Akıllı Filtreleme
Konuya Göre Filtrele
İle Göre Filtrele
Zamana Göre Filtrele
Kalkınma Ajansları bünyesinde 81 ildeki Yatırım Destek Ofislerimizde görev alan ajans uzmanları tarafından sorularınızı cevaplıyoruz.

Sorulara verilen cevaplar, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

Devlet destekleriyle ilgili her türlü nihai karar, bu konuda hukuken yetkili/ilgili kurum ve kuruluşa ait olup, bu cevaplar nedeniyle Kalkınma Ajansları ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü sorumlu tutulamaz.

Ortalama Cevap Süresi: 7,21 saat
1003 adet sonuç bulundu.
+
Dar dokuma kumaş imalatı yapan bir tesis kurmak istiyorum. Makineleri çinden getireceğim şu an gemiye yukleme yapıldı bir proforma fatura kesildi. Ancak gerçek fatura henüz kesilmedi. Şu an yatırım teşvik belgesi almak için müracaat ettsem gümrük vergisi ve kadv muafiyetinden yararlanabilir miyim? Teşekkür ederim.
F. T. - Bursa - 17.09.2021
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Murat Çalışkan - 17.09.2021
Cevap :

Sn. Yatırımcımız,

Tarafınızla gerçekleştirmiş olduğumuz telefon görüşmesinde de bahsetmiş olduğumuz üzere söz konusu yatırımınız kapsamında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan " Yatırım Teşvik Sistemi” başvurunuzu ivedilikle gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Öte yandan; 29.06.2021 tarih ve 31526 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan mevzuat değişikliği kapsamında 15.06.2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'a eklenen liste (ek-8) ile belirlenen 174 kalem makine ve teçhizat için Gümrük Vergisi Muafiyeti kaldırılmıştır. Bu yüzden tarafınızca öncelikle bu liste üzerinden GTİP Kodu ile bir ön kontrol yapmanızda fayda bulunmaktadır. Söz konusu liste tarafınıza e-posta ile de ayrıca gönderilmiştir.

İlave olarak ; yaklaşık 1,5 milyon TL tutarındaki yatırımınızın, içerisinde aşağıdaki ilave destek unsurlarının da barındıran "Bölgesel Teşvik Uygulamalarından" yararlanabilmesi için asgari 2 milyon TL* tutarında bir sabit yatırımına ulaşılması gerekmektedir. Bu doğrultuda yatırım Projeksiyonunuzu yeniden gözden geçirerek bu hususun da tarafınızca dikkate alınmasında fayda bulunmaktadır.

Bölgesel Teşvik Sistemi çerçevesinde yararlanılabilecek teşvikler;

 1. KDV İstisnası
 2. Gümrük Vergisi Muafiyeti
 3. Vergi İndirimi (Vergi İndirim Oranı %50, Yatırıma Katkı Oranı %15)
 4. Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği (2 yıl, %10 Yatırıma Katkı Oranı)
 5. Yatırım Yeri Tahsisi'dir. (belirli şartlar dahilinde)

* 28/06/2021 tarihli ve 4191 sayılı Kararın 16. maddesi uyarınca söz konusu asgari yatırım tutarı 01.01.2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecek olan yeni yatırımlarda 4 (dört) milyon TL olarak uygulanacaktır.

ÖNEMLİ NOTLAR :

1- Teşvik başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması konusunda nihai karar T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne aittir.

2- 31 Mayıs 2018 tarih ve 30437 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Yatırım Teşvik Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yürütülmesine İlişkin Yetkilendirme Tebliği uyarınca 02 Temmuz 2018 tarihinden sonra gerçekleştirilecek Yatırım Teşvik Belgesi başvuruları Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi (E-TUYS) aracılığıyla yapılacaktır. Gerekli bilgilendirmelere, https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri sayfasından ulaşılabilir.

3- Yatırım Teşvik Belgesi başvurunuz tamamlanmadan söz konusu yatırımınız kapsamında herhangi bir satın alma gerçekleştirilmemesi gerekmektedir.

4- Yatırımınızın Bursa’daki organize sanayi bölgelerinden birinde ya da Bursa ilinin Büyükorhan, Harmancık veya Keles ilçelerinden birinde gerçekleştirilmesi durumunda bulunduğu ilin bir alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden (2. Bölge destekleri) yararlanmanız mümkündür.

Tereddüt edilen hususlarda daha detaylı bilgi almak üzere aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizden tarafımıza geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)

Bursa Yatırım Destek Ofisi

Tel : 0224 211 13 27

E-Posta : bursa@bebka.org.tr

+
Ciftlik kurup besicilik yapmak istiyorum büyük baş hibeden nasil yararlanirim
C. D. - Adana - 16.09.2021
Cevaplayan : Adana Yatırım Destek Ofisi - Murat Torun - 16.09.2021
Cevap :

Değerli Yatırımcımız,

Yapılan telefon görüşmemizde detaylandırdığımız kadarıyla 50 büyükbaş besi hayvanı yetiştirilmesine yönelik bir yatırım planlamaktasınız.

Mevcut durumda kullanabileceğiniz en önemli destek T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilmektedir. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği kapsamında tarımsal yatırımlara ilişkin düşük faizli kredi kullanma imkanı bulunmaktadır.

Karar kapsamında büyükbaş hayvan besiciliği kredisinden yararlanabilmek için Girişimcilerin; manda dâhil olmak üzere elli baş ve üzerinde besi sığırcılığı işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini elli baş ve üzerine çıkarmaları gerekmektedir. Besi sığırcılığı için yatırım kredileri, barınak yapımı ve tadilatı, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi ve çayır biçme makinesi, travay, tartı sistemi, gübre yönetimi ile ilgili altyapı ve alet-donanım alımı, kurulu işletmelerin münferit alet-ekipman alımlarını ve diğer yatırım giderlerini kapsamaktadır. Kredi üst limiti 10.000.000 TL'dir. Büyükbaş hayvan besiciliği yatırımlarında Adana, öncelikli bölge yatırımları arasında yer aldığı için indirim oranı en az %60'tır. Ayrıca genç çiftçi/girişimci (40 yaş altı), kadın çiftçi/girişimci ve atıl işletme alım kriterlerinin her biri ayrı ayrı %10 daha fazla indirim sağlamaktadır. Konuyla ilgili detaylı bilgi için Ziraat Bankası şubeleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Bunun dışında Tarım ve Orman Bakanlığının dönemsel olarak açılan, yatırımınız kapsamına girebilecek program çağrılarını takip edebilirsiniz. Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'nda 30 Temmuz 2021 tarihi itibariyle başvuru alımları bu sene için sonlanmıştır. İlgili çağrıda mevcut büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi, hayvansal üretimde Verimlilik ile kalitenin artırılması ve modern hayvancılık işletmelerine dönüştürülmesi amaçlanmakta olup büyükbaş hayvan ahırı inşaatı için hibe üst limiti 400.000 TL olarak belirlenmiştir.

Büyükbaş hayvan yatırımı için, senenin belli bölümlerinde çağrı bazlı açılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı altındaki Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı'nın açılmasını da takip edebilirsiniz. Bu program kapsamında yatırım konularına %50 olmak üzere; yeni tesis yatırımlarında 1.500.000 TL'ye kadar Hibe Desteği verilmektedir. Bu ve benzeri çağrıların detaylarını açıldıkları dönemlerde Tarım ve Orman Bakanlığı veya yatirimadestek.gov.tr internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Yatırımınızın Yatırım Teşvik Sisteminde bölgesel teşviklerden faydalanabilmesi için gerekli olan asgari sayı 500 büyükbaştır.

Yatırımlarınızla ilgili diğer sorularınız için Çukurova Kalkınma Ajansı Adana Yatırım Destek Ofisini ziyaret edebilir veya 0 322 363 00 40 telefon numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

+
Giresun ilinde bir üretim yapmak istiyoruz lakin aklınızda bir fikir yok Giresun'da ne üretilir ne teşvik edilir. Bu ve buna benzer bir fizibilite ve alan araştırması var mı? Bize burda bu eksik bunu yaparsanız kazanırsınız diyebileceğiniz bir iş var mı? Giresun ilinde bir yatırım fırsatı var mı? Şuan için aklımızda ambalaj ve kese kağıdı kağıt çanta üretimi var ama bu konuda bir çalışma yapmadık sizin bir çalışmanız varsa bizimle paylaşırsanız sevinirim.
A. B. - Giresun - 16.09.2021
Cevaplayan : Giresun Yatırım Destek Ofisi - Murat Aladağ - 16.09.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Yapmayı planladığınız yatırımınız US-97 sektör sınıflandırma kodlarında " 2102.0.02 Kâğıttan Torba ve Çantalar, Kesekâğıtları İmalatı” grubunda yer almaktadır.

Giresun’da bu alanda yapacağınız asgari 10 Milyon TL yatırımınızla ilgili olarak, telefon görüşmemizde de ifade ettiğimiz üzere, Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Kredi Faiz Desteği, Kurumlar Vergisi veya Gelir Vergisi İndirimi ve SGK İşveren Hissesi desteğinden faydalanmanız mümkündür. Yapacağınız yatırım tutarı ile orantılı olarak faydalanabileceğiniz teşviklerin rakamsal tutarına yatirimadestek.gov.tr adresinde bulunan Teşvik Robotunu kullanarak da ulaşabilirsiniz.

İmalat sanayinde yeni makine teçhizat alımlarında Yatırım Teşvik Belgesi avantajları dışında, çağrı usulü ile çıkılan Ajansımız ve KOSGEB desteklerini de web sitelerimizden takip edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için web sitelerinin linki aşağıda yer almaktadır.

https://www.doka.org.tr/destekler_Acik-TR.html?k=153

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/3/destekler

Bunun haricinde sorunuzda belirtmiş olduğunuz fizibilite, alan çalışmaları ile ilgili raporları ve her yıl Giresun Yatırım Destek Ofisi tarafından yenilenen Giresun İl Bilgi Notunu Ajansımız web sitesinden takip edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için web sitelerinin linki aşağıda yer almaktadır.

https://www.doka.org.tr/planlama_Arastirma-Raporlari-Serisi-TR.html

https://www.doka.org.tr/bolgemiz_Giresun-TR.html

Görüştüğümüz tüm bu hususlarla ilgili danışmak istediğiniz başka bir konu olursa ofisimizi her zaman ziyaret edebilir veya aşağıdaki e-posta ve telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Giresun Yatırım Destek Ofisi
Adres: Sultan Selim Mah. G.M.K. Bulvarı No:1 (Giresun TSO Yanı) GİRESUN
Telefon: 0 (462) 455 40 73
E-Mail: giresunydo@doka.org.tr

+
Elektronik konusunda ar-ge ve üretim desteği ve teşvikleri ile ilgili detaylı bilgi rica ediyorum.
V. B. - İstanbul - 16.09.2021
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 16.09.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Yatırım konunuzla ilgili hem Ar-Ge hem de imalat faaliyetlerinizin desteklenmesine yönelik birçok farklı destek alternatifi bulunmaktadır.

 1. AR-GE Destekleri
 1. KOSGEB’in hayata geçirdiği " Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı” ile yeni bir ürün, yeni bir süreç ve/veya yeni bir hizmet üretmelerinin veya iyileştirmelerinin yanı sıra (Ür-Ge) faaliyetleri ile değişen pazar taleplerine ve teknolojik gelişmelere uyum sağlamaları amacıyla, KOBİ’ler tarafından orijinal, iyileştirilmiş veya değiştirilmiş yeni ürünlerin üretilmesinin sağlanması amaçlanmıştır. Program kapsamında Girişimcilere 750.000 TL ile 6.000.000 TL arasında değişen destek imkanı sunulabilmektedir. https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7664/arge-urge-ve-inovasyon-destek-programi
 2. TÜBİTAK tarafından uygulanan 1507 - TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı bir diğer alternatif destek programıdır. Program kapsamında yeni bir ürün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında KOBİ’ler tarafından yürütülen Projelere 600.000 TL destek sağlanabilmektedir. 1507 Sanayi Ar-Ge Destek Programı yılda 2 kez açılan Bütçe esaslı çağrılarla yürütülmektedir. 2021 yılının 2. Çağrısı 15.09.2021 tarihinde kapanmıştır. Güncel çağrı duyuruları www.tubitak.gov.tr adresinde yer alan "Duyurular ve Haberler" bölümünden takip edilebilir. 1507 - TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı | TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU (tubitak.gov.tr)
 3. 1501 - Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı ile TÜBİTAK, yeni bir ürünün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında yürütülen Ar-Ge nitelikli projeleri desteklemektedir. Program kapsamında desteklenen projeler dönemsel desteklemeye esas harcama tutarına uygulanacak destek oranı ile desteklenir. Projenin her dönemi için destek oranı sabit olmak üzere %75 olarak uygulanmaktadır. 1501 Sanayi Ar-Ge Destek Programı yılda 2 kez açılan bütçe esaslı çağrılarla yürütülmektedir.1501 - TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı | TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU (tubitak.gov.tr)
 1. İmalat Destekleri
 1. Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan, orta - yüksek ve yüksek teknoloji alanında yer alan ve cari işlemler hesabına katkı sağlayacak ürünlerin üretimini ve ticarileştirilmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek yatırımlar KOSGEB tarafından KOBİ TEKNOYATIRIM - KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında 6 milyon TL’ye kadar desteklenebilmektedir. Söz konusu destek programı hakkında ayrıntılı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6443/kobi-teknoyatirim-kobi-teknolojik-urun-yatirim-destek-programi adresinden erişim sağlanabilmektedir.
 2. 2012/3305 sayılı "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” uyarınca B.Y.S. Elektrikli Makine ve Cihazların imalatı, Orta-Yüksek Teknolojili Yatırım konuları arasında yer almaktadır. Bu kapsamdaki yatırımlar için; İstanbul ili hariç olmak üzere 1., 2., ve 3. bölgede gerçekleştirilecek olanlar 4. Bölge desteklerinden yararlanabilmektedir. Ancak, İstanbul İlinde Komple Yeni Yatırımlar hariç olmak üzere organize sanayi bölgeleri veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek asgari 5 milyon TL tutarındaki yatırımlar ile OSB ya da endüstri bölgeleri dışındaki en az 10 milyon TL yatırımlar 1. bölgedeki bölgesel desteklerden yararlanabilmektedir. Bu doğrultuda asgari yatırım şartlarının karşılanması kaydıyla yatırımcıya, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi, SGK İşveren Hissesi Desteği ve Vergi İndirimi Desteği avantajları sunulmaktadır. https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri

Danışmak istediğiniz ilave hususlarla ilgili Yatırım Destek Ofisimizle dilediğiniz zaman irtibata geçebilirsiniz. (Tel:0212 468 34 00, mail:yatırım@istka.org.tr)

+
merhabalar...cumhurbaşkanımız tarafından 12.03.2021 tarihinde açıklanan ekonomi reform paketinde yer alan "her ilave istihdam için 100.000 tl kredi desteği" için başvuruların aradan çok süre geçmesine karşın başlamaması ve iptal edildiğine dair de bir bilgi olmaması... bu konuda hiçbir yerden hiçbir sağlıklı bilgi alamıyorum..konuyla ilgili daha öncesinde de buradan bilgi hem de yakın zamanda cimer den bilgi alamadım. Konunun açıklığa kavuşturulması şirketimiz için hem atacağımız adımlar hemde önümüzü görmemiz açısından önemli..konuyla ilgili bilgi rica ediyorum. iyi çalışmalar.
O. T. - Kocaeli - 15.09.2021
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Kerim Ekrem - 15.09.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Söz konusu desteğin istihdam boyutuna yönelik resmi süreç ile ilgili SGK genelgesi tarafınıza daha önce iletilmişti. T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Mart 2021’de yayınlanan Ekonomik Reform Paketinin 5.2. maddesinde ‘’ilave istihdama finansman desteğine’’ yer verilmiş olup, desteğin uygulama sürecine ilişkin olarak ise herhangi bir takvimlendirme belirtilmemiştir.( https://ms.hmb.gov.tr/uploads/2021/03/Ekonomik-Reformlar-Kitapcigi.pdf)

Kredi Garanti Fonu Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan şifahi görüşmede halihazırda KGF ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında söz konusu desteğe ilişkin olarak bankalardan kredi kullandırılmasına yönelik bir protokol yapıldığına dair bilgileri olmadığı, bu sürecin KGF Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğü ve yeni bir bilgiye erişilmesi durumunda tarafımıza bilgi verileceği belirtilmiştir. Bu çerçevede Kredi Garanti Fonu’nun yapacağı duyuruları takip edebilir, genel müdürlük yetkilileri ile irtibata geçebilirsiniz. (https://kgf.com.tr/index.php/tr/urunlerimiz/hazine-destekli-kefaletler/tkyb-kredi-destek-paketi ). Ayrıca ilgili desteğe dair tarafımızca yeni bir bilgiye ulaşılması durumunda tarafınızla tekrardan iletişime geçilecektir.

Saygılarımızla,

Kocaeli Yatırım Destek Ofisi

Adres: Yenişehir Mah. Demokrası Bulvarı No:72, İzmit/KOCAELİ

Telefon: (0262) 332 01 44 ( 140, 159, 155, 168, 173 )

E-posta: kocaeliydo@marka.org.tr

+
Elektrik enerjisi üretiminde kullanılan, özellikle tarımsal sulama alanındaki enerji ihtiyacı için bir alternatif olan "fotovoltaik güneş paneli" üretim tesisi yatırımı için yararlanabileceğimiz teşvikler hakkında bilgi almak istiyorum. Teşekkürler,
M. K. - Uşak - 15.09.2021
Cevaplayan : Uşak Yatırım Destek Ofisi - İsmail Beyribey - 15.09.2021
Cevap :

Gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesi neticesinde, Uşak ilinde güneş enerji paneli üretimi üzerine yatırım yapmayı planladığınız ve devlet destekleri hakkında bilgi almak istediğiniz anlaşılmıştır. Bununla birlikte;

1- T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (Yatırım Teşvik Belgesi)

Yatırım konusunun yüksek teknoloji yatırımları arasındadır. Uşak ilinde gerçekleşmesi durumunda 5. bölge teşvik unsurlarından yararlanır. Bölgesel teşvik kapsamında

Bakanlığımızın sitesi üzerinde yer alan aşağıdaki uzantıdan hem teşvikler hakkında verilen önemli bilgilere göz gezdirebilir hem de teşvike nasıl başvuracağınızı görebilirsiniz.

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri

Yukarıdaki linkte de görebileceğiniz üzere başvurular E-TUYS üzerinden yapılabilmektedir.

Daha ayrıntılı bilgilendirme için Ajansımızı ziyaret edebilir, usakydo@zafer.org.tr veya usakydo@zafer.gov.tr adresine mail atabilir veya 0276 224 43 41 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Zafer Kalkınma Ajansı olarak bölgemizde yatırım yapmayı planladığınız alanlarda, sizlere gerekli bilgilendirmeleri yapmak ve yüz yüze danışmanlık desteği vermekten de memnuniyet duyacağımızı ifade eder, sağlıklı günler dileriz.

+
Merhaba, Mersin ilinde boyama, kumlama ve vernikleme hizmeti vermek istemekteyiz. Söz konusu hizmeti, hizmeti alacak müşterinin yatırım sahasında vereceğiz. 2012/3305 sayılı kararname kapsamında destek alınması mümkün müdür? Ayrıca söz konusu ürünlerin US 97 kodu hakkında bilgi verebilir misiniz? İyi Çalışmalar.
U. K. - Mersin - 14.09.2021
Cevaplayan : Mersin Yatırım Destek Ofisi - Pınar Demirbolat - 15.09.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefon görüşmemizde vermiş olduğunuz detaylı bilgilere göre bahsi geçen yatırımınızın NACE Kodu "25.61 Metallerin İşlenmesi ve Kaplanması", US-97 Kodu ise "28.92.1.04.3 Boyama ve Vernikleme" olarak tespit edilmiştir. Buna göre bahsi geçen yatırım için "2012/3305 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar" kapsamında Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar hükümleri uyarınca Bölgesel Teşvik unsurlarından yararlanabilirsiniz.

Mersin ili 3. bölgede yer almakta olup ilgili yatırım için asgari yatırım tutarı 2 Milyon ₺'dir. Yararlanabileceğiniz destek unsurları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır.

Destek Unsurları

Açıklama

İlin Olduğu Bölge

3. Bölge

Genel Teşvik

Yararlanabilir

Bölgesel Teşvik

Yararlanabilir

Öncelikli Yatırım

Hayır

Yatırımla İlgili Özel Şartlar

2017-2022 yıllarında yapılacak yatırım harcamaları için vergi indirimi Yatırıma Katkı Oranına 15 puan ilave edilmekte, vergi indirimi oranı % 100 olmakta ve 2017-2021 yılları arası bina-inşaat harcamalarına KDV İadesi uygulanmaktadır.

Yararlanılacak Teşvik Bölgesi

3. Bölge

KDV İstinası

Var

Gümrük Vergisi Muafiyeti

Var

Yatırım Yeri Tahsisi

Var

SGK İşveren Hissesi Desteği

5 yıl %20 Yatırıma Katkı Oranı

Vergi İndirimi Desteği

Vergi İndirim Oranı %60, Yatırıma Katkı Oranı %25

Faiz Desteği

TL 3 puan, Döviz 1 puan İndirimli, 1 Milyon ₺'yi geçemez.

SGK İşçi Hissesi Desteği

Uygulanmamaktadır.

Gelir Vergisi Stopajı Desteği

Uygulanmamaktadır.

Yatırımınızla ilgili ilave sorularınız için randevu alarak Mersin Yatırım Destek Ofisi’ne ziyarette bulunabilir veya 0 324 237 80 86 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Çukurova Kalkınma Ajansı

Mersin Yatırım Destek Ofisi

Üç Ocak Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Mersin Ticaret Borsası Kompleksi Kat:2 3/21 Akdeniz / MERSİN

0 324 237 80 86

info@investmersin.org

info@cka.org.tr

+
Merhaba, babama ait olan bir tarla üzerine hayvancılık üzerine bir proje yapma düşüncemiz var. Denizli ili için yeni dönem proje başvuruları açılacak mı bu konuda bilgi alabilir miyim? iyi çalışmalar dilerim.
Ç. H. - Denizli - 14.09.2021
Cevaplayan : Denizli Yatırım Destek Ofisi - Dr. Ayşe Esin Başkan - 14.09.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Sorunuz kapsamında daha iyi yönlendirme yapabilmek için yatırım planınıza yönelik detaylı bilgi almak ve bilgilendirmek üzere sizinle telefonla iletişime geçilmiştir.

Sizinle yapılan görüşme kapsamında, hayvan yetiştiriciliğine ya da tavuk çiftliğine yönelik yatırım planı için destekleri takip ettiğiniz öğrenilmiştir. Bu kapsamda destekler ve destek veren kurumlara ilişkin bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Güney Ege Kalkınma Ajansının yatırım konunuza yönelik bir Mali Destek Programı bulunmamakla birlikte, bazı dönemlerde yayınlanan çağrılar ile tarıma dayalı sanayi yatırımları desteklenmekte olup dilerseniz bu konuya ilişkin gelişmeleri https://www.geka.gov.tr/tr/basvurusu-devam-eden-destekler adresinden takip edebilirsiniz. Bununla birlikte Ajans tarafından birincil tarım faaliyetleri ise desteklenememektedir.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen IPARD Destekleri kapsamında, 101 - Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar başlığı çerçevesinde, önceki dönemlerde " Süt Üreten Tarımsal Işletmeler”, " Kırmızı Et Üreten Tarımsal Işletmeler”, " Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler” ve " Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler”e yönelik başarılı bulunan Projelere hibe karşılığında destek verilmiştir. Ancak bu destek kapsamında canlı hayvan alımına destek verilmemektedir.

TKDK tarafından çağrıya çıkıldığı zaman, " Başvuru Çağrı İlanı” yayınlanarak internet sitesinden duyuru yapılmaktadır. Bu kapsamda, söz konusu tedbiri içeren çağrının açılmasını takip etmeniz faydalı olacaktır. Olası başvurunuzu, başvuru çağrı ilanı yayınlandıktan sonra, belirtilecek tarihler arasında yatırımın uygulanacağı il olan Denizli için, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Denizli İl Koordinatörlüğüne yapabilirsiniz.

Güncel çağrıların yayınlanmasını https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/AktifBasvuru adresinden takip edebilirsiniz. Başvuru Rehberlerine kurumun internet sitesindeki https://www.tkdk.gov.tr/Ipard/BasvuruCagriRehberleri adresinden ulaşabilirsiniz. Her çağrı döneminde rehberlerde değişiklik yapılabilmektedir. Çağrılar, farklı alanlara yönelik destekler kapsamında dönem dönem açık olduğundan takip edilmesi önem taşımaktadır. Desteğe, içeriğine, başvuru koşullarına ilişkin detaylı bilgileri, https://www.tkdk.gov.tr/Tedbir/tarimsal-isletmelerin-fiziki-varliklarina-yonelik-yatirimlar-1 adresinden de takip edebilirsiniz. Konuya ve başvuruya ilişkin olası sorularınızı başvuru döneminde veya öncesinde Denizli İl Koordinatörlüğüne ileterek ve görüşme yaparak bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvancılığının geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla Çiftçi Kayıt Sistemine dâhil olan çiftçilere hayvancılık destekleri verilebilmektedir. Konuya ilişkin detaylı bilgiye https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Tarimsal-Destekler/Hayvancilik-Desteklemeleri adresinden ulaşabilir ve konuyla ilgili gelişmeleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü irtibata geçerek takip edebilirsiniz.

Bununla birlikte Bakanlık tarafından halihazırda başvuruya açık olmamakla birlikte " Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” kapsamında büyükbaş; küçükbaş hayvan veya kanatlı yetiştiriciliğine yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonuna yönelik projeler başarılı bulunması halinde hibe şeklinde desteklenmektedir. Canlı hayvan alımı hibe kapsamına girmemektedir. Desteğin açık olduğu dönemlerde, yayınlanan Tebliğ kapsamında İl Müdürlükleri, başvuru sahiplerine, başvuruların hazırlanması konusunda ihtiyaç duyulduğunda gerekli bilgilendirmeyi yapma ve programın tanıtımını ve yatırımcıların bilgilendirilmesini sağlama kapsamında görev yaptığından İl Müdürlüğüne konuya ilişkin başvurabilirsiniz. İlçe müdürlüğünüzden de konuyu takip edebilirsiniz.

Danışacağınız farklı bir konu olursa Güney Ege Kalkınma Ajansı ile irtibata geçebilirsiniz.

İyi günler dileriz.

+
Merhabalar Sn. Uzman; Firmamızın yatırım teşvik belgesi mevcuttur. Fakat E tuys sistemine giriş için başka bir arkadaşımızı yetkilendirmek istiyoruz. Bu noktada ne yapmamız gerekir?
A. - Mersin - 02.09.2021
Cevaplayan : Mersin Yatırım Destek Ofisi - Hasip Hayırlıoğlu - 02.09.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefon görüşmemize istinaden E-TUYS sistemine giriş için yetkili kişi yerine bir başka kişiyi yetkilendirmek için öncelikle azil işlemi yapıp, sonrasında yeniden yetkilendirme yapmanız gerekmektedir. Azil işlemi için https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri/gd0503011615 linkinde yer alan azilname belgesi, yetkilendirmesini kaldırmak istediğiniz kişi için doldurulur. Doldurulan azilname, KEP adresi üzerinden T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili birimi olan Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne ait sanayiveteknolojibakanligi.tesvikuygulama@hs01.kep.tr KEP adresine iletilir.

Yetkilendirme işlemi için firmanızın KEP adresi üzerinden, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ait sanayiveteknolojibakanligi.tesvikuygulama@hs01.kep.tr KEP adresine aşağıdaki linklerde yer alan dilekçe, taahhütname ve yetkilendirme formu doldurulur ve iletilir. Yetkilendirme tamamlandığında, ortalama 15 iş günü içerisinde yetkilendirilen kişiye e-posta ile bildirim yapılır.

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri/gd0203011615

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri/gd0303011615

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri/gd0403011615

Kayıtlı elektronik posta hizmet sağlayıcılarına, KEP ile ilgili tüm mevzuata, sıkça sorulan sorulara ve diğer hususlara aşağıda linki paylaşılmış olan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun internet sayfasından ulaşabilmektedir. https://www.btk.gov.tr/kayitli-elektronik-posta-hizmet-saglayicilar

Yatırımınızla ilgili ilave sorularınız için randevu alarak Mersin Yatırım Destek Ofisi’ne ziyarette bulunabilir veya 0324 237 80 86 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Çukurova Kalkınma Ajansı

Mersin Yatırım Destek Ofisi

Üç Ocak Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Mersin Ticaret Borsası Kompleksi Kat:2 3/21 Akdeniz / MERSİN

0 324 237 80 86

info@investmersin.org

info@cka.org.tr

+
Kamu personeliyim, yangın söndürücüler üzerine projem var arge konusunda nasıl yardım alabilirim.
H. B. E. - Kahramanmaraş - 31.08.2021
Cevaplayan : Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi - Hakan Torun - 01.09.2021
Cevap :

Merhaba. Telefon görüşmesinde izleyebileceğiniz yol size detaylı bir şekilde anlatıldı.Girişimci olarak KOSGEB arge desteklerine başvuru yapabilirsiniz.

Yalnız Ar-Ge İnovasyon Destek Programı Uygulama Usul Esaslar ilgili maddeler incelendiğinde Proje tamamlandıktan sonra 6 ay içerisinde işletme kurulması beklenmektedir.Kamuda çalıştığınız için tabi olduğunuz kanunların tanıdığı imkan dahilinde KOSGEB'in kabul edebileceği bir ortaklık yapısında bu işletme kurulması halinde çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Destek Programı Uygulama Usul Esaslar ilgili maddeler şu şekildedir.

Madde 12(1) : Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programından araştırma geliştirme ve inovasyon konularında projesi olan İşletmeler/girişimciler ile ürün geliştirme konusunda projesi olan işletmeler yararlanabilir.

Madde 20 (3) : Girişimci olarak başvuru yapılması durumunda; kurul kararının bildirim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde işletmenin kurulması ve Taahhütnamenin onaylanması gerekir. Başvuru sahibi bu süreden en fazla 15 gün sonrasına kadar işletmenin kurulması ve taahhütnamenin onaylanması için ek süre talep edebilir.

Soru Formu
Adınız Soyadınız
E - Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Yatırım Yapılacak İl
Soru