası çiftçilerin hayvancılık yatırımlarına 50bin TLye kadar hibe verilmiştir. Bu hususta da Bakanlığın Web sitesinin takibi önerilmektedir.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından heryıl periyodik çağrı ilanları ile ahır yapımı, makine ekipman alımı gibi hayvancılık yatırımlarına %50 hibe verilmektedir. Bu hususta www.TKDK.gov.tr websitesinin takibi önerilmektedir.

Son olarak Tarım Kredi Kooperatifleri Ziraat Bankası ile işbirliği halinde hayvancılık yatırımlarına düşük faizli ya da faizsiz krediler vermektedir. Bu hususta da en yakın ziraat Bankası şubesiyle iletişime geçmeniz önerilmektedir.

Saygılarımızla

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı

Erzurum Yatırım Destek Ofisi

+
Merhaba; Kırıkkalede arıcılık yapmak istiyorum, yaklaşık 100 kovan arı almak istiyorum, hiç sermayem yok, nasıl teşvik alabilirim, arıcılıkla ilgili sertifikam yok ama arıcılık hakkında geniş bilgiye sahibim, babadan kalma meslek, gerekirse eğitimini de sertifikasını da alabilirim, konu hakkında yol göstermeniz hususunda.
A. Ç. - Kırıkkale - 21.09.2020
Cevaplayan : Kırıkkale Yatırım Destek Ofisi - Bilal Özcan - 22.09.2020
Cevap :

Arıcılık faaliyeti için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından aşağıda yer alan destekler sağlanmaktadır.

Destek Türü

Destek Miktarı

Arılı Kovan

15 TL/Adet

Ana Arı

15 TL/Adet

Damızlık Ana Arı

40 TL/Adet

Bombus Arısı

60 TL/Koloni

Başvuru sahibinin yukarıdaki desteklerden faydalanabilmesi için Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ve yetiştirici/üretici örgütüne üye olması, işletmesinde asgari 30 arılı kovanı bulunması gerekmektedir. Destek talebi için il ya da ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yapılabilmektedir.

Bu desteklerin yanında arıcılık faaliyeti için Orman Genel Müdürlüğü tarafından ORKÖY kapsamında da destekler sağlanmaktadır. Desteğe başvurabilmek için arıcılık yapılması planlanan köyün orman köyü vasfında olması ve en az 1 yıldır ikamet ediliyor olunması gerekmektedir. Daimi işçi, memur ve esnaf kişilere Kredi verilmemektedir. Bu şartları sağlayan orman köylüleri ferdi kredi desteği için Orman İşletme Müdürlüğüne başvuruda bulunabilmektedir.

Destek tutarları aşağıdaki gibidir;

Kredi Türü

Kapasite

2020 yılı için kredi üst limiti (TL)

Fenni Arıcılık

30 kovan

18.500

Fenni Arıcılık

30 kovan-ihatalı

22.500

Krediler için Proje tutarının en az yüzde %10’u oranında köylü katkısı aranır. Kullanılacak olan krediler için herhangi bir faiz ödemesi bulunmamaktadır.

Daha detaylı bilgi için bize 0 318 222 0 936 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz.

Saygılarımızla,

Ahiler Kalkınma Ajansı

Kırıkkale Yatırım Destek Ofisi

Kırıkkale Valiliği 1. kat Merkez / KIRIKKALE

+
Iğdır'da karton bardak imalatçısıyım destek veriyor musunuz? OSB'de makine ve urun yelpazemi yükseltmek istiyorum.
H. K. - Iğdır - 21.09.2020
Cevaplayan : Iğdır Yatırım Destek Ofisi - Ramazan Mutlu Doğaner - 22.09.2020
Cevap :

Iğdır OSB'de yapılacak yatırımlar asgari 500.000 TL yatırım yapılması kaydıyla 6. Bölge teşviklerinden faydalanmaktadır. Teşvik belgesi getirsinin hesaplanması için ibu internet sayfasında yer alan Teşvik Robotu uygulaması kullanabilir, başvuru sürecini yürütmek adına Iğdır Yatırım Destek Ofisi ile irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla;

+
Merhaba ben muhasebeciyim benim yabancı bir mükellefim var yatırım yolu ile vatandaşlık almak istiyor bunun için ne gerekli hangi aşamalar gerekiyor yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim .
R. B. - İstanbul - 22.09.2020
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 22.09.2020
Cevap :

19.09.2018 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 106 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı’nda belirtilen aşağıdaki şartların karşılanması halinde;

 • En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştiren ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca adına uygunluk belgesi düzenlenen,
 • En az 250.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında taşınmazı satın alıp tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyduran ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca adına uygunluk belgesi düzenlenen,
 • En az 50 kişilik istihdam oluşturan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca adına uygunluk belgesi düzenlenen,
 • En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında Mevduatı Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırıp üç yıl tutacağına dair taahhütte bulunan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca adına uygunluk belgesi düzenlenen,
 • En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında Devlet borçlanma araçlarını satın alıp üç yıl tutacağına dair taahhütte bulunan ve Hazine ve Maliye Bakanlığınca adına uygunluk belgesi düzenlenen,
 • En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya Girişim Sermayesi Yatırım Fonu katılma payını satın alıp üç yıl tutacağına dair taahhütte bulunan ve Sermaye Piyasası Kurulunca adına uygunluk belgesi düzenlenen,

yabancılara Türk vatandaşlığı kazanma hakkı tanınabilmektedir. Süreç hakkında kapsamlı bilgi için Ankara ve İstanbul’da kurulan vatandaşlık Ofislerinden bilgi alınabilir.

Ayrıca, https://nvi.gov.tr/artvin/yabanci-yatirimcilarin-turk-vatandasligi-kazanmalari web uzantısında konu ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

+
İzmir Organize Bölgesindeki arsamıza fabrika binası yapmak ve bazı makine teçhizat yatırımı planlıyoruz. Konu ile ilgili devlet destekleri nelerdir ve başvuru nasıl yapılacaktır ?
A. B. - İzmir - 21.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - Hülya Ulusoy Sungur - 22.09.2020
Cevap :

Yatırımın konusuna veya sektörüne göre Yatırım Teşvik Sistemi farklılaşmaktadır. Sorunuz kapsamında iletmiş olduğunuz bilgilerde yatırımınızın konusu veya sektörünün yer almadığı görülmektedir. Web sitemiz Teşvik Robotu sayfasında "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." açıklaması yer alan kutucuğa "Sektör Adı" yazıp sektörünüzü seçerek ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilmeniz mümkündür. Yatırımınızı Organize Sanayi Bölgesi içinde yapacak olmanızın, teşvik uygulamaları anlamında sizlere avantaj sağlayacağını belirtmek isteriz. Teşvikler konusundaki başvuruların nihai değerlendirmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Aynı şekilde yatırımın konusuna veya sektörüne göre, fabrika binası ve makine teçhizat yatırımı konusunda kurumların farklı destekleri bulunabilmektedir. Yatırımınıza en uygun olan destek programını inceleyebilmeniz için, web sitemiz ana sayfasında, "Aradığınız destek ile ilgili anahtar sözcük veya kurum ismi yazın." açıklaması yer alan " Gelişmiş Arama” kutucuğuna sektörünüzle ilgili bilgileri yazarak, tüm kurumların en son güncel destek programlarına ulaşabilmeniz mümkündür.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi olarak, tüm bu hususları sizlerle detaylı olarak görüşebilmeyi dileriz. Ajansımıza ydo@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

+
Merhabalar, Ekim 2017 tarihinden itibaren tarım ürünleri ihracatı yapmaktayız. Fabrikamız organize sanayide kiralık bir yer yeni bir yer almak ve buraya uçucu yağ tesisi, pelet tesisi kurmak istiyoruz, fakat imkanlarımız yetersiz. Bize nasıl yardımcı olabilirsiniz?
M. A. C. - Mersin - 22.09.2020
Cevaplayan : Mersin Yatırım Destek Ofisi - Hakan Bozlu - 22.09.2020
Cevap :

Destek mekanizmaları için yerelde birimleri olan kurumlara başvurabilirsiniz, alanınızla alakalı olarak Çukurova Kalkınma Ajansı ( https://www.cka.org.tr/ ) , KOSGEB ( https://mersin.kosgeb.gov.tr/ ) ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ( https://mersin.TKDK.gov.tr/ ) ilgili kurumlar arasında sayılabilir. Bu kurumların dönemsel yahut yıl boyu devam eden geneli hibe şeklinde olan destekleri bulunmaktadır.

Bir diğer dikkate alınması gereken husus ise Yatırım Teşvik Sistemidir. https://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu adresinden yatırımınız ile ilgili bilgileri Girdiğinizde yatırımınız ile alakalı olarak Yatırım Teşvik Sisteminin size sağlayacağı avantajları öğrenebilirsiniz. Örneğin "UÇUCU YAĞLARIN İMALATI 24293" , "Mersin" , "OSB içi" bilgilerini girdiğinizde (500.000 TL asgari yatırım yapmanız durumunda) elde edeceğiniz avantajları görebilirsiniz. Bu avantajların arasında KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti , Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi Desteği, Faiz veya Kar Payı Desteği bulunmaktadır. (Bu desteklerin yatırım yapılacak ile ve bazı durumlarda ilçeye, yapılacak olan üretime, OSB içi ya da dışı olmasına göre değiştiğini ve bu metindeki bilgilerin sadece örnek olarak verildiği bilgisi önemlidir)

Saygılarımızla,

+
Merhaba. Otel yatırımlarında çatıda güneş paneli kullanılacak ise; 1.Yatırım teşvik belgesinde bu güneş panellerini makine-teçhizat bölümüne mi yoksa başka bir yere mi yazılması lazım? bilindiği gibi 5 bölüm var: Makine-Teçhizat, Arsa-Arazi, Bina-İnşaat, Diğer Yatırım Harcamaları, İthal Makine... Otel için güneş paneli hangi bölüme işlenebilir? 2.Yatırım teşvik belgesine sahip bir işletme makine-teçhizat için KDV istisnası desteğine sahip. ama bu KDV istisnası sadece makine-teçhizata mı ilişkin? yoksa Bina, inşaat, arsa, diğer yatırım harcamaları olmak üzere bütün sabit yatırım tutarı için KDV istisnası var mı? Admin Notu: Güneş panelleri ile ilgili yatırım ayrı bir teşvik belgesi konusudur. yani otel yatırımı için ayrı belge, ges için ayrı belge başvurusu yapması gerekir.
A. H. - Ankara - 22.09.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Alper Demir - 22.09.2020
Cevap :

Güneş panelleri ile ilgili Yatırımınız ayrı bir teşvik belgesi konusudur. Yani otel yatırımı için ayrı belge, GES için ayrı bir teşvik belgesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Güneş enerjisi yatırımlarında kurulacak santralin (çatı dahil) 240 KW altı kapasitede olmaması gerekmektedir.

Teşvik kapsamında alınacak olan güneş panellerinin "Yerli Makine-Teçhizat" bölümüne yazılması gerekir. Yurt dışından alınacak güneş panelleri değerlendirmeye alınmamaktadır.

GES yatırımı için alınan belge kapsamında onaylanmış Yerli Makine ve Teçhizat Listesinde yer alan kalemler KDV’siz satın alınabilmektedir. Bina, inşaat, arsa, diğer yatırım harcamaları için KDV KDV İstisnasıulanmamaktadır.

+
Merhabalar; Bursa'da Sağlık Hizmetleri adı altında limited şirket kurup diş polikliniği açmak istiyoruz. Yatırım teşvik belgesi ve Sağlık Turizmi adı altında teşvik alabilir miyiz? Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler.
G. E. - Bursa - 22.09.2020
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Engin Yüksel - 22.09.2020
Cevap :

2012/3305 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’ın EK-4 bölümünde teşvik edilmeyecek yatırımlar arasında " (Değişik:RG-13/10/2012-28440) Poliklinik, muayenehane ve müşterek muayenehane yatırımları” da yer almaktadır. Buna göre, Diş Polikliniği açma konusunda teşvik mevcut değildir.

2015/8 Sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar’a istinaden Sağlık Turizmi Sektörüne yönelik Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan destek unsurları şu şekildedir:

 • Tescil ve korunma desteği
 • Rapor ve yurtdışı şirket alımına yönelik danışmanlık desteği
 • Belgelendirme desteği
 • Reklam, tanıtım ve pazarlama desteği
 • Yurtdışı birim desteği
 • Danışmanlık desteği
 • Acenta komisyon desteği
 • Tercümanlık hizmetlerinin desteklenmesi
 • Hasta yol desteği
 • Münhasıran yurtdışına yönelik olarak yurtiçinde gerçekleştirilen tanıtım ve eğitim faaliyetlerinin desteklenmesi

Detaylı bilgi için: https://ticaret.gov.tr/hizmet-ticareti/doviz-kazandirici-hizmet-ticareti/destek-mevzuati-icerik/uygulama-usul-ve-esaslari-genelgesi-23-03-2020-tarihi-itibariyle-yururluge-giren

Saygılarımızla,

+
Merhaba 2012/1 sayılı YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI HAKKINDA KARARIN UYGULANMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ'in ekleri incelendiğinde Arazi-Arsa, Bina-İnşaat, Makine-Teçhizat, Diğer Harcamalar (Kur farkı, faiz giderleri, Etüd-Proje, Yardımcı makine teçhizat, ithalat ve gümrükleme, taşıma ve sigorta, montaj ile diğer harcamalar) SABİT YATIRIM UNSURLARI olarak gözükmekte. 1-Bu sabit yatırım unsurların TAMAMI "bölgesel teşvik belgesi"ne sahip bir firma için KDV'den istisna mı? 2-Bu tebliğin mülga kıldığı 2009/1 sayılı tebliğin ekleri incelendiğinde; "mefruşat" giderleri Turizm yatırımları için toplam sabit yatırım içerisinde sayılıyordu. Güncel mevzuata göre mefruşat giderlerini toplam sabit yatırım içerisinde belirtebilir miyiz? 3-Otel inşaatı yapmaktayız. ve işletmeye geçecek yakın zamanda. Bilgisayar, mutfak ekipmanları (ocak, buzdolabı vs) gibi otel işletmesinde kullanılması düşünülen eşyaları E-Tuys'da yatırım teşvik belgesi başvurusunda "makine-teçhizat" içerisinde belirtip, bunlar için
A. H. - Ankara - 22.09.2020
Cevaplayan : Samsun Yatırım Destek Ofisi - Burak Aydoğdu - 22.09.2020
Cevap :

Yatırım Teşvik Sisteminde KDV muafiyeti sadece makine-ekipman sabit yatırım giderleri için tanınmaktadır. Otel yatırımlarında makine-teçhizat kalemlerinin yerini tefrişat giderleri almaktadır. Bu çerçevede otel için alınacak uygun kalemler (mini buzdolapları, klimalar, mobilya, çamaşır makinesi, kuzine vb.) KDV'siz alınabilmektedir. Mefruşat giderlerinizi sabit yatırım içinde gösterebilirsiniz. Son olarak belge 36 aylığına verildğinden bu süre içinde yapacağınız teçhizat revizelerini Hazine Müsteşarlığına verilmek üzere alınan SGK borcu yok yazısının sisteme yüklenmesi ile birlikte yapabilirsiniz.

+
Biz İzmir de medikal hastane donanımları (yoğun bakım karyolaları, sedyeler vb..) üreten ve 60'ı aşkın ülkeye ihracat yapan bir firmayız. Pandemi döneminde ürünlerimiz in kalitesi ve tanınırlığı sayesinde oldukça çok talep almaktayız. işlerimizi yetiştirebilmek, ürünleri geliştirmek ve yenilikler için kalıp, dizayn, cnc makinalar gibi desteklere acilen ihtiyacımız var. KOSGEB, TÜBİTAK destekleri süreç uzunluğu nedeniyle geç elde edebileceğimiz destekler olarak görünmekte. Talepleri kaçırmamak amacı ile en erken alabileceğimiz destekler nelerdir? Selamlar ve teşekkürler...
S. D. - İzmir - 22.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - Çağkan Aydoğdu - 22.09.2020
Cevap :

İletmiş olduğunuz bilgiler çerçevesinde, İzmir'de planladığınız yatırımınız, " Tıbbi, cerrahi ve veterinerlikte kullanılan mobilyalar ve bunların aksam, parça ve aksesuarı (Ameliyat masaları dahil)” kapsamında değerlendirildiği takdirde, Öncelik Yatırım Konularına ait teşvik unsurlarından yararlanabilmesi mümkündür. Buna göre, makine ve ekipman alımında KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi, SGK işveren hissesi desteği, Vergi İndirimi Desteği ve faiz desteği imkanı bulunmaktadır.

Web sitemiz Teşvik Robotu sayfasında "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." açıklaması yer alan kutucuğa sektörünüzü yazıp, gelen seçeneklerden uygun olanı seçerek ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilmeniz mümkündür. Teşvikler konusundaki başvuruların nihai değerlendirmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Web sitemiz Ana Sayfasında, "Aradığınız destek ile ilgili anahtar sözcük veya kurum ismi yazın." açıklaması yer alan kutucuğa sektörünüzle ilgili bilgileri yazarak, tüm kurumların en son güncel destek programlarına ulaşabilmeniz mümkündür.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi olarak, tüm bu hususları sizlerle detaylı olarak görüşebilmeyi dileriz. Ajansımıza ydo@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

+
Merhaba, Bursa bölgesinde rezistans üretimi yapıyoruz yeni son tüketiciye hitap eden araba çakmaklığından, kömür tutuşturma, yine araba çakmaklığından, su ısıtma ve normal şebeke elektriği ile çalışan kömür, su ve süt ısıtma ürünleri geliştirdik. Ne gibi teşviklerden faydalanabiliriz bilgi rica ediyorum.
N. Ş. - Bursa - 21.09.2020
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Erhan Öztürk - 22.09.2020
Cevap :

Öncelikle hangi konuda teşvik istediğinizi belirten daha detaylı bir mail atarak (bursa@bebka.org.tr) veya 0224 211 13 27 numaralı telefondan bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bununla birlikte rezistans üretimi orta - yüksek teknoloji Yatırımlarına Girdiği için, 1 milyon TL üzerindeki yatırımlarınızda 4. Bölge teşviklerinden faydalanabilirsiniz. Söz konusu teşvik kapsamında yurt içinden alacağınız makine ve ekipmanlarda KDV, yurtdışından alacağınız makine ve ekipmanlarda gümrük vergisi ve damga vergisi muafiyetlerinden faydalanabileceksiniz. Yapacağınız inşaat kalemlerinde de KDV İadesinden yararlanabileceksiniz. Ayrıca 6 yıl boyunca SGK İş Veren Payından muaf olacaksınız. (Toplam yatırım tutarının %25'ine kadar). Kurumlar Vergisinde %70'lik bir indirimden faydalanabileceksiniz. (Toplam Yatirim Tutarinin %30'una kadar). Yatırım için kullanacağınız TL Kredilerde 4 puan, döviz kredilerinde 1 puanlık indirimden faydalanabileceksiniz.

Geliştirmiş olduğunuz ürünle ilgili Patent desteği almak isterseniz, 1602 TÜBİTAK Patent Destek Programı veya KOSGEB İşletme Geliştirme Programlarını inceleyebilirsiniz.

Bu hususlar dışında ürününüzün yurtdışında tanıtımı, İhracatı, fuar katılımları, Markalaşma vb. bir çok konuda destekler bulunmakta olup, konuyla ilgili detaylı bilgi alabilmek için yukarıda belirtmiş olduğumuz e-posta veya telefon bilgilerinden bizlere ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz.

Saygılarımızla;

+
Yurt dışına bir süredir ihracat yapıyorum, şimdiki niyetim o ülkeye showroom açıp orada satış yapmak, sattığımız ürünler Türkiye'de üretilen inşaat malzemeleri. Ne tür yardım/teşvik haklarımız var ?
K. H. - Konya - 22.09.2020
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - Halil Sena Yetkin - 22.09.2020
Cevap :

İhracat odaklı destekler çoğunlukla Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Bu kapsamda Bakanlık, ihracatı geliştirmek adına ofis, mağaza, showroom, depo veya reyon desteği de sağlamaktadır.

Ticari firmalar, her ülke başına 4 yıl boyunca 75.000 Amerikan Dolarına kadar %40 oranında destek alabilmektedir. Açmayı düşündüğünüz showroom belirlenmiş hedef veya öncelikli ülkeler arasında ise destek oranı %50 olmaktadır. Üretici firmalar için bu oranlar %10 daha fazladır. Başvuru için öncelikle kira sözleşmenizle beraber ilgili ülkedeki Ticaret Müşavirliğine gitmeli, ardından üyesi olduğunuz İhracatçı Birliğine başvuru yapmalısınız. Ayrıntılı bilgi için https://kolaydestek.gov.tr/Destekler/2/11 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ek olarak Ticaret Bakanlığı ihracatı geliştirmek adına seyahat desteği, pazar araştırması desteği, reklam desteği gibi farklı alanlarda da destekler sunmaktadır. Bu kapsamda daha fazla desteklere ulaşmak isterseniz https://kolaydestek.gov.tr/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

+
Merhaba, ben bir antrenörüm ve günümüz spor salonlarından farklı olarak insanlara birebir hizmet veren, içerisinde yine spor akademisi mezunlarının çalışabileceği bir spor hizmet salonu açmak istiyorum böyle bir yatırıma GSB veya bölgesel ajanslar tarafından destek var mı ?
B. U. - Eskişehir - 21.09.2020
Cevaplayan : Eskişehir Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Ünür - 22.09.2020
Cevap :

Spor yatırımları Yatırım Teşvik Sisteminde asgari 15 milyon TL'lik tesis yapılması halinde faydalanıldığından ve sadece spor hizmet salonu açılması planlandığından yatırımınız, yatırım teşvik sistemi kapsamında bulunmamaktadır.

Spora dahil birçok alandaki işletmeler KOSGEB tarafından destek almaktadır. Halı sahalar, karate salonları, spor ve aerobik salonları dahil olmak üzere bütün yeni kurulacak olan işletmelere KOSGEB 65.000 liraya kadar hibe vermektedir. Aynı şekilde vücut geliştirme yani fitness salonu kuracaklar da bu destekten istifade edebilmektedirler.

Yer kiralayarak açacağınız spor salonu için KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programından yararlanabilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7391/geleneksel-girisimci-destek-programi

Yatırım konusuna karar verdiğiniz zaman detaylı bilgi için Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Eskişehir Yatırım Destek Ofisi ile irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla;

+
Bitkisel bir ürünün öncelikle Tarım bakanlığından gıda takviyesi ruhsatını ve akabinde sağlık bakanlığından ilaç ruhsatı alabilmem için 1) tüm ar-ge çalışmalarıma 2) ürünümün tüm faz çalışmalarıma ( 4 faz çalışmadan oluşacak) 3) tesisimin oluşumuna tam destek istiyorum. Insan sağlığı adına yapacağım gerçekleştireceğim bu projeme en azından sizler bana ne kadar bir bütçe desteği sağlayabilirsiniz? Hayata geçirmek istediğim bu ilacın dünya da bir muadili olmayacak ilk ve tek ilaç yada ürün olmuş olacak. (Milli ürün olacak) gereğini arz ederim. Saygılarımla
M. A. D. - Antalya - 22.09.2020
Cevaplayan : Antalya Yatırım Destek Ofisi - Selin Şen - 22.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

Gıda takviyesi Yatırımınız için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Tarım Ar-Ge desteklerinden faydalanabilirsiniz. Yatırım konunuz 2. grup öncelikli Ar-Ge konuları arasında yer almaktadır.

https://www.tarimorman.gov.tr/TAGEM/Belgeler/ar_ge_projeleri/16.Proje%20%C3%87a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1%20%C3%96ncelikli%20Ar-Ge%20Konular%C4%B1.pdf

Proje Bütçesinin en fazla %70’i Bakanlık destek üst limiti olan 1.000.000 (Bir milyon) TL’yi aşmamak kaydıyla desteklenebilecek olup sadece özel sektör kuruluşları (şahıs şirketleri ve adi ortaklıklar hariç olmak üzere Sermaye şirketleri) bu çağrıya proje başvurusunda bulunabilecektir. Son başvuru tarihi 9 Ekim 2020'dir.

Detaylı bilgi için aşağıdaki linkte gönderilen rehberleri inceleyebilirsiniz.

https://www.tarimorman.gov.tr/TAGEM/Menu/7/Ar-Ge-Destek-Programi

Ayrıca Ar-Ge destekleri yönünden KOSGEB tarafından yürütülen AR-GE VE İNOVASYON DESTEK PROGRAMI'nı da incelemenizi tavsiye ederiz.

İyi günler dileriz

+
Merhaba. Aslen Bolu Geredeli'yim. Köyüme ceviz bahçesi yapmak istiyorum. Bununla ilgili destekleriniz var mıdır? Var ise nelerdir ve nereye başvuru yapmamız gerekiyor? Arazim pek büyük değil. Köyümde köy merası olan bölgeleri kiralayabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.
D. A. C. - Ankara - 21.09.2020
Cevaplayan : Bolu Yatırım Destek Ofisi - Ali Dizman - 22.09.2020
Cevap :

Ne yazık ki Ajansımızda, Yatırım Teşvik Sisteminde veya KKYDP programında ceviz bahçesi yatırımı için bir destek bulunmamaktadır. Fakat Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından Özel Ağaçlandırma Tamimi kapsamında bu yönde desteklemeler yapılmaktadır. Bu çerçevede Proje yatırım bedelinin %25’i proje sahibine hibe olarak verilebilmektedir. Söz konusu bu destek, orman köyü nüfusuna kayıtlı olan ve o köyde ikamet eden kişiler için proje yatırım bedelinin %65’i hibe olacak şekilde verilebilmektedir.

Bununla beraber üreticilerin tarımsal üretime yönelik finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sertifikalı fidan kullanarak ceviz bahçesi tesis eden gerçek ve Tüzel kişi üreticilere faiz indirimli yatırım ve işletme kredileri kullandırılmaktadır. Bu kapsamda, kullandırılan kredinin faiz indirim oranı meyve yetiştiriciliği için %75 olup Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından sertifikalandırılmış fidan kullanılması halinde ise ilave olarak %20 faiz indirimi daha yapılmakta ve toplam faiz indirim oranı %95 ‘e ulaşmaktadır.

Köy merası kiralama konusunda ise Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yapılan görüşme sonucunda nadir olarak gerçekleşebilen bu tür kiralama işlemlerinin ancak bölgede, bölgedeki hayvan nüfusunun ihtiyacından fazla mera arazisi bulunması durumunda gerçekleşebileceği, bu sebeple ilimizde köy merası kiralama imkânının olmadığı öğrenilmiştir.

Bu konuda Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile görüşebilir veya ayrıntılı bilgilendirme için bizleri Bolu’da Bolu Ticaret ve Sanayi Odası yanındaki ofisimizde ziyaret edebilir veya aşağıdaki e-posta ve telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bolu Yatırım Destek Ofisi

Adres: Borazanlar Mah. D-100 Karayolu Üzeri Caddesi No: 42 14200 Merkez - BOLU

Telefon: +90 (262) 332 01 44 (Dahili 177)

E-posta: alidizman@marka.org.tr

+
Bütün mutfaklarda kullanılabilecek, faydalı bir ürün fikrim var. Patentini alıp, Türk firmaları tarafından üretilmesini istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?
G. G. - Antalya - 21.09.2020
Cevaplayan : Antalya Yatırım Destek Ofisi - Selin Şen - 22.09.2020
Cevap :

Ürününüzün Patent/faydalı model süreci ve benzeri konularla ilgili olarak aşağıdaki linkten ulaşacağınız rehberlerden faydalanabilirsiniz.

https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/commonContent/Publications

Patent sürecinde alabileceğiniz teşvik ve desteklerle ilgili olarak da TÜBİTAK 1602 Patent Destek Programı , KOSGEB Sınai Mülkiyet Teşvikleri, Sınai Mülkiyet Hakları Hakkında Vergi İstisnası desteklerinden faylanabilirsiniz.

Patentinizi aldıktan sonra yapabileceğiniz teşvik başvuruları sektöre, yatırım büyüklüğüne, yatırımın niteliğine göre farklılık gösterdiğinden Yatırım Destek Ofisi uzmanlarıyla iletişime geçmenizi ve yatırımınız için alabileceğiniz spesifik teşvik ve destekler hakkında detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

+
Isparta ili, Keçiborlu ilçesi, Kılıç Köyü'nde 1MW GES kurmak istiyorum. Nasıl nereye başvuru yapıp, nasıl bir süreç izlemem lazım? Teşekkür ederim.
C. A. - Isparta - 21.09.2020
Cevaplayan : Isparta Yatırım Destek Ofisi - Osman Ağralı - 22.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

www.yatirimadestek.gov.tr isimli web sayfasında Isparta ili, Keçiborlu ilçesi, Kılıç Köyü'nde 1MW gücünde GES kurmak istediğiniz, nasıl/nereye başvuru yapmanız, nasıl bir süreç izlemeniz gerektiği yönünde sorunuz tarafımıza iletilmiştir.

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin 1 inci fıkrasının c) bendinde " Kurulu gücü bir megavat veya Kanunun 14 üncü maddesi çerçevesinde Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmiş kurulu güç üst sınırına kadar olan Yenilenebilir Enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisleri” Önlisans ve lisans alma ile şirket kurma yükümlülüğünden muaf olarak kurulabilecek üretim tesisleri arasında sayılmıştır.

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinin 10 uncu maddesi Başvuruların alınmasını düzenlemektedir. Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin 1 inci fıkrasında " 5 inci maddenin birinci fıkrasının (c), (ç), (d), (e), (f), (g) ve (ğ) bentleri kapsamında üretim yapmak isteyen gerçek veya Tüzel kişiler, Kurul kararıyla belirlenen bilgi ve belgeler ile ilgili şebeke işletmecisine başvuruda bulunur” ifadesine yer verilmiştir.

21 Mayıs 2019 tarih ve 30780 sayılı Resmi Gazetede, Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 16.05.2019 tarih ve 8587 sayılı kararı yayınlanmıştır. Yayınlanan bu kararda Lisanssız Üretim Başvurularında Sunulması Gereken Belgelerin Listesi verilmiştir. Şu Linklerden listeye ulaşabilirsiniz:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/05/20190521-3.pdf

https://www.akdenizedas.com.tr/images/lisanssizelektrik/339/lisanssizelektrik.pdf

Isparta İli Keçiborlu ilçesi, Kılıç Köyü için şebeke işletmecisi kurum Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketidir. Kurmak istediğiniz tesis için sunmanız gereken belgeleri tamamladıktan sonra Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine başvuru yapmanız gerekmektedir. Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin konuyla ilgili web sitesine şu linkten ulaşmanız mümkündür: https://www.akdenizedas.com.tr/tr/lisanssiz-elektrik-dagitim/icerik/

Özetle Keçiborlu ilçesi, Kılıç Köyü'nde kurmak istediğiniz 1 MW’lık Güneş Enerji Santrali için başvurunuzu Lisanssız Üretim Başvurularında Sunulması Gereken Belgelerin Listesinde yer alan dokümanlarla birlikte Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine yapmanız gerekmektedir.

Saygılarımla.

+
Hello,is this website intended for turkish investors only ? because i cant see translation to other languages ? Thanks
A. A. - İstanbul - 22.09.2020
Cevaplayan : Muğla Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Sert - 22.09.2020
Cevap :

We do not have a translation infrastructure yet. You can directly contact with the Investment Support Office located in the province where you plan to invest. Investment Support Office experts will provide you with the information you need.

+
Merhaba Ben soru değil ama bilgi almak istiyorum mevzuat.gov.tr sitesini inceledim fakat bulamadım 21.08.2020 tarih ve 31220 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararına bağlı olarak düzenlenmiş mevzuatı bulamıyorum birde 31220 sayılı kararda bahsedilen bölgesel desteklerden faydalanabilecek sektör numaralarının sektörlerine nerden ulaşabilirim mesela 1 numaralı sektör hangisi 45 hangisi biz bu sektörel desteklere göre yatırımımıza karar vereceğiz yardımcı olursanız çok seviniriz, iyi günler
E. T. - Adana - 22.09.2020
Cevaplayan : Adana Yatırım Destek Ofisi - Murat Torun - 22.09.2020
Cevap :

Merhaba,

Soruda bahsi geçen değişikliklerin işlenmiş olduğu Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karar'a https://www.sanayi.gov.tr/mevzuat/diger/mc0403018201 adresinden ulaşabilirsiniz. Sektör numaralarıyla ilgili bilgilere linteki kararda yer alan EK-2A ve Ek-2B tablolarından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca web sitemizde yer alan Teşvik Robotunu kullanarak bulunduğunuz ili seçip kelime veya US-97 Kodu ile sektör araması yaparsanız, sektörünüzün seçtiğiniz ilde desteklenip desteklenmediğini öğrenebilirsiniz.

Yatırım konusuna karar verdiğiniz zaman detaylı bilgi için Çukurova Kalkınma Ajansı Adana Yatırım Destek Ofisi ile irtibata geçebilirsiniz.

+
Merhabalar, Firmamız Ankara'da "Tente" imalatı yapmaktadır. Bu kapsamda 700.000 TL'lik bir makine yatırımımız ve 2.000.000 TL'lik de bina inşaat yatırımımız söz konusu olacaktır. Mevzuatı incelediğimde bu kapsamda min. yatırım tutarı 2.000.000 TL olmalıdır ibaresi ile karşılaşıyorum. Toplam yatırım tutarımız 2.700.000 TL olacak fakat bunun 700.000 TL'si makine yatırımına ait oacaktır. Bu şekilde bölgesel teşvikten yararlanabilir miyiz?
S. H. - Ankara - 21.09.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Alper Demir - 22.09.2020
Cevap :

Ankara’da tente imalatı 1721.0.08 US-97 Kodu ve asgari Sabit Yatırım Tutarı (bina-inşaat + yurt içinden alınacak yeni makine ve teçhizatlar + yurt dışından ithal edilecek makine ve teçhizatlar, yardımcı makine ve teçhizatlar, etüt, Proje, navlun, sigorta vb. yatırımı doğrudan ilgilendiren diğer harcamaların toplamı) 2 milyon TL olması şartıyla bölgesel teşvik kapsamındadır.

Bina-inşaat harcamalarınızın, makine ve teçhizat harcamalarına standartlaşmış bir oranı bulunmamaktadır. Yatırım Teşvik Belgesine konu bina-inşaat için Yatırım Tamamlama Vizesi aşamasında, yatırım kapsamında oluşturulan makine parkı için gerekli kapalı alan büyüklüğü belirlenir. Karar verilen bina-inşaat (kapalı alan) büyüklüğü için yapılan harcamalar gerçekleşen harcamalar üzerinden nihai bina-inşaat harcaması olarak değerlendirilir. Buna göre asgari sabit yatırım tutarını oluşturan bina-inşaat harcaması ve diğer harcama kalemlerinin (yurt içinden alınacak yeni makine ve teçhizatlar + yurt dışından ithal edilecek makine ve teçhizatlar, yardımcı makine ve teçhizatlar, etüt, proje, navlun, sigorta vb. yatırımı doğrudan ilgilendiren diğer harcamaların) toplamı sonucunda 2 Milyon TL veya üzerinde bir yatırım harcaması gerçekleşmişse, bölgesel yatırım teşvik uygulamaları kapsamında sunulan teşviklerden faydalanabilirsiniz. Nihai değerlendirme Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Ayrıca, Destek unsurlarından hangi süre, oran ve tutarlarda yararlanacağınızı web sitemizde yer alan Teşvik Robotunu kullanarak hesaplayabilirsiniz.

+
merhabalar. benim mobil uygulama fikrim var ve belirli bir seviyeye getirdim. Bakanlığımızın bu anlamda bana desteği olabilir mi? ne tür projelere destek oluyor kurumunuz?
H. K. - Ankara - 21.09.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Alper Demir - 22.09.2020
Cevap :

Yeni Girişimcilere destek olmak amacıyla TÜBİTAK tarafından yürütülen 1512 TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ PROGRAMI sizin için uygun bir destek programı olabilir. Ancak şu an açık çağrı bulunmamaktadır. 1512 programı kapsamındaki çağrılar TÜBİTAK internet sayfasında yayınlanan duyurusu takip edilmelidir.

Ayrıca Ajans tarafından yürütülen ve yeni girişimcilere teknik destek sağlananan farklı programlar mevcut. Girişiminizin detaylarını öğrenirsek sizi daha iyi yönlendirebiliriz.

Ankara Yatırım Destek Ofisimizle iletişime geçmenizi öneririz.

+
Çanakkale Biga ilçesinde peynir tatlısı vb. üretmek için mevcut bir yemek fabrikasını devralıp tadilatını yaptıktan sonra imalata başlamak istiyorum. Teşviklerden faydalanabilir miyim?
H. A. - Çanakkale - 20.09.2020
Cevaplayan : Çanakkale Yatırım Destek Ofisi - Recai Başaran - 22.09.2020
Cevap :

Yatırımadestek.gov.tr web sitesi aracılığıyla iletmiş olduğunuz soruda Biga İlçemizde bir yemek tesisinin satın alınması ve restore edilmesi konusunda teşvik alıp alamayacağınızı sordunuz.

Ülkemizde ikinci el makine ekipman alımı yatırım teşviklerinde desteklenmemektedir. Ancak yatırımınızda yeni ekipman alırsanız ve kapasite büyütme yapılırsa bu takdirde yeni ekipman için yatırım teşviki alabilirsiniz. Bu durumda da asgari 1.000.000 TL yatırım yapmanız gerekir.

Bu hususta daha detaylı ve farklı sektör teşvikleri hakkında bilgi almak isterseniz, Ajansımızın Çanakkale Yatırım Destek Ofisimize gelerek veya telefonla arayarak bilgi verebiliriz. Bu vesile ile hayırlı işler, iyi günler dileriz.

Saygılarımızla;

Recai Başaran

Koordinatör

Güney Marmara Kalkınma Ajansı

Çanakkale Yatırım Destek Ofisi

286 – 211 00 81

Adres: KAYSerili Ahmet Paşa Cad. Valilik Bahçesi

Eski İL özel İdaresi Binası

Kat:3 Çanakkale

+
Yatırım teşvik dışında, kapasite genişletilmesi için herhangi bir hibe desteği mevcut mudur?
F. C. - Tekirdağ - 22.09.2020
Cevaplayan : Tekirdağ Yatırım Destek Ofisi - Gamze Sarıca - 22.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

Yapmış olduğumuz telefon görüşmesine istinaden makine sektörüne yönelik KOSGEB KOBİ Finansman Desteğini incelemenizi öneririz. Ayrıca KOBİ statüsünde olmayan, tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalar için kapasite genişletilmesi hususunda Yatırım Teşvik Sistemi dışında mevcut bir destek bulunmamaktadır.

Daha detaylı bilgi almak için Ajansımızla iletişimize geçebilirsiniz.

Saygılarımızla

Trakya Kalkınma Ajansı

Tekirdağ Yatırım Destek Ofisi

+
Merhaba, US97 kodu 314 olan bir yatırım teşvik belgemiz bulunmaktadır. Aynı OSB içinde bir şube daha açmayı planlamaktayız, bu şube için bina ve inşaat konusunda teşvikten yararlanabilir miyiz, hangi teşvik unsurlarından yararlanabiliriz? E-TUYS'taki teşvik belgemizde belge başvurusu yaparken bina-inşaat giderleri kısmına bir gider yazmamıştık. Önce yapacağımız harcama miktarını E-TUYS Belge Revize-Sabit Yatırım Finansman Revize kısmından girmek mi gerekir? Destekleriniz için çok teşekkür ederim.
E. H. - Kocaeli - 21.09.2020
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Hüseyin Özgür Ünsal - 22.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

Eğer aynı OSB içerisinde ilave şube kurmak suretiyle yeni yapacağınız yatırım, mevcut yatırımınızla birlikte düşünüldüğünde "Entegrasyon" yatırım cinsi kapsamına girmiyorsa "Komple Yeni Yatırım" cinsinde bir yatırım olacaktır. Eğer entegrasyon yatırımı yapacaksanız, mevcut aktif belgenizi "Modernizasyon ve Entegrasyon" şeklinde revize edebilirsiniz ve mevcut aktif belgenize yeni yatırımı aynı teşvik belgesi kapsamında yerli ve/veya ithal makine ve teçhizat listeleri ile finansman tablosu da dahil olmak üzere gerekli eklemeleri dahil edebilirsiniz. Eğer "Komple Yeni Yatırım" yapacaksanız ilave şubeye dair harcamaları içeren yeni bir teşvik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

21/08/2020 tarih ve 31220 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2012/3305 sayılı Karar Ek-6'da değişiklik yapılarak US-97 31 kodu altındaki tüm "B.Y.S. Elektrikli Makine ve Cihazların İmalatı" yatırımlarının (Kocaeli için) 4. Bölge illerde sağlanan teşviklerden yararlanması imkânı tanınmıştır. Yeni yatırımınızın da akümülatör imalatı konusunda olması halinde Ek-6’da listelenen " 4. Bölge desteklerinden faydalanabilecek Orta-Yüksek Teknolojili Yatırım konuları” kapsamına gireceği düşünülmektedir.

Yatırım döneminde Vergi İndirimi, İnşaat Harcamaları için KDV İadesi, İnşaat İşleri kapsamında Harç ve Damga Vergisi İstisnası gibi teşvik unsurlarından yararlanabilmek için bina-inşaat gideri türünden harcamalarınıza dair E-TUYS'da revize işlemi yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu e-postada yer alan hususlarla ilgili daha detaylı bir bilgilendirmeyi ayrıca e-posta adresinize iletiyorum.

Saygılarımla,

Hüseyin Ö. Ünsal
Uzman, Gebze İrtibat Bürosu
Kocaeli Yatırım Destek Ofisi
T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı
e-posta: h.ozgurunsal@marka.org.tr

+
Merhaba benim sorum kendim elektrik elektronik mezunuyum ses ve görüntü sistemleri bölümünden mezun oldum ustalık belgem ve işyeri açma belgem var bununla ilgili telekomünikasyon adı altında güvenlik kamerası alarm ses ve santral sistemleri ile ilgili bir işyeri açmam işin destek alma imkanımız var mıdır?
E. M. - Manisa - 20.09.2020
Cevaplayan : Manisa Yatırım Destek Ofisi - Cansu Uyar - 22.09.2020
Cevap :

Öncelikle T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız bünyesindeki yatırıma destek platformunu kullandığınız için teşekkür ederiz. Zafer Kalkınma Ajansımız, Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinin kalkınması için çalışmakta olan bir kamu kurumudur.

An itibarıyla Ajansımızın güvenlik kamerası alarm ses ve santral sistemlerine yönelik aktif çağrısı bulunmamaktadır. Ajansımız, mali destekler kapsamında belirli dönemlerde Proje Teklif Çağrısı yöntemiyle özel sektör firmalarına Hibe Desteğinde bulunmaktadır. Ajans duyurularından ve teklif çağrılarından haberdar olmak için www.zafer.gov.tr internet adresimizi takip edebilirsiniz.

Öte yandan, Sanayi ve Tekoloji Bakanlığının Yatırım Teşvik Sistemi Unsurları hakkında bilgi vermek üzere Ajansımız yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda değerlendirecek olursak; güvenlik kamerası alarm ses ve santral sistemlerine yönelik kurmayı ön gördüğünüz işletme için yatırım teşvik sisteminde yer alan destek unsurlarından faydalanmanız mümkün. Faydalanacağınız destek unsurlarını netleştirmek ve detaylı bilgi verebilmek için sizler ile telefon yoluyla iletişime geçilecektir.

İyi çalışmalar dilerim.

+
Sakarya Karasu ilçesindeyim. E-ticaret sitesinde satış yapmaya, pazar yerlerinde mağaza açarak satış yapmaya başladık. Kendi e-ticaretimizin geliştirilmesi için reklam desteği, ürünleri stoklamak için depoya ihtiyacımız var. Mal alımı için faizsiz krediye ihtiyacım var. Faizli kredi istemiyorum. Bununla ilgili bir destek var mıdır? Teşekkürler.
E. T. - Sakarya - 21.09.2020
Cevaplayan : Sakarya Yatırım Destek Ofisi - Murat Uncuoğlu - 22.09.2020
Cevap :

Bahse konu ticaret, dış Dış Ticaret reklam desteği ve ofis, mağaza, depo desteği Ticaret Bakanlığımızca desteklenmektedir.

Ticaret Bakanlığının Yurt dışı Reklam desteği ile,

4 yıl süresince ve istenilen sayıda ülkede yapacağınız katalog bastırma, sosyal medya, dergi, gazete, televizyon reklamları ve pop-up mağazacılık harcamaları için destek alabilirsiniz.

Tanıtım harcamalarının % 60’ı yıllık 250.000 ABD Dolarına kadar desteklenmektedir.

Detaylı Bilgi İçin: https://kolaydestek.gov.tr/Destekler/2/24

Ticaret Bakanlığının Yurt dışı Ofis-Mağaza-Depo desteği ile,

Dünyanın herhangi bir yerinde kiraladığınız ofis, mağaza, showroom, depo veya reyonunun kira giderlerinin önemli bir kısmı Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanır.

- En fazla 25 biriminiz için, her bir ülke başına 4 yıl boyunca destek alırsınız.

- Örneğin, 25 mağazası olan bir üretici firmasınız ve her mağazanın yıllık kira bedeli 240.000$. 1 yıl içerisinde tam 25*(240.000$*%50)= 3.000.000 $ destek alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin: https://kolaydestek.gov.tr/Destekler/2/11

İşletme sermayeniz için finansman talebinizle ilgili olarak ise, Halkbank’ın sıfır faizle başlayan kredi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Kreditılı bilgi için https://www.halkbankkobi.com.tr/channels/Esnaf-ve-Sanatkarlara-Ozel/Esnaf-ve-Sanatkarlarimiza-Ozel-Krediler/112 sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.

Yukarıdaki konular ve diğer olası sorularınız için ofisimizi ziyaret edebilir veya telefonla ulaşabilirsiniz.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Sakarya Yatırım Destek Ofisi

Adres: Sakarya Mah. No:19 SATSO Binası 54060 Arifiye / SAKARYA

E-Posta: sakaryaydo@marka.org.tr

Telefon: 0-262-3320144

+
Benim hiç param yok ama memleketimde büyükbaş hayvancılık yapacağım. 50 baş inek 1000 adet tavuk almak, alabalık havuzu yatırmak istiyorum.
B. B. - Giresun - 20.09.2020
Cevaplayan : Giresun Yatırım Destek Ofisi - Murat Aladağ - 22.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

İlimizde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu dönemsel olarak açtığı çağrılar ile birlikte karşılıksız Hibe Desteği vermektedir. Bir önceki dönemde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu; Süt Üreten Tarımsal İşletmeler ve Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelere %50-%70 arasında karşılıksız hibe desteği vermiştir. Su Ürünleri Yetiştiriciliğine ise %55-%65 arasında hibe desteği vermiştir. Konuyla ilgili www.TKDK.gov.tr web sitesini takip etmenizi öneririz.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere yönelik sağlanan tarımsal destekler ile hayvancılık desteklemeleri de bulunmaktadır. Bu hususta ise www.tarimorman.gov.tr/Konular/Tarimsal-Destekler/Hayvancilik-Desteklemeleri linkini takip ederek hayvancılık desteklemelerini, DOKAP Bölgesi hibe desteğini, hayvan başı ödeme desteklerini ve su ürünleri desteğini incelemenizi öneririz.

Kümes hayvancılığı yatırımınızla ilgili ise T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında; Giresun’da 500 Bin TL ve üzeri Entegre damızlık hayvancılık yatırımları dahil olmak üzere entegre hayvancılık yatırımları 5’nci bölge teşvik unsurlarından faydalanmaktadır. Bu çerçevede KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Yatırım Yeri Tahsisi sağlanabilmektedir. Bu konuyla ilgili Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Giresun Yatırım Destek Ofisini ziyaret edebilirsiniz.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak Proje teklif çağrıları yoluyla mali desteklerde de bulunmaktayız. Ancak hâlihazırda Ajansımızın açık bir teklif çağrısı bulunmamaktadır. Potansiyel teklif çağrısı ilanlarının takibi için www.doka.org.tr web sitesi içerisinde destekler bölümünde yer alan açık desteklerimizi takip etmenizi öneririz. Trabzon’da bulunan Ajans merkezini ve Giresun Yatırım Destek Ofisini ziyaret etmeniz durumunda uzmanlarımızdan yüz yüze detaylı bilgi almanız mümkündür.

+
Merhaba. Ben yatirimadestek.gov.tr sitesinden soru sormuştum tam kapsamlı yazmamışım. Benim projem ahır 400 m2 sağmal süt için uyarlanmış bir projedir. Şimdilik 50 büyük baş kapasiteli Bir ahırdır ve bağ evi olarak tasarlanmıştır yatırım tutarı konusunda planladığım bir tutar belli değildir, küçük aile işletmesi olarak düşünüyorum. Ahır yapımı ve süt ekipmanları için teşvik ve hibeden yararlanabiliyor muyum? Teşekkür ederim.
A. K. - Kocaeli - 21.09.2020
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Hüseyin Özgür Ünsal - 22.09.2020
Cevap :

Bir ön bilgi olarak yatırım konunuzun 2012/3305 sayılı Yatırılarda Devlet Yardımları hakkında Karar hükümlerine göre Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında değerlendirilebilmesi için gerekli asgari yatırım kapasitesi, asgari yatırım tutarı ve entegre yatırım olma kriterleri hakkında bilgi bulabilirsiniz. Şu haliyle yatırımınız teşvik belgesi kapsamına uygun görünmüyor; ancak web sitemizde yer alan Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımlar Desteği ve Genç Çiftçi Desteği hibe programları ile Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince uygulanan sübvansiyonlu kredi programları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Entegre Hayvancılık Yatırımlarında Teşvik Belgesi için koşullar:

 • Asgari Sabit Yatırım Tutarı (Kocaeli'deki yatırımlar için): 1 milyon TL
 • Süt yönlü büyükbaş entegre yatırımlarında asgari 150 büyükbaş
 • Entegre yatırım olma şartı: Süt yönlü büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yatırımlarında yetiştiricilik başlangıç olmak kaydıyla süt mamulleri üretimi ve/veya Proje bazında yem ünitesi (yem bitkileri yetiştiriciliği ve/veya yem üretimi)

Ayrıca e-posta adresinize bazı bilgilendirici dosyalar gönderiyor olacağım

Not:

 1. Bilgilendirmeyi, Kocaeli'de yapılacak bir yatırım özelinde yanıtladık. Kocaeli ili IPARD II programı kapsamında yer alan illerden olmadığı için bu konuda bilgi paylaşmadık.
 2. Bilgilendirme, KKYDP Tarıma Dayalı Yatırımlar Desteği ve Genç Çiftçi Desteği hibe programlarının en son ilan edilen çağrılarını kapsamakta olup her çağrı döneminde içerikte değişiklikler yapılabilmektedir. KKYDP çağrıları periyodik olarak ilan edilmemekte olup e-posta adresinize bölgesel duyuru ağımıza davet e-postası göndereceğiz; daveti kabul etmeniz halinde KKYDP programı da dahil olmak üzere güncel destek çağrıları hakkındaki duyurularımız e-posta adresinize ulaşmaya başlayacaktır.)
 3. KYDP Tarıma Dayalı Yatırımlar Desteği, proje bazında inşaat ve makine-teçhizat giderlerini desteklemektedir. Genç Çiftçi Desteği ise (30 bin TL'ye kadar) yatırımınızla ilgili aşağıda listelenen giderleri desteklemektedir.
 • Makine, Ekipman, Donanım
 • Malzeme
 • Canlı Hayvan alımı
 • Yeni Tesis Giderleri

Saygılarımla,

Hüseyin Ö. Ünsal
Uzman, Gebze İrtibat Bürosu
Kocaeli Yatırım Destek Ofisi
T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı

+
Çalışmakta olan bir mermer atölyesini devir alsam devletimiz bu konuda bana yardımcı olur mu? İçerisindeki makinalar 8 yıllık, teşvik veya kredi anlamında ne yapabilirim?
R. Y. - Denizli - 21.09.2020
Cevaplayan : Denizli Yatırım Destek Ofisi - Özlem İnce - 22.09.2020
Cevap :

Öncelikle devir almayı değerlendirdiğiniz yatırımın daha önce teşvikten faydalanmış olma durumu araştırılmalıdır. Teşvikten faydalanmış ve Yatırım Tamamlama Vizesi yapılmış teşvik belgesi kapsamındaki makine ve teçhizatın devir, satış, ihraç veya kiralanması, söz konusu yatırım mallarının teminini müteakip beş yılı doldurmuş olmaları halinde serbesttir. Tamamlama vizesi yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın beş yılını doldurmamış makine ve teçhizatın yatırımın bütünlüğünün bozulmaması kaydıyla veya bütünü ile birlikte; Teşvik belgesi olmayan bir başka Yatırımcıya satışı ise Bakanlığın iznine tabidir.

Yatırım Teşvik Sisteminden faydalanmak için yatırım türleri mevzuatta aşağıdaki gibi belirtilmektedir, bu yatırım türlerinden,

Komple Yeni Yatırım: Mal ve hizmet üretimine yönelik olarak ana makine ve teçhizat ile yardımcı tesisleri içeren, gerektiğinde arazi-arsa ve bina-inşaat harcamalarını da ihtiva eden, yatırımın yapılacağı yerde aynı üretim konusunda mevcut tesisi veya mevcut tesisi ile altyapı bütünlüğü bulunmayan yatırımları,

Modernizasyon: Mevcut tesislerin üretim hatlarında teknik ve/veya ekonomik ömrünü tamamlamış makine ve teçhizata uygun parçaların eklenmesini veya mevcut makine ve teçhizatın yenileri ile değiştirilmesini, tesiste eksik kalmış bölümlerin tamamlanmasını, nihai ürünün doğrudan kalitesinin yükseltilmesini veya modelinin değiştirilmesini içeren yatırımları,

Tevsi: Mevcut bir yatırıma üretim hattı veya makine ve teçhizat ilavesiyle kapasitenin artırılmasına yönelik olan ve mevcut tesis ile alt yapı müşterekliği oluşturarak bir bütün teşkil eden yatırımları,

Ürün Çeşitlendirme: Mevcut tesisler ile altyapı müşterekliği olan, aynı işletmede mevcut makine ve teçhizata yapılacak ilave yatırımla farklı bir nihai ürün elde edilmesine yönelik yatırımları,

ifade etmektedir. Bu kapsamda, Maden istihraç yatırımları ve/veya maden işleme yatırımları (4/6/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanununda tanımlanan I. grup madenler ve mıcır yatırımları ile İstanbul ilinde gerçekleştirilecek istihraç ve/veya işleme yatırımları hariç) Öncelikli Sektör Yatırımları olarak tanımlanmaktadır. Denizli’de söz konusu yatırımlar için asgari 1 milyon TL yatırım şartı aranmakta olup destek unsurları, Gümrük Vergisi Muafiyeti ve KDV İstisnası, Yatırım Yeri Tahsisi, yatırım katkı oranı % 35 e ulaşana kadar 7 yıl boyunca Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Yatırıma Katkı Oranı %40 a ulaşana kadar %80 Vergi İndirimi Desteği, bu yatırım konusu için kullanılmış makine ve teçhizat hariç olmak üzere TL kullanılan kredilerde beş puan döviz ve Dövize Endeksli Kredilerde iki puan Faiz veya Kar Payı Desteği sağlamaktadır. Bununla birlikte kamuya ait maden sahaları hariç rödovans sözleşmesine istinaden gerçekleştirilecek madencilik yatırımları ise teşvik kapsamı dışındadır.

Kredi imkanlarını bankalar ve finansal kuruluşlar ile görüşerek araştırmanız gerekmektedir.

+
Merhabalar, Yazılım ürünleri üzerine bir iş yeri açmak istiyorum. Bu kapsamda faydalanabileceğim teşvik ve destekler nelerdir?
A. K. - Balıkesir - 21.09.2020
Cevaplayan : Balıkesir Yatırım Destek Ofisi - Osman Erol İnce - 22.09.2020
Cevap :

Yazılım ürünleri üzerine açılacak bir işyerinin teşvik sistemine göre durumları işin mahiyetine göre değişiklik göstermektedir. Sorunuz 722 US 97 kodu altındaki "BİLGİSAYAR YAZILIM DANIŞMANLIĞI, PROGRAM ÜRETİMİ VE TEMİNİ" kapsamında yanıtlanmıştır. Faaliyetiniz farklı bir konuda olacaksa lütfen belirtiniz.

Sözkonusu yatırım alanında, Balıkesir'de KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyetini içeren Genel Teşvik Uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Asgari yatırım tutarı şartı aranmaksızın ihtisas Serbest Bölgelerinde gerçekleştirilecek yazılım ve bilişim ürünleri üretimi yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamındadır. Öncelikli Sektör Yatırımları kapsamındaki yatırımlar(6. bölge hariç tüm bölgeler için) 5. bölge desteklerinden yararlanmaktadır. Yazılım, Ar-Ge faaliyetleri, veri tabanı faaliyetleri, veri işleme, teknik test ve analiz faaliyetleri, ambalajlama faaliyetleri ile gösteri, sergi ve kongre faaliyetleri hariç yatırımlar teşvik kapsamı dışındadır.

Yatırım konunuzda KOSGEB tarafından yürütülen İleri Girişimci Destek Programı ile Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı'na başvuru yaparak başarılı olmanız durumunda değişen oranlarda hibe elde edebilirsiniz. Detaylı bilgi için aşağıdaki adresleri ziyaret ediniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/1229/arge-ve-inovasyon-destek-programi

Başarılar dileriz,

Güney Marmara Kalkınma Ajansı

Balıkesir Yatırım Destek Ofisi

+
Niğde ili için soğuk hava deposu yatırımı için arazi ve hibe destekleri nelerdir? Teşekkür ederim.
R. U. - Niğde - 20.09.2020
Cevaplayan : Niğde Yatırım Destek Ofisi - Serhat Taşdemir - 22.09.2020
Cevap :

Ajansımızın şu an soğuk hava deposu yatırımlarına herhangi bir desteği yoktur. Desteklerimizi takip etmek için www.ahika.gov.tr adresini tıklayabilirsiniz. Ajansımız Proje teklif çağrıları kapsamında KOBİ’lere proje bazlı geri ödemesiz finansman(hibe) desteği sağlayabilmektedir.

Soğuk hava deposu yatırımları en az 500.000 TL asgari yatırım maliyeti şartını sağlamak koşulu ile 5. Bölgede olan ilimizde Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti, Faiz vey Kar Payı Desteği, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi ve Gelir Vergisi İndirimi Desteğine haiz olabiliyor. Bölgesel Teşvik Uygulamalarından yararlanma şartı; asgari depo büyüklüğü(kapalı alanı) Niğde için 500 m² olmalıdır.

Soğuk hava deposu yatırımları Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi önceliği gereği proje bazlı geri ödemesiz finansman(hibe) desteği alabilmektedir. Program kapsamında yeni soğuk hava deposu yatırımlarında Kooperatif veya Tüzel kişilere 1.250.000 TL, Gerçek Kişilere 625.000TL; tamamlama yatırımlarında kooperatif veya tüzel kişilere 875.000 TL gerçek kişilere500.000 TL; kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenileme yatırımlarında kooperatif veya tüzel kişilere 625.000 TL, gerçek kişilere 375.000 TL hibe verilebilmektedir.

Soğuk hava deposu yatırımları Tarım ve Orman Bakanlığının Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Uygulamalarından da faydalanabilmektedir. Kredi üst limiti 10.000.000 olup indirim oranı %50’dir.

Saygılarımla,

+
Merhaba Sayın yetkili, İstanbul'da toptan kuruyemiş , baharat paketleme ve satış üzerine ticaret yapmaktayım, Ege bölgesi Aydın ili Nazilli ilçesinde kuru incir üretimi yapmak istiyorum, bununla ilgili devletimizin desteğinden faydalanabilir miyiz? Saygılarımla iyi çalışmalar
M. B. - İstanbul - 19.09.2020
Cevaplayan : Aydın Yatırım Destek Ofisi - Armağan Aydın - 22.09.2020
Cevap :

Kuru incir işleme yatıırımına yönelik destekler aşağıda sunulmakta olup daha detaylı bilgi için ofisimiz ziyaret edebilir veya 0256 211 02 16 nolu telefondan bizlere ulaşabilrsiniz.

Saygılarımızla

İNCİR İŞLEME TESİSLERİNE YÖNELİK DESTEKLER

Aydın ili Türkiye İncir üretiminin yüzde altmışını karşılamakta olup incir üretimi incelendiğinde son 5 yılda sürekli artış görülmektedir. Bu sebeple incir işleme yatırımını için elverişli bir konumdadır. Türkiye'de üretimin en fazla olduğu 5 ilde Aydın ilindeki ağaç sayısı İzmir, Bursa, Mersin ve Hatay illerinin toplamından fazladır.

1.1. Yatırım Teşvik Belgesi DESTEĞİ

Yatırım Teşvik Belgesi desteği T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sağlanan bir destektir. Aydın teşvik sistemi kapsamında 2. Bölge desteklerinden Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alan yatırımlar 3. Bölge desteklerinden faydalanmaktadır. Bu kapsamda incir konsantresi ve incir tozu alanında yatırım yapmayı planlayan Yatırımcılar, Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Gelir Vergisi İndirimi Desteği, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği teşviklerinden yararlanacaklardır. Söz konusu desteklerden faydalanabilmek için minimum yatırım tutarı Aydın İli için 2 Milyon Türk Lirasıdır.

Web sitemizde yer alan Teşvik Robotunu kullanarak teşvik tutarlarını hesaplatabilirsiniz.

KDV İstisnası: Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yurt içinden ve yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat ile belge kapsamındaki yazılım ve gayri maddi hak satış ve kiralamaları için katma değer vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanır.

Gümrük Vergisi Muafiyeti: Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için gümrük vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanır.

Vergi İndirimi Desteği: Gelir veya Kurumlar Vergisinin, yatırım için öngörülen katkı tutarına ulaşıncaya kadar indirimli olarak uygulanmasıdır.

Yatırım Yeri Tahsisi: Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmiş Stratejik Yatırımlar, bölgesel ve öncelikli yatırımlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca (Milli Emlak Genel Müdürlüğü) belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yatırım yeri tahsis edilebilir.

Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği: Yatırım Teşvik Belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının belirli bir süre Bakanlıkça karşılanmasıdır.

*Teşvik belgesi düzenlenmesine ilişkin müracaat aşamasında talep edilmesi halinde, vergi indiriminden yararlanılmamak kaydıyla, desteğin Sabit Yatırım Tutarına oranı, Yatırıma Katkı Oranının yarısı kadar artırılarak uygulanır.

TKDK Destekleri

Tarımsal Kalkınmayı destekleme Kurumu tarafından sunulan programlar hibe niteliğinde olup incir işleme faaliyetleri yerel ürünler ve Mikro İşletmelerin geliştirilmesi programında desteklenmektedir.

Bu destek belilrli dönemlerde açık olup içeriğine ve detaylı bilgilere www.tkdk.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

KKYDP Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye getirmek için yapılan yatırımlar Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı ile hibe yoluyla desteklenmektedir.

2020 KKYDP destekleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için Aydın İl Tarım Orman Müdürlüğü ile görüşebilir veya bakanlığın internet sitesinden veya alo 150 hattından bilgi alabilirsiniz. Ayrıca web sitemize elektronik bültenine kayıt olduğunuzdan dolayı desteklerle ilgili gelişmeleri elektronik posta ile size iletiyor olacağız.

+
Merhaba. Çalıştığım işletme Diyarbakır da Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında Yüksek Teknolojili ürün üretmek istiyor ancak işletmenin SGK Borcu var. Yatırım Teşvik Belgesi alabilirmi?
M. Y. A. - Diyarbakır - 21.09.2020
Cevaplayan : Diyarbakır Yatırım Destek Ofisi - Diyadin İnan - 22.09.2020
Cevap :

Merhaba,

Yatırım Teşvik Belgesi başvurusu için Türkiye geneli SGK borcu yoktur belgesi istenen belgelerdendir. Bu nedenle yatırım teşvik belgesi müracaatınız SGK borcu yoktur yazısı sunulana kadar onaylanmayacaktır. Türkiye geneli SGK borcunuza yapılandırma yaptıysanız müracaatınız onaylanabilir.

Yatırım Teşvik Belgesi ile ilgili detaylı bilgi edinmek için Diyarbakır Yatırım Destek Ofisiyle irtibata geçebilirsiniz. İletişim Bilgilerimiz için https://www.karacadag.gov.tr/iletisim/ web adresine bakınız.

Saygılarımızı sunar, iyi çalışmalar dileriz.

+
Süt işleme ve paketleme tesisi yapmak istiyorum. Devlet teşvik var mı? Nasıl yardımcı olabilirsiniz?
M. D. - Erzurum - 21.09.2020
Cevaplayan : Erzurum Yatırım Destek Ofisi - Ozan Gündüz - 21.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

Süt işleme tesislerine yönelik İlimizde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun dönemsel halinde açtığı çağrılar ile karşılıksız Hibe Desteği vermektedir. 30bin-3 milyon Euro arasındaki Projelere %40-50 oranında hibe sağlanabilmektedir. Konuyla ilgili www.TKDK.gov.tr web sitesini takip etmenizi öneririz.

Öte yandan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığınca geçmişte yayımlananan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğler uyarınca da tarım/hayvancılık yatırımlarına %50 oranında hibe destekleri sağlanmıştır. Bu hususta da www.tarim.gov.tr web sitesini takip etmenizi öneririz.

Öte yandan Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansının proje teklif çağrıları yoluyla mali destekleri olabillmektedir. Ancak halihazırda Ajansımızın açık teklif çağrısı bulunmamaktadır. Potansiyel teklif çağrısı ilanının takibi için www.kudaka.org.tr web sitemizi takip etmenizi öneririz. Müsait bir zamanınızda Ajansımızı da ziyaret etmeniz durumunda her zaman uzmanlarımızdan yüzyüze detaylı bilgi almanız mümkündür.

Son olarak T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında Erzurum’da yapılacak asgari 1 milyon TL tutarlı süt işleme tesisi yatırımına OSB içerisinde olması durumunda 6ncı bölge,OSB dışında olması durumunda 5nci bölge teşvik unsurları sağlanmaktadır. Bu çerçevede KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Faiz veya Kar Payı Desteği ve Yatırım Yeri Tahsisi sağlanabilmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansını ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımızla

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı

Erzurum Yatırım Destek Ofisi

+
Merhaba şu anda tekstil fabrikamız var, işimizi büyütmek adına destek almak istiyoruz nereye müracaat etmemizi önerirsiniz?
M. Y. - Denizli - 21.09.2020
Cevaplayan : Denizli Yatırım Destek Ofisi - Özlem İnce - 21.09.2020
Cevap :

Yatırım Teşvik Belgesi almak suretiyle, Tekstil sektöründe asgari 1 milyon TL yatırımınız Genel Teşvik Uygulamaları, apreleme yatırımları haricindeki diğer alanlarında asgari 2 milyon TL’lik yatırımınız Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamındadır. Genel teşvik uygulamaları; Gümrük Vergisi Muafiyeti ve KDV İstisnası sağlamakta, bölgesel teşvik uygulamaları unsurları ise Denizli için Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV istisnası, Yatırım Yeri Tahsisi, yatırım katkı oranı %15 e ulaşana kadar 3 yıl boyunca SGK İşveren Hissesi desteği, Yatırıma Katkı Oranı %20 ye ulaşana kadar %55 vergi indirimi sağlamaktadır. Yatırımın OSB içerisinde olması durumunda SGK İşveren Hissesi desteği, yatırım katkı oranı %20 ye ulaşana kadar 5 yıl boyunca, vergi indirimi Yatırıma Katkı Oranı %25 e ulaşana kadar %60 olarak sağlamaktadır. Yatırımın Denizli için öncelikli ilçeler olan Babadağ, Kale, Beyağaç, Baklan, Güney ve Çameli ilçelerinde yapılması durumunda ayrıca bölgesel yatırımlar için TL kullanılan kredilerde üç puan döviz ve Dövize Endeksli Kredilerde bir puan faiz desteği de sağlanabilmektedir. Bunun yanında çuval üretimine yönelik yatırımlar ile kenevir, keten, jüt vb. kabuk liflerin elyaf haline getirilmesi yatırımı ile entegre iplik yatırımları bahsedilen bölgesel teşvik uygulamalarından yararlanamaz, genel teşvik uygulamalarından yararlanabilir.

Ayrıca Denizli’de şubesi bulunan KOSGEB ile de görüşebilir ve destekleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak yukarıda belirtilen teşvik unsurlarından yararlanan yatırım harcamaları diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden faydalanamaz. Bu sebeple yatırımınıza ilişkin birden fazla teşvik ve/veya destek bulunması durumunda uygun olanını değerlendirmeniz gerekmektedir.

+
Sayın İlgili , Tekirdağ Çorlu bölgesinde US 97 Kod : 1532.0.03.70 Dekstrinler ve tadil edilmiş diğer nişastalar ve 1532.0.03.13 Mısır nişastası konularında yatırım planlanmaktadır. Teşvik kapsamına alınıp alınmadığı ve alınıyor ise sağladığı destekler konusunda görüşlerinizi arz ederiz.
M. Ö. - İstanbul - 21.09.2020
Cevaplayan : Tekirdağ Yatırım Destek Ofisi - Melike Atasoy - 21.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

US-97 kodlarını ilettiğiniz yatırım konusu 15/6/2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’ın EK 4’ünde yer alan " Teşvik Edilmeyecek Yatırımlar” kapsamındadır. Bu sebeple herhangi bir teşvik unsurundan faydalanamamaktadır.

Diğer sorularınız için Ajansımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Saygılarımızla

Trakya Kalkınma Ajansı

Tekirdağ Yatırım Destek Ofisi

+
Merhaba, harici aydınlatma imalatı yapmak istiyorum. İçlerinde LED olanlar veya normal duy olanlar olarak 2 çeşit var planımızda Bunların ülkemizde imalatı yapılmayan kısımlarını (ledler, çipler ve bazı döküm kalıp gerektiren gövdeler gibi) İTHAL olarak getirmeyi ve burada bitirip iç ve dış piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Bu amaçla, bazı yurt dışı fuarlara da katılmayı hedefliyoruz. Var olan teşvikler nelerdir acaba yardımcı olur musunuz? Teşekkürler
S. O. - İzmir - 21.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - M. Sencer Özen - 21.09.2020
Cevap :

Merhabalar;

"Elektrik Ampulü ve Lambaları İle Aydınlatma Teçhizatı İmalatı" başlığı altında gerçekleştirilecek asgari 1 milyon TL tutarındaki yatırımlar Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında 4.Bölge Teşviklerinden faydalanabilmektedir.

Nihai değerlendirme Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Bunun dışında; tanıtım faaliyetlerine ilişkin olarak Ege İhracatçı Birlikleri'nin Yurtiçi/Yurtdışı Fuar Katılım Destekleri ve KOSGEB'in Yurtdışı Pazar Destek Programı'na da Proje başvurusu yaparak destek almak mümkündür.

Daha detaylı bilgi için ilgili kurumlar veya İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi ile irtibat kurarak danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Saygılarımızla.

+
Karavan, çadır ve bungalov ev için teşvik var mıdır?
A. R. Ş. - Bolu - 20.09.2020
Cevaplayan : Bolu Yatırım Destek Ofisi - Ali Dizman - 21.09.2020
Cevap :

Çadır ve karavandan kastınızın bu ekipmanların üretimi olmadığını düşünüyorum. Bu durumda çadır ve karavancılık şeklindeki turizm yatırımlarına yönelik bir destek olmamakla beraber bungalov tarzı dağ evi veya 3 yıldızlı otel yatırımlarında Yatırım Teşvik Belgesi alınarak teşvikten faydalanılabilir. Bu çerçevede Bolu İlimizde yapılacak olan asgari 1 Milyon TL Sabit Yatırım Tutarına sahip Turizm Yatırımı Belgeli dağ evi veya 3 yıldızlı otel yatırımları Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında 2. bölgeye tanınan teşvik unsurlarından yararlanabilmektedir. Bunlar; Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği (3 yıl, Yatırıma Katkı Oranı : %15, yalnızca belge kapsamında istihdam edilen personelin maaşının asgari ücrete denk gelen kısmı için) , kurumlar/gelir vergisi indirimi (indirim oranı %55 – yatırıma katkı oranı: %20), Yatırım Yeri Tahsisi ‘dir.

Bununla beraber tesisinizin Bolu İlimizdeki " Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” sınırları içerisinde kalması durumunda mevzuatta Öncelikli Sektör Yatırımları arasında sayılmış olan " Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde veya termal turizm konusunda turizm konaklama yatırımları” kapsamında değerlendirilebilmektedir. Bu durumda tesis 5. bölgede uygulanan bölgesel desteklerden faydalanabilir. Bu destekler; Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, Vergi İndirimi (İndirim Oranı; %80 – Yatırıma Katkı Oranı; %40) , Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ( 7 yıl – Yatırıma Katkı Oranı; %35) , faiz desteği (TL Kredilerde 5 Puan, döviz kredilerde 2 puan) ve yatırım yeri tahsisidir.

Ayrıntılı bilgilendirme için bizleri Bolu’da Bolu Ticaret ve Sanayi Odası yanındaki ofisimizde ziyaret edebilir veya aşağıdaki e-posta ve telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bolu Yatırım Destek Ofisi

Adres: Borazanlar Mah. D-100 Karayolu Üzeri Caddesi No: 42 14200 Merkez - BOLU

Telefon: +90 (262) 332 01 44 (Dahili 177)

E-posta: alidizman@marka.org.tr

+
Zirkonyum kazıyıcı almak istiyorum buna dair hizmetiniz varmı? Diş laboratuvarı için yatırım yapmak istiyorum.
F. Ç. - Tokat - 20.09.2020
Cevaplayan : Tokat Yatırım Destek Ofisi - Mehlika Dicle - 21.09.2020
Cevap :

Sayın Fırat Çiğdem;

Tarafımıza yönelttiğiniz talebiniz incelenerek, tarafınızdan telefon ile de detaylı bilgiler alınarak telefonda aşağıda belirtilen hususlarda bir görüşme gerçekleştirilmiştir:

Yatırım Teşvik Belgesi başvurusunda Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak sizlere gerekli bilgilendirmeleri sunmak ve danışmanlık desteği vermekten memnuniyet duyacağımızı ifade ederek, sağlık günler dileklerimizi ve saygılarımızı sunarız.

+
Öncelikle merhabalar, ben iki farklı sektörde faal olarak çalışan kadın girişimciyim. 4 yıldır KOSGEB girişimcilik sertifikam olmasına rağmen yardımlardan desteklerden yararlanamadım , yine hiç umudum yok ama tekrar yazmak istiyorum birinci işletmem eğlence sektörü, düğün salonu ve organizasyon hizmeti veriyorum. Bu hizmeti verdiğim arsayı satın aldım. Almış olduğum mekanda değişiklikler yapıyorum, giderlerim çok arttı, covid-19 pandemi döneminden dolayı düğünler yasaklandı, ben kredilerimi ödemekte zorlanıyorum. Diğer bir çok harcamalarımda zorlanıyorum. Nasıl yardımcı olabilirsiniz? 2. bir sektör ise vinç işletmesi. 2 yıl önce mobil- vinç yanı hareketli kamyon üstü vinç olarak tabir edilen 30 tonluk iş makinesi satın aldım. İnşaat işleri çok şükür yolunda olduğu için ödemelerini zamanında yapabiliyorum. İkinci bir vinç 50-70-100 ton arasında bir vinç daha almak istiyorum. Hangi hibelerden yararlanabilirim detaylı anlatımlı yanıtınızı merak ediyorum. Kolay gelsin.
A. I. - Aydın - 20.09.2020
Cevaplayan : Aydın Yatırım Destek Ofisi - Armağan Aydın - 21.09.2020
Cevap :

Sayın Işıktaş,

Telefon görüşmemizde de ifade ettiğim üzere,

Düğün salonlarına yatıırm döneminde verilen herhangi bir destek bulunmamakta olup işletme dönemi destekleri için KOSGEB ve İŞKUR ile irtibata geçebilrsiniz.

Vinç yatırımınızla ilgili olarak Yatırım Teşvik Sisteminden yararlanarak genel teşvik belgesi müracatınızı E-TUYS üzerinden yapabilrsiniz.

Saygılarımızla

+
Ankara Polatlı Şabanözü köyünde kendime ait 20.000 m2 ahır yapıp besicilik yapmak istiyorum, teşvik var mı ve ne kadardır, nereden başlamalıyım?
S. N. - Ankara - 20.09.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Alper Demir - 21.09.2020
Cevap :

Ankara'da gerçekleştirmeyi düşündüğünüz yatırım ile yararlanabileceğiniz teşvik ve destekler aşağıda sıralanmıştır.

Yatırımınız ile ilgili detayları ofisimizi ziyaret ettiğiniz takdirde görüşebiliriz.

İyi günler dilerim

1-Yatırım Teşvik Sistemina Dair Bilgiler

Yatırımınız yatırım teşvik sistemine göre 1.Bölge teşviklerinden yararlanabilir. Teşvik Belgeli Yatırım Örneği aşağıda yer almaktadır. Yatırım Teşvik Belgesi hazırlamak ve başvuru yapmak için E-TUYS sayfası:

https://etuys.sanayi.gov.tr/ebelge/

Teşvik Belgeli Yatırım Örneği

Ankara’da US-97 Koduna göre " Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği 0121.1.99.99” sektöründeki yatırıma dair teşvikleri hesaplamak için web sitemizde yer alan Teşvik Robotunu kullanabilirsiniz.

İlin Olduğu Bölge:1. Bölge

Genel Teşvik mi?:Yararlanabilir

Bölgesel Teşvik mi?:Evet

Bölgesel Teşvik Asgari Yatırım Şartları: 1 Milyon TL Entegre damızlık hayvancılık yatırımları dahil olmak üzere entegre hayvancılık yatırımları (dipnot 5'te belirtilen asgari kapasite şartlarına uymayan yatırımlar hariç)

Yatırımla İlgili Özel Şartlar: Bölgesel teşvikten yararlanma şartı, besi büyükbaş entegre Yatırımlarında 1.-2. bölgelerde en az 700 baş, 3.-4.-5. bölgelerde en az 500 baş olmalıdır. Damızlık büyükbaş ve süt büyükbaş entegre yatırımlarında 1.-2. bölgelerde en az 500 baş, 3.-4.-5. bölgelerde en az 300 baş olmalıdır. 150 baş/dönem altı yatırımlar teşvik kapsamı dışındadır.

KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, 2 yıl %10 Yatırıma Katkı Oranı ile SGK İşveren Hissesi Desteği ve yatırıma katkı oranı %15 olmak üzere %50 vergi indirimi teşvikleri uygulanmaktadır.

+
Ben çelik yapılandırma ustasıyım 25 yıldır bu işi yapmakta olup metali en üst düzeyde şekillendirme ve imkansızı başarma kabiliyetine sahibim ben bu iş üzerine bir firma kurup gençleri mesleki konuda yetiştirmek bilinçli kişiler yetiştirmek iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinçli kaliteli kişiler yetiştirmek istiyorum bu konuda nasıl bir destek alabilirim?
H. D. - Konya - 20.09.2020
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - İsmail Ünver - 21.09.2020
Cevap :

İlk olarak; Mevlana Kalkınma Ajansının bahsettiğiniz sektöre yönelik şu an açık bir Mali Destek Programı bulunmadığını belirtmek isteriz. Fakat bizler ise diğer kurumların destekleri hakkında bilgilendirme yapmak ve yatırım süreçleri konularında yardımcı olabiliriz.

İkinci olarak; telefon görüşmemize istinaden planladığınız yatırım tutarınız 1 milyon TL altında olması nedeniyle Yatırım Teşvik Sistemi ile ilgili detay bilgilendirmeye girmemekle birlikte bahsettiğiniz metal işleme, parça üretimi vb çeşitli alanlarda 2-3 yıl içerisinde toplamda yatırım tutarınız asgari 1 Milyon TL olması durumunda Genel Teşvik ve/veya Bölgesel Teşvik kapsamına girecektir. Bu bağlamda detaylı bilgi için Konya Yatırım Teşvik Rehberimizi inceleyebilirsiniz: http://www.konyadayatirim.gov.tr/images/dosya/Yat%C4%B1r%C4%B1m%20Te%C5%9Fvik%20Sistemi%20Rehberi-MEVKA.pdf

Ayrıca yatirimadestek.gov.tr ana sayfasında yer alan Teşvik Robotu'nu kullanarak sizler için uygun teşvik destek unsurlarını görebilirsiniz.

Yatırım Teşvik Sistemi ile ilgili size uygun olduğunu düşündüğünüz durumda süreç, uygunluk ve merak ettiğiniz hususlarda Konya Yatırım Destek Ofisimizle temasa geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Üçüncü olarak, KOSGEB’in Girişimcilik eğitimlerine katılıp sertifika alarak KOSGEB desteklerinden faydalanabilirsiniz. Bu destek programının amacı ülkemizin stratejik öncelikleri doğrultusunda belirlenen sektörlerde girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin hayatta kalma oranının arttırılmasını sağlamaktır. Bu desteğin ayrıntıları şu linkte bulabilirisiniz:

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi

Dördüncü olarak, Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programın amacı, desteklenecek araştırma-geliştirme ve inovasyon Projeleri aracılığıyla bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip küçük ve orta ölçekli işletmeler ile girişimcilerin yeni ürün, yeni süreç, bilgi ve/veya hizmet üretmelerini sağlamaktır.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/1229/arge-ve-inovasyon-destek-programi

Yine yatirimadestek.gov.tr ana sayfasında kelimelerle arama yaparak sizler için uygun destekleri bulabilirsiniz.

Saygılarımızla.

Konya Yatırım Destek Ofisi

+
Entegre olarak almış olduğum (hayvan yetiştiriciliği, kesimhane ve karma yem üretimi ) yatırım teşvik belgemi yeminli mali müşavir raporu ile kapatmak istiyorum. Ekpertiz yaptırmam zorunlu mu ? ve zorunlu ise kime yaptıracağım? Bir de mevcut kesimhaneye ek olarak besi çiftliği ve yem yetiştiriciliği yatırımı yaptım. Kesimhane ile ilgili olarak herhangi bir harcamam yok. Bu durum belgemin kapanmasına engel midir ? Yardımlarınız için teşekkürler.
B. S. - Kayseri - 21.09.2020
Cevaplayan : Kayseri Yatırım Destek Ofisi - Kayseri Yatırım Destek Ofisi - Ali Durmuş - 21.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

Mevuata göre yeminli mali müşavir (YMM) tarafından hazırlan ekspertiz raporu ve tebliğle istenen bilgi ve belgelerle birlikte bakanlığa Tamamlama Vizesi için başvurabilirsiniz. İlgili daire dosyayı inceler eksper atamaya gerek duymazsa, YMM raporuna istinaden tamamlama vizesini onaylayabilir.

Teşvik belgeniz "Entegre Hayancılık Yatırımları" şeklinde düzenlendiği anlaşılmaktadır. Tebliğe göre "Et yönlü büyükbaş/küçükbaş besicilik yatırımlarında, yetiştiricilik başlangıç olmak kaydıyla kesimhane ve/veya Proje bazında yem ünitesi (yem bitkileri yetiştiriciliği ve/veya yem üretimi)" denilmektedir. Buna göre kesimhane zorunlu tutulmayacaktır. Nihani değerlendirmeyi Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü yapacaktır.

Saygılarımızla...

+
Merhaba ben Kocaeli ilinde kendime ait 6.200 m2 arazim var, süt hayvancılığı için ahır ve bağ evi projesini çizdirdim ve onaylattım destek ve teşvik için ne zaman yararlanabilirim? Teşekkürler.
A. K. - Kocaeli - 21.09.2020
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Yusuf Gürhan Öztaş - 21.09.2020
Cevap :

Bilgi talebinize sağlıklı yanıt verebilmemiz için planladığınız Yatırım hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? Entegre tesis mi kurmayı planlıyorsunuz, ortalama hayvan sayınız ve türü ne kadar olacaktır? Yatırım tutarı konusunda planladığınız bir büyüklük bulunmakta mıdır?

Bu bilgileri gebze@marka.org.tr e-posta adresiyle paylaşabilirseniz yatırım sürecinizle ilgili bilgi verebiliriz.

İlginize teşekkür ederiz.

+
Merhaba firmamızdaki üretim kabiliyetlerimizi geliştirmek amaçlı 3D tasarım programı satın alımı yapmak istiyoruz. Hangi destek programı benim bu yatırımımı destekler ? KOSGEB İşletme geliştirme destek programı bu hususta yararlanabileceğimiz bir program mıdır ?
B. S. A. - Ankara - 21.09.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Alper Demir - 21.09.2020
Cevap :

Merhaba,

KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında 3D Tasarım programının satın alınması bir destek kalemi olmadığı görülüyor ancak aşağıdaki ifade ile tasarım hizmeti alınarak destekten yararlanılabilmektedir. Detayları Yatırım Destek Ofisimizle iletişime geçmek isterseniz görüşebiliriz

İyi günler dilerim.

"Tasarım Desteği: Ürün tasarımına yönelik hizmet alımları; tasarım başına en fazla 2.000 TL, tasarımlar tescil belgesi alımıyla sonuçlanırsa 10.000 TL; toplamda en fazla 50.000 TL desteklenmektedir."

+
Hayırlı çalışmalar dilerim. Aydın ili içinde dağlık veya düz arazi alıp ceviz veya kestane yetiştirmek istiyorum herhangi bir teşvik var mıdır? Varsa şartları nelerdir?
B. T. - Aydın - 20.09.2020
Cevaplayan : Aydın Yatırım Destek Ofisi - Armağan Aydın - 21.09.2020
Cevap :

Sayın Tortumlu,

Beliritmiş olduğunuz yatıırm konusu için il veya ilçe tarım müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Dönüm başı destekleme miktarı 1000 TL olarak belierlenmiş olup destekler bakanlıkça güncelenmektedir.

Öte yandan söz konusu ürünlerin yetiştirildikten sonra işlenmesine yönelik destekler ise yine Tarım ve Orman bakanlığı tarafından verilmektedir.

Ayrıca Orman İşletme Müdürlüklerinde yürütülen Ağaçlandırma Desteklerine web sitemizden ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Bilgilerinize sunar sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla

+
Merhaba, OSB'de plastik geri dönüşüm tesisi yatırımı için teşvikler veriliyor mudur?
M. G. G. - Bitlis - 20.09.2020
Cevaplayan : Bitlis Yatırım Destek Ofisi - Hilal Ekşi Övüç - 21.09.2020
Cevap :

Bitlis OSB'de plastik Geri Dönüşüm tesisi yatırım planınızla ilgili olarak;

 1. Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında, US-97 Kodu 0000.0.00.17 geri dönüşüm tesisi olan yatırım konunuz Öncelikli Sektör Yatırımları kapmasında yer almaktadır. Sabit Yatırım Tutarınızı (arazi-arsa, bina-inşaat, makina ve teçhizat ile diğer yatırım harcaması kalemleri bütünü) asgari 500.000 TL ve üzerinde tutmanız, bu yatırımı Bitlis ilinde (6. Bölge) OSB alanında gerçekleştirmeniz halinde;

Dilerseniz, detaylı bilgileri Teşvik Robotuna işleyerek yatırımıza sağlanacak olan teşvik tutarını da hesaplatabilirsiniz. Yatırımı gerçekleştirmeden önce T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri bölümünden ilgili alanları inceleyerek Genel Teşvik Uygulaması kapsamında " Yatırım Teşvik Belgesini” temin etmeniz gerektiğini hatırlatırız: https://etuys.sanayi.gov.tr/ebelge/

2. Ayrıca Ajansımızın diğer destek mekanizmalarının detaylarını görüşmek üzere sizleri OSB alanındaki Bitlis Yatırım Destek Ofisimize bekliyoruz. Yatırımınızın 500 bin TL’nin altında kalması durumunda ise KOSGEB'in İleri Girişimcilik Destek Programından faydalanmanızı önerebiliriz. https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi

+
Merhaba, ben tüm alanlarda (ev, iş yeri ve kliniklerde, vs.) kullanılmak üzere bir sterilizasyon cihazı tasarladım. Prototipini yaptım, mikrobiyoloji laboratuvarlarında testini yaptırdım ve %100 kesin sonucunu aldım. ayrıca cihazın patent başvurusunu da yaptım. Şu an çoklu üretim projesini bitirmiş durumdayım. Cihazımı çoklu üretimini yapmak için nasıl bir destek alabilirim. Teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.
K. Y. - Ankara - 21.09.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Alper Demir - 21.09.2020
Cevap :

Ankara'da gerçekleştirmeyi düşündüğünüz yatırım ile yararlanabileceğiniz teşvik ve destekler aşağıda sıralanmıştır.

Yatırımınız ile ilgili detayları ofisimizi ziyaret ettiğiniz takdirde görüşebiliriz.

İyi günler dilerim

1-Yatırım Teşvik Sistemine Dair Bilgiler

Yatırım konusu " sterilizasyon cihazı” olan ve Ankara Kazan’da kurulması öngörülen yatırım teşvik sistemine göre 5.Bölge teşviklerinden yararlanabilir. Teşvik Belgeli Yatırım Örneği aşağıda yer almaktadır. Yatırım Teşvik Belgesi hazırlamak ve başvuru yapmak için E-TUYS sayfası:

https://etuys.sanayi.gov.tr/ebelge/

Teşvik Belgeli Yatırım Örneği

Ankara’da US-97 Koduna göre " Tıbbi, cerrahi veya laboratuvar sterilizatörleri 3311.0.04sektöründeki yatırıma dair teşvikleri hesaplamak için web sitemizde yer alan Teşvik Robotunu kullanabilirsiniz.

İlin Olduğu Bölge:1. Bölge

Genel Teşvik mi?:Yararlanabilir

Bölgesel Teşvik mi?:Evet

Yararlanılacak Teşvik Bölgesi: 5. Bölge

Yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerin üretimine yönelik yatırım olması nedeniyle öncelikli yatırım kapsamındadır. Öncelikli Sektör Yatırımları kapsamındaki yatırımlar (6. bölge hariç tüm bölgeler için) 5. bölge desteklerinden yararlanmaktadır. 2017-2022 yıllarında yapılacak yatırım harcamaları için vergi indirimi Yatırıma Katkı Oranına 15 puan ilave edilmekte, vergi indirimi oranı % 100 olmakta ve 2017-2021 yılları arası bina-inşaat harcamalarına KDV İadesi uygulanmaktadır.

2- Mali Destek Bilgileri

Mali destek olarak da KOSGEB’in teknoloji içeren üreticiye uyguladığı desteklerden gelecekte yararlanabilirsiniz. Aşağıdaki linkten destek türlerine ulaşabilirsiniz. Detayları yatırımınızın mali destek almaya hak kazanacak olgunluğa eriştiğinde ofisimizde görüşebiliriz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/6313/arge-teknolojik-uretim-ve-yerlilestirme-destekleri

+
Daha önce yurtdışında (Sırbistan) tekstil üretimi yapan işletmemizi kapatıp Türkiye'de faaliyetlerimize devam etme kararı aldık. 5. ve 6. bölge ya da cazibe merkezlerine ziyaretlerde bulunduk. Yerli markaların ihracatlarını destekleyici iş modeli ile Yurtdışında (Bangadesh, Çin vs...) yapılan üretimlerin Türkiye de programlanması modelini esas almaktayız. Bu bağlamda robotik üretim (cutter, dikim robotları) ve ilaveten endüstri 4.0 uygulamaları ile verimlilik arttırıcı yazılımlar ile üretim planlanmaktadır. Başlangıçta yatırım 3milyon TL civarı bir değer olacaktır. toplamda 5 milyon denebilecek bir yatırım planıdır. Bu bağlamda 3 milyon yatırım kısmının desteklendiği program mevcut mudur? Bölgesel teşviklere hakim olmakla beraber (sgk desteği, faiz destekleri gibi) alınacak bu robotik cihazları için bir hibe ya da teşvik bulunuyor mu? Bütün yatırımlar yerli otomasyonlar ve yerli dikiş makineleri ile planlanmaktadır. Alınacak 200 kişi için İŞKUR programı düzenlenebilir mi?
M. S. - İstanbul - 21.09.2020
Cevaplayan : Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi - Yunus Çolak - 21.09.2020
Cevap :

Öncelikle yatırım için bölgemizi düşünmenizden dolayı teşekkürlerimizi ifade etmek isterim.

Yukarıda belirttiğiniz yatırım konusu kapsamında direkt 3 Milyon TL civarında yatırımın desteklendiği bir hibe programı maalesef yoktur. Dönem dönem Ajansımız ve KOSGEB farklı programlar kapsamında sizin yatırım yapacağınız sektöre yönelik hibe programlarına çıkabilmektedir. Ancak yapacağınız işin istihdam boyutunun fazla olmasını göz önüne alındığında ve hem hibe hem de Teşviklerden aynı anda faydalanamayacak olmanız nedeni ile (bazı destek unsurları haricinde) ilk yatırımın Hibe Desteği yerine Teşvikler kapsamında yapılması yatırım süreçlerinizin daha hızlı ve daha efektif olmasını sağlayacaktır.

Herhangi bir seçim prosedürüne takılmadan direk Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulamaları Genel Müdürlüğüne başvurarak Teşvik Belgeniz alıp yatırım süreçlerinize hızlıca başlayabilirsiniz. Özellikle Teşvikler kapsamında 6. Bölge'de yer alan ilimizde diğer destek unsurları haricinde, Sigorta Primi İşçi Hissesi Desteği (10 yıl) ve Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği (12 yıl) ile Gelir Vergi Stopajı Desteği (10 yıl) 200 kişi için bugünkü değer ile hesaplandığında yaklaşık 25 milyon TL'lik bir avantaj sunmaktadır. Buda hibeden ziyade teşvik belgesi ile yatırımın yapılmasının avantajını net bir şekilde ortaya koymaktadır.

İlimizde hali hazırdaki tüm yatırımlar ilk personel alım süreçlerini İŞKUR üzerinden gerçekleştirmekte olup, İŞKUR'un gerek Mesleki Eğitim Kurs Programları ve gerekse de İşbaşı Eğitim programlarından faydalanabilirsiniz. İŞKUR'da desteklerden faydalanmak için bir kişi sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak İŞKUR yıllık olarak firmalar ile görüşerek sağlayacakları ek istihdamlar konusunda programlar yapmakta ve Bütçeleri doğrultusunda destekleyebilmektedirler. (https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-iskur_destekleri.pdf)).

Daha detaylı görüşmeler yapmak ve yatırım süreçlerinizi hızlandırmak üzere sizi Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisimize bekleriz.

Saygılarımla.

+
İyi günler; 2 tane sorum olacak, birincisi hali hazırda plastik ve tehlikesiz atık geri kazanım belgesine sahip geri dönüşüm işiyle iştigal etmekteyiz. İşletmemize 1 adet shredder makinası (parçalayıcı) ihtiyacı var bu konuda destek hibe vs var mıdır? İkincisi forklift ihtiyacımız var, bunun için destek var mıdır? Teşekkür ederim.
M. T. - Kayseri - 21.09.2020
Cevaplayan : Kayseri Yatırım Destek Ofisi - Ali Durmuş - 21.09.2020
Cevap :

Atık Geri Kazanım veya bertaraf tesisinize 1 milyon TL asgari yatırım şartını sağlarsanız Öncelikli Sektör Yatırımları kapsamında 5. bölge desteklerinden faydalanabilirsiniz. Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında Çevre Lisansına tabi yatırımlar öncelikli yatırımlar kapsamında değerlendirilerek 5. bölge teşviklerinden yararlanmaktadır. Böylelikle satın alacağınız makine ve teçhizatlara uygulanacak olan KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyetine ek olarak; yapacağınız yatırımın %40'ına ulaşıncaya kadar gelir vergisi indirimi, ilave sağlayacağınız istihdama yönelik 7 yıl boyunca Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve TL bazında 5 puan Faiz veya Kar Payı Desteğinden yararlanmış olacaksınız. Web sitemizde yer alan Teşvik Robotunu kullanarak teşvik tutarlarını hesaplatabilirsiniz.

Ayrıca, 2017-2022 yıllarında yapılacak yatırım harcamaları için vergi indirimi Yatırıma Katkı Oranına 15 puan ilave edilmekte, vergi indirimi oranı % 100 olmakta ve 2017-2021 yılları arası bina-inşaat harcamalarına KDV İadesi uygulanmaktadır.

Başvurular online olarak E-TUYS sistemi üzerinden yapılmaktadır. Sizleri KAYSeri Yatırım Destek Ofisinde ağırlamak ve başvuru konusunda rehberlik etmek isteriz.

+
Ben şirketim altında kurumsal bir şirketin bayiliğini yapmaktayım, şirketimi kuralı 2 seneye yakın oldu üretim yapma gibi bir düşüncem yok lakin görüyorum ki üretim yapılmadığı taktirde bir destek alamıyorum. 2. bir bayilik ve mağaza açmayı düşünüyorum bu konuda devletimizden nasıl bir destek alabilirim?
H. M. Ö. - Kırıkkale - 21.09.2020
Cevaplayan : Kırıkkale Yatırım Destek Ofisi - Abdullah Özbaş - 21.09.2020
Cevap :

Üretim yapmayan Girişimciler de devlet desteklerinden istifade edebilmektedir. Örneğin; girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin hayatta kalma oranının arttırılmasını sağlamak amacıyla Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından yürütülen " Geleneksel Girişimci Destek Programı” kapsamında imalatçı olmayan işletmelere de 65.000 TL’ye kadar destek sağlanabilmektedir.

Söz konusu program kapsamında;

1-)Kuruluş desteği: Gerçek Kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 TL, Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 TL,

2-)Performans desteği: Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde 4(a) kapsamındaki tüm personelin tahakkuk eden prim gün sayılarının toplamına göre 40.000 TL’ye kadar, (girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda ilave 10.000 TL’ye kadar olmak üzere en fazla 50.000 TL’ye kadar)

3-)Sertifika desteği: 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca güncel İşyeri Tehlike Sınıfları Listesinde yer alan iş kollarından tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında yer alan NACE Koduna sahip işletmelerin faaliyet konusu ile uyumlu mesleki ve teknik sertifikalar için geri ödemesiz olarak 5.000 TL’ye kadar destek sağlanır. Sertifika başına azami destek tutarı 1.000 TL’dir.

Bu destek unsurlarından yararlanmak için; diğer şartların yanında, girişimcinin, işletmesinin kuruluş tarihinden üç yıl öncesinden destek programına başvurduğu tarihe kadar, başvuruda bulunduğu işletme dışında; gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması ve Tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığının bulunmaması gerekmektedir.

Sorunuzdan anlaşıldığı kadarı ile, yukarıda belirtilen şartı taşımadığınız görülmektedir. Ancak, söz konusu şartı taşıyor olmanız halinde, imalat yapmasanız da " Geleneksel Girişimci Destek Programı” kapsamında sunulan desteklerden istifade edebilirsiniz. Bu durumda, yeni işinizi kurmadan önce detaylı bilgi almak üzere ofisimizi ziyaret etmenizi veya telefon ile bize ulaşmanızı önemle tavsiye ederiz.

Firmanızın, gerekli şartları taşıması halinde, işletmelerde nitelikli işgücü istihdamının artırılması amacıyla yine KOSGEB tarafından sağlanan nitelikli eleman desteğiniden de istifade etmesi mümkündür. Bu destek; son 12 (on iki) ay içinde istihdam edilmemiş, yükseköğretim kurumundan mezun ve işletmede tam zamanlı olarak çalışan eleman için verilir. İşletmenizin bu destekten yararlanabilmesi için, nitelikli elemanın işe giriş tarihinden önceki son 2 (iki) aya ait SGK Tahakkuk Fişlerinin gün sayısı toplamının en az 120 (yüz yirmi) gün olması gerekir. İşletmenize program süresince destek üst limiti dâhilinde en fazla 4 (dört) nitelikli eleman için destek ödemesi yapılabilir. Destek oranı %60 ve desteğin üst limiti 50.000 (elli bin) TL’dir. İstihdam edilecek elemanın; yeni mezun, kadın, engelli, birinci derece şehit yakını veya gazi olması halinde destek oranına % 20 (yirmi) ilave edilir.

Diğer taraftan firmanız, Çalışma ve İş Kurumu(İŞKUR) İl Müdürlüğü tarafından sağlanan ve aşağıda başlıklar halinde özetlenen desteklerden de yararlanabilir;

1-)İlave İstihdam Teşviki

Sigortalının işe giriş tarihinden önceki takvim yılına ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki veya muhtasar prim hizmet beyannamelerindeki ortalamaya ilave olarak çalıştırılması halinde imalat veya bilişim sektörü dışındaki sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerinde ilave istihdam edilecek her bir sigortalı prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak tüm primler (1.103,63 TL) ile 176,84 TL’lik damga ve gelir vergisi karşılanmaktadır. (Toplam 1.280,47 TL)

2020/Aralık ayı aşılmamak kaydıyla, destek süresi 1/1/2018 ile 31/12/2020 tarihleri arasında istihdam edilen her bir sigortalı için 12 aydır. Ancak istihdam edilen sigortalının, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek, 18 yaşından büyük kadın veya Kuruma kayıtlı engelli olması durumunda destek 18 ay süreyle uygulanacaktır.

2-)Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların Teşviki

31.12.2020 tarihine kadar işsiz olan kişileri istihdam eden özel sektör işverenlerin prime esas kazanç üst sınırına kadarki sosyal güvenlik primi işveren payları (603,32 TL ila 4.524,86 TL) karşılanmaktadır. İstihdam edilecek kişinin son 6 aydır işsiz olması ve kişinin istihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi gerekmektedir.

3-)İşsizlik Ödeneği Alanlara Yönelik Teşvik

İşsizlik ödeneği alanların; işe alındığı tarihten önceki son altı aylık dönemde, prim ve hizmet belgelerinde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ilave olarak işe alınması durumunda kişinin kalan işsizlik ödeneği süresince asgari ücret üzerinden hesaplanan sosyal güvenlik priminin %1’lik kısmı hariç olmak üzere tamamı (985,90 TL) karşılanmaktadır.

4-)Engelli İstihdamı Teşviki

Özel sektör işverenlerinin kontenjan dâhilinde veya kontenjan fazlası olarak ya da yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştırmaları durumunda işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için asgari ücret düzeyindeki sosyal güvenlik primi işveren paylarının tamamı (603,32 TL) karşılanmaktadır.

5-)İşbaşı Eğitim Programları

İşbaşı eğitim programları; Kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim ve tecrübe edinmeleri, teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmeleri ve çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen programlardır. Kurslara katılım şartlarını sağlayan vatandaşlara günlük olarak zaruri gider ödemesi adı altında ödeme yapılmaktadır. İşbaşı eğitim programlarından yararlanma şartları;

- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

- 15 yaşını tamamlamış olmak,

- İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak

- Emekli olmamak,

- Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,

- Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun Vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,

- İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

Bize 0 318 222 0 936 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz.

Saygılarımızla,

Ahiler Kalkınma Ajansı

Kırıkkale Yatırım Destek Ofisi

Kırıkkale Valiliği 1. kat Merkez / KIRIKKALE

+
Merhaba Turizm sektörüne girmeyi düşünüyorum, hiç bir şekilde devlet desteği bulamadım bana yardımcı olur musunuz? Diyarbakır'da ikamet etmekteyim . İlimizde bulunan tarihi surların çevresinde yerli yabancı turistlerin uğradığı mekanlarda deve turları ve fotoğraf çekimleri yapmayı düşünüyorum. Bu konuda devletimizin maddi desteği nasıl alabilirim?
Y. G. - Diyarbakır - 21.09.2020
Cevaplayan : Diyarbakır Yatırım Destek Ofisi - Diyadin İnan - 21.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

Bahsettiğiniz konular için hali hazırda sadece KOSGEB destek vermektedir. Belirttiğiniz faaliyet kolları için KOSGEB'in Girişimcilik programının geleneksel girişimcilik kısmına başvurmanız tavsiye edilir. KOSGEB Girişimcilik desteği kapsamında kuruluş desteği ve istihdam edeceğiniz kişi sayısına bağlı olarak da performans desteği alabilirsiniz. Destekler ile detaylara https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7391/geleneksel-girisimci-destek-programi adresinden ulaşabilirsiniz. Girşimcilik programı desteklerinden faydalanabilmeniz için https://lms.kosgeb.gov.tr/ bu adresten kayıt olarak online girşimcilik eğitimi almanız gerekmektedir. KOSGEB destekleriyle ilgili olarak Diyarbakır KOSGEB Müdürlüğüyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. KOSGEB Diyarbakır Müdürlüğüne ilişkin bilgilere https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/mudurlukler adresinden Diyarbakır'ı seçerek ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızı sunar, iyi çalışmalar dilerim.

+
Merhabalar, 2017 tarihi itibariyle tüm belgeleri çıkarılırmış izin ve onayları alınmış 900kw'lık lisanssız bir rüzgar enerji projesi şirketin mali sıkıntıları nedeniyle türbini satın alınamamış ve işletmeye alçılamamıştır. Proje atıl durumdadır. Bu projeyi devralmam durumunda türbin alımı için teşvik kullanabilir miyim.
O. H. - Edirne - 21.09.2020
Cevaplayan : Edirne Yatırım Destek Ofisi - Edirne Yatırım Destek Ofisi - 21.09.2020
Cevap :

Merhaba,

Bahsekonu yatırım, Yatırım Teşvik Belgesine bağlanabilmekte, bu çerçevede satın alınacak makine/ekipman KDV ve Gümrük Vergisi Muafiyetinden yararlanabilmektedir. Devir almayı planladığınız yatırımın 10.13.2017 tarihli ve 133109 sayılı Yatırım Teşvik Belgesi kapsamına alındığı görülmektedir. 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’ın 22nci maddesi uyarınca yatırım teşvik belgesinin devir işlemleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü iznine tabidir.

Lisanssız elektrik üretim tesislerinin devri hususunda " Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği” ilgili hükümlerini dikkate almanızı önemle tavsiye ederiz:

Tereddüt ettiğiniz hususlarda tarafımızla irtibat kurmaktan çekinmeyiniz.

Saygılarımızla

+
Merhaba, Ben emekli babam adına yazıyorum. Kırsal alanda ekolojik turizm için bir projemiz var. 3 dönümlük arazi üzerinde kamping, bungalov tarzı konaklama, trekking, atv, Okçuluk ve doğa da yaşam aktiviteleri ile yöresel ürünlerin imalatı ve satışı düşünüyoruz. Bununla ilgili destek için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?
O. Ö. - Aydın - 21.09.2020
Cevaplayan : Aydın Yatırım Destek Ofisi - Armağan Aydın - 21.09.2020
Cevap :

Söz konusu yatıırm konusu ile ilgili Ajanısmızın yeni ilan ettiği programı inceleyebilrsiniz.

Programın Adı

ALTERNATİF TURİZM Mali Destek Programı

(KAR AMACI GÜDEN İŞLETMELERE YÖNELİK)

Program Referans Numarası

TR32/20/TUR1

Programın Amacı

Güney Ege Bölgesinde alternatif turizm potansiyelinin harekete geçirilerek, bölgede konaklama yapan ziyaretçi sayısının ve ortalama konaklama sürelerinin artırılmasıdır.

Programın Öncelikleri

 1. Spor, macera ve doğa turizminin geliştirilmesi
 2. Termal turizm ve sağlık turizminin geliştirilmesi
 3. Yerel yaşam, yöresel ürünler ve kültürel öğelerin turizme entegre edilmesi

Programın Toplam Bütçesi

10.000.000 TL

Proje Başına Destek Miktarı

Asgari tutar: 50.000 TL

Azami tutar: 500.000 TL

Proje Başına Mali Destek Oranı

Asgari Destek Oranı: %10

Azami Destek Oranı: %50

Proje Süresi

Asgari Proje Süresi: 12 Ay

Azami Proje Süresi: 18 Ay

KAYS Üzerinden Son Başvuru Tarihi

20.11.2020 Saat 18:00

Taahhütname Son Teslim Tarihi

27.11.2020 Saat 18:00

Uygun Başvuru Sahipleri

 • KOBİ statüsündeki işletmeler başvuru yapabileceklerdir.

Programla ilgili ayrıntılı bilgiye

https://geka.gov.tr/tr/haber/2020-yili-proje-teklif-cagrisi-toplam-35-milyon-tl-butce-ile-ilan-edilmistir adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu programda proje esaslı olarak başvuru yapılmaktadır. Proje hazırlama eğitimi yine ajansımız tarafından internet üzerinden on-line olarak verilmektedir. Eğitime katılmak için

https://zoom.us/webinar/register/WN_duFrjve-Rj6k8KGBo-Ro0A

linkinden ön kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Daha ayrıntılı sorularınız için aşağıdaki iletişim bilgilerinden Ajans merkezine veya Aydın Yatırım Destek Ofisine ulaşabilirsiniz.

T.C. Güney Ege Kalkınma Ajansı 0258 371 88 44

Aydın Yatırım Destek Ofisi: 0256 211 0216

E posta: info@geka.gov..tr

Saygılarımızla

.

+
Merhabalar, Malatya OSB de tekstil fabrika kurulumumuz olacaktır. Fabrika yatırımında Makine teçhizat alımları, inşaat giderleri gibi hibe kredi başvurusu nasıl yapabiliriz?
C. A. - Malatya - 21.09.2020
Cevaplayan : Malatya Yatırım Destek Ofisi - Yusuf Kaplan - 21.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

Tekstil ürünleri imalatı (kumaş, iplik, deri vb.) US-97 Kodunda 17, giyim eşyaları üretimi (pantolon, gömlek vb.) ise 18 numarası ile kodlanmaktadır. Belirttiğiniz sektör(ler) için yeni fabrika kurulumlarında Yatırım Teşvik Sistemi avantajlarından faydalanabileceğiniz gibi, çağrı usulü ile çıkılan Ajansımız desteklerini de takip edebilirsiniz.

21.08.2020 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan değişiklikle, Malatya ilinde gerçekleştireceğiniz her iki sektörde yapacağınız yatırım için Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında 1 Milyon TL üzerinde yatırım yapmanız durumunda KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Kredi Faiz Desteği, Vergi İndirimi, KDV İadesi (bina-inşaat giderleri için) ve Sigorta Pirimi İşveren Hissesi desteğinden faydalanabilirsiniz.

Detaylar için gün içerisinde sizinle iletişime geçileceğini bilgilerinize sunar, ilginiz için teşekkür ederiz.

+
İyi günler, ihracat yapan ve iç piyasa mobilya ve radyoloji ürünleri üreten bir firmayım, makine ve teknolojik ürün ihtiyaçlarımıza uygun destek ya da kredi imkanı var mıdır? Teşekürler.
M. U. - İzmir - 21.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - Çağkan Aydoğdu - 21.09.2020
Cevap :

2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar düzenlemeleri çerçevesinde, İzmir’de " Mobilya Üretimi”, asgari 4 milyon TL tutarında yatırım yapılması halinde bölgesel teşvik unsurlarından yararlanabilmektedir.

Bölgesel teşvik unsurları, makine ekipman alımında KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi, SGK işveren hissesi desteği ve Vergi İndirimi Desteğidir.

Web sitemizde yer alan Teşvik Robotu'nun "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." bölümüne " Mobilya” yazarak ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilmeniz mümkündür.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi olarak tüm bu hususları sizlerle detaylı olarak görüşebilmeyi dileriz. Ajansımıza YDO@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

+
Merhabalar, Belli bir sermaye ile üretim yatırımı yapmak istiyorum. Bu konudaki tercihim yurtdışından alınan bir ürün olması ve pazar sorununun olmaması ithal edilen ürünlerin Türkiye'de üretilmesinin desteklendiğini biliyorum ama üretimi desteklenen ürünlerin ayrıntılı listesine ulaşamıyorum. Bu konuda yapılmış bir çalışma var mıdır varsa nasıl ulaşabilirim? iyi çalışmalar dilerim.
O. H. - Kocaeli - 21.09.2020
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Yusuf Gürhan Öztaş - 21.09.2020
Cevap :

Merhaba,

Bakanlığımızın Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi kapsamında başlatmış olduğu Hamle Programı'nın bize iletmiş olduğunuz e-posta kapsamında ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

Destek programı detaylarına Yatırımadestek.gov.tr internet sitemizden, http://www.hamle.gov.tr/ internet sitesinden erişebilirsiniz.

http://www.hamle.gov.tr/Home/UrunListesi adresinden de ürünleri değerlendirebilirsiniz.

İlginize teşekkür ederiz.

İyi çalışmalar.

Daha farklı bir bilgi talebiniz olması halinde gebze@marka.org.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

+
Plastik enjeksiyon kalıbı imalatı yapmak istiyorum ve sizlerin desteğinden nasıl yararlanabilirim?
S. Ş. - Konya - 21.09.2020
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - Konya Yatırım Destek Ofisi - 21.09.2020
Cevap :

İlk olarak; Mevlana Kalkınma Ajansının bahsettiğiniz sektöre yönelik şu an açık bir Mali Destek Programı bulunmadığını belirtmek isteriz. Fakat bizler ise diğer kurumların destekleri hakkında bilgilendirme yapmak ve yatırım süreçleri konularında yardımcı olabiliriz.

İkinci olarak; yatırım konunuzla Yatırım Teşvik Sisteminden faydalanabilirsiniz. Telefonda da bahsettiğiniz yatırım konusu US 97 kodu çerçevesinde " Plastik maddeler için enjeksiyon basınçlı döküm modelli kalıplar 2929.2.09.75” başlığına girmektedir. Yatırım asgari 1 Milyon TL olması durumunda Bölgesel Teşvik kapsamına girecektir. Ayrıca bu yatırım orta-yüksek teknolojili yatırım sınıfına Girdiğinden 4. Bölge Bölgesel Teşvik unsurları geçerlidir. Bu unsurlar aşağıdaki gibidir ve yatırımın Konya’da OSB içinde ya da OSB dışında olması fark etmemektedir.

 • KDV İstisnası: Teşvik belgesine sahip Yatırımcılara teşvik belgesi kapsamında yapılacak makine ve teçhizat ithal ve yerli teslimleri KDV’den istisna uygulanır. (2017-2021 yılları arası bina-inşaat harcamalarına KDV İadesi uygulanmaktadır.)
 • Gümrük Vergisi Muafiyeti: Teşvik belgesi kapsamındaki yatırım malı makine ve teçhizatın ithali ödenmesi gereken gümrük vergisinden muaftır.
 • SGK İşveren Hissesi Desteği: 6 yıl boyunca SGK işveren payı masrafları Bakanlıkça karşılanır. Bu tutar için üst limit Yatırıma Katkı Oranı olan %25’dir.
 • Vergi İndirimi Desteği: Gelir ve kurumlar için yatırıma katkı oranı olan %45’a ulaşıncaya kadar vergi %100 oranında indirim uygulanarak hesaplanır.
 • Faiz/Kar Payı Desteği: 1 Milyon 200 Bin TL'yi geçememek koşuluyla TL’de 4 puan, Dövizde 1 puan indirimli faiz/kar payı desteği vardır.

Yatırım Teşvik Belgesine başvuru süreci E-TUYS üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu süreç ve gerekli belgeler gibi ayrıntılara şu link üzerinden ulaşabilirsiniz:

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri

Üçüncü olarak, KOSGEB’in Girişimcilik eğitimlerine katılıp sertifika alarak KOSGEB desteklerinden faydalanabilirsiniz. Bu destek programının amacı ülkemizin stratejik öncelikleri doğrultusunda belirlenen sektörlerde girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin hayatta kalma oranının arttırılmasını sağlamaktır. Bu desteğin ayrıntıları şu linkte bulabilirisiniz:

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi

Dördüncü olarak, Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programın amacı, desteklenecek araştırma-geliştirme ve inovasyon Projeleri aracılığıyla bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip küçük ve orta ölçekli işletmeler ile girişimcilerin yeni ürün, yeni süreç, bilgi ve/veya hizmet üretmelerini sağlamaktır.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/1229/arge-ve-inovasyon-destek-programi

Beşinci olarak; TÜBİTAK’ın 1512 programı yatırıma yeni başlayanlar için faydalı olabilir. İncelemeniz üzere linki paylaşıyoruz:

https://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/sanayi/ulusal-destek-programlari/icerik-1512-teknogirisim-sermayesi-destegi-programi-bigg

Ayrıca yatirimadestek.gov.tr ana sayfasında kelimelerle arama yaparak sizler için uygun destekleri bulabilirsiniz.

Saygılarımızla.

Konya Yatırım Destek Ofisi

+
Salça fabrikası kurmak istiyorum, yatırım teşvikleri nelerdir?
M. K. T. - Antalya - 20.09.2020
Cevaplayan : Antalya Yatırım Destek Ofisi - Metin Tatlı - 21.09.2020
Cevap :

Mustafa Kemal Bey merhaba,

Öncelikle ‘yatirimadestek.gov.tr’ web sitemizi kullanarak iletmiş olduğunuz sorunuz için teşekkür ederiz.

Antalya’da (1. Bölge) yapılacak bir salça imalatı yatırımının, yatırımın Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında değerlendirilmesi ve teşvik belgesi düzenlenebilmesi için bu yatırımın Sabit Yatırım Tutarının asgari 1.000.000,00 TL olması gerekmektedir. Katma değer vergisi (KDV) istisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti desteklerinden yararlanılabilmektedir.

Yatırım sabit tutarının en az 2.000.000,00 TL olması durumunda ise Bölgesel Teşvik uygulamasından yararlanılabilmektedir. KDV İstisnası, gümrük vergisi muafiyeti, SGK işveren hissesi desteği (2 yıl %10 Yatırıma Katkı Oranı) ve Vergi İndirimi Desteği (Vergi İndirim Oranı %50, Yatırıma Katkı Oranı %15) gibi desteklerden yararlanılabilmektedir. 31.12.2022 tarihine kadar yapılacak yatırım harcamaları için vergi indirimi Yatırıma Katkı Oranına 15 puan ilave edilmekte, vergi indirimi oranı % 100 olmakta ve 31.12.2021 tarihine kadar bina-inşaat harcamalarına KDV İadesi uygulanmaktadır. Salça imalatı yatırımı ile ilgili daha detaylı bilgilere web sitemizde yer alan Teşvik Robotunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi işlemleri Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi (E-TUYS) adı verilen online sistem üzerinden elektronik başvuru şeklinde yapılmaktadır.

İlave sorularınız olması durumunda bizimle (Antalya Yatırım Destek Ofisi) tekrar iletişime geçebilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim,

Saygılarımla,

+
Uludere mahallesinde Orköy kredileri kapsamında besicilik yapmak istiyorum, kredi alabilir miyim? Alabilirsem hangi şartlarda alabilirim? Teşekkürler.
H. B. - Eskişehir - 20.09.2020
Cevaplayan : Eskişehir Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Ünür - 21.09.2020
Cevap :

Orköy Kredi desteklerinden orman köylüleri, Kooperatifler ve üst kuruluşları yararlanabilmektedir. Destekten yararlanacak orman köylülerinde o köyde en az 1 yıl ikamet etme şartı aranmaktadır. Daimi işçi, memur ve esnaf kişilere kredi verilmemektedir.

Kredi üst limitleri her yıl Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir. Kredilerden faiz alınmamaktadır.

Orköy kredi destekleri Ferdi Kredi Desteği ve Kooperatif Kredi Desteği olarak ikiye ayrılmaktadır. Besicilik alanındaki destekler Ferdi Kredi Desteği altında yer alan Ekonomik Krediler kapsamında girmektedir. Başvurular yıl boyunca yapılabilmektedir, takip eden yıl başında sonuçlar değerlendirilmektedir. İlinizdeki Orman İşletme Müdürlüğüne Orköy kredi destekleri için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca, Çiftçi Kayıt Sistemine dahil iseniz Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayvancılık desteklerinden de yararlanabilirsiniz.

Hibe destekleriyle ilgili web sitemizde yer alan özet formları inceleyerek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

+
Merhaba Uşak ili Banaz ilçesine bağlı Güllüçam mahallesinde bulunan mera arazileri yatırım teşvik belgesi ile tahsisleri yapılabilir mi? Yatırım teşvik belgemiz olmasına rağmen ceviz çiftliği kurmak için 4 yıldır arazi tahsisi beklemekteyiz.
S. K. - İzmir - 21.09.2020
Cevaplayan : Uşak Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Tekeli - 21.09.2020
Cevap :

Öncelikle Zafer Kalkınma Ajansı olarak sizlere yatırım süreçlerinizde yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağımızı belirtir, ilimizde yapmayı planladığınız yatırımın sizlere, Uşak ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

Yatırım Yeri Tahsisi teşvikinden, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca (Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü) verilmiş Yatırım Teşvik Belgesi sahibi olan veya yatırımın karakteristik değerlerini içerecek şekilde yatırım yeri tahsis edileceğine ilişkin yazı verilmiş olan gerçek ve Tüzel kişiler yararlanabilir.

Yatırımcı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına veya taşınmazın bulunduğu yerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne (Emlak Müdürlükleri, Millî Emlak Müdürlükleri, Millî Emlak Şeflikleri) vereceği bir dilekçe ile yapmak istediği yatırıma uygun taşınmazı kendisi belirleyerek, bu taşınmaz üzerinde kendisi lehine İrtifak Hakkı tesis edilmesi veya kullanma izni verilmesi talebinde bulunabileceği gibi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından belirlenen ve ilan edilen taşınmazlardan yapmak istediği yatırım için uygun olan taşınmaz üzerinde kendisi lehine irtifak hakkı tesis edilmesi veya kullanma izni verilmesi talebinde de bulunabilir.

Sürece ilişkin başvuru evrak örneklerine ve detaylı bilgiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı tanıtım broşüründen ulaşabilirsiniz. Broşüre https://www.milliemlak.gov.tr/Documents/Yatirim-Tesvik/yatirim-tesvik-brosur.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bilgi almak isterseniz Ajansımızla da irtibata geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

+
Merhaba, ilimiz ve çevresinde epey un ve yem fabrikası olmasına rağmen hiç çuval fabrikası yok. Bununla ilgili yatırım düşünüyorum. Komple destek alabilir miyim? Yatırım için ne yapmam gerekiyor?
A. E. - Amasya - 21.09.2020
Cevaplayan : Amasya Yatırım Destek Ofisi - Burak Aydoğdu - 21.09.2020
Cevap :

Çuval üretimi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yatırım Teşvik Sistemi açısından bakıldığında Amasya ilinde asgari 500.000 TL yatırım yapılmasının taahhüt edilmesi halinde sadece Genel Teşvik Uygulamalarından faydalanır. Buna göre makine-ekipman alımında KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti hakkı tanınmaktadır.

Bunun dışında KOSGEB'in Girişimcilik programlarından işletme kuruluş desteği, makine-ekipman alımında hibe veya Faizsiz Kredi Desteği sunalabilmektedir. Ayrıca yapılacak yatırımın nüfusu 20.000'in altında olan kırsal alanda yapılması halinde Tarım ve Orman Bakanlığı'nın belirli dönemlerde sunduğu Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı çerçevesinde tarımsal ürün işleme ve paketleme desteklerine başvuru yapılması imkan dahilindedir. Ayırca Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun da destekleri olabilmektedir. Bu durumda Komple Yeni Yatırım dışında kalan un sektöründe sadece paketleme değil işleme de yapılması gerekmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için ofisimizi, KOSGEB'i, TKDK'yı veya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nü ziyaret edebiirsiniz.

+
Gaziantep'te şu an faaliyette un fabrikası tesisimiz bulunmakta şehir merkezinde kaldığımız için 5. organize sanayi bölgesinde un fabrikası yatırımında bulunmayı düşünüyoruz teşvik paketinde faydalanacağımız paket var mıdır?
M. Ö. - Gaziantep - 21.09.2020
Cevaplayan : Gaziantep Yatırım Destek Ofisi - Vakkas Koca - 21.09.2020
Cevap :

Öncelikle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi 1531.0.02 US-97 koldu Buğday unu imalatı bölgemizde teşvik sisteminde desteklenmemektedir.

+
Avize aydınlatma toptan satış ve imalat alanında faaliyet göstermekteyim. Avizelerimizin çoğu Çin'den gelmektedir. Ülkemizde yaptığımız ürünlerinde camları ve taşları ithal gelmektedir. Avize taşı imalatı yapmak istiyorum. Bu sayede aydınlatma sektöründeki büyük ölçüdeki ithalatın önünü kesmiş olurum. Bu konu hakkında yardımlarınızı ve desteklerinizi öğrenebilir miyim?
H. D. - Kayseri - 20.09.2020
Cevaplayan : Kayseri Yatırım Destek Ofisi - Kayseri Yatırım Destek Ofisi - Ali Durmuş - 21.09.2020
Cevap :

Selamlar Hakan Bey,

Bahsetmiş olduğunuz sektörün US-97 Kodu "Avize camı, avize damlaları 2610.5.06.11" olarak geçmektedir. Yatırımı KAYSeri'de düşünmeniz halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza Bölgesel Teşvik Uygulamaları başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurular E-TUYS üzerinden yapılmaktadır. (Bunun için https://etuys.sanayi.gov.tr/ebelge/ adresini ziyaret edebilirsiniz.)

Yatırım Teşvik Belgesi almanız halinde Kayseri'de yapacağınız avize ürünleri yatırımı için, Sabit Yatırım Tutarını 3 milyon TL ve üzerine çıkabilmeniz halinde; II.Bölge desteklerinden faydalanabilirsiniz. Buna göre, yatırım tutarınızın %25'i kadar kurumlar/gelir vergisi indirimi olarak size yansıyacaktır. Yine sabit yatırım tutarının %20'si kadar SGK İşveren Hissesi Desteği alabiliyorsunuz. Yatırım Teşvik Sistemi ile alakalı daha detaylı bilgi almak isterseniz Kayseri Yatırım Destek Ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir diğer husus da şudur. Sektörünüzün NACE Kodu 27.40.03 olarak geçmektedir. Orta-Yüksek teknoloji sınıfı içerisine giren bu ürüne ait aytırım için KOSGEB Teknoyatırım Destek Programı başvuruları açıldığında başvurabilirsiniz. Bununla ilgili detaylara da (https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6443/kobi-teknoyatirim-kobi-teknolojik-urun-yatirim-destek-programi) adresinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla...

+
Balıkesir' de 500 kwa GES yatırımı yapmak istiyorum. Neler yapmam lazım? Nasıl başvuru yapabilirim ve daha sonrası için ne yapmam lazım? Teşekkürler.
R. İ. - Balıkesir - 20.09.2020
Cevaplayan : Balıkesir Yatırım Destek Ofisi - Balıkesir Yatırım Destek Ofisi - Ali Koç - 21.09.2020
Cevap :

Yapmayı planladığınız 500 kw GES yatırımı Genel Teşvik Uygulamaları kapsamına girmektedir. Bu kapsamda KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyetinden yararlanabilirsiniz. Yatırım Teşvik Belgesi başvuru aşamasında, elektrik dağıtım firmasından alınacak Proje onayı ve yatırım yapılacak arsanın tapusu veya kira sözleşmesi ilave belge olarak istenmektedir. Yatırım Teşvik Belgesi alındıktan sonra da, yatırım süresi sonuna kadar dağıtım şirketi ile bağlantı ve sistem kullanım anlaşmasının sunulması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de yurtdışından temin edilecek güneş panellerinin teşvik kapsamı dışında olduğudur.

Saygılarımızla,

Balıkesir Yatırım Destek Ofisi

+
Merhabalar, kendime ait 3 dönüm arazinin 1.5 dönümüne sera yaptırdım ve ejder meyvesi yetiştiriciliği yapmak üzere bu yıl dikim yaptım, teşvik kullanabilir miyim?
S. K. - Antalya - 20.09.2020
Cevaplayan : Antalya Yatırım Destek Ofisi - Metin Tatlı - 21.09.2020
Cevap :

Antalya’da (1. Bölge) yapılacak bir ejder meyvesi serası yatırımının, yatırımın teşvik uygulamaları kapsamında değerlendirilmesi ve teşvik belgesi düzenlenebilmesi için bu yatırımın Sabit Yatırım Tutarının asgari 1.000.000,00 TL ve asgari 5 dekar büyüklüğünde olması gerekmektedir. Planlanan yatırımın sabit yatırım tutarı ve dekar büyüklüğünün artırılması durumunda Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında daha fazla destekten yararlanabilme imkanı bulunmaktadır. Seracılık ile ilgili daha detaylı bilgilere https://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi işlemleri Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi (E-TUYS) adı verilen online sistem üzerinden elektronik başvuru şeklinde yapılmaktadır.

İlave sorularınız olması durumunda bizimle (Antalya Yatırım Destek Ofisi) tekrar iletişime geçebilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim,

Saygılarımla,

+
Yalova Termal ilçesinde butik otel yatırımı yapıyorum. Bu tip projelere devletimizin herhangi bir desteği var mıdır?
R. K. - Yalova - 20.09.2020
Cevaplayan : Yalova Yatırım Destek Ofisi - N.benginur Uygun - 21.09.2020
Cevap :

Yalova’da yapılacak olan asgari 1 Milyon TL Sabit Yatırım Tutarına sahip " butik otel” yatırımları Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında 2.bölgeye tanınan teşvik unsurlarında yararlanabilmektedir. Bunlar; Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği (3 yıl, Yatırıma Katkı Oranı : %15, yalnızca belge kapsamında istihdam edilen personelin maaşının asgari ücrete denk gelen kısmı için) , kurumlar/gelir vergisi indirimi (%55 – **yatırıma katkı oranı: %20), Yatırım Yeri Tahsisi. Ayrıca; otelinizin termal otel olması durumunda mevzuatta Öncelikli Sektör Yatırımları arasında sayılmış olan " Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde veya termal turizm konusunda turizm konaklama yatırımları” kapsamında değerlendirilebilmekte ve 5. bölgede uygulanan bölgesel desteklerden (Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, Vergi İndirimi (İndirim Oranı; %80 – Yatırıma Katkı Oranı; %40) , Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ( 7 yıl – Yatırıma Katkı Oranı; %35) , faiz desteği (TL Kredilerde 5 Puan , döviz kredilerde 2 puan) ve yatırım yeri tahsisi) yararlanabilmektedir.

Bu sistem üzerinden ek olarak gönderilemediği için yatırım teşviklerine dair yararlandığımız güncel mevzuatlar olan " Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” ve " Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliği” ve teşvik belgesine müracaata dair bilgilendirici dokümanları bugün mesai saatleri içerisinde e-posta ile ileteceğiz.

Ayrıntılı bilgilendirme için bizleri Yalova'daki ofisimizde ziyaret edebilir, iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Yalova Yatırım Destek Ofisi

Adres: Rüstempaşa Mah. Fatih Cad. Hürriyet Sok. 22/3 Merkez/Yalova

Telefon: +90 (262) 332 01 44

E-posta: muratozkan@marka.org.tr

benginuruygun@marka.org.tr

+
Merhaba, 2019 yılında kurumsal bir markanın şehrimde tek şubesini devraldım. Şu ana kadar yaklaşık 250.000 TL'ye yakın yatırım yaptım. Şu anda işimi geliştirmek adına bazı yenilikler ve çalıştırmalar gerçekleştirmekteyim. Franchise sisteminde olmam nedeniyle hangi teşvik ve desteklerden yararlanabileceğimi öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.
G. Z. - Adana - 20.09.2020
Cevaplayan : Adana Yatırım Destek Ofisi - Murat Torun - 21.09.2020
Cevap :

Merhaba,

Franchise sisteminde yer alan firmalara özel bir teşvik ve destek bulunmamakla birlikte diğer şirketlerin basvurabildiği destek ve teşviklerden faydalanma imkanına sahiptir. İşinizi geliştirmeye yönelik yapmayı düşündüğünüz çalışmalar için farklı alanlarda bulunan hibe ve teşvikleri web sitemizden konu bazlı araştırma yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi için Çukurova Kalkınma Ajansı Adana Yatırım Destek Ofisi ile irtibata geçebilirsiniz.

+
Merhaba, Karabük ili Safranbolu ilçesine güneş enerjisi kurmak istiyorum ama yerim ve param yok. TV de gördüm bir kadın, Kastamonu'da devlet desteği ile güneş enerjisi kurmuş. Bilgi alabilir miyim? Teşekkür ederim
H. K. - Karabük - 20.09.2020
Cevaplayan : Karabük Yatırım Destek Ofisi - Özkan İrken - 21.09.2020
Cevap :

Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında, güneş enerjisinden elektrik üretimi için Karabük ili sınırları içerisinde 2020 yılında asgari 500 bin TL ve üzeri, 2021 yılının Ocak ayından itibaren asgari 1 milyon TL ve üzeri yatırım yapıldığı takdirde satın alınacak makine teçhizata KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyetinden yararlabilirisiniz. Bununla birlikte ithal güneş panelleri teşvik kapsamı dışındadır.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tarımsal tesislerin kendi elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik tesislerin kurulu güçleriyle sınırlı olmak kaydıyla dönemsel bazlı hibe destekleri bulunmaktadır. İlgili destekler hakkında detaylı bilgiye TKDK ve Tarım ve Orman bakanlığının web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Teşvikler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Karabük Yatırım Destek Ofisimize bekler, iyi günler dileriz.

+
İzmir'de 5 dönüm veya üzeri alanda kapalı seralarda topraksız tarım yöntemiyle tam otomatik sistemle domates veya salatalık üretmek istiyorum. Ziraat bankası kredilerini araştırdık ama, kredi alırsak yatırım için yetmiyor, krediye başvurunca da , başka devlet teşviğinden yararlanamazsınız şartı var. Yatırımımızı tamamen devlet teşviği ile yapmak istersek, hangi teşviklerden yararlanabiliriz?
E. A. - İzmir - 20.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - Murat Çelik - 21.09.2020
Cevap :

İzmir'de planladığınız sera işletmesi yatırımınızın 1 Milyon TL ve üzeri tutar ve en az 20 dekar büyüklüğünde alana sahip olması durumunda Bölgesel Teşvik Uygulamalarından yararlanabilmesi mümkündür. 5 dekarın altındaki seracılık yatırımları teşvik kapsamı dışındadır. En az 5 Milyon TL tutarında, 25 dekar ve üzerinde büyüklüğünde, yurtiçi teknolojleri de içeren otomasyona dayalı sera yatırımları Öncelikli Sektör Yatırımlarıdır. Öncelikli sektör yatırımları, 6. bölge hariç olmak üzere 5. bölge teşviklerinden yararlanmaktadır. Öncelikli sektör yatırımları kapsamında olan sera yatırımlarında faiz desteği oranı TL cinsi Kredilerde 5 puan, döviz kredilerinde 2 puan olmaktadır. Web sitemizde yer alan Teşvik Robotu'nun "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." bölümüne Seracılık yazarak ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamaları yapabilmeniz mümkündür.

Tarım ve Orman Bakanlığının uygulamış olduğu Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında da kırsal yatırımlar % 50 hibe ile desteklenmektedir. Yeni dönem başvurusu henüz ilan edilmeyen, ancak geçtiğimiz dönemde Yenilenebilir Enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımının desteklendiği bu programa başvurular tebliğ ilanı ile belirlenmektedir. Yeni dönemde de tebliğ ilanı ile hibe başvuruları alınmaya başlanacaktır. Tebliğ ilan edildiği zaman bu haber web sitemizin üyelerinin e-postalarına ve size de gönderilmiş olacaktır. Yatırımınızın yeni tebliğ kapsamına girmesi durumunda, bu programa başvurabilmeniz de mümkün olabilecektir.

İzmir'in Dikili, Menderes ve Kınık ilçelerinde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruluş çalışmaları devam etmekte olup, bu bölgelerimizin yatırımınız için uygun bir altyapı sağlayabileceğini değerlendirmekteyiz.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi olarak tüm bu hususları sizlerle detaylı olarak görüşebilmeyi dileriz. Ajansımıza YDO@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

+
Devletten arazi kiralamak ve bu araziye lavanta ekmek istiyorum, bunun için ne yapmalıyım?
T. K. - Ankara - 20.09.2020
Cevaplayan : Samsun Yatırım Destek Ofisi - Burak Aydoğdu - 20.09.2020
Cevap :

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Milli Emlak Müdürlüğü veya ilçe ise Milli Emlak Şefliği, re'sen veya Yatırımcının talebi üzerine aynı ilçe sınırları içerisinde yer alan uygun hazine arazisinin tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri yetiştirilmesi amacıyla kiralanması konusunda ilana çıkabilmektedir. Bu çerçevede 379 sıra sayılı Milli Emlak Genel Tebliği hükümleri doğrultusunda çok yıllık bitkiler için 10 yıla kadar, tek yıllık bitkiler içinse 5 yıla kadar kiralama imkanı sunulmaktadır. Sürece ilişkin başvuru evrak örneklerine ve detaylı bilgiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı tanıtım broşüründen ulaşabilirsiniz. Broşüre https://www.milliemlak.gov.tr/Documents/Kira/tibbi-ve-aromatik-bitkiler-brosur.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.

+
Merhaba, OSB veya Serbest Bölgelerde faaliyet gösterecek yabancı sermayeli bir kuruluş yerli kuruluşlara göre daha avantajlı teşvik ve desteklerden yararlanabilir mi ? Yabancı sermayeli kuruluşları desteklemek veya bölgeye çekmek adına yerlilerden farklı hangi teşvikler sağlanıyor, hukuki olarak buna bir engel var mıdır? İyi çalışmalar, teşekkürler.
R. A. - Ankara - 20.09.2020
Cevaplayan : Muğla Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Sert - 20.09.2020
Cevap :

Yabancı Sermayeli şirketler ülkemizde Türk Ticaret Kanuna göre tüm şirket türlerini kurabilmektedirler. Kurulan bu yabancı sermayeli şirketler, yerli sermayeli şirketler ile aynı hak ve yükümlülüklere sahiptir. Dolayısıyla yabancı sermayeli şirketler, yerli sermayeli şirketler ile aynı koşullarda hibe ve teşviklerden yararlanmaktadır. Hukuki olarak yabancı sermayeli şirketlerin hibe ve teşviklerden yararlanmasına engel bir durum yoktur.

+
Yem fabrikası teşvikleri ile ilgili ve yazılım donanım yatırımları konusunda teşvik, destek, istihdam desteği bilgisi almak istiyorum.
A. G. - Afyonkarahisar - 20.09.2020
Cevaplayan : Afyonkarahisar Yatırım Destek Ofisi - M. İbrahim Altıntaş - 20.09.2020
Cevap :

Merhaba,

Öncelikle Zafer Kalkınma Ajansı olarak sizlere yatırım süreçlerinizde yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağımızı belirtir, ilimizde yapmayı planladığınız yatırımın sizlere, Afyonkarahisar'ımıza ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

US-97 Kodu 1533.1.01 Çiftlik hayvanları için hazır yemler için teşvik sisteminde yapılan yeni değişiklik ile beraber 4., 5. ve 6. bölge illerinin organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirilecek Komple Yeni Yatırım cinsindeki yem üretimi teşvik uygulamaları kapsamına alınmıştır. Afyonkarahisar ili 4. Bölge illeri arasında yer aldığından dolayı organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirilecek Komple Yeni Yatırım cinsindeki yem üretimi yatırımları Genel Teşvik Uygulamaları ve Bölgesel Teşvik Uygulamalarından faydalanma imkanı bulunmaktadır.

Genel Teşvik Uygulamaları için asgari Sabit Yatırım Tutarı (bina-inşaat + makine ve teçhizat ithal ve yerli teslimleri ile belge kapsamındaki yazılım ve gayri maddi hak satış ve kiralamaları, yardımcı makine ve teçhizatlar, etüt, Proje, navlun, sigorta vb. yatırımı doğrudan ilgilendiren diğer harcamaların toplamı) 500.000 TL’dir. Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenirse;

1. KDV İstisnası ve 2. Gümrük Vergisi Muafiyeti

destek unsurlarından faydalanabilirsiniz.

Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında asgari sabit yatırım tutarı 1.000.000 TL’dir. Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında yatırım teşvik belgesi düzenlenirse:

1. KDV istisnası, 2. Gümrük vergisi muafiyeti, 3. Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, 4. Vergi İndirimi Desteği, 5. Faiz veya Kar Payı Desteği 6. Yatırım Yeri Tahsisi

destek unsurlarından yararlanabilirsiniz. Bunlara ilave olarak teşvik belgeli Yatırımcılar 2017-2021 yıllarında yapılacak bina-inşaat harcamalarına KDV İadesi uygulanmaktadır. Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında olan yatırımlarda; 2017-2022 yıllarında yapılacak yatırım harcamaları için vergi indirimi Yatırıma Katkı Oranına 15 puan ilave edilmekte, vergi indirimi oranı % 100 olmaktadır.

Destek unsurlarından hangi süre, oran ve tutarlarda yararlanacağınızı web sitemizde yer alan Teşvik Robotunu kullanarak hesaplayabilirsiniz.

Yatırım teşvik belgesi müracaatına yönelik tüm detaylara https://sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri linkinde yer alan sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yazılım ile ilgili çalışmlar için KOSGEB ileri Girişimcilik ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri destekleri de bulunmaktadır. Bu kapsamdaki destek mekanizmalarına yönelik özet ve detaylı bilgi formlarına web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yatırım süreçlerinizin (yatırım öncesi, yatırım dönemi ve yatırım sonrası) her aşamasında danışmanlık hizmeti verecek Ajansımızın Afyonkarahisar Yatırım Destek Ofisi birimi ile irtibata geçebilirsiniz.

+
Merhaba, Kastamonu merkezde yatırım yapmak istiyorum. Aklımda iki sektör var. Pelet yakıt üretim tesisi ve soğuk hava deposu. Tesis kurulumunda kullanmak umudu ile merkeze yakın iki adet arazi alımı dahi yaptım. Sormak istediğim, bu tarz tesislerin kurulumu için destek alabilir miyiz? Kurulacak olan tesis ile alakalı danışmanlık alabilir miyiz? (Tesisin büyüklüğü, kullanılacak malzeme, çalıştırılması gereken işçi, öngörülen maliyet vb.)
E. B. - Kastamonu - 20.09.2020
Cevaplayan : Kastamonu Yatırım Destek Ofisi - Özgür Yücel Yakar - 20.09.2020
Cevap :

Pelet yakıt üretim tesisi ve soğuk hava deposu yatırım planınıza ilişkin olarak;

1-Soğuk hava deposuna ilişkin olarak yakın zamanda Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından tamamlanmış bir fizibilite çalışması mevcut olup tamamı veya ilgili bölümleri ayrıca mail adresinize gönderilecektir.

2- Destekler bağlamında

Pelet yakıt üretimine ve soğuk deposuna ilişkin olarak IPARD Programı kapsamında, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu desteklerine ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığına başvurulabilmektedir. Ancak bu programlar çağrı esaslı olup yılın belirli dönemlerinde ilan edilip uygulanmaktadır. Bu nedenle destek programlarının ilan durumu takip edilmelidir. Web sitemizin elektronik bültenine üye olmanızdan dolayı bu destek ilanları tarafınıza elektronik posta ile gönderilecektir.

Konu hakkında her zaman Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Kastamonu Yatırım Destek Ofisine müracaat edebilirsiniz.

İyi günler dileriz.

+
İŞKUR üzerinden hibe kredi başvurusu yaptım. Sonuçlar ne zaman açıklanacak? Yeni sisteme göre tüm hibe ve teşvikler, tek platformda olacağı için, sonuçları da buradan mı takip etmemiz gerekiyor? Teşekkürler.
H. K. - İstanbul - 20.09.2020
Cevaplayan : Muğla Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Sert - 20.09.2020
Cevap :

Şu an için web sitemizde tüm devlet destekleri bilgilendirme amaçlı bir araya toplamış bulunmaktadır. Bu desteklerin her birine tek platformdan başvuru yapılmasına ve sonuçlarının duyurulmasına ilişkin altyapı henüz bulunmamaktadır. Bu nedenle yapılan başvurulara dair sonuçlar, ilgili desteği veren kurumlar üzerinden takip edilmelidir.

+
Merhaba nakliye sektörüne girmeyi düşünüyorum hiç bi şekilde devlet destegi bulamadım bana yardımcı olurmusunuz .
M. T. - Kütahya - 20.09.2020
Cevaplayan : Kütahya Yatırım Destek Ofisi - Kutlu Eser - 20.09.2020
Cevap :

Merhabalar,

49.41 NACE Kodu ile faaliyet, Karayolu ile yük taşımacılığı faaliyetlerini kapsamaktadır. Bu faaliyet için sadece ilk defa ve sıfırdan Yatırım yapmak (iş kurmak) isteyenler için KOSGEB Girişimcilik desteğinden yararlanılabilir. Girişimcilik destekleri ile ilgili detaylara https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/6312/girisimcilik-destekleri linkinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bilgi almak isterseniz Ajansımızla da irtibata geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

+
Merhabalar. Rüzgar türbini kurarak rüzgar enerjisinden elektrik üretip satmak istiyorum. Bu proje için biraz bütçem var devlet bunun için herhangi bir teşvik sağlıyor mudur?
G. E. - Kocaeli - 20.09.2020
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Hüseyin Özgür Ünsal - 20.09.2020
Cevap :

Yatırımınızla ilgili 2012/3305 sayılı Karar ( Yatırım Teşvik Sistemi ) kapsamında sağlanan teşvikler ile uygun faizli Kredi programları hakkında aşağıdaki linkte gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Eğer yatırım Projeniz, mevcut endüstriyel tesisinizin enerji giderlerinin azaltımına yönelikse buna dair ilave uygun teşvik ve destekler hakkında da bilgi gönderebilirim (bu konuyla ilgili aşağıda yer alan e-posta adresime geri dönüş yaparsanız sevinirim).

Link: https://1drv.ms/b/s!AvA4x730lOhbhK5R7d8XlyI1DYkXiQ?e=qvo1nA (Linki görüntülemekte sorun yaşarsanız diye bu e-maildeki bilgileri ayrıca e-posta adresinize gönderiyor olacağım.)

Ayrıca yatırımınızı tamamladıktan sonra Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında sisteme sattığınız kWh saat cinsinden elektrik karşılığı 7,3 ABD Doları cent ödeme alabilirsiniz. Lisanslı yatırımlarda "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Enerjisi Üreten Tesislerde Kullanılan Yerli Aksamın Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca rüzgar enerjisinden elektrik üretim tesisinin işletmeye giriş tarihinden itibaren 5 yıl süreyle 5346 sayılı "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun'un" Ek-II Listesinde ilgili tesislerden yurt içinde üretildiği kabul edilenleri kullanan Yatırımcılara yerli katkı ilavesi (kWh başına azami 3,7 ABD Doları cent) ödemesi alma imkanı bulunmaktadır. 5346 sayılı Kanun'nun 6. Maddesi uyarınca YEK Belgeli üretim tesislerinin sisteme satacağı elektrik için uygulanacak fiyatların süreleri, 18/09/2020 tarihli ve 31248 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 2949 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile uzatılmıştır. Üretim tesisinin kurulu gücü 5 MW'ın altında olacaksa lisans alma muafiyeti (lisanssız üretim) imkanı bulunmaktadır (Lisanssız elektrik üreticilerinin ürettikleri elektrikle öncelikle kendi ihtiyaçlarını karşılamaları, kendi ihtiyaçlarından fazla üretimi sisteme satmaları gerekmektedir.)

Saygılarımla,

Hüseyin Ö. Ünsal
Uzman, Gebze İrtibat Bürosu
Kocaeli Yatırım Destek Ofisi
T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı
e-posta: h.ozgurunsal@marka.org.tr

+
Adana son tebliğ ile 3. bölgeye alındı ama teşvik robotunuzda hala 2. bölge sonucu veriyor. Benzer değişim olan başka illerde de ayni sorunu gördüm, örneğin Adıyaman ve Tekirdağ.
M. O. - Adana - 20.09.2020
Cevaplayan : Muğla Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Sert - 20.09.2020
Cevap :

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararda yapılan son değişiklikte yer alan bazı illerin teşvik bölgeleri değişikliği ile bazı ilçelerde yapılacak yatırımlara verilen teşvik ilavesi değişiklikleri 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. Bu nedenle bu değişiklikler henüz Teşvik Robotuna yansıtılmamıştır.

+
Merhaba , 1 ) 56.10.18 kodu için ne kadarlık bir hibe mevcut sitede ayrıntılı destek paketleri görünmüyor. 2 ) Çelikkapı imalatı yapıyoruz 2. bir fabrika kurmak için yatırımcı belgesi alırken ne kadarlık bir teminat gerekli ? Ortalama 1,5-2 milyon dolarlık bir fabrika kurmayı düşünüyoruz.Yada ben mevcut fabrikaya ortak olmak istesem ne kadarlık bir hibe alabilirim
Y. Ç. - İstanbul - 20.09.2020
Cevaplayan : Kütahya Yatırım Destek Ofisi - Kutlu Eser - 20.09.2020
Cevap :

56.10.18 NACE Kodu ile faaliyet, oturacak yeri olan fast-food satış yerleri (hamburger, sandviç, tost, vb.) tarafından sağlanan yemek hazırlama ve sunum faaliyetlerini kapsamaktadır. Bu faaliyet için sadece ilk defa ve sıfırdan yatırım yapmak isteyenler için KOSGEB Girişimcilik desteğinden yararlanılabilir. Girişimcilik destekleri ile ilgili detaylara https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/6312/girisimcilik-destekleri linkinden ulaşabilirsiniz.

Çelik Kapı imalatını İstanbul ilinde gerçekleştirmeniz halinde 2811.2.01 US-97 Kodu ile asgari 4 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirmeniz halinde Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında Yatırım Teşvik Belgesi müracaatı yapabilirsiniz. Genel teşvik uygulamaları kapsamında yurt içinden alınacak sıfır makine ve teçhizat için KDV İstisnası, yurtdışından alınacak makine ve teçhizat için Gümrük Vergisi Muafiyeti destek unsurlarından yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte sektörünüz imalat sektöründe (US-97 kodu 15 - 37 sektörlerinde) yapılacak yatırımlar arasında yer almasından dolayı 2017-2021 yılları arası gerçekleştireceğiniz bina-inşaat harcamalarına KDV İadesi de uygulanmaktadır.

Ortaklıklar için herhangi bir destek mekanizması söz konusu değildir. Ortaklık yaparken, Komple Yeni Yatırım, Tevsi Yatırım, Modernizasyon Yatırımı gibi yeni bir yatırım gerçekleştirmeniz ve yatırım yapacağınız ilde sektörün desteklenmesi durumunda yatırım teşvik belgesi alarak desteklerden yararlanabilirsiniz.

+
Merhaba, Bulunduğum il civarlarında güneş paneli ile elektrik enerjisi üretimi için yapmam gereken , fikir alışverişi ve sonrasında Ar-Ge çalışması ile beraber yatırımıma destek için başvuruda bulunmak istiyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.
H. B. - Muğla - 20.09.2020
Cevaplayan : Muğla Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Sert - 20.09.2020
Cevap :

Güneş enerjisinden elektrik üretimi yatırımı için 1 milyon TL ve üzeri yatırım yapıldığı takdirde satın alınacak makine teçhizata KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyetinin uygulandığı Yatırım Teşvik Belgesi alabilmektedir. Bununla birlikte ithal güneş panelleri teşvik kapsamı dışındadır.

Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tarımsal tesislerin kendi elektrik tüketimlerini karşılamaya yönelik hibe destekleri bulunmaktadır. Ancak bu hibe desteklerindeki amaç elektrik üretiminden satış yerine tesislerin öztüketimlerini güneş enerjisinden karşılanmasına yöneliktir. Hibe destekleriyle ilgili web sitemizde yer alan özet formları inceleyerek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

+
Merhabalar, yeni bir kadın girişimci olarak İstanbul'da perakende ev tekstili ürünleri satan bir mağaza açmak istiyorum , faydalanacağım bir destek var mıdır?
S. Ü. - İstanbul - 20.09.2020
Cevaplayan : Muğla Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Sert - 20.09.2020
Cevap :

Bu tip satış mağazaları açmak için KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programından yararlanılabilmektedir. Web sitemizde de özet bilgi formu yer alan bu destek türünde, gerekli şartları sağladığınız takdirde kuruluş Sermayesi için 10.000 TL'ye kadar, istihdam desteği için kadın girişimcilere 5.000 TL ilave desteğin bulunduğu 60.000 TL'ye kadar destekten yararlanmanız mümkündür?

+
Merhaba, Yatırım teşvik belgesi kapsamında ikinci el makine alımı yapılabilir mi?
B. F. - İstanbul - 19.09.2020
Cevaplayan : Muğla Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Sert - 19.09.2020
Cevap :

Kullanılmış yurt içinden satın alacağınız makine ve teçhizatlar Yatırım Teşvik Sistemi kapsamı dışındadır. Yurt dışından satın alacağınız makine ve teçhizatlarda ise; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü sektörel kısıtlamaları göz önüne alarak uygun gördüğü takdirde, İthalat Rejimi Kararı uyarınca ithali mümkün olan kullanılmış veya yenileştirilmiş makine ve teçhizat (karayolu nakil vasıtaları hariç) ile İthalat Rejimi Kararının 7 nci maddesi uyarınca ithaline izin verilen makine ve teçhizatlar Yatırım Teşvik Belgesi kapsamına alabilir. Kullanılmış komple tesislerde Proje bazında yapılacak değerlendirme sonucunda ithaline izin verilebilir.

+
Ankara/Kazan keresteciler sitesinde gofret üretimi yapmak istiyorum. Hangi teşviklerden yararlanabilirim? Saygılarımla...
R. K. - Ankara - 18.09.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Alper Demir - 18.09.2020
Cevap :

Ankara'da gerçekleştirmeyi düşündüğünüz gofret üretimi yatırımı ile ilgili yararlanabileceğiniz teşvik ve destekler aşağıda sıralanmıştır:

Yatırımınız ile ilgili detayları ofisimizi ziyaret ettiğiniz takdirde görüşebiliriz.

İyi günler dilerim.

1-Yatırım Teşvik Sistemina Dair Bilgiler

Yatırım konusu " gofret üretimi” olan ve Ankara Kazan’da kurulması öngörülen yatırım teşvik sistemine göre 1.Bölge teşviklerinden yararlanabilir. Teşvik Belgeli Yatırım Örneği aşağıda yer almaktadır. Yatırım Teşvik Belgesi hazırlamak ve başvuru yapmak için E-TUYS sayfası:

https://etuys.sanayi.gov.tr/ebelge/

Teşvik Belgeli Yatırım Örneği

Ankara’da US-97 koduna göre " Gofretler ve benzeri ürünler 1541.2.03.20 sektöründeki yatırıma dair teşvikleri hesaplamak için web sitemizde yer alan teşvik robotunu kullanabilirsiniz.

İlin Olduğu Bölge:1. Bölge

Genel Teşvik Uygulamaları mı?:Yararlanabilir

Bölgesel Teşvik Uygulamaları mı?:Evet

Bölgesel Teşvik Asgari Yatırım Şartları:2 Milyon TL Gıda ürünleri ve içecek imalatı

2- Mali Destek Bilgileri

Mali destek olarak da KOSGEB’in üreticiye uyguladığı desteklerden gelecekte yararlanabilirsiniz. Aşağıdaki linkten destek türlerine ulaşabilirsiniz. Detayları, yatırımınızın mali destek almaya hak kazanacak olgunluğa eriştiğinde ofisimizde görüşebiliriz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/6314/isletme-gelistirme-buyume-ve-uluslararasilasma-destekleri

+
Merhaba, Karaman OSB'de faaliyet gösteren firmamıza lazer kesim, makas kesim makineleri almak istiyoruz, yaklaşık tutar 1.000.000 TL, hangi teşviklerden ve desteklerden faydalanabiliriz ?
M. Ü. - Karaman - 18.09.2020
Cevaplayan : Karaman Yatırım Destek Ofisi - Celalettin Aslandağ - 18.09.2020
Cevap :

Merhaba,

Mevlana Kalkınma Ajansı Karaman Yatırım Destek Ofisi olarak yapmayı planlamış olduğunuz yatırımın Ülkemize, İlimize ve sizlere hayırlı olmasını dileriz. Yatırım süreciniz boyunca sizlere yardımcı olmaktan memnun olacağımızı ifade etmek isteriz.

Sorunuzda işletmenize lazer kesim ve makas kesim makineleri almak istediğinizi belirtmişsiniz. Ancak işletmenizin halen faaliyette bulunduğu sektör belirtilmemiş. Bu nedenle sorunuz cevaplanırken " Genel Teşvik Uygulamaları" esas alınmıştır.

Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında desteklerden yararlanabilmek için gerçekleştirilecek yatırımın en az 500.000 TL olması gerekmektedir. Sabit Yatırım Tutarı olarak ifade edilen yatırım kapsamına bina, inşaat, yerli veya ithal yeni makine ve teçhizat alımı, etüt, Proje gibi yatırım ile ilgili harcamalar girmektedir. Genel Teşvik Uygulaması kapsamında yatırım gerçekleşmeden önce Yatırım Teşvik Belgesi’nin düzenlenmesi gerekmektedir.

Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında; satın alacağınız makine ve teçhizata dair " KDV İstisnası " ve " Gümrük Vergisi Muafiyeti " destek unsurlarından faydalanabilirsiniz.

Ayrıca yatırımınızla ilgili her türlü süreçte Karaman Yatırım Destek Ofisi olarak danışmanlık hizmeti vermeye hazır olduğumuzu belirtir iyi çalışmalar dileriz.

+
Merhaba Kütahya organize sanayi bölgesinde ofset baskılı karton ve oluklu mukavvadan kutu ve koli üretimi yapmak için yatışım teşvik desteği almak istiyoruz. konuyla ilgili olarak resmi başvuru süreçleri ve hangi unsurlar için teşvik alabileceğimiz hakkında bilgi rica ederim.
A. M. B. - Kütahya - 17.09.2020
Cevaplayan : Kütahya Yatırım Destek Ofisi - Kutlu Eser - 17.09.2020
Cevap :

Öncelikle Zafer Kalkınma Ajansı olarak sizlere yatırım süreçlerinizde yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağımızı belirtir, ilimizde yapmayı planladığınız yatırımın sizlere, Kütahya’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

Yatırım konunuz, " Kâğıt ve Kâğıt Ürünleri” imalatına yönelik US-97 Kodu 2102.0.03 ile müracaat edebileceğiniz Genel Teşvik ve Bölgesel Teşvik kapsamında yer alan sektördür.

Genel Teşvik Uygulamaları için asgari Sabit Yatırım Tutarı (bina-inşaat + yurt içinden alınacak yeni makine ve teçhizatlar + yurt dışından ithal edilecek makine ve teçhizatlar, yardımcı makine ve teçhizatlar, etüt, Proje, navlun, sigorta vb. yatırımı doğrudan ilgilendiren diğer harcamaların toplamı) 500.000 TL’dir. Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenirse;

1. KDV İstisnası ve 2. Gümrük Vergisi Muafiyeti

destek unsurlarından faydalanırsınız. Yurt içinden yatırım kapsamında alınacak yeni makine ve teçhizat için KDV istisnası uygulanır. Yurt dışından ithal edeceğiniz makine ve teçhizat için gümrük vergisi muafiyeti uygulanır.

Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında asgari sabit yatırım tutarı 10.000.000 TL’dir. Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında yatırım teşvik belgesi düzenlenirse:

1. KDV istisnası, 2. Gümrük vergisi muafiyeti, 3. Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, 4. Vergi İndirimi Desteği, 5. Faiz veya Kar Payı Desteği

destek unsurlarından yararlanabilirsiniz.

Destek unsurlarından hangi süre, oran ve tutarlarda yararlanacağınızı web sitemizde yer alan Teşvik Robotunu kullanarak hesaplayabilirsiniz.

Yatırım teşvik belgesi müracaatına yönelik tüm detaylara https://sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri linkinde yer alan sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yatırım süreçlerinizin (yatırım öncesi, yatırım dönemi ve yatırım sonrası) her aşamasında danışmanlık hizmeti verecek Ajansımızın Kütahya Yatırım Destek Ofisi birimi ile irtibata geçebilirsiniz.

+
Merhaba, İzmir' de Endüstriyel havalandırma ve filtreleme işimizi büyütüp yatırım yapmak istiyoruz. (nace kodu: 282504) Yatırımın tanımı itibariyle hangi Yatırım ve Teşvik imkanlarından faydalanabiliriz? Saygılarımla.
A. T. - İzmir - 12.09.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - M. Sencer Özen - 12.09.2020
Cevap :

Merhaba;

NACE Kodu 282504 olarak belirtilen faaliyetin Yatırım Teşvik Sistemi başvurusuna esas olan US-97 Kodu "2919.1.01.30 Isı değiştiricileri esanjörler" olarak tespit edilmiştir. Söz konusu ekipmanların imalatına yönelik asgari 1 milyon TL tutarındaki yatırımlar Orta-Yüksek Teknolojili Yatırım Ürünlerin Teşviki kapsamında değerlendirilerek Bölgesel Teşvik Uygulamaları çerevesinde 4. Bölge Teşviklerinden faydalanabilmektedirler. Web sitemizde yer alan Teşvik Robotuna US-97 kodunu girerek faydalabileceğiniz teşvik tutarlarını hesaplatabilirsiniz.

Nihai değerlendirme Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olup, daha detaylı bilgi için İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi ile irtibat kurarak genel bilgi ve uygulama aşaması için danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Saygılarımızla

+
NEVŞEHİR (KAPADOKYA) BÖLGESİNDE YAPMAYI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETİMİ YATIRIMI (GES) İÇİN KULLANABİLECEĞİMİZ HİBE KREDİ VE TEŞVİKLERDEN NASIL YARARLANABİLİRİM? AKTİF OLAN HİBE KREDİ VE TEŞVİKLER MEVCUT MUDUR?
M. Ş. - Nevşehir - 03.09.2020
Cevaplayan : Nevşehir Yatırım Destek Ofisi - Ömer Faruk Şaş - 03.09.2020
Cevap :

Yatırım planladığınız Güneş Enerjisi Santrali konusu için soruda belirttiğiniz gibi hibe, Kredi ve teşvikler yönünden 3 ayrı başlık altında inceleyebiliriz.

Güneş Enerjisi Santrali Hibeleri

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tarımsal tesislerin kendi elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik sınırlı güçte olmak kaydıyla dönemsel bazlı hibe destekleri bulunmaktadır. İlgili destekler hakkında detaylı bilgiye TKDK ve Tarım ve Orman bakanlığının web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Santrali Kredileri

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından açılmış bir program olan Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) tarafından Yenilenebilir Enerji alanında Türkiyedeki anlaşmalı bankalar vasıtasıyla Yatırımcıya düşük faizli kredi imkanları sağlanmaktadır. Detaylı bilgi için aşağıda yer alan internet sitesinden faydalabilirsiniz.

https://www.turseff.org/index

Güneş Enerjisi Teşvikleri

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği olan Yatırım Teşvik Sisteminde, Güneş enerjisinden elektrik üretimi yatırımlarında; modernizasyon niteliğindeki yatırımlar ile 240 KW altı kapasitedeki (çatı dâhil) yatırımlar teşvik kapsamı dışındadır. Bunun haricindeki yatırımlar Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında olup, alınacak makine ve teçhizatlara KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti uygulanmaktadır. Yurtdışından temin edilecek güneş panelleri teşvik kapsamı dışındadır. Yatırım Teşvik Belgesi başvuru aşamasında, elektrik dağıtım firmasından alınacak Proje onayı ve yatırım yapılacak arsanın tapusu veya kira sözleşmesi ilave belge olarak istenmektedir. Yatırım Teşvik Belgesi alındıktan sonra da, yatırım süresi sonuna kadar dağıtım şirketi ile bağlantı ve sistem kullanım anlaşmasının sunulması gerekmektedir.

+
Ankara OSB içerisinde sargı bezi katgüt ve benzeri medikal ürünler üretmek için yatırım yapmayı düşünüyoruz. Nereden başlamamız gerek ?
E. G. - Adana - 28.08.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Alper Demir - 28.08.2020
Cevap :

Yatırımınıza başlangıç aşamasında yararlanabileceğiniz teşvik ve mali destekler aşağıda sıralanmıştır.

Yatırım konusu " sargı bezi, katgüt” yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerin üretimine yönelik yatırım olması nedeniyle Öncelikli Sektör Yatırımları kapsamındadır ve böylelikle Yatırımcı teşvik sistemine göre 5.Bölge teşviklerinden yararlanabilir. Dolayısıyla başlangıç için teşvik belgesi almak avantajlı görülmektedir. Teşvik Belgesi hazırlamak ve başvuru yapmak için E-TUYS sayfası: https://etuys.sanayi.gov.tr/ebelge/

Web sitemizde yer alan Teşvik Robotunu kullanarak Ankara OSB’de " Sargı bezi, kasık bağı, göbek bağı 2423.2.07.31 sektöründe yatırımınıza dair öngörü bilgileriyle teşvik tutarınızı hesaplatabilirsiniz.

Ayrıca yatırım sürecinde hangi aşamada olduğunuzu öğrenmek ve yatırım süreçlerinde size nasıl rehberlik edebileceğimizi değerlendirmek adına sizleri Ankara Yatırım Destek Ofisi'ne bekliyoruz.

+
Merhaba; TEKİRDAĞ ilinde depolama hizmeti veren 25 yıllık firmayız. Faaliyet konumuz çalıştığımız firmaların buğday, ayçiçek vb. hububat ürünlerinin depolanması. 10.000 metrekare yatay depolama alanına sahibiz. Kapasite arttırmına gitmek için çelik silo inşa etmek istiyoruz . Söz konusu silolar Lisanslı Depoculuk OLMAYACAK. Arsa mülkiyetimize ait. Çelik silo yapımı ile ilgili destek programı mevcut mudur?
S. Ö. - Tekirdağ - 25.08.2020
Cevaplayan : Tekirdağ Yatırım Destek Ofisi - Yetkin Özer - 25.08.2020
Cevap :

Asgari 1 Milyon TL tutarında tarımsal ürün depolama hizmetleri amaçlı silo yatırımı Yatırım Teşvik Sistemi içerisinde Genel Teşvik Uygulamaları kapsamındadır. Bu kapsamda alınacak makine ve teçhizatlara KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti uygulanmaktadır. Bununla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarımsal ürünlerin depolanmasına ilişkin çelik silo Hibe Desteği mevcuttur, ancak söz konusu programa başvurulabilmesi için tebliğ ilanı beklenmesi gerekmektedir. Bu konuları detaylı olarak sizlere aktarmak için telefonla da iletişime geçeceğiz. Ayrıca müsait olduğunuzda ofisimizde sizleri görmekten ve yatırımla ilgili tüm konularda yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Kolaylıklar

+
Merhaba, 10 milyon TL tutarında Ring ipliği ve Vortex ipliği yatırımı yapmayı düşünüyoruz. Bölgesel veya Genel Teşvik olarak hangi belge türünden teşvik belgesi alabiliriz? 21/08/2020 tarih 31220 sayılı resmi gazetede yayınlanan kararın da dikkate alınarak değerli cevaplarınızı rica ederim.
M. A. Ş. - Adana - 21.08.2020
Cevaplayan : Adana Yatırım Destek Ofisi - Aslı Şekeroğlu - 21.08.2020
Cevap :

Merhaba,

Kısa elyaf iplikçiliği yatırımlarında 1.000.000 TL üzeri modernizasyon yatırımları Bölgesel Teşvik Uygulamalarından faydalanabilir. Bunun dışındaki Komple Yeni Yatırım, tevsi, Ürün Çeşitlendirme yatırımları Genel Teşvik Uygulamalarından faydalanabilir. 21.08.2020 tarih ve 31220 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan kararların bazıları yayınlanma tarihinde bazıları ise 01/01/2021 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. Yatırımınızla ilgili madde Kararın 13 ve 15. Maddeleri olup ilgili maddelerin uygulaması yayımı tarihinde geçerli olmaktadır.

Daha detaylı bilgi için Çukurova Kalkınma Ajansı Adana Yatırım Destek Ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

+
Merhabalar, Muğla Fethiye yakınlarında NİF Yaylasında bulunan Kiraz Bahçemdeki ürünlerin ve yanı sıra bu bölgedeki kiraz üreticilerinin ürünlerinin katma değerli satışı için meyve kurutma tesisi kurmak istiyorum. Bu konuda hangi kurumdan ne tür bir destek alabilirim? Aynı zamanda yine aynı bölgede eko-turizmi geliştirmek adına bungalov ev ile yayla turizmi yapmak istiyorum. her iki talebime yönelik desteklere ilişkin bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.
E. T. - Hatay - 19.08.2020
Cevaplayan : Muğla Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Sert - 19.08.2020
Cevap :

Meyve kurutma tesisi yatırımınız için Tarım ve Orman Bakanlığının uygulamış olduğu Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar % 50 hibe olarak desteklenmektedir. Başvurular tebliğ ilanı ile belirlenmektedir. Geçtiğimiz dönemde bu konuda yatırım için hibe üst limiti 1.250.000 olarak belirlenmişti. Yeni dönemde de tebliğ ilanı ile hibe başvuruları alınmaya başlanacaktır. Tebliğ ilan edildiği zaman bu haber web sitemizin üyelerinin e-postalarına ve size de gönderilmiş olacaktır. Yatırımınız konusunda kararınız net ise şimdiden yatırım yeri imar ve izin işleri ile ilgili hazırlıklara başlamanızı tavsiye ederiz.

Ekoturizm yatırımınız ile ilgili yine Tarım ve Orman Bakanlığının uygulamış olduğu Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar içerisinde Kırsal Turizm başlığında % 50 hibe olarak desteklenmektedir. Geçtiğimiz dönemde bu konuda yatırım için hibe üst limiti 250.000 olarak belirlenmişti. Ancak bungalov ev yatırımları hibe kapsamı dışına çıkarılmıştır. Yeni dönemde de tebliğ ilanı ile hibe başvuruları alınmaya başlanacaktır. Ayrıca Güney Ege Kalkınma Ajasının önümüzdeki dönemde ilan edeceği Mali Destek Programını da takip etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıntıları görüşmek üzere Muğla Yatırım Destek Ofisiyle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

+
Çorum'da kapama meyvecilik tesis etmek istiyorum, ne gibi destekleriniz var?
M. D. - Çorum - 19.08.2020
Cevaplayan : Çorum Yatırım Destek Ofisi - Özden Özgür Yalçın - 19.08.2020
Cevap :

Meyve bahçesi tesisi birincil tarım faaliyetidir. Meyvecilik, besicilik, domates üretimi, bal üretimi gibi faaliyetler birincil tarımsal faaliyetlerdir ve doğrudan kalkınma ajansları çalışma alanına girmemektedir. Kalkınma ajansları daha ziyade meyvelerden meyve suyu imalatı, et üretiminden çok sucuk, salam, sosis imalatı, domatesten salça, domates suyu imalatı, bal üretiminden ziyade bal paketleme, dolum tesisi gibi işin sanayi boyutuyla ilgilenmektedir. Zaman zaman kalkınma ajansları tarafından tarım ve kırsal kalkınma başlığı altında Kooperatifler ve üretici örgütleri/birliklerine yönelik Mali Destek Programı (hibe) yayınlanmaktadır ancak bu çağrılarda kişisel değil kurumsal destekler verilmektedir.

İlgilendiğiniz kapama meyve bahçesi tesisi konusunda, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destekler verilmektedir. Başvuru ve güncel bilgiler için il / ilçe tarım ve orman müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu konuda detaylı bilgiye web sitemizde yer alan arama kutusuna "Sertifikalı Tohum, Fidan Kullanım ve Sertifikalı Tohum Üretim Desteği" yazarak da ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, bulunduğunuz yer itibariyle uygunluğu sağlandığı taktirde ORKÖY (Orman Köylülerine Destek ) desteklerinden de faydalanmanız mümkündür. Orköy Kredileri hakkında bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

+
OSB'de yatırım yaparsak hangi yatırım teşviklerinden faydalanabilirim?
M. V. - Amasya - 18.08.2020
Cevaplayan : Amasya Yatırım Destek Ofisi - Burak Aydoğdu - 18.08.2020
Cevap :

Amasya'da Merkez, Merzifon ve Suluova OSB olmak üzere 3 karma OSB bulunmaktadır. Bu OSB'ler ihtisas olmadığı için mevzuatla yasaklanan sektörler dışında (çimento gibi) her türlü imalat yatırımı yapılabilmektedir. Bunlara ilave olarak Suluova ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Tarıma Dayalı Besi İhtisas OSB yer almaktadır. OSB'de yatırım ile kastettiğiniz hususun karma OSB'lerde Komple Yeni Yatırım olacağı varsayımı altında sizleri şu şekilde yönlendirmek isteriz.

Öncelikle 4. bölgede yer alan Amasya'da Yatırım Teşvik Sistemi açısından faydalanabileceğiniz destekleri belirtmek isteriz. Amasya ilindeki OSB'ler bir alt bölge desteği olan 5. bölge desteklerinden faydalanmaktadır. Bu destekler asgari yatırım şartları sağlandığı takdirde (ki sizlerle sektörünüzü ve yapmayı planladığınız yatırım tutarını görüşerek daha detaylı bilgi verebiliriz.) 6 alanda sunulmaktadır. Bunlar makine-teçhizat alımında KDV ve Gümrük Vergisi Muafiyeti, tesiste çalışacak personel için SGK işveren payı desteği (7 yıl veya yatırımın % 35'i kadar bir tutara ulaşıncaya kadar), Kurumlar Vergisi indirimi, Yatırım Kredisi kullanılacaksa faiz desteği (TL cinsi kredide yıllık 4 puanlık indirim) ve yer tahsisi destekleridir. Bunlara ilave olarak teşvik belgeli Yatırımcılar KDV kanununa eklenen bir hüküm sayesinde bina-inşaat giderleri için ödedikleri KDV'yi geri alma veya mahsuplaşma avantajına da sahiptir. Yatırım Teşvik Belgesi başvuru sürecini başından sonuna kadar Ofisimizle birlikte yürütebilirsiniz.

Yapacağınız yatırımın tarımsal ürün işleme tesisi olması halinde Merkez ve Suluova OSB'lerindeki imalatçılar Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) da faydalanabilmektedir. Merzifon OSB belediye Mücavir Alanı içinde kaldığından ve kırsal alanda olmadığından bu destekten faydalanamamaktadır. TKDK ile inşaat dahil yapacağınız yatırıma belirli bir oranda (genellikle % 50) Hibe Desteği sağlanmaktadır. Bu konuda Amasya TKDK Koordinatörlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Destek sağlayan bir diğer kurum KOSGEB olup, yapacağınız yatırımın içeriği, teknoloji düzeyi gibi kıstasların bilinmesi halinde daha sağlıklı bir yönlendirme yapılabilecektir. KOSGEB'de geniş bir destek mekanizması bulunmakta olup, faizsiz/kar paysız geri ödemeli destek ve hibe mekanizması mevcuttur. Dilerseniz Amasya KOSGEB Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Son olarak OSB'de yatırım yapmanın bazı avantajlarını da burada ifade etmek isteriz. Bunlar;

- Fabrika binalarını 3. bir şahsa kiraya vermemek şartı ile daimi Emlak Vergisi Muafiyeti,

- Yapı/bina inşaat ve yapı kullanma izin harcından muafiyet,

- Arsa tahsis sözleşmelerinde damga vergisi muafiyeti,

- Fabrika binası inşasında %75 Yapı Denetim İndirimi,

- Sanayi siciline üye olunduktan sonra % 20 oranında enerji indirimi

Yapacağınız yatırımla ilgili olarak detayları görüşmek ve acı bir kahvemizi içmek üzere sizi Ofisimizde ağırlamak isteriz. Bizlere daha kısa sürede ulaşabilmek amacıyla 0549 340 7050 numaralı telefonu kullanabilirsiniz. Bu vesileyle yatırımınızın size, ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni eder, her zaman bu numaradan bizlere ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla;

+
Muğla Fethiye'de kuru temizleme işi yapmak istiyorum .Bu konuda faydalanabileceğim destekler var mıdır?
B. A. - Muğla - 13.08.2020
Cevaplayan : Muğla Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Sert - 13.08.2020
Cevap :

Kuru temizleme faaliyeti, Yatırım Teşvik Sisteminde Genel Teşvik Uygulamalarında yer almaktadır. Yatırım Teşvik Belgesi alınmasıyla asgari 1 Milyon TL yatırım yaparak alacağınız makine teçhizata KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti teşviklerinden yararlanma imkanınız bulunmaktadır. Diğer bir yararlanabileceğiniz destek türü ise KOSGEB'in Geleneksel Girişimcilik Destek Programı'dır. Bu programda işletme kuruluş aşamasında 5.000 ile 10.000 TL arası işletme kuruluş desteği, çalıştırdığınız personelin sigorta prim gün sayısına bağlı olarak 40.000 TL'ye kadar performans desteği sağlanmaktadır. Geleneksel Girişimcilik Destek Programının diğer detaylarına ve özetlediğimiz bilgi formuna web sitemizden ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, aynı yatırım harcaması için birden fazla devlet desteği kullanılamadığının bilgisini de vermek isteriz.

+
Merhabalar, Islak mendil üretmek için makine almak istiyoruz. Desteklerden nasıl yararlanabiliriz? Teşekkürler. İyi çalışmalar.
N. A. - Ankara - 08.08.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Erdem Koçoğlu - 10.08.2020
Cevap :

Merhaba, belirttiğiniz ürün grubu olan ıslak mendil için eğer bir üretim tesisi kurup üretmek istiyorsanız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından verilen Yatırım Teşvik Belgesini alarak üretim gerçekleştirebilirsiniz. Ankara İli 1. Bölgede bulunması nedeniyle genel teşvik belgesine başvurabilirsiniz. Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında alacağınız makine ve ekipmanlar için KDV İstisnasından ve Gümrük Vergisi Muafiyetinden yararlanabilirsiniz. Şayet yatırımınız 10 milyon TL üzerine çıktığı takdirde hem bölgesel teşvik belgesinden hem de OSB içerisinde yatırım yaptığınız takdirde bir alt bölgenin yani 2. bölgenin yatırım teşvik oranlarından yararlanabilirsiniz. Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği (3 yıl boyunca Yatırıma Katkı Oranının % 15'ine kadar) ve Vergi İndirimi Desteğinden (% 55 Vergi İndirim Oranı ile yatırıma katkı oranının % 20'sine kadar) yararlanabilirsiniz. Başvurunuzu E-TUYS sisteminden online şekilde yapabilirsiniz. Sitemizde yer alan Teşvik Robotunda 2109.1.01 US-97 Kodu ile sorgulama yaparak teşvik tutarlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca SGK destekleri kapsamında işsizlik ödeneği alanların istihdamı halinde uygulanan prim teşviği, genç,kadın ve meslek sahibi olanların istihdamına yönelik teşviği, işbaşı eğitim programını tamamlayanların istihdamına yönelik teşviği,ilave istihdam teşviği, engelli sigortalı istihdamına yönelik teşviği ve sosyal yardım alanların istihdamı halinde uygulanan teşvikten yararlanma imkanınız bulunmaktadır.

Daha detaylı olarak görüşmek istediğiniz takdirde Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi'ni arayabilir(03123100300-112) ya da ziyaret edebilirsiniz.

+
Marka Su firması olarak ADANA da Pet Şişeleme işi yapıyoruz. 29.06.2017 tarih ve A130891 nolu yatırım teşvik belgemizin başlangıç tarihi 29.05.2017 ve bitiş tarihi 29.05.2020 dir. İlgili yatırım teşvik belgesinin süre uzatımı için herhangi bir müracatta bulunmamıştık. Fakat şuan ilgili yatırım teşvik belgesi kapsamında tekrar makine alımına ihtiyaç doğduğundan konu belge için Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne talepte bulunursak talebimiz olumlu karşılanır mı? Bilgilerinizi rica ederiz. Saygılarımla
F. G. - Adana - 07.08.2020
Cevaplayan : Adana Yatırım Destek Ofisi - Murat Torun - 07.08.2020
Cevap :

09/11/2018 tarihinden önce düzenlenmiş ve ek süre almamış teşvik belgelerinin süresi en az 1 yıl olmak üzere herhangi bir işlem yapılmaksızın teşvik belgesinde kayıtlı orijinal sürenin yarısı kadar uzatılmış sayılır. Makine teçzihat listenizde yeni makine alımı yer almıyorsa, makine teçhizat listesi değişikliği için dilekçenizi; Yatırım Teşvik Belgesi, daha önceden almış olduğunuz ve yeni alacağınız makinelerin üzerine yazılı olduğu revize makine-teçhizat listesi ve başlığında Hazine Müsteşarlığına (Hazine ve Maliye Bakanlığı) verilmek üzere yazan SGK borcu yoktur belgesi ile birlikte Bakanlığa posta ile gönderebilirsiniz.

+
Adana da Plastik şişe üretmeyi planlamaktayız. NACE kodu 2222.43 olarak görünmektedir. Bununla alakalı teşvik robotunda bir bilgi bulamadık. Bu kodla alakalı teşvik var mıdır?
O. K. - Adana - 05.08.2020
Cevaplayan : Adana Yatırım Destek Ofisi - Murat Torun - 05.08.2020
Cevap :

Yatırım Teşvik Sistemi, NACE Kodu yerine US-97 ulusal sınıflandırma sistemine göre işlemekte ve Teşvik Robotu algoritması da bu sınıflandırmaya göre çalışmaktadır. Yapılacak olan plastik şişe yatırımı için teşvik robotundan "plastikten damacana, şişe, matara ve benzeri eşyalar 2520.2" US-97 Kodu ile arama yapabilirsiniz. Plastik şişe üretiminde 1 milyon TL nin üzerindeki yatırımlar için Genel Teşvik Uygulamalarından faydalanabilmektedir. Bölgesel tesvikte Adana 2. Bölgede yer almakta olup ilgili plastik şişe yatırımında sadece 6. Bölgede Bölgesel Teşvik Uygulamalarından faydalanilabilmektedir.

Daha detaylı bilgi için Çukurova Kalkınma Ajansı Adana Yatırım Destek Ofisini ziyaret edebilirsiniz.

+
Denizli'de unlu mamülleri olarak faaliyet gösteren isyerimize yeni şube eklemek istiyorum. Aralık ayında inşaat halinde olan bir bina alıp faaliyete hazir hale getirdik. Yaklasik olarak şu ana kadar 1.500.000 ₺ yatirim yaptim. Bunun teşvikleri var mi? Ancak içerisine malzeme ve firin almamız gerekli. Bina ve isyeri malzemelerin harcamaları konusunda teşvik sistemleri nelerdir? Hangi kurumla muhatap olmalıyım? Teşekkürler cevap bekliyoruz.
S. D. - Denizli - 02.08.2020
Cevaplayan : Denizli Yatırım Destek Ofisi - Özlem İnce - 04.08.2020
Cevap :

Yatırım Teşvik Belgesi almak suretiyle, asgari 1 milyon TL yatırımınız Genel Teşvik Uygulamaları, asgari 2 milyon TL’lik yatırımınız Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamındadır. Genel teşvik uygulamaları; Gümrük vergisi muafiyeti ve KDV İstisnası sağlamakta, bölgesel teşvik uygulamaları unsurları ise Denizli için Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV istisnası, Yatırım Yeri Tahsisi, yatırım katkı oranı %15 e ulaşana kadar 3 yıl boyunca SGK İşveren Hissesi desteği, Yatırıma Katkı Oranı %20 ye ulaşana kadar %55 vergi indirimi sağlamaktadır. Teşvik belgesi düzenlenmesine ilişkin müracaat tarihinden önce gerçekleştirilmiş bulunan yatırım harcamalarınız teşvik belgesi kapsamına alınmamaktadır. Yufka, kadayıf, ekmek(donuk ekmek ve donuk ekmek hamuru hariç) yatırımları bölgesel teşvik uygulamalarından yararlanamaz, genel teşvik uygulamalarından yararlanabilir.

Yatırım teşviklerinden sorumlu kurum Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde bulunan Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Sermayeüdürlüğüdür.

Ayrıca Denizli’de şubesi bulunan KOSGEB ile de görüşebilir ve destekleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak yukarıda belirtilen teşvik unsurlarından yararlanan yatırım harcamaları diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden faydalanamaz. Bu sebeple yatırımınıza ilişkin birden fazla teşvik ve/veya destek bulunması durumunda uygun olanını değerlendirmeniz gerekmektedir.

Daha detaylı olarak görüşmek istediğiniz takdirde Güney Ege Kalkınma Ajansı-Denizli Yatırım Yatırım Destek Ofisiabilir ve ziyaret edebilirsiniz.

+
Merhabalar. Ben yeni bir girişimci olarak kendi şehrimde bisiklet ve motosiklet iç lastik üretimi yapmak istiyorum. Nereden başlayacağımı bilmiyorum. Hangi devlet teşvikleri var? Hangilerinden faydalanabilirim? Teşekkür ederim, cevabınızı bekliyorum.
C. T. - Şanlıurfa - 02.08.2020
Cevaplayan : Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi - Yunus Çolak - 02.08.2020
Cevap :

Bir Girişimci olarak mevcut imkanlarınız ve yapacağınız iş ile ilgili olarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsek sizi yönlendirmemiz daha kolay olacaktır. Bu nedenle detayları görüşmek üzere sizi Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisimize davet etmek isteriz. Ofisimizin yeri Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Binası A Blok 4. Katta yer almaktadır. 0414 314 98 03 nolu telofan ile uzmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Şanlıurfa mevcut uygulanan Teşvik Sistemi kapsamında en fazla destekleme alan 6. Bölge de yer almaktadır. Yapacağınız girişimin Sabit Yatırım Tutarının (Makine ve Teçhizat, Arsa, Bina ve diğer yatırım harcamaları toplamı) 500 Bin TL'yi geçmesi durumunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulamaları ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne başvurarak Teşvik Belgesi alabilirsiniz ve bu belge ile aşağıdaki desteklerden faydalanabilirsiniz.

Görüleceği üzere teşviklerde nakdi bir destek söz konusu değildir. Minimum 500 bin TL Nakit harcama yapılması gerekmektedir. Başvuru süreçlerinde Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisimizden ücretsiz olarak yardım alabilirisiniz.

Sizin mevcut finansal yapınız ve girişimizinin 500 Bin TL'den az ise o zaman KOSGEB'in İleri Girişimcilik Destek Programından faydalanmanızı önerebiliriz. Bu konuda detaylı bilgilere https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi adresinden ulabilirsiniz. Burda yapacağınız girişimin teknoloji seviyesine göre kuruluştan işletmeye çeşitli oranlarda ve tutarlarda hibe destekleri mevcuttur. Bu konuda da Kosgeb ile iletişiminizi sağlayabiliriz. Destek detaylarını nasıl başvuracağınız konusunda sizleri yönlendirebiliriz.

Detayları görüşmek için sizi bekliyor olacağız.

Saygılarımla,

Yunus ÇOLAK

Karacadağ Kalkınma Ajansı

Şanlıurfa YDO Koord.

ycolak@karacadag.gov.tr

+
Yeni girişimciyim Türkiye’de üretimi olmayan Arazi arabasi şanzıman calişmamiz oldu, bu projemizi hayata gecirmek istiyoruz. Sermaye fonu için Fırat üniversitesi ile görüşme halindeyiz,bu konuda yardım istiyoruz. Saygılar
S. F. - Kayseri - 29.07.2020
Cevaplayan : Kayseri Yatırım Destek Ofisi - Ali Durmuş - 30.07.2020
Cevap :

Bingöl, Elazığ, Tunceli ve Malatya illerinde Yatırım yapmayı düşünürseniz doğrudan Fırat Kalkınma Ajansı ile irtibata geçebilirsiniz. Ancak şunu söyleyelim, Ajansların şuan açık bir mali destek çağrısı bulunmamaktadır.

KOSGEB Stratejik Ürün desteği, KOSGEB Teknoyatırım programı sizler için uygundur.

Ayrıca yakın zamanda Sanayi Bakanlığı tarafından çıkılacak olan "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı"nı takip edebilirsiniz. Bu program yerli ve milli teknolojik ürün üretimine yöneliktir.

Saygılarımla...

+
Merhaba, Nevsehir de kadın sığınma evi açmak istiyorum. Kadın bir girişimci olarak neler yapmam gerektiği hakkında bilgi verir mısınız?
D. Ş. - Nevşehir - 24.07.2020
Cevaplayan : Nevşehir Yatırım Destek Ofisi - Ömer Faruk Şaş - 24.07.2020
Cevap :

5 Ocak 2013 tarihli ve 28519 sayılı yönetmeliğin 4. Maddesinin 1. Fıkrasına göre Gerçek Kişilerin konukevi açamayacağı ancak Büyükşehir Belediyeleri ile nüfusu 100 bini geçen Belediyeler, İl Özel İdareleri ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından konukevi açılabileceği belirtilmektedir.

Konu ile ilgili olarak konukevi açmayı düşündüğünüz ilin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz. Nevşehir'de ikamet ediyor iseniz size eşlik ederek yüz yüze görüşme sağlayabiliriz. İlgili yönetmeliğe ve il Müdürlüğü'nün iletişim bilgilerine aşağıda yer alan bağlantılar vasıtası ile ulaşabilirsiniz.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=17002&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

https://ailevecalisma.gov.tr/nevsehir/iletisim/

Saygılarımla.

+
YAŞLI BAKIM EVİ VE RAHABİLİTASYON MERKEZİ AÇMAK İSTİYORUZ BUNUNLA İLGİLİ HERHANGİ BİR DESTEK YA DA TEŞVİK MEVCUT MUDUR? İYİ ÇALIŞMALAR.
Z. Ş. - Ankara - 22.07.2020
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Erdem Koçoğlu - 23.07.2020
Cevap :

Merhaba, Ankara İlinde açılması muhtemel olan Yaşlı Bakım Evi(Huzurevi) için Ankara 1. Bölgede bulunmakta ve bu yatırım için Yatırım Teşvik Belgesi alınabilir. Genel teşvikten asgari 1 milyon TL'lik yatırım yaptığınız takdirde makine-ekipman alımlarınız için Gümrük Vergisi Muafiyetinden ve KDV istinasından yararlanabilirsiniz.

100 kişilik huzurevi yatırımı yaptığınız takdirde Bölgesel Teşvik kapsamında KDV istinasından, gümrük vergisi muafiyetinden, Yatırım Yeri Tahsisinden, yatırım katkı oranı %10 olacak şekilde 2 yıl boyunca SGK İşveren Hissesi desteğinden, Yatırıma Katkı Oranı %15 olacak şekilde %50 vergi indiriminden yararlanabilirsiniz.

Şayet yatırımınız asgari 5 milyon TL tutarındaki 100 kişi ve üzeri kapasiteli yaşlı merkezleri kapsamında olduğu takdirde Öncelikli Sektör Yatırımlarına girmektedir. Öncelikli sektör yatırımları kapsamındaki yatırımlar 5. bölge desteklerinden yararlanmaktadır.

Ayrıca sorduğunuz rehabilitasyon merkezi açma durumunda ise fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi yatırımlarında genel teşvik unsurlarından yararlanılmaktadır. Genel teşvik belgesi kapsamında alınacak makine-ekipmanlar için KDV İstisnası ve gümrük vergisi muafiyetinden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca SGK destekleri kapsamında işsizlik ödeneği alanların istihdamı halinde uygulanan prim teşviği, genç,kadın ve meslek sahibi olanların istihdamına yönelik teşviği, işbaşı eğitim programını tamamlayanların istihdamına yönelik teşviği,ilave istihdam teşviği, engelli sigortalı istihdamına yönelik teşviği ve sosyal yardım alanların istihdamı halinde uygulanan teşvikten yararlanma imkanınız bulunmaktadır.

Daha detaylı olarak görüşmek istediğiniz takdirde Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi'ni ziyaret edebilirsiniz.

+
İyi çalışmalar, Balıkesir'de mobilya üreticisiyim. İşletmemi geliştirmek ve kurumsallaştırmak istiyorum fakat nereden başlayacagımı bilmiyorum nasıl bir süreç izlemeliyim?
D. T. - Balıkesir - 13.07.2020
Cevaplayan : Balıkesir Yatırım Destek Ofisi - Abdullah Güç - 13.07.2020
Cevap :

İşletmenizi geliştirmek ve Kurumsallaşmaya yönelik yapabileceğiniz farklı çalışmalar olacaktır. Bu anlamda sizinle fikir alışverişi yapmaya her zaman hazırız. İhtiyaç duyduğunuz konularda başvurabileceğiniz farklı destek ve teşvik mekanizmaları mevcuttur. Bunun haricinde de alabileceğiniz eğitimler veya süreç iyileştirmeleri söz konusu olabilir. Tüm bu konularda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan KOSGEB ve Kalkınma Ajansı ayrıca Ticaret Bakanlığı Destekleri gibi farklı mekanizmalara değinmek gerekir.

Telefonda da görüştüğümüz üzere öncelikle ihtiyacınızı net belirlemek ve ardından da buna uygun bir yapıya sizleri yönlendirmek isteriz. Bu da öncelikle bizim de sizi doğru tanımamızı gerektirir. Ne tür ürünler ürettiğiniz, firma yapınız, İhracat yapıp yapmadığınız, E-Ticaret yapıp yapmadığınız gibi bir çok konuyu detaylıca konuşmak üzere uygun bir zaman aralığı belirleyip sizleri bulunduğunuz şehirdeki en yakın temsilcilik olarak Güney Marmara Kalkınma Ajansı bünyesindeki Balıkesir Yatırım Destek Ofisi'ne davet ediyoruz.

Saygılarımızla,

Balıkesir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü

+
Biz güneş enerjisi panelleri üretimi yapmak istiyoruz. Ancak bizim üretmeyi planladığımız paneller daha spesifik. Piyasa da şu an üretilen tüm paneller çerçeveli olarak cam değil plastik alaşımlı farklı bir maddeden üretilmektedir. Cam olarak da sınıflandırılan paneller bulunmaktadır. Fakat onların da üst bölümü cam olup alt tarafı plastik alaşımlı maddeden yapılmıştır. Bizim ürün tamamen cam olup özel bir sıralama ve alaşımla birleştirilmiş 27.5 kg ağırlığındadır. Tamamen ürünün cam olması yansımayı ve ışımayı kuvvetlendirmekte, sağlamlık ve görüntü açısından da ayrı bir sınıf oluşturmaktadır. (örn. pvp) resimlerde de görebileceğiniz üzere önden ve arkadan tüm yüzeyler net görülebilmekte, üst ve alttan ışımayı ayrıca yansıtmaktadır. Bu yatırımımızı Burdur’da yapmak istiyoruz ve yaklaşık bütçemiz 40.000.000 TL civarındadır. Bu yatırımımız için Yatırım teşvik belgesi almak istiyoruz mümkün müdür. Ya da yararlanabileceğimiz bir hibe programı var mıdır?
G. Y. - Burdur - 06.07.2020
Cevaplayan : Burdur Yatırım Destek Ofisi - Tolga Keskin - 06.07.2020
Cevap :

Son başvuru tarihi itibarı ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından çağrıya çıkılmış, yakın zamanda başvuru yapabileceğiniz bir hibe programı bulunmamaktadır.

Ancak Sabit Yatırım Tutarınız (40.000.000 TL) açısından bakıldığında Yatırım Teşvik Belgesi almak için başvurabilir ve Burdur ilinin 3. Bölgede yer alması sebebiyle 3. Bölgesel Teşvik Uygulamalarından, OSB'de yatırım yaparsanız da 4. Bölge Teşviklerinden yararlanabilirsiniz. Bu teşvikler KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi Desteği, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Gelir Vergisi Stopajı Desteği, Sigorta Primi İşçi Hissesi Desteği, Faiz veya Kar Payı Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi gibi alt kalemlerden oluşmaktadır. Bakanlığımızın sitesinde aşağıdaki linkte hem teşvikler hakkında verilen önemli bilgilere göz gezdirebilir hem de teşviğe nasıl başvuracağınızı görebilirsiniz.

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri

Yukarıdaki linkte de görebileceğiniz üzere başvurular E-TUYS üzerinden yapılabilmektedir.

Yapacağınız yatırıma ilişkin yararlanabileceğiniz teşvikle ilgili kafanızda soru işareti oluşması halinde 0(248) 234 05 50 numaralı telefondan Burdur Yatırım Destek Ofisi'ne ulaşabilirsiniz.

Saygılar,

İyi Çalışmalar,

+
Merhaba, Kocaeli ilinde treyler üreten ve ihracatını yapan bir firmayız. Şuanda kirada bulunduğumuz yerin imkansızlığından dolayı Sakarya'nın Ferizli ilçesinden OSB'de 3500m2 lik yer aldık. Buraya en kısada sürede fabrika inşaa etmek istiyoruz. Bununla ilgili hangi destekleri alabiliriz? Fabrika yapım aşamasında düşük faizli veya hibeli kredi alma olanağımız var mı? Ayriyetten OSB'den alınan yerin ücretini ödemekle ilgili bir destek var mı? Teşekkürler.
M. Y. - Sakarya - 05.07.2020
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Hüseyin Özgür Ünsal, Kocaeli Yatırım Destek Ofisi Uzmanı - 06.07.2020
Cevap :

Yatırımınızla ilgili 2012/3305 sayılı Karar (Yatırım Teşvik Sistemi) kapsamında sağlanan teşvikler ile uygun faizli Kredi programları hakkında aşağıdaki linkte gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Teşvik belgesi aldıktan sonra aşağıdaki linkte yer alan kredi programları kapsamında kredi kullanmanız halinde Faiz veya Kar Payı Desteğinden de yararlanabilirsiniz.

Link: https://1drv.ms/b/s!AvA4x730lOhbhJVn1aIqwy_PoureQw?e=04KCjR (Linki görüntülemekte sorun yaşarsanız diye bu e-maildeki bilgileri ayrıca e-posta adresinize gönderiyor olacağım.)

Sakarya Yatırım Destek Ofisimizden (Sakarya YDO) aldığım bilgiye göre Sakarya'daki hiçbir Organize Sanayi Bölgesinde 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nun EK 3. Maddesi'nde belitrtilen "Tamamen veya kısmen bedelsiz Parsel tahsisi" uygulanmamaktadır. Daha fazla bilgi için Sakarya YDO iletişim bilgilerini de aşağıda bulabilirsiniz.

Tel: (262) 332 01 44 - dahili: 172/104/111
e-posta: sakaryaydo@marka.org.tr

Not: Yatırım Teşvik Belgesi başvurunuz kapsamında teşvik belgesi ile ilgili işlemlerinde yürütüldüğü Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi (E-TUYS) kullanıcı yetkilendirmesi ve online başvuru sürecinizde ücretsiz olarak yardımcı olabiliriz.*

* 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 197. Maddesinin 2. Fıkrası uyarınca "Yatırım destek ofislerinde Yatırımcılara sunulan hizmetler tamamen ücretsizdir.

Saygılarımla,

Hüseyin Ö. Ünsal
Uzman, Gebze İrtibat Bürosu

+
Merhabalar, İzmir'de Organize Sanayi Bölgesinde Endüstriyel Madeni Yağ üretimi yapmak istiyorum. Bünyesinde Arge ve kalite laboratuvarı olan üretim tesisi yatırımı için devlet destekleri konusunda bilgi rica ederim. Üretilecek ürünler: 2429.6 B.Y.S. DİĞER KİMYASAL ÜRÜNLERİN İMALATI
B. M. - İzmir - 02.07.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - M. Sencer Özen - 03.07.2020
Cevap :

İzmir'de yatırım yapmaya hazır 13 adet Organize Sanayi Bölgesi mevcuttur. Bu kapsamda yeterli yatırım alanı bulunmaktadır. Ayrıca İzmir'de Ar-Ge faaliyetlerinin gerçekleştirilebildiği, Yatırımcılara çeşitli vergi avantajları sağlayan 4 adet Teknopark vardır.

Bunun yanısıra, Ar-Ge Merkezi açılarak "5746 Sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun" çerçevesinde destek alınabileceği gibi söz konusu yatırım için Yatırım Teşvik Belgesi alınabilir veya TÜBİTAK'ın "Ulusal Destek Programları"ndan, KOSGEB'in "Laboratuvar Hizmetleri" Desteğinden ve "AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme" Desteklerinden de yararlanılabilir.

Detaylı bilgi için bizimle YDO@izka.org.tr e-posta adresi üzerinden irtibat kurabilirsiniz.

+
Merhabalar; Kütahya'da atık refrakter tuğla geri kazanımı yapmaktayız. Yani hurda refrakter tuğla alıp, öğütülmüş refrakter tuğla hammaddesi üretiyoruz. Yatırım Teşvik Belgesi almak istiyoruz. Bu durumda belge alabilir miyiz? US97 kodumuz ne olur? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
B. D. - Kütahya - 02.07.2020
Cevaplayan : Kütahya Yatırım Destek Ofisi - Kutlu Eser - 03.07.2020
Cevap :

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararın Tebliği eklerinden " Yatırımın Karakteristiğine Bağlı Olarak Teşvik Belgesi Talebinde Bulunulmadan Önce İlgili Mevzuatı Gereği Diğer Kamu Kurum Ve Kuruluşlarından Alınması Gereken Bilgi Ve Belgeler” başlıklı EK-2’nin 6. Maddesinde " Atıkların Bertarafı” ve 7. Maddesinde " Atıkların Geri Kazanımı” yatırımlarında sunulması gereken belgeler belirtilmiştir.

Hali hazırda faaliyette olan refrakter tuğla geri kazanım tesisinizin olduğunu belirtmişsiniz, buna göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığından (ÇŞB) alınmış " çevre izin ve lisansı”nızın olduğu (Komple Yeni Yatırımlarda bu belge Tamamlama Vizesi aşamasında aranır) anlaşılmaktadır.

ÇŞB’den alınmış " çevre izin ve lisansı”nız varsa US-97 Kodunuz 3720.0.01 ve asgari 500 bin TL’lik bir Sabit Yatırım Tutarı ile Yatırım Teşvik Belgesi müracaatında bulunabilirsiniz.

Eğer yatırımın konunuz için ÇŞB’den alınmış " çevre izin ve lisansı”nız yoksa tehlikesiz atık niteliğindeki refrakter tuğla geri kazanımı faaliyeti için;

 1. Öncelikle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden çevre Etki değerlendirme (ÇED) kararı almalısınız.
 2. Bunun için ÇED yönetmeliği EK-2 listesi 2.ç maddesi gereğince Proje tanıtım dosyanızı (PTD) hazırlamanız gerekiyor.
 3. ÇED kararı alındıktan sonra işletme faaliyete başlamadan önce hava emisyonu ve tehlikesiz atık geri kazanımı konulu çevre izin ve lisansı almanız gerekiyor.
 4. Bu kapsamda işletmenin çevre izin ve lisans yönetmeliği EK-1 listesi 8.1 maddesi gereğince Bakanlığa yapılacak başvuru için öncelikle İl Müdürlüğünden uygunluk yazısı almalısınız.
 5. İl Müdürlüğü uygunluk yazısı alındıktan sonra işletme EK-1 listesinde yer aldığından geçici faaliyet belgesi başvurusunu Bakanlığa yapmalısınız.
 6. Başvurular ve gerekli dosyaların hazırlanması çevre danışmanlık firmaları ya da çevre yönetim birimi tarafından yapılmalıdır. Ayrıntılı bilgi için https://csb.gov.tr/sss/cevre-izin-ve-lisans sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için Zafer Kalkınma Ajansımıza bekler, iyi çalışmalar dileriz.

+
Merhaba; Adana OSB meyve suyu üretim yatırımı yapmak istiyoruz. Ancak Akyazı da hali hazırda bir meyve suyu üretim fabrikamız var. Aynı zamanda Adana ilinde farklı bir firmaya kiraya verdiğimiz 4 üretim hattımız var. (Kiraya verdiğimiz firmanın kapasite raporunda hatlar yer alıyor ve bizim firmamızdan kiraladığını kapasite raporunda beyan ediyor.) Biz Adana da planladığımız yatırım için 1 yeni üretim hattı almayı, Adana’da kirada olan 4 hattımızı, Akyazı’daki fabrikamızdan da 1 hattı taşımak istiyoruz. Akyazı'daki fabrikamız üretime devam edecektir. Bu durumda Adana’da yapacağımız yatırım için Yatırım teşvik belgesi alabilir miyiz? Hangi desteklerden ne kadar yararlanabiliriz.
S. D. - Adana - 25.06.2020
Cevaplayan : Adana Yatırım Destek Ofisi - Murat Torun - 25.06.2020
Cevap :

Sebze ve meyve suyu üretimi, Adana OSB içi yatırımlar için 3. bölge teşviklerinden yararlanabilmektedir. Minimum yatırım tutarı 2 Milyon TL olan yatırımlar için Bölgesel Teşvik Uygulamaları geçerlidir.

Bölgesel teşvikte KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti (ithal makine varsa), Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Vergi İndirimi Desteği uygulanmaktadır. Web sitemizde yer alan Teşvik Robotuna NACE Kodu karşılığı sektör ismi, İl bilgisi ile yatırıma ilişkin arsa, inşaat, makine ekipman ve diğer bilgiler girilerek yararlanabileceğiniz teşvik tutarı bilgisine ulaşabilirsiniz. Satın almayı planladığınız hat için Yatırım Teşvik Belgesi başvurusunda bulunulabilirsiniz. Ancak mevcut veya kiradaki hatlarınız ilgili yatırım teşvik belgesi kapsamı dışında olacaktır.

Daha detaylı bilgi için Çukurova Kalkınma Ajansı Adana Yatırım Destek Ofisini ziyaret ederek genel bilgi ve uygulama aşaması için danışmanlık desteği alabilirsiniz.

+
Muğla Menteşe ilçesinde 2011 yılından beri hizmet veren bir lokantayız. Covid-19 süreci ile birlikte yemek fabrikası kurmayı amaçlıyoruz. Ortalama yatırım bedeli 1.000.00 TL. Ortalama 30 kişi istihdam etmeyi planlıyoruz. Hiç el değmeden yemek paketleme olayı ile birlikte düğün, sünnet, organizasyon, etkinlik ve toplu yemeklerin daha hijyenik olarak servis edilmesini amaçlamaktayız. Bu konu da ne tür destekler alınabilir?
Z. A. - Muğla - 24.06.2020
Cevaplayan : Muğla Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Sert - 25.06.2020
Cevap :

Dışarıya yemek hizmeti sunan catering yatırımları Yatırım Teşvik Sistemi dışında tutulmuştur. Yatırımınızın boyutuna göre sınırlı olmakla birlikte, KOSGEB'in yeni İŞKURanlara yönelik Geleneksel Girişimci Desteğinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca istihdam yoğun bir yatırım yapacağınız için İŞKUR desteklerini inceleyip, özellikle işbaşı eğitim programı ve Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteğinden yararlanmak üzere gerekli başvuruları yapmanızı tavsiye ederiz. Söz konusu desteklerle ilgili bilgilere web sitemizden de ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgilendirme için sizleri Muğla Yatırım Destek Ofisine bekliyoruz.

+
Konya'da yumurta tavukçuluğu yapmaktayız. 2 farklı kümeste toplam 574 bin yumurta tavukçuluğu kapasitesine sahibiz. Yem fabrikası yapmak istemekteyiz. Bina, makine ve çelik silo kuracağız. Yaklaşık 1,5 milyon TL yatırım yapmayı öngörüyoruz. Yatırım Teşvik Belgesi desteklerinden faydalanabilir miyiz?
S. D. - Konya - 24.06.2020
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - Mustafa Dinç - 24.06.2020
Cevap :

Öncelikle yatırım düşüncenizin hayırlı olmasını dileriz. Sorunuzla ilgili olarak;

 • Yem üretimi Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında desteklenen faaliyet konuları arasında yer almamaktadır (balık unu, balık yağı, balık yemi ve Entegre Hayvancılık Yatırımı içindeki yem üretimi hariç).
 • Konya ili yatırım teşvik sisteminde 2. bölgede yer almaktadır. İlimizde yapılacak kanatlı entegre hayvancılık yatırımlarında asgari 1 milyon TL ve üzeri olması kaydıyla Genel Teşvik Uygulamalarından yararlanmak için 100.000 adet/dönem; Bölgesel Teşvik Uygulamalarından yararlanmak için 200.000 adet/dönem asgari kapasite şartı aranmaktadır (damızlık kanatlı entegre yatırımlarında kapasite şartı aranmaz).
 • Sizin örneğinizde yem fabrikasının Yatırım Teşvik Belgesi kapsamına alınabilmesi için; bu yatırımla beraber mevcut tesisinizde meydana gelecek olan kapasite artışına bağlı olarak Genel veya Bölgesel Teşvik unsurlarından faydalanabilirsiniz.
 • Sorularınız için konyaydo@mevka.org.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

İlginize teşekkür eder, saygılar sunarız.

+
İzmir'de yerleşik ham bitkisel yağ üretim fabrikası için 16 bin ton kapasiteli kömür kazanı almak istiyoruz. Ancak bu kömür kazanı için bir de çelik yapı yapılacak. Yatırım Teşvik Belgesi başvurusu yapmak istiyoruz. Çelik yapıyı yerli makine listesine yazabilir miyiz? Yapı için maliyetimiz yaklaşık 1.500.000 TL dir.
Y. A. - Ankara - 23.06.2020
Cevaplayan : İzmir Yatırım Destek Ofisi - Çağkan Aydoğdu - 24.06.2020
Cevap :

Söz konusu yapının uygulama şekline göre yatırım teşvik kapsamı değişiklik gösterebilmektedir.

Yapının taşınabilir niteliğe sahip olduğu durumda makine/ekipman veya diğer harcamalar olarak kabul edilirken, yapının sabit olması durumunda ilgili harcamalar bina/inşaat kalemi altında değerlendirilebilecektir.

Bu kapsamda;

Makine ekipman harcamaları KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyetinden yararlanırken, imalat sanayine yönelik (US-97 Kodu:15-37) düzenlenen Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında, 1/1/2020-31/12/2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek bina-inşaat harcamalarında KDV İadesi desteğinden de faydalanılabilmektedir.

Nihai değerlendirme Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Daha detaylı bilgi için İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi ile irtibat kurarak genel bilgi ve uygulama aşaması için danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Saygılarımızla.

+
Adana’da organize sanayi bölgesi dışında bir yerde metal malzemelerin işlenmesi büküm kesim profil imalatı işleri yapmaktayız. Şu anki yerimiz 3.700 metrekare ve personel sayımız 23. İşyerimizin fiziki yetersizliğinden dolayı 14.000 metrekare arsa alıp üzerine 6.000 metrekare kapalı alanlı imalathane kurmak, yeni makina ve personeller almayı planlıyoruz. Arsa bedeli 1.750.000 TL, tahmini inşaat ve sabit yatırım tutarı 2.500.000 TL. Bu yatırımdan sonra personel sayımızı 30-32 olarak planlıyoruz. Hangi teşvik ve yardımlardan faydalanabiliriz? Yatırıma başlamadan önce başvurmamız gereken kurum veya işlem var mıdır?
T. Y. - Adana - 22.06.2020
Cevaplayan : Adana Yatırım Destek Ofisi - Türker Dölekoğlu - 23.06.2020
Cevap :

Metallerin işlenmesi ve kaplanması (nace 25.61) sektöründe Adana OSB dışı yatırımlar için 2. bölge teşviklerinden yararlanabilmektedir. Minimum yatırım tutarı 3 Milyon TL olan yatırımlar için bölgesel teşvik geçerlidir.

Bölgesel teşvikte KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti (ithal makine varsa), Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Vergi İndirimi Desteği uygulanmaktadır. Web sitemizde yer alan Teşvik Robotuna NACE Kodu karşılığı sektör ismi, İl bilgisi ile yatırıma ilişkin arsa, inşaat, makine ekipman ve diğer bilgiler girilerek yararlanabileceğiniz teşvik tutarı bilgisine ulaşabilirsiniz. Yatırıma başlamadan önce teşvik belgesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın E-TUYS sistemi üzerinden başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca Çukurova Kalkınma Ajansı teklif çağrılarıyla ilan edilen mali destek programları ile KOSGEB destekleri de yatırım aşaması için takip edilebilir.

Daha detaylı bilgi için Çukurova Kalkınma Ajansı Adana Yatırım Destek Ofisini ziyaret ederek genel bilgi ve uygulama aşaması için danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Saygılarımızla.

+
Kasten adam öldürmek suçundan hüküm giydim, cezamı çektim, şu an eski hükümlüyüm, İşkur'un eski hükümlü kendi işini kurma hibe desteğinden yararlanabiliyor muyum?
B. B. - Ağrı - 15.06.2020
Cevaplayan : Ağrı Yatırım Destek Ofisi - Dr. Ceren Avcil - 16.06.2020
Cevap :

Şu an İŞKUR İl Müdürlükleri tarafından eski hükümlülere yönelik iş kurma desteği mevcut ve 2020/2 başvuru dönemi için son başvuru tarihi 17 Temmuz 2020'dir. Eski hükümlülere yönelik verilen desteğin şartları ve ayrıntıları sitenin özet bilgiler kısmında yer almaktadır. Bu destek kapsamında 18 yaşınızı doldurmuş olmanız ve KOSGEB onaylı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. İş kurmanız halinde vergiler dahil en fazla brüt asgari ücretin 15 katı kadar kuruluş desteği verilmektedir.

Uygun olursanız Ofisimize bekleriz, dilerseniz İŞKUR İl Müdürlüğümüzü birlikte ziyaret ederek destekler konusunda sizlere yardımcı olalım.

Soru Formu
Adınız Soyadınız
E - Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Yatırım Yapılacak İl
Soru