Akıllı Filtreleme
Konuya Göre Filtrele
İle Göre Filtrele
Zamana Göre Filtrele
Kalkınma Ajansları bünyesinde 81 ildeki Yatırım Destek Ofislerimizde görev alan ajans uzmanları tarafından sorularınızı cevaplıyoruz.

Sorulara verilen cevaplar, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

Devlet destekleriyle ilgili her türlü nihai karar, bu konuda hukuken yetkili/ilgili kurum ve kuruluşa ait olup, bu cevaplar nedeniyle Kalkınma Ajansları ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü sorumlu tutulamaz.

Ortalama Cevap Süresi: 7,58 saat
1000 adet sonuç bulundu.
+
Elektronik konusunda ar-ge ve üretim desteği ve teşvikleri ile ilgili detaylı bilgi rica ediyorum.
V. B. - İstanbul - 16.09.2021
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 16.09.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Yatırım konunuzla ilgili hem Ar-Ge hem de imalat faaliyetlerinizin desteklenmesine yönelik birçok farklı destek alternatifi bulunmaktadır.

  1. AR-GE Destekleri
  1. KOSGEB’in hayata geçirdiği " Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı” ile yeni bir ürün, yeni bir süreç ve/veya yeni bir hizmet üretmelerinin veya iyileştirmelerinin yanı sıra (Ür-Ge) faaliyetleri ile değişen pazar taleplerine ve teknolojik gelişmelere uyum sağlamaları amacıyla, KOBİ’ler tarafından orijinal, iyileştirilmiş veya değiştirilmiş yeni ürünlerin üretilmesinin sağlanması amaçlanmıştır. Program kapsamında Girişimcilere 750.000 TL ile 6.000.000 TL arasında değişen destek imkanı sunulabilmektedir. https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7664/arge-urge-ve-inovasyon-destek-programi
  2. TÜBİTAK tarafından uygulanan 1507 - TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı bir diğer alternatif destek programıdır. Program kapsamında yeni bir ürün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında KOBİ’ler tarafından yürütülen Projelere 600.000 TL destek sağlanabilmektedir. 1507 Sanayi Ar-Ge Destek Programı yılda 2 kez açılan Bütçe esaslı çağrılarla yürütülmektedir. 2021 yılının 2. Çağrısı 15.09.2021 tarihinde kapanmıştır. Güncel çağrı duyuruları www.tubitak.gov.tr adresinde yer alan "Duyurular ve Haberler" bölümünden takip edilebilir. 1507 - TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı | TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU (tubitak.gov.tr)
  3. 1501 - Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı ile TÜBİTAK, yeni bir ürünün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında yürütülen Ar-Ge nitelikli projeleri desteklemektedir. Program kapsamında desteklenen projeler dönemsel desteklemeye esas harcama tutarına uygulanacak destek oranı ile desteklenir. Projenin her dönemi için destek oranı sabit olmak üzere %75 olarak uygulanmaktadır. 1501 Sanayi Ar-Ge Destek Programı yılda 2 kez açılan bütçe esaslı çağrılarla yürütülmektedir.1501 - TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı | TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU (tubitak.gov.tr)
  1. İmalat Destekleri
  1. Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan, orta - yüksek ve yüksek teknoloji alanında yer alan ve cari işlemler hesabına katkı sağlayacak ürünlerin üretimini ve ticarileştirilmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek yatırımlar KOSGEB tarafından KOBİ TEKNOYATIRIM - KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında 6 milyon TL’ye kadar desteklenebilmektedir. Söz konusu destek programı hakkında ayrıntılı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6443/kobi-teknoyatirim-kobi-teknolojik-urun-yatirim-destek-programi adresinden erişim sağlanabilmektedir.
  2. 2012/3305 sayılı "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” uyarınca B.Y.S. Elektrikli Makine ve Cihazların imalatı, Orta-Yüksek Teknolojili Yatırım konuları arasında yer almaktadır. Bu kapsamdaki yatırımlar için; İstanbul ili hariç olmak üzere 1., 2., ve 3. bölgede gerçekleştirilecek olanlar 4. Bölge desteklerinden yararlanabilmektedir. Ancak, İstanbul İlinde Komple Yeni Yatırımlar hariç olmak üzere organize sanayi bölgeleri veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek asgari 5 milyon TL tutarındaki yatırımlar ile OSB ya da endüstri bölgeleri dışındaki en az 10 milyon TL yatırımlar 1. bölgedeki bölgesel desteklerden yararlanabilmektedir. Bu doğrultuda asgari yatırım şartlarının karşılanması kaydıyla yatırımcıya, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi, SGK İşveren Hissesi Desteği ve Vergi İndirimi Desteği avantajları sunulmaktadır. https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri

Danışmak istediğiniz ilave hususlarla ilgili Yatırım Destek Ofisimizle dilediğiniz zaman irtibata geçebilirsiniz. (Tel:0212 468 34 00, mail:yatırım@istka.org.tr)

+
merhabalar...cumhurbaşkanımız tarafından 12.03.2021 tarihinde açıklanan ekonomi reform paketinde yer alan "her ilave istihdam için 100.000 tl kredi desteği" için başvuruların aradan çok süre geçmesine karşın başlamaması ve iptal edildiğine dair de bir bilgi olmaması... bu konuda hiçbir yerden hiçbir sağlıklı bilgi alamıyorum..konuyla ilgili daha öncesinde de buradan bilgi hem de yakın zamanda cimer den bilgi alamadım. Konunun açıklığa kavuşturulması şirketimiz için hem atacağımız adımlar hemde önümüzü görmemiz açısından önemli..konuyla ilgili bilgi rica ediyorum. iyi çalışmalar.
O. T. - Kocaeli - 15.09.2021
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Kerim Ekrem - 15.09.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Söz konusu desteğin istihdam boyutuna yönelik resmi süreç ile ilgili SGK genelgesi tarafınıza daha önce iletilmişti. T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Mart 2021’de yayınlanan Ekonomik Reform Paketinin 5.2. maddesinde ‘’ilave istihdama finansman desteğine’’ yer verilmiş olup, desteğin uygulama sürecine ilişkin olarak ise herhangi bir takvimlendirme belirtilmemiştir.( https://ms.hmb.gov.tr/uploads/2021/03/Ekonomik-Reformlar-Kitapcigi.pdf)

Kredi Garanti Fonu Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan şifahi görüşmede halihazırda KGF ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında söz konusu desteğe ilişkin olarak bankalardan kredi kullandırılmasına yönelik bir protokol yapıldığına dair bilgileri olmadığı, bu sürecin KGF Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğü ve yeni bir bilgiye erişilmesi durumunda tarafımıza bilgi verileceği belirtilmiştir. Bu çerçevede Kredi Garanti Fonu’nun yapacağı duyuruları takip edebilir, genel müdürlük yetkilileri ile irtibata geçebilirsiniz. (https://kgf.com.tr/index.php/tr/urunlerimiz/hazine-destekli-kefaletler/tkyb-kredi-destek-paketi ). Ayrıca ilgili desteğe dair tarafımızca yeni bir bilgiye ulaşılması durumunda tarafınızla tekrardan iletişime geçilecektir.

Saygılarımızla,

Kocaeli Yatırım Destek Ofisi

Adres: Yenişehir Mah. Demokrası Bulvarı No:72, İzmit/KOCAELİ

Telefon: (0262) 332 01 44 ( 140, 159, 155, 168, 173 )

E-posta: kocaeliydo@marka.org.tr

+
Elektrik enerjisi üretiminde kullanılan, özellikle tarımsal sulama alanındaki enerji ihtiyacı için bir alternatif olan "fotovoltaik güneş paneli" üretim tesisi yatırımı için yararlanabileceğimiz teşvikler hakkında bilgi almak istiyorum. Teşekkürler,
M. K. - Uşak - 15.09.2021
Cevaplayan : Uşak Yatırım Destek Ofisi - İsmail Beyribey - 15.09.2021
Cevap :

Gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesi neticesinde, Uşak ilinde güneş enerji paneli üretimi üzerine yatırım yapmayı planladığınız ve devlet destekleri hakkında bilgi almak istediğiniz anlaşılmıştır. Bununla birlikte;

1- T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (Yatırım Teşvik Belgesi)

Yatırım konusunun yüksek teknoloji yatırımları arasındadır. Uşak ilinde gerçekleşmesi durumunda 5. bölge teşvik unsurlarından yararlanır. Bölgesel teşvik kapsamında

Bakanlığımızın sitesi üzerinde yer alan aşağıdaki uzantıdan hem teşvikler hakkında verilen önemli bilgilere göz gezdirebilir hem de teşvike nasıl başvuracağınızı görebilirsiniz.

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri

Yukarıdaki linkte de görebileceğiniz üzere başvurular E-TUYS üzerinden yapılabilmektedir.

Daha ayrıntılı bilgilendirme için Ajansımızı ziyaret edebilir, usakydo@zafer.org.tr veya usakydo@zafer.gov.tr adresine mail atabilir veya 0276 224 43 41 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Zafer Kalkınma Ajansı olarak bölgemizde yatırım yapmayı planladığınız alanlarda, sizlere gerekli bilgilendirmeleri yapmak ve yüz yüze danışmanlık desteği vermekten de memnuniyet duyacağımızı ifade eder, sağlıklı günler dileriz.

+
Merhaba, Mersin ilinde boyama, kumlama ve vernikleme hizmeti vermek istemekteyiz. Söz konusu hizmeti, hizmeti alacak müşterinin yatırım sahasında vereceğiz. 2012/3305 sayılı kararname kapsamında destek alınması mümkün müdür? Ayrıca söz konusu ürünlerin US 97 kodu hakkında bilgi verebilir misiniz? İyi Çalışmalar.
U. K. - Mersin - 14.09.2021
Cevaplayan : Mersin Yatırım Destek Ofisi - Pınar Demirbolat - 15.09.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefon görüşmemizde vermiş olduğunuz detaylı bilgilere göre bahsi geçen yatırımınızın NACE Kodu "25.61 Metallerin İşlenmesi ve Kaplanması", US-97 Kodu ise "28.92.1.04.3 Boyama ve Vernikleme" olarak tespit edilmiştir. Buna göre bahsi geçen yatırım için "2012/3305 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar" kapsamında Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar hükümleri uyarınca Bölgesel Teşvik unsurlarından yararlanabilirsiniz.

Mersin ili 3. bölgede yer almakta olup ilgili yatırım için asgari yatırım tutarı 2 Milyon ₺'dir. Yararlanabileceğiniz destek unsurları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır.

Destek Unsurları

Açıklama

İlin Olduğu Bölge

3. Bölge

Genel Teşvik

Yararlanabilir

Bölgesel Teşvik

Yararlanabilir

Öncelikli Yatırım

Hayır

Yatırımla İlgili Özel Şartlar

2017-2022 yıllarında yapılacak yatırım harcamaları için vergi indirimi Yatırıma Katkı Oranına 15 puan ilave edilmekte, vergi indirimi oranı % 100 olmakta ve 2017-2021 yılları arası bina-inşaat harcamalarına KDV İadesi uygulanmaktadır.

Yararlanılacak Teşvik Bölgesi

3. Bölge

KDV İstinası

Var

Gümrük Vergisi Muafiyeti

Var

Yatırım Yeri Tahsisi

Var

SGK İşveren Hissesi Desteği

5 yıl %20 Yatırıma Katkı Oranı

Vergi İndirimi Desteği

Vergi İndirim Oranı %60, Yatırıma Katkı Oranı %25

Faiz Desteği

TL 3 puan, Döviz 1 puan İndirimli, 1 Milyon ₺'yi geçemez.

SGK İşçi Hissesi Desteği

Uygulanmamaktadır.

Gelir Vergisi Stopajı Desteği

Uygulanmamaktadır.

Yatırımınızla ilgili ilave sorularınız için randevu alarak Mersin Yatırım Destek Ofisi’ne ziyarette bulunabilir veya 0 324 237 80 86 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Çukurova Kalkınma Ajansı

Mersin Yatırım Destek Ofisi

Üç Ocak Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Mersin Ticaret Borsası Kompleksi Kat:2 3/21 Akdeniz / MERSİN

0 324 237 80 86

info@investmersin.org

info@cka.org.tr

+
Merhaba, babama ait olan bir tarla üzerine hayvancılık üzerine bir proje yapma düşüncemiz var. Denizli ili için yeni dönem proje başvuruları açılacak mı bu konuda bilgi alabilir miyim? iyi çalışmalar dilerim.
Ç. H. - Denizli - 14.09.2021
Cevaplayan : Denizli Yatırım Destek Ofisi - Dr. Ayşe Esin Başkan - 14.09.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Sorunuz kapsamında daha iyi yönlendirme yapabilmek için yatırım planınıza yönelik detaylı bilgi almak ve bilgilendirmek üzere sizinle telefonla iletişime geçilmiştir.

Sizinle yapılan görüşme kapsamında, hayvan yetiştiriciliğine ya da tavuk çiftliğine yönelik yatırım planı için destekleri takip ettiğiniz öğrenilmiştir. Bu kapsamda destekler ve destek veren kurumlara ilişkin bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Güney Ege Kalkınma Ajansının yatırım konunuza yönelik bir Mali Destek Programı bulunmamakla birlikte, bazı dönemlerde yayınlanan çağrılar ile tarıma dayalı sanayi yatırımları desteklenmekte olup dilerseniz bu konuya ilişkin gelişmeleri https://www.geka.gov.tr/tr/basvurusu-devam-eden-destekler adresinden takip edebilirsiniz. Bununla birlikte Ajans tarafından birincil tarım faaliyetleri ise desteklenememektedir.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen IPARD Destekleri kapsamında, 101 - Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar başlığı çerçevesinde, önceki dönemlerde " Süt Üreten Tarımsal Işletmeler”, " Kırmızı Et Üreten Tarımsal Işletmeler”, " Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler” ve " Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler”e yönelik başarılı bulunan Projelere hibe karşılığında destek verilmiştir. Ancak bu destek kapsamında canlı hayvan alımına destek verilmemektedir.

TKDK tarafından çağrıya çıkıldığı zaman, " Başvuru Çağrı İlanı” yayınlanarak internet sitesinden duyuru yapılmaktadır. Bu kapsamda, söz konusu tedbiri içeren çağrının açılmasını takip etmeniz faydalı olacaktır. Olası başvurunuzu, başvuru çağrı ilanı yayınlandıktan sonra, belirtilecek tarihler arasında yatırımın uygulanacağı il olan Denizli için, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Denizli İl Koordinatörlüğüne yapabilirsiniz.

Güncel çağrıların yayınlanmasını https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/AktifBasvuru adresinden takip edebilirsiniz. Başvuru Rehberlerine kurumun internet sitesindeki https://www.tkdk.gov.tr/Ipard/BasvuruCagriRehberleri adresinden ulaşabilirsiniz. Her çağrı döneminde rehberlerde değişiklik yapılabilmektedir. Çağrılar, farklı alanlara yönelik destekler kapsamında dönem dönem açık olduğundan takip edilmesi önem taşımaktadır. Desteğe, içeriğine, başvuru koşullarına ilişkin detaylı bilgileri, https://www.tkdk.gov.tr/Tedbir/tarimsal-isletmelerin-fiziki-varliklarina-yonelik-yatirimlar-1 adresinden de takip edebilirsiniz. Konuya ve başvuruya ilişkin olası sorularınızı başvuru döneminde veya öncesinde Denizli İl Koordinatörlüğüne ileterek ve görüşme yaparak bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvancılığının geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla Çiftçi Kayıt Sistemine dâhil olan çiftçilere hayvancılık destekleri verilebilmektedir. Konuya ilişkin detaylı bilgiye https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Tarimsal-Destekler/Hayvancilik-Desteklemeleri adresinden ulaşabilir ve konuyla ilgili gelişmeleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü irtibata geçerek takip edebilirsiniz.

Bununla birlikte Bakanlık tarafından halihazırda başvuruya açık olmamakla birlikte " Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” kapsamında büyükbaş; küçükbaş hayvan veya kanatlı yetiştiriciliğine yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonuna yönelik projeler başarılı bulunması halinde hibe şeklinde desteklenmektedir. Canlı hayvan alımı hibe kapsamına girmemektedir. Desteğin açık olduğu dönemlerde, yayınlanan Tebliğ kapsamında İl Müdürlükleri, başvuru sahiplerine, başvuruların hazırlanması konusunda ihtiyaç duyulduğunda gerekli bilgilendirmeyi yapma ve programın tanıtımını ve yatırımcıların bilgilendirilmesini sağlama kapsamında görev yaptığından İl Müdürlüğüne konuya ilişkin başvurabilirsiniz. İlçe müdürlüğünüzden de konuyu takip edebilirsiniz.

Danışacağınız farklı bir konu olursa Güney Ege Kalkınma Ajansı ile irtibata geçebilirsiniz.

İyi günler dileriz.

+
Merhabalar Sn. Uzman; Firmamızın yatırım teşvik belgesi mevcuttur. Fakat E tuys sistemine giriş için başka bir arkadaşımızı yetkilendirmek istiyoruz. Bu noktada ne yapmamız gerekir?
A. - Mersin - 02.09.2021
Cevaplayan : Mersin Yatırım Destek Ofisi - Hasip Hayırlıoğlu - 02.09.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefon görüşmemize istinaden E-TUYS sistemine giriş için yetkili kişi yerine bir başka kişiyi yetkilendirmek için öncelikle azil işlemi yapıp, sonrasında yeniden yetkilendirme yapmanız gerekmektedir. Azil işlemi için https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri/gd0503011615 linkinde yer alan azilname belgesi, yetkilendirmesini kaldırmak istediğiniz kişi için doldurulur. Doldurulan azilname, KEP adresi üzerinden T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili birimi olan Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne ait sanayiveteknolojibakanligi.tesvikuygulama@hs01.kep.tr KEP adresine iletilir.

Yetkilendirme işlemi için firmanızın KEP adresi üzerinden, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ait sanayiveteknolojibakanligi.tesvikuygulama@hs01.kep.tr KEP adresine aşağıdaki linklerde yer alan dilekçe, taahhütname ve yetkilendirme formu doldurulur ve iletilir. Yetkilendirme tamamlandığında, ortalama 15 iş günü içerisinde yetkilendirilen kişiye e-posta ile bildirim yapılır.

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri/gd0203011615

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri/gd0303011615

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri/gd0403011615

Kayıtlı elektronik posta hizmet sağlayıcılarına, KEP ile ilgili tüm mevzuata, sıkça sorulan sorulara ve diğer hususlara aşağıda linki paylaşılmış olan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun internet sayfasından ulaşabilmektedir. https://www.btk.gov.tr/kayitli-elektronik-posta-hizmet-saglayicilar

Yatırımınızla ilgili ilave sorularınız için randevu alarak Mersin Yatırım Destek Ofisi’ne ziyarette bulunabilir veya 0324 237 80 86 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Çukurova Kalkınma Ajansı

Mersin Yatırım Destek Ofisi

Üç Ocak Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Mersin Ticaret Borsası Kompleksi Kat:2 3/21 Akdeniz / MERSİN

0 324 237 80 86

info@investmersin.org

info@cka.org.tr

+
Kamu personeliyim, yangın söndürücüler üzerine projem var arge konusunda nasıl yardım alabilirim.
H. B. E. - Kahramanmaraş - 31.08.2021
Cevaplayan : Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi - Hakan Torun - 01.09.2021
Cevap :

Merhaba. Telefon görüşmesinde izleyebileceğiniz yol size detaylı bir şekilde anlatıldı.Girişimci olarak KOSGEB arge desteklerine başvuru yapabilirsiniz.

Yalnız Ar-Ge İnovasyon Destek Programı Uygulama Usul Esaslar ilgili maddeler incelendiğinde Proje tamamlandıktan sonra 6 ay içerisinde işletme kurulması beklenmektedir.Kamuda çalıştığınız için tabi olduğunuz kanunların tanıdığı imkan dahilinde KOSGEB'in kabul edebileceği bir ortaklık yapısında bu işletme kurulması halinde çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Destek Programı Uygulama Usul Esaslar ilgili maddeler şu şekildedir.

Madde 12(1) : Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programından araştırma geliştirme ve inovasyon konularında projesi olan İşletmeler/girişimciler ile ürün geliştirme konusunda projesi olan işletmeler yararlanabilir.

Madde 20 (3) : Girişimci olarak başvuru yapılması durumunda; kurul kararının bildirim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde işletmenin kurulması ve Taahhütnamenin onaylanması gerekir. Başvuru sahibi bu süreden en fazla 15 gün sonrasına kadar işletmenin kurulması ve taahhütnamenin onaylanması için ek süre talep edebilir.

+
Merhabalar, Gaziantep 4 bölge yatırım yapmaktayız. İşletmemize ek olarak entegre işletme kurduk. Kurulan işletme 3.bölge yatırımına giriyor bizim entegre işletmemizin 4.bölge yatırım teşvik ile birleşip tek belge almak istiyoruz. Bunun için ne yapmamız gerekir acaba bilgi alabilir miyim?
A. Ş. - Gaziantep - 31.08.2021
Cevaplayan : Gaziantep Yatırım Destek Ofisi - Abdulkadir Borazan - 01.09.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Sizinle yapmış olduğumuz telefon görüşmesine istinaden konu hakkında detaylı bilgi almak için Sanayi ve Teknoloji Banlığı, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ilgili daire başkanı ile görüşülmüştür. Bahse konu talebinizin mevzuat açısından karşılanamayacağı, yatırımların türü ve bütünlüğü kapsamında entegre yatırım olarak değerlendirilemeyeciği bilgisi paylaşılmıştır.

Konu hakkında detaylı bilgi almak için her iki yatırımınıza ilişkin Sanayi ve Teknoloji Banlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ilgili Daire Başkanlıkları ile görüşebilirsiniz.

Merak ettiğiniz diğer hususlar için Gaziantep Yatırım Destek Ofisini ziyaret edebilir, 0342 231 07 01 numarası üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

+
Keşanda kendimize ait arazide ahır yaptık. Nasıl bir destek alabiliriz, devletimiz bu konuda bize nasıl yardımcı olabilir?
Z. A. - Edirne - 29.08.2021
Cevaplayan : Edirne Yatırım Destek Ofisi - Mustafa Türkarslan - 30.08.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Yatırımınıza yönelik başvurabileceğiniz destekler ve destek veren ilgili kurum/kuruluş bilgileri aşağıda belirtilmiştir;

1-Tarım ve Orman Bakanlığı Destekleri - Kırsal Kalkınma Destekleri

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi

Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi

Bu destekler kapsamında hayvan yetiştiriciliğine yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu için destekler verilmektedir.

Başvuru sahibi gerçek ve Tüzel kişilerin, Bakanlık tarafından oluşturulan Çiftçi Kayıt Sistemine veya Bakanlık tarafından oluşturulmuş diğer kayıt sistemlerine son başvuru tarihinden önce kayıtlı olması gerekmektedir. Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi programında hibeye esas Proje tutarının alt limiti 250.000 Türk Lirası, üst limiti ise 3.000.000 TL; Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi programında ise hibeye esas proje tutarının alt limiti 20.000 Türk Lirası, üst limiti ise 500.000 TL’dir. Projeler KDV hariç hazırlanır.

Her iki destek programında da başvuruların kabul edilmesi halinde; hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir. Destek kapsamında inşaat işleri alım giderleri, makine-ekipman ve malzeme giderlerine Hibe Desteği verilmekte olup, canlı hayvan alımı ise uygun gider kalemi değildir.

Başvurular Tarım ve Orman Bakanlığı’nın www.tarimorman.gov.tr web sitesinden yapılmaktadır. Proje başvuruları her yılın Ekim ayında yayımlanan başvuru ve güncel uygulama rehberi ile başvuru öncesinde ilan edilmektedir ve hibe desteği kapsamında başvurular kabul edilmektedir.​

Destekleme programı hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz.

https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/detay_tarima_dayali_ekonomik_yatirimlar_2021.pdf

https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-kkydp_kirsal_altyapi_yatirimlari.pdf

Çağrı esaslı programa başvurular kapalı olup ilerleyen dönemlerde programa başvurular tekrar açılacaktır. Yukarıda belirtilen desteklerin kamuoyunu ilan tarihleri, başvuru dönemi ve başvuru şartları konusunda aşağıda iletişim bilgileri aşağıda verilen Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğünden detaylı bilgi alabilirsiniz:

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Adres: İstasyon Mahallesi Talatpaşa Caddesi No: 43 EDİRNE

Telefon: 0284 235 26 89

Faks: 0284 235 26 97

E-Posta: Edirne@tarim.gov.tr

2- Tarım ve Orman Bakanlığı Destekleri-Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerinin Desteklenmesi

Mevcut büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi, hayvansal üretimde Verimlilik ile kalitenin artırılması ve modern hayvancılık işletmelerine dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. En az 1 yıldır aktif olan işletmeler destek kapsamındadır. Büyükbaş için 10-50 arası baş anaç kapasiteli, küçükbaş için 100-300 arası baş anaç kapasiteli yeni ahır/ağıl yapımı ve/veya kapasite artırımı/rehabilitasyonu, hayvan barınağı amaçlı çadır alımı, makine alet ekipmanları %50 hibe oranında desteklenecektir. Başvurular 30 Temmuz 2021 tarihinde sona ermiş olup, ilgili desteğin ilan tarihleri, başvuru dönemi ve başvuru şartları konusunda Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden detaylı bilgi alabilirsiniz.

3- Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile çeşitli hayvansal üretim konularında faaliyet gösteren gerçek / tüzel kişi üreticilerin söz konusu faaliyetlerine yönelik ihtiyaçları için düşük faizli krediler sunulmaktadır. Hayvansal üretim kapsamında ihtiyaç duyulan yem, ilaç, yakıt, makine bakım-onarım, sigorta, kira vb. giderler ile belirli üretim konularında ve özelliklerde büyükbaş / küçükbaş / kanatlı hayvan alımına ilişkin giderler için "İşletme Kredisi"; ahır / ağıl yapımı; süt soğutma tankı, çeşitli ekipman alımı; arıcılığa ilişkin çeşitli harcamalar; işletmenin ihtiyacı ile orantılı güneş, rüzgar, biogaz yatırımları; yatırımın yapılacağı tarla / arsanın alımı dahil yatırım harcamaları ile belirli üretim konularında ve özelliklerde büyükbaş / küçükbaş hayvan alımına ilişkin gider için ise "Yatırım Kredisi kullanılabilmektedir.

4-Yatırım Teşvik Sistemi

Gerçek veya tüzel kişi olarak başvuru yapabileceğiniz ve sürekli müracaata açık olan Yatırım Teşvik Belgesi ile gerçekleştireceğiniz entegre hayvancılık yatırımlarının 1 milyon TL üstü olması durumunda Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında (2. Bölge destekleri) KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi Desteği, Sigorta Pirimi İşveren Hissesi desteğinden faydalanmanız mümkündür. Besi büyükbaş entegre Yatırımlarında en az 700 baş, Damızlık büyükbaş ve süt büyükbaş entegre yatırımlarında en az 500 baş asgari yatırım şartı aranmaktadır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğünce düzenlenen Yatırım Teşvik Belgesine internet üzerinden başvuru yapılmakta olup detaylı bilgiye https://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu üzerinden ulaşılabilmektedir.

Yatırımınızla ilgili her türlü destek ve sorunuz için Trakya Kalkınma Ajansı Edirne Yatırım Destek Ofisini ziyaret edebilir veya bize 0284 225 10 03 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Adres: Çavuş Bey Mahallesi Hükümet Caddesi Paşakapısı Kuzey Köşkü No:19/1 Merkez/Edirne

+
Merhaba, Yatırım teşvik belgesi kapsamında iki ürün üretmeyi planlıyoruz. daha sonrasında aynı teşviklerden yararlanmak koşulu ile bir ürün ve üretim parkurunu başka bir ortak ile ayrı bir tüzel kişilik altında yatırım teşvik belgesini kısmi olarak bölebilir miyiz?
A. H. - Mersin - 27.08.2021
Cevaplayan : Mersin Yatırım Destek Ofisi - Hasip Hayırlıoğlu - 27.08.2021
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Yatırım Teşvik Belgesine ilişkin sorunuz ile ilgili sizinle irtibata geçmeye çalıştık, ancak irtibat numaranız hatalı olduğu için sorunuza ilişkin sizlerden detaylı bilgi alamadık.

Sorunuz özelinde, tek bir yatırım teşvik belgesinden faydalanarak aldığınız makine-ekipman veya kurduğunuz makine parkuruyla birden fazla ürün üretmenizde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Yatırım teşvik belgesi, ilk etapta teşvik belge başvurusu yapan firma adına çıkartıldığı için ilgili makine ekipmanlar kullanılmış makine ekipman kapsamına girecektir. Birçok yatırım konusu için kullanılmış makine ve ekipmanlar teşvikten faydalanamamaktadır. Ayrıca aynı fatura kalemleri de farklı teşvik belgelerinde aynı anda kullanılamamaktadır.

Yatırımınızla ilgili ilave sorularınız için randevu alarak Mersin Yatırım Destek Ofisi’ne ziyarette bulunabilir veya 0324 237 80 86 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Çukurova Kalkınma Ajansı

Mersin Yatırım Destek Ofisi

Üç Ocak Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Mersin Ticaret Borsası Kompleksi Kat:2 3/21 Akdeniz / MERSİN

0 324 237 80 86

info@investmersin.org

info@cka.org.tr

Soru Formu
Adınız Soyadınız
E - Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Yatırım Yapılacak İl
Soru