Akıllı Filtreleme
Konuya Göre Filtrele
İle Göre Filtrele
Zamana Göre Filtrele
Kalkınma Ajansları bünyesinde 81 ildeki Yatırım Destek Ofislerimizde görev alan ajans uzmanları tarafından sorularınızı cevaplıyoruz.

Sorulara verilen cevaplar, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

Devlet destekleriyle ilgili her türlü nihai karar, bu konuda hukuken yetkili/ilgili kurum ve kuruluşa ait olup, bu cevaplar nedeniyle Kalkınma Ajansları ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü sorumlu tutulamaz.

Ortalama Cevap Süresi: 14 saat 54 dakika
2038 adet sonuç bulundu.
+
Merhaba, yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında araç şarj istasyonları ile ilgili yatırım Kocaeli ilinde yatırım yapmak istediğimiz zaman Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB gibi kamu kurum ve kuruluşlarından ne tarz teşvik, hibe ya da finansman desteklerinden faydalanabiliriz? teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
G. Ç. - Kocaeli - 30.11.2022
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Benginur Uygun - 30.11.2022
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Kocaeli’de asgari 3 Milyon TL yatırım tutarına sahip araç şarj istasyonu kurulumu yatırımlarının genel teşvik kapsamında olan KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti destek unsurlarından yararlanabileceği değerlendirilmektedir.

Bunun haricinde, çağrı mevcut dönemde kapanmış olmakla birlikte, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2022 Yılında Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında " Elektrikli Araçlar için Hızlı Şarj İstasyonları Çağrı Duyurusu” yayımlanmıştır. Bakanlık, elektrikli araç gelişim öngörülerine dayanarak il-ilçe detayında belirlenmiş şarj altyapısı ihtiyacının giderilmesi için şarj istasyonlarının kurulumuna destek vermek adına çağrı programına çıkmıştır (https://sarjdestek.sanayi.gov.tr). Şu an kapalı olan teklif çağrısının son başvuru tarihi 15 Haziran 2022 olmuştur ve çağrı sonuçlarına göre 46 firma destek almaya hak kazanmıştır (https://sarjdestek.sanayi.gov.tr/assets/content/file/cagri-sonuclari.pdf).

Yatırım sürecinizde daha ayrıntılı bilgilendirme için bizleri ofisimizde ziyaret edebilir, iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı

Kocaeli Yatırım Destek Ofisi

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Bulvarı No: 72/A 41050 İzmit - KOCAELİ

Telefon: +90 (262) 332 01 44

+
Merhaba. Artvin Borçka ilçesinde fındık işleme tesisi kurmak istiyorum.tesvikler hakkında bilgi rica ediyorum
H. E. - Artvin - 29.11.2022
Cevaplayan : Artvin Yatırım Destek Ofisi - Berna Kiriş Turna - 30.11.2022
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Sizlere daha iyi bilgilendirme ve yönlendirme yapabilmek adına sizinle iletişime geçip yatırım fikriniz hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra yapmış olduğumuz görüşmenin ana hatlarını buradan yazılı olarak size bilgilendirme yapmak isteriz. Gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesi neticesinde Artvin ilinin Borçka ilçesinde fındık işleme tesisi yatırımı planınız olduğu anlaşılmıştır.

Fındık işleme tesisi yatırımı Yatırım Teşvik Sistemi Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında desteklenmektedir. Asgari yatırım şartlarını sağlamanız durumunda; KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, SGK işveren hissesi desteği, Vergi İndirimi Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi ve faiz desteği unsurlarından yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için sitemizdeki Teşvik Robotu uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Bununla beraber, ülkemizde gıda ürünleri imalatı yatırımlarına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) hakkında 29 Kasım 2022 tarihinde Resmi Gazete’de Tebliğ yayımlanmış olup Artvin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilisinden alınan son bilgiye göre Uygulama Rehberinin de yakın zamanda yayımlanması beklenmektedir. Uygulama Rehberinin yayımlanmasının akabinde ilgili desteklemenin Aralık ayı içinde duyurusunun yapılması planlanmaktadır. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’nın ilanı ve bilgilendirme toplantılarının takvimi için https://artvin.tarimorman.gov.tr/ sitesini takip etmenizi öneririz.

Ek olarak, sahip olduğunuz Geleneksel Girişimcilik Sertifikasını kullanarak iş fikriniz için KOSGEB'in Girişimci Destek Programı'na başvuru yapabilirsiniz.

Girişimcilik Destek Programı kapsamında sunulan destekler aşağıdaki gibidir:

1) KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programı ile kendi işletmesini kurmayı planlayan girişimci adaylarına geri ödemesiz olarak kuruluş, performans ve sertifika desteği olmak üzere toplamda 65.000 TL’ye kadar destek sunabilmektedir. Destek programından yararlanma koşulları arasında yer alan işletmenin Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek veya Tüzel kişi statüsünde ve KOSGEB'de kayıtlı ve aktif durumda olması, girişimcinin kurmuş olduğu işletmedeki kurucu ortak olarak payının en az %50 ve üzeri olması, işletmenin başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içinde kurulmuş olması gibi hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir. Program hakkında ayrıntılı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7391/geleneksel-girisimci-destek-programi uzantısından erişilebilmektedir.

2) KOSGEB tarafından uygulanmakta olan İleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında İleri Girişimci Eğitimini tamamlayan girişimcilerin kurduğu ve KOSGEB tarafından belirlenen İleri Girişimci Programı Faaliyet Konuları Tablosunda belirtilen konularda faaliyet gösteren işletmeler desteklenebilmektedir. Gıda ürünleri imalatı düşük teknoloji sınıfında tasnif edilmektedir. Bu kapsamda Yatırım yapacak Gerçek Kişi işletmelere 5.000 TL kuruluş, 100.000 TL makine, teçhizat ve yazılım, 10.000 TL Mentörlük, danışmanlık ve İşletme Koçluğu, 5.000 TL sertifika ve 10.000 TL performans olmak üzere toplamda 175.000 TL’ye kadar destek sağlanabilmektedir. Destek programına ilişkin ayrıntılı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi adresinden erişim sağlanabilmektedir.

Son olarak, girişiminiz kapsamında benzer bir uygulamanın hali hazırda mevcut olup olmadığına dair bir pazar araştırması yaparak uygun bir İş Planı oluşturmanızın önemli olduğunu belirtip başvuru süreçleri hakkında KOSGEB İl Müdürlüğü ile de irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Görüştüğümüz tüm bu hususlarla ilgili danışmak istediğiniz başka bir konu olursa ofisimizi her zaman ziyaret edebilir veya aşağıdaki e-posta ve telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Artvin Yatırım Destek Ofisi
Adres: Çarşı Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Arslan Apartmanı, No:6-6 Artvin
Telefon: +90 (462) 455 40 62
E-posta: artvinydo@doka.org.tr

+
Merhaba ben istanbulda geri dönüşüm işi kurmak için ne kadar sermaye ve devlet destekleri hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olur musunuz
A. Y. - İstanbul - 29.11.2022
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Semiha Ahmet - 30.11.2022
Cevap :

Değerli Yatırımcımız,

Geri Dönüşüm tesisi-metal olmayan atık hurdalar (US97 Kodu 3720.0.01.99) veya geri dönüşüm tesisi-metal atık hurdalar (US 97 Kodu 3710.0.01.99) ile alakalı İstanbul’da asgari Sabit Yatırım Tutarı 4 milyon TL yatırım yapmanız durumunda, hem Bölgesel Teşviklerden yararlanmaktasınız hem de yatırımınız Öncelikli Yatırım olarak değerlendirilmektedir alınacak olan makine ve ekipmanlarda KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi, 7 yıl ve %35 Yatırıma Katkı Oranı ile SGK işveren hissesi desteği, Vergi İndirim Oranı %80 ve yatırıma katkı oranı %40 ile Vergi İndirimi Desteği, TL 5 puan - döviz 2 puan indirimli ve toplamda 1 Milyon 400 Bin TL'yi geçemeyecek şekilde faiz desteğinden faydalanabilir.

Ayrıca 2017-2022 yıllarında yapılacak yatırım harcamaları için vergi indirimi yatırıma katkı oranına 15 puan ilave edilmekte, vergi indirimi oranı % 100 olmakta ve 01/05/2021 - 31/12/2025 tarihleri arası bina-inşaat harcamalarına KDV istisnası uygulanmaktadır. Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında Çevre Lisansına tabi yatırımlar öncelikli yatırım kapsamında değerlendirilerek 5. bölge teşviklerinden (6. bölge hariç) yararlanmaktadır.

Sizlere yol göstermesi ve örnek olması bakımından geri dönüşüm ve Atık Bertarafı dahil olmak üzere değişik konularda yapılmış linkteki fizibilite çalışmalarını da inceleyebilirsiniz. https://www.yatirimadestek.gov.tr/yatirim-firsatlari?nace_kodu=&hedef_ulke=&ust_sektor=&alt_sektor=&yatirim_tutari_araligi=&kalkinma_ajansi=&iller=&q=geri+d%C3%B6n%C3%BC%C5%9F%C3%BCm

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

İstanbul Yatırım Destek Ofisi

Telefon: 0212 468 34 00

E-posta: yatırım@istka.org.tr

+
Merhaba Antalya bolgesinde saglik turizmine yonelik dis klinigi ve dis protez laboratuari acmayi dusunuyorum. Bu konu ile ilgili yatirim tesvik ,kosgeb, saglik bakanligi veya belirttiklerim disinda yararlanabilcegim herhangi bir destek / hibe var mi ogrenmek istiyorum Tesekkurler
Z. Ö. - Antalya - 29.11.2022
Cevaplayan : Antalya Yatırım Destek Ofisi - Sibel Doğankaya - 30.11.2022
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefon bilgisi olarak belirttiğiniz numaradan sizi aradık, fakat ulaşamadık. Sorunuzda belirttiğiniz yatırım alanı US-97 Kodu 8512.2.01 " diş hekimi muayenehaneleri” olarak değerlendirilmiştir. 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında poliklinik, muayenehane ve müşterek muayenehane yatırımları desteklenmeyecek yatırım konuları arasında yer almaktadır.

Bununla birlikte kendi işini kurmak isteyen Girişimcilere Halkbank tarafından "Genç Girişimci Kredisi” imkânı sağlanmaktadır. Üniversitelerin yüksekokul veya fakültelerinden mezun, mezun olduğu bölümle ilgili herhangi bir iş tecrübesi bulunmayan ve bu alanda kendi işini kurmak isteyen veya kendi işini kurmuş olan 35 yaşını aşmamış girişimcilere 12 ay anapara ödemesiz olmak üzere toplam azami 60 ay Vade ile azami 350.000 TL’ye kadar kredi kolaylığı sağlanabilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için https://www.halkbankkobi.com.tr/tr/Girisimci/girisimci-kredileri/genc-girisimci-kredisi.html web adresi ziyaret edilebilir.

Yatırımınız ile ilgili sorularınız olması halinde aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden bizlere ulaşmaktan lütfen çekinmeyiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı

Antalya Yatırım Destek Ofisi

Telefon: 0 (242) 332 37 37

E-posta: antalyaydo@baka.gov.tr

+
Merhaba, Teşvik belgesi başvurusu aşamasındayız. yatırım yapacağımız makine teçhizatı belirledik ancak makinelerin hepsi döviz bazında fiyatlandırılmaktadır. Bu kapsamda 1.E-Tuys üzerindeki MAKİNE ekranındaki fiyatları döviz olarak girebiliyor muyuz? 2. Eğer döviz olarak belirtemiyor isek, 2 sene süresince yapacağımız yatırımlarda fiyatlar döviz kuru bazında sürekli değişiklik gösterecektir. Bu anlamda makine fiyatlarını girdikten sonra düzenleme yapabiliyor muyuz? Teşekkürler.
G. K. - İstanbul - 29.11.2022
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Semiha Ahmet - 29.11.2022
Cevap :

Değerli Yatırımcımız,

E-TUYS sistemde " İthal Maline ve Teçhizat Listesi” bölümünde alacak olduğunuz makine ve ekipmanların Menşei Ülke Toplam Döviz Tutarı (FOB), Toplam USD Tutarı (FOB $) ve Toplam TL Tutarı (FOB) bilgileri istenmektedir. Söz konusu hesaplamalarda o tarihteki çapraz kur değerleri kullanılmaktadır. " Yerli Makine ve Teçhizat Listesi” bölümünde ise sadece KDV Hariç TL değeri bilgisi yer almalıdır. Konu ile ilgili detaylı bilgi için E-TUYS Kullanım Kılavuzu'nda 22. sayfada yer alan " Yerli Liste Sekmesi” ve 27. sayfada yer alan " İthal Liste Sekmesi” bölümlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Söz konusu belgeye https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/e-tuys_kullanim_kilavuzu.pdf sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bununla birlikte Yatırım Teşvik Belgesi süresince ithal ve yerli makine – teçhizat liselerinde birtakım revizyonların yapılabilmesi söz konusudur. Konu ile ilgili Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ'in (TEBLİĞ NO: 2012/1) " İthal ve yerli makine ve teçhizat listesine ilişkin işlemler ile diğer harcamaların E-TUYS’a girilmesi” başlılklı 16. maddesini ve E-TUYS Kullanım Kılavuzu'nda 51. sayfada yer alan " Liste Değişikliği” kısmını inceleyebilirsiniz.

Sorularnınız olması durumunuda bizlere aşağıdaki iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

İstanbul Yatırım Destek Ofisi

Telefon: 0212 468 34 00

E-posta: yatırım@istka.org.tr

+
Şirketimize bağlı farklı adreslerde 5 fabrikamız bulunmaktadır. Her GES projesi için ayrı teşvik belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. yoksa bir teşvik belgesi içinde diğer projelerde tanımlanabilir mi?
F. G. - Bursa - 28.11.2022
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Seher İleritürk - 28.11.2022
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Sizinle yaptığımız telefon görüşmesinde, aynı Tüzel kişiliğe sahip arsa ve 4 farklı fabrika binasında GES yatırımı yapmak istediğinizi belirttiniz. Görüşmemizde de bahsettiğimiz gibi her GES yatırımı için ayrı teşvik başvurusu yapılması ve ayrı teşvik belgesi düzenlenmesi gerekmektedir.

Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında lisanssız faaliyet kapsamında ve bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü ile sınırlı olmak kaydıyla, güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi yatırımları ile rüzgâr enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi yatırımları faiz/kâr payı desteği sağlanmaksızın 1., 2. ve 3. bölgelerdeki yatırımlar 4. bölge teşviklerinden, 4., 5. ve 6. bölgelerdeki yatırımlar bulunduğu bölge teşviklerinden yararlanır. Bölgesel desteklerden yararlanabilmek için Sabit Yatırım Tutarının asgari 3 milyon TL ve yatırım kapasitesinin asgari 240 KW olması gerekmektedir. GES yatırımlarında yurtdışından alınan güneş panelleri teşvik belgesi kapsamında değerlendirilmemektedir. Yatırım Teşvik Belgesi başvuru aşamasında, elektrik dağıtım firmasından alınacak Proje onayı ve yatırım yapılacak arsanın tapusu veya kira sözleşmesi ilave belge olarak istenmektedir.

Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmesine ilişkin tüm müracaatlar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen E-TUYS (https://etuys.sanayi.gov.tr/ebelge/) adlı web tabanlı uygulama aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Detaylı bilgi için sitemizde yer alan Teşvik Robotu uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Tereddüt edilen konularda daha detaylı bilgi almak üzere aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizden tarafımıza geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)

Bursa Yatırım Destek Ofisi

Tel: 0224 211 13 27

E-Posta: bursa@bebka.org.tr

+
Merhabalar, 28.25 / 29.19.1.06.90 -HS 8419 kodları kapsamındaki ürünlerin, üretimini yapmayı düşünüyoruz. Başvurabileceğimiz teşvikler konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim İyi çalışmalar.
A. E. - Ankara - 28.11.2022
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Muhammed Ali Oflaz - 28.11.2022
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefon görüşmemizde detaylandırdığınız muhtemel yatırımınız "HS 8419'da yer alan, ev-tipi olmayan donanıma ait aksam ve parçalar" başlıklı 2919.1.06.90 US-97 Koduna sahiptir. Ankara'daki muhtemel yatırımınzla ilgili Yatırım Teşvik Belgesi bağlamında www.yatirimadestek.gov.tr internet sitemizde yer alan Teşvik Robotu'nda yukarıda zikrettiğimiz US-97 kodunu kullanarak detaylı bilgi ve hesaplamalara erişebilirsiniz.

Özetle, Ankara'da planladığınızı belirttiğiniz yatırımınız 4. bölge desteklerinden faydalanabilecek orta-yüksek teknoloji yatırımları arasındadır. 2017-2022 yıllarında yapılacak yatırım harcamaları için vergi indirimi Yatırıma Katkı Oranına 15 puan ilave edilmekte, vergi indirimi oranı % 100 olmakta ve 01/05/2021 - 31/12/2025 tarihleri arası bina-inşaat harcamalarına KDV İstisnası uygulanmaktadır. 500 Milyon TL üzerindeki yatırımlar öncelikli yatırım kapsamında değerlendirilmekte olup 5. bölge teşviklerinden (6. bölge hariç) yararlanmaktadır.

Yatırım teşvik belgesi ile KDV istisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi, SGK işveren hissesi desteği (6 yıl %25 yatırıma katkı oranı), Vergi İndirimi Desteği (Vergi İndirim Oranı %70, yatırıma katkı oranı %30) ve faiz desteğinden (TL 4 puan, döviz 1 puan indirimli, 1 Milyon 200 Bin TL'yi geçemez) istifade etme imkanınız bulunmaktadır.

Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret ederek veya 0312 310 03 00 nolu telefondan ulaşarak yatırım süreçlerinizle ilgili bilgilendirme desteği alabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

+
Merhabalar, Konya/Akşehir ilçesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın vermiş olduğu yatırım teşvik belgesi ile Geri Dönüşüm Tesisi kurduk. Çevre ve Şehircilik bakanlığından Tehlikesiz Atık Geri Kazanım ve Toplama Ayırma Tesisi Tip 3 Geçici Faaliyet Belgesi'ni temin ettik. Mahalle ve kurumlara koymak üzere ambalaj/atık atık kutuları ve toplama araçları için finans desteğine ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili hibe/destek var mıdır? Nasıl ilerleyebiliriz? Teşekkür ederim.
G. D. - Konya - 28.11.2022
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - Mustafa Dinç - 28.11.2022
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Yaptığımız telefon görüşmesinde Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yatırımınızı tamamladığınızı ve tesisin hizmet vermesi ile ilgili yapacağınız diğer alımlara ilişkin finansman ihtiyacınız olduğunu ifade ettiniz.

Yatırım konunuza göre şu an için mevcutta açık olmamakla birlikte Mevlana Kalkınma Ajansının finansman desteği programı mevcuttur. Çıkılacak çağrı programının önceliklerine göre sektörünüzün uygun olması durumunda finansman desteğinden yararlanabilirsiniz. Fikir oluşturması adına " 2022 Yılı İmalat Sanayinde Verimliliğin Artırılması ve İlçelerde Genç İstihdamının Sağlanması Finansman Desteği Programı” çağrı rehberine aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/basvuru_rehberi-imalat_sanayi2022mevka.pdf

Yatırımınız ile ilgili sorularınız olması halinde aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden bizlere ulaşmaktan lütfen çekinmeyiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Konya Yatırım Destek Ofisi

Telefon: 0332 236 32 90

E-posta: konyaydo@mevka.org.tr

+
Merhabalar; Pazarlama satıs ve dağıtım sektöründe iş hayatımızı sürdürüyoruz.İş yeri sahamız yetersiz kaldığı için devlet destekli yardım talebinde bulunmak istiyoruz.Bu konuda bize yardımcı olabilecek makam ve mecrilere nereden başvurabiliriz. Saygılarımla
Z. D. - İstanbul - 25.11.2022
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 28.11.2022
Cevap :

Değerli Yatırımcımız,

Görüşmemizde belirttiğimiz gibi, müteharrik karakterli araçlar hariç olmak üzere lojistik yatırımları asgari 4 milyon TL yatırım şartıyla İstanbul ilinde 1. bölge teşviklerinden yararlanabilmektedir. Bir veya birkaç yerde gümrükleme ve sigortacılık hizmetlerinin de sunulduğu antrepo, elleçleme-paketleme ve otomasyon hizmetlerini birlikte içeren, asgari toplam kapalı alanı 5.000 m² olan entegre lojistik Yatırımları için teşvik belgesi düzenlenebilmektedir. Bu kapsamda gerçekleştireceğiniz entegre antrepo yatırımınıza KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, SGK işveren hissesi desteği (2yıl/%10 YKO), Vergi İndirimi Desteği (%50 indirim oranı, %15 YKO) sağlanabilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

+
Osmaniye OSB bünyesinde yaklaşık yatırım değeri 12.000.000 TL olacak şekilde odun talaşından pelet yakıt üretimi yapmayı planlıyoruz. Bu kapsamda hibe, arazi tahsis, inşaat dahil ne tür teşviklerden yararlanabiliriz.
S. B. - Osmaniye - 28.11.2022
Cevaplayan : Osmaniye Yatırım Destek Ofisi - Hayri Yılmaz - 28.11.2022
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesine istinaden yatırımınızın 2010.0.07.99 US-97 Kodlu odun peleti üretimi olduğu değerlendirilmektedir. Osmaniye ilinde gerçekleştirilecek odun peleti üretimi yatırımları için Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında 5. bölge desteklerinden faydalanılabilmektedir. Bu kapsamda;

  • KDV İstisnası,
  • Gümrük Vergisi Muafiyeti,
  • %35 Yatırıma Katkı Oranı ile 7 yıl boyunca (yatırımın OSB içinde olması halinde limitsiz yatırıma katkı oranı ile 10 yıl boyunca) SGK işveren hissesi desteği,
  • %40 yatırıma katkı oranı ile %80 oranında (yatırımın OSB içinde olması halinde %50 katırıma katkı oranı ile %90 oranında) vergi indirimi,
  • Faiz desteği (1.400.000 TL’yi geçmemek kaydıyla TL için 5 puan ve döviz için 2 puan olmak üzere) ve Yatırım Yeri Tahsisi gibi destek unsurları sağlanabilmektedir.

Detaylı bilgi için ilgili US-97 Kodunuzla (2010.0.07.99) https://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu internet adresi üzerinden inceleme yapabilirsiniz. Yatırım Teşvik Belgesi müracaatları E-TUYS sistemi üzerinden yapılmakta olup nihai değerlendirme ve onay T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir.
Yatırım yapmayı düşündüğünüz sektöre ilişkin olarak KOSGEB'in İleri Girişimcilik Destek Programı'na da başvuruda bulunabileceğiniz değerlendirilmektedir. Bu kapsamda düşük teknoloji düzeyindeki yatırımlara (16.29.90 NACE Kodu) 100.000 TL’ye kadar geri ödemesiz makine, teçhizat ve yazılım desteği sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra aynı program kapsamında kuruluş desteği, Mentörlük-danışmanlık-işletme koçluğu ve sertifika desteği gibi farklı kalemlerde de destek sağlanabilmektedir.
KOSGEB'in İleri Girişimcilik Destek Programı'ndan faydalanabilmek için işletme kuruluş tarihinin ileri girişimci eğitiminin tamamlandığı tarihten sonra (en az 1 gün sonra) olması gerekmektedir. Bu nedenle eğitimin tamamlandığı tarihe dikkat edilmesi gerekmektedir.

KOSGEB’in ilgili destek programına ilişkin ayrıntılara https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7390/ileri-girisimci-destek-programi linkinden erişebilirsiniz.

Yatırımınızla ilgili her türlü sorunuz için aşağıda iletişim bilgileri bulunan Yatırım Destek Ofisimizi arayabilir ve/veya ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Osmaniye Yatırım Destek Ofisi
Adres: Rauf Bey Mah. Adnan Menderes Bulv. 9546 Sok. No:70 Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Binası Kat:3 Merkez/Osmaniye
Telefon: +90 (328) 888 00 00
E-posta: oydo@dogaka.gov.tr

Soru Formu
Adınız Soyadınız
E - Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Yatırım Yapılacak İl
Soru