Akıllı Filtreleme
Konuya Göre Filtrele
İle Göre Filtrele
Zamana Göre Filtrele
Kalkınma Ajansları bünyesinde 81 ildeki Yatırım Destek Ofislerimizde görev alan ajans uzmanları tarafından sorularınızı cevaplıyoruz.

Sorulara verilen cevaplar, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

Devlet destekleriyle ilgili her türlü nihai karar, bu konuda hukuken yetkili/ilgili kurum ve kuruluşa ait olup, bu cevaplar nedeniyle Kalkınma Ajansları ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü sorumlu tutulamaz.

Ortalama Cevap Süresi: 19 saat 06 dakika
3566 adet sonuç bulundu.
+
Merhaba, Aydında salep yetiştirmek istiyorum 1000 metre kare yerim var. Hibe alabilmem için ne yapmam gerekiyor? İyi günler dilerim.
O. C. - Aydın - 20.07.2024
Cevaplayan : Aydın Yatırım Destek Ofisi - Numan Katıksız - 22.07.2024
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Belirttiğiniz telefon numarasından tarafınıza ulaşılamamış olup, yatırım planınızla ilgili muhtemel destekler aşağıda belirtilmiştir.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından uygulanan ve şu an başvuruya açık olan IPARD III Programı kapsamında " Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve İş Geliştirme” 302 no'lu tedbiri kapsamında salep bitkisi üretimi için maddi destek alabilirsiniz. En geç 2023 yılında alınmış ÇKS kaydınızın olması gerekmektedir. Her bir yatırım için Proje harcama limitleri en az 5.000 Avro, en fazla 500.000 Avro’dur.

Destek oranı %60 hibe şeklinde olup genç çiftçiler veya organik sertifikalı çiftçiler tarafından yatırım yapılması halinde oran %70 olarak uygulanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi üzerinde 12.07.2024 tarihinde başlayan başvurular için son tarih 16.08.2024 saat 18:00’dir. Başvuruların son teslim tarihi 29.08.2024, saat 18:00’dir. Detaylı bilgi almak için TKDK Aydın İl Koordinatörlüğü ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Bununla birlikte aşağıdaki linkten özet bilgi formuna ulaşabilirsiniz.

https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet_302_ciftlik_faaliyetlerinin_cesitlendirilmesi_ve_gelistirilmesi.pdf

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında ise açık alanda yapılan salep yetiştiriciliği desteklenmemektedir. Ancak üretimin örtü altında yapılması durumunda belirli şartlara bağlı olarak teşvik kapsamında değerlendirilmektedir. Seracılık, sera işletmesi, örtü altı tarım yatırımları (US-97 Kod No: 0112.0.10) en az 20 dekar büyüklüğünde alan ve en az 3 milyon TL tutarındaki sera yatırımları bölgesel teşviklerden yararlanabilmektedir. Bölgesel teşvik kapsamında, 2. Bölgede;

Ayrıca 5 dekarın altındaki seracılık yatırımları teşvik kapsamı dışındadır. Tamamen yapay ışık ile fotosentez sağlanan ve üretimin yapıldığı katmanların toplam alanının asgari 1000 m2 olduğu kent tarımı kapsamında kontrollü dikey tarım/sera yatırımları bulunduğu bölgede uygulanan bölgesel desteklerden yararlanır. En az 5 Milyon TL tutarında 25 dekar ve üzerindeki yurtiçi teknolojleri de içeren otomasyona dayalı sera yatırımları Öncelikli Sektör Yatırımlarıdır. Öncelikli Sektör Yatırımları, 6. bölge hariç olmak üzere 5. bölge teşviklerinden yararlanmaktadır. Öncelikli sektör yatırımları kapsamında olan sera yatırımlarında faiz desteği limiti 1.400.000 TL'den az olmamak ve Sabit Yatırım Tutarının %20'sini aşmamak koşuluyla faiz desteği oranı TL cinsi Kredilerde 7 puan, döviz Kredilerinde 3 puan olmaktadır.

Salep üreticiliğine ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, destek ödemeleri kapsamında küçük aile işletmelerine dekar başına 200 TL (2023 yılı için) ödeme yapılabilmektedir. Detaylı bilgi ve destek için Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nü veya ilçe müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz.

Konu hakkında ilave sorularınız için Aydın Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret edebilir veya 0256 211 0217 nolu telefondan bizlerle görüşebilirsiniz.

E posta: aydin@geka.gov.tr

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.
+
Merhabalar, mükellefimizin Yatırım Teşvik Belgesi mevcut. İlgili belgede KDV ve kurumlar vergisi istisnası var ancak yatırım teşvik belgesine konu bazı makinaların KDV istisnasından faydalanılmadan alındığı görülmüştür. Bu durumda ilgili fatura bedelleri için kurumlar vergisi istisnasından faydalanılabilir mi?
U. K. - Tekirdağ - 19.07.2024
Cevaplayan : Tekirdağ Yatırım Destek Ofisi - Ali Sinan Sert - 22.07.2024
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Tarafınızla telefon ile yaptığımız görüşmede, sorunuzun; Tekstil Sektöründe faaliyet gösteren danışan firmanızın, teşvik başvurusu kapsamında onaylanan yerli makine listesinde olan makinelerin satın alımı yapılırken, bir kısım makinede KDV İstisnası uygulanmadan satın alım yapıldığı, ancak bu makinelerin yine diğer makineler gibi gerçekleşen yatırım tutarına dahil edilip edilemeyeceği konusunda olduğu anlaşılmıştır.

Bu bağlamda Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşme neticesinde ilgili kalemler için yapılan harcamaların " Diğer Harcamalar” kısmında belirtilebileceği bilgisi verilmiştir. Yatırım teşvikleri ile ilgili tüm konularda nihai merciinin yine bahsi geçen genel müdürlüğümüz olduğunu hatırlatmak isteriz.

Detaylı bilgi almak için Tekirdağ Yatırım Destek Ofisimizi ziyaret edebilir veya 0850 450 09 59 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

+
Merhabalar, ben salep yetiştirmek istiyorum. Bunun için devletten destek almak istiyorum. Şartlar nelerdir? Bilgi almak istiyorum. Teşekkürler.
H. A. - Karabük - 21.07.2024
Cevaplayan : Karabük Yatırım Destek Ofisi - Özkan İrken - 22.07.2024
Cevap :

Sizinle yapmış olduğumuz telefon görüşmesinde; Karabük ili Safranbolu ilçesinde 5 dönümlük arazide salep yetiştiriciliği yapmak istediğinizi ve bu konudaki devlet destekleri konusunda bilgi almak istediğinizi belirttiniz.

Salep yetiştiriciliği, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında desteklenmemektedir. Ancak salep üretiminin örtü altında yapılması durumunda belirli şartlara bağlı olarak teşvik kapsamında değerlendirilmektedir. 2012/3305 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında seracılık, sera işletmesi, örtü altı tarım yatırımları (US-97 Kod No: 0112.0.10) en az 20 dekar kapalı alan ve en az 3 milyon TL tutarındaki sera yatırımları bölgesel teşviklerden yararlanabilmektedir. Bölgesel teşvik kapsamında KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi, faiz desteği, SGK işveren hissesi desteği (3 yıl %15 Yatırıma Katkı Oranı), vergi indirim desteği (Vergi İndirim Oranı %55, Yatırıma Katkı Oranı %20) teşvik unsurlarından faydalanabilme imkânı bulunmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Destekleri Kapsamında Küçük Aile İşletmesi Desteği ile tarımsal faaliyet alanı 5 dekar veya altı olan Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin desteklenmesi öngörülmekte olup yaş çay ve fındık ürünleri hariç, açıkta ve/veya örtüaltı ünitelerinde meyve, sebze, süs bitkisi ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yapan Gerçek Kişi çiftçiler desteklenmektedir.

Detaylı bilgiye https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-kucuk_aile_isletmesi_destegi.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca salep yetiştiriciliği IPARD Programı kapsamında Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve İş Geliştirme başlığı Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi alt başlığı altında hibelerden faydalanabilmektedir. IPARD Programı kapsamında "M7 – Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme" çağrısı ilan edilmiştir. Bu çağrıya başvurmak isteyen çiftçiler veya çiftlik hanehalkının üyeleri, başvuru sırasında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmalıdır. Ayrıca başvuru sahibi Gerçek Kişi ise " Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi”ne göre, yatırımın bulunduğu ildeki kırsal alanda ikamet ediyor olmalıdır. Başvuru sahibi, tarımdan başka ekonomik faaliyeti bulunmayan Gerçek Kişi, bir çiftçi veya çiftlik hane halkının bir üyesi değilse, yatırım kırsal alanlarda olmalıdır.

Daha fazla bilgi için Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Karabük Yatırım Destek Ofisi ile karabukydo@bakka.gov.tr e-posta adresi veya 0 (370) 412 00 36 numaralı telefon üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilerinize sunarız.

+
Merhaba, Çanakkale ili Çan ilçesinde hali hazırda kireç taşı ocağı bulunmaktadır. Bu bölgede bir kireç üretim tesisi daha kurmak istiyoruz. Bunun için bir devlet teşviki var mıdır?
M. T. - Çanakkale - 21.07.2024
Cevaplayan : Çanakkale Yatırım Destek Ofisi - Recai Başaran - 21.07.2024
Cevap :

Sayın Yatırımcı;

Çanakkale'nin Çan ilçesinde planladığınız yatırımınıza ilişkin olarak sizi arayıp, detaylı bilgi almak istedik. Ancak sorunuzda verdiğiniz numara ile arama imkanımız olmadı.

Sorunuzda iki önemli alt başlık bulunmaktadır:

a) Çan ilçesinde yapılacak olan kireç tesisinde verilen yatırım teşvikinin detayları

b) Bu yatırıma ilişkin şartlar ve ruhsat işlemleri

a) KİREÇ TESİSİ YATIRIM TEŞVİKİ DETAYLARI

Çanakkale’nin Çan ilçesindeki kireç ocağı yakınlarında kurulması planlanan tesiste sağlanan yatırım teşvik kalemleri ve şartları şunlardır:

b) KİREÇ TESİSİ YATIRIMI RUHSAT VE İZİN İŞLEMLERİ

Çan ilçemizde yapılacak yatırıma ilişkin olarak öncelikle ÇED işlemleri, yatırım arazisi imar plan değişiklikleri ve ruhsat işlemlerine ilişkin olarak yatırımın planlandığı arazinin niteliği ve fiziki durumu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacımız bulunmaktadır.

Tüm bu ruhsat ve izin işlemleri, yatırımın kapasitesi, ilgili görüş ve ruhsat veren kamu kurumlarından ön bilgi alınması ve yatırım teşvikleri hakkında detaylı görüşme veya toplantı yapmak isterseniz; Ajansımızın Çanakkale Yatırım Destek Ofisinin aşağıda verdiğimiz adresinde isterseniz yüz yüze isterseniz de online toplantı yaparak bu konularda size bilgi verebiliriz.

Bu vesile ile yatırımınızda kolaylık ve başarılar dileriz.

Saygılarımızla;

Güney Marmara Kalkınma Ajansı

Çanakkale Yatırım Destek Ofisi

Adres: Güney Marmara Kalkınma Ajansı

Çanakkale Yatırım Destek Ofisi

İsmetpaşa Mah. Asafpaşa Cad. No: 78

Çanakkale

Tel: 286 – 211 00 81

+
Merhaba. Samsun Bafrada salep yetiştirmek istiyorum. Bununla ilgili teşvik hibe ve kredi destekleri var mıdır Varsa nereden başvuru yapıyoruz ve şartları nelerdir Teşekkür ederim
M. A. - Samsun - 19.07.2024
Cevaplayan : Samsun Yatırım Destek Ofisi - Muzaffer Ammar Sakalı - 19.07.2024
Cevap :

Sayın Girişimci,

Sizinle yapılan telefon görüşmesinde Samsun ili Bafra ilçesinde 3 dönümlük arazinizde salep yetiştiriciliği yapmak istediğinizi ve bu konudaki devlet desteklerini araştırdığınızı belirttiniz.

Salep yetiştiriciliğinin belirli şartlara tabi olması nedeniyle ekim yapmadan önce Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile görüşmeniz tavsiye edilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Destekleri Kapsamında Küçük Aile İşletmesi Desteği ile tarımsal faaliyet alanı 5 dekar veya altı olan Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin desteklenmesi öngörülmekte olup yaş çay ve fındık ürünleri hariç, açıkta ve/veya örtüaltı ünitelerinde meyve, sebze, süs bitkisi ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yapan Gerçek Kişi çiftçiler desteklenmektedir. Detaylı bilgiye https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-kucuk_aile_isletmesi_destegi.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında uygulanan ‘Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlarının Desteklenmesi’ ve ‘Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi’ çağrıları için başvuru dönemi 19 Şubat 2024 tarihinde kapanmış olmakla birlikte önümüzdeki dönem destekleriyle ilgili bilgi almak için İl Tarım ve Orman Müdürlükleri ile görüşebilirsiniz.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından IPARD III Programı kapsamında ‘Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme’ tedbiri altında %60-70 arasında değişen oranlarda, işletme başına asgari 5000 Avro, azami 500.000 Avro destek verilebilmektedir. TKDK'nın Proje Teklif Çağrılarına önceden hazırlık yapılabilmesi açısından konuyla ilgili bilgi almak için TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü ile iletişime geçebilirsiniz. Söz konusu Proje Teklif Çağrısının rehberine https://www.tkdk.gov.tr/Content/File/BasvuruFiles/BasvuruPaketiHazirlamaDokumanlari/BasvuruCagriRehberi/IPARDIII/2.0/302.pdfadresinden ulaşabilirsiniz.

Salep yetiştiriciliği, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında desteklenmemektedir. Ancak salep üretiminin örtü altında yapılması durumunda belirli şartlara bağlı olarak teşvik kapsamında değerlendirilmektedir. 2012/3305 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında seracılık, sera işletmesi, örtü altı tarım yatırımları (US-97 Kod No: 0112.0.10) en az 10 dekar kapalı alan ve en az 1.5 milyon TL tutarındaki sera yatırımları bölgesel teşviklerden yararlanabilmektedir. Bölgesel teşvik kapsamında KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi, faiz desteği, SGK işveren hissesi desteği (5 yıl %20 Yatırıma Katkı Oranı), vergi indirim desteği (Vergi İndirim Oranı %60, yatırıma katkı oranı %25) teşvik unsurlarından faydalanabilme imkânı bulunmaktadır.

Ayrıca tarım alanındaki genç girişimci sayısının artırılması, gençlerin tarımsal üretime yönelik yatırımlarının ve faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla genç çiftçilere Ziraat Bankası tarafından 2.500.000 TL’ye kadar Kredi imkânı sunulabilmektedir. Söz konusu kredi uygulaması hakkında Ziraat Bankası şubelerinden ve https://www.ziraatbank.com.tr/tr/ticari/tarim/genc-ciftci-kredisi linkinden bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Samsun Yatırım Destek Ofisi ile samsunydo@oka.org.tr e-posta adresi veya 0 (362) 431 24 00 numaralı telefon üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilerinize sunarız.

+
İyi günler salep yetiştiriciliği yapmak istiyorum . Bu konuya ilişkin ne gibi destek alabilirim?
G. İ. K. - Kahramanmaraş - 17.07.2024
Cevaplayan : Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi - Erdinç Kadıoğlu - 19.07.2024
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefonda yaptığımız görüşmede Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçesinde salep yetiştiriciliği yapmak istediğinizi ve bu konuda devlet destekleri hakkında bilgi almak istediğinizi belirttiniz.

Salep üreticiliğine ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, destek ödemeleri kapsamında küçük aile işletmelerine dekar başına ödeme yapılabilmektedir. Bu destek kaleminden yararlanabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydınızın olması gerekmektedir. Detaylı bilgiler için Kahramanmraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nü ziyaret edebilirsiniz.

Salep yetiştiriciliğinin açık alanda yapılması durumunda T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında desteklenememektedir. Ancak salep üretiminin örtü altında yapılması durumunda belirli şartlara bağlı olarak teşvik kapsamında değerlendirilmektedir. 2012/3305 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında seracılık, sera işletmesi, örtü altı tarım yatırımları (US-97 Kod No: 0112.0.10) en az 10 dekar kapalı alan ve en az 1.5 milyon TL tutarındaki sera yatırımları bölgesel teşviklerden yararlanabilmektedir. Kahramanmaraş ili, bölgesel teşvik kapsamında daha önce 5. Bölge desteklerinden faydalanabilmekte iken 6 Şubat 2023 tarihli depremlerden etkilenen ilçelerin Cazibe Merkezleri Programına dahil edilmesi neticesinde tüm ilçeleriyle 6. Bölge kapsamına alınmıştır. Bölgesel teşvik kapsamında, 6. bölgede, yatırım yeri tahsisi, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, SGK işçi ve işveren hissesi desteği, vergi indirimi desteği ve faiz desteği unsurlarından faydalanma imkanınız bulunmaktadır. Yatırımınız ile ilgili detaylı bilgi edinmek ve teşvik unsurlarına dair temel hesaplamaları yapmak için www.yatirimadestek.gov.tr adresinden teşvik robotu uygulamamızı kullanabilirsiniz. Sitemizde bulunan Teşvik Robotu uygulamasında " US-97 Kodu veya tanımına göre arama yapınız” açıklaması yer alan kutucuğa Seracılık sera işletmesi örtü altı tarım 0112.0.10 US-97 Kodunu yazıp açılan menüden yatırımınız ile ilgili alt başlığı seçerek ve ilgili diğer alanları doldurarak yatırımınızla ilgili yararlanabileceğiniz teşvik tutarını hesaplayabilirsiniz. Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmesine ilişkin müracaatlar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen E-TUYS adlı web tabanlı uygulama aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Başvuru işlemine ilişkin detaylı bilgi ve belgelere https://sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri sayfasından ulaşılabilirsiniz.

Ayrıca salep yetiştiriciliği IPARD Programı kapsamında Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve İş Geliştirme başlığı Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi alt başlığı altında hibelerden faydalanabilmektedir. IPARD Programı kapsamında "M7 – Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme" çağrısı ilan edilmiştir. Online başvuru için son tarih 16/08/2024 saat 18:00 dir. Bu çağrıya başvurmak isteyen çiftçiler veya çiftlik hanehalkının üyeleri, başvuru sırasında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmalıdır. Ayrıca başvuru sahibi Gerçek Kişi ise " Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi”ne göre, yatırımın bulunduğu ildeki kırsal alanda ikamet ediyor olmalıdır. Başvuru sahibi, tarımdan başka ekonomik faaliyeti bulunmayan gerçek kişi, bir çiftçi veya çiftlik hanehalkının bir üyesi değilse, yatırım kırsal alanlarda olmalıdır. Yatırım yapılacak mahallenin kır statüsüne girip girmediğini https://www.yatirimadestek.gov.tr/haber/ipard-iii-2021-2027-2-cagri-donemi-m7-ciftlik-faaliyetlerinin-cesitlendirilmesi-ve-is-gelistirme-cagrisi-ilan-edilmistir/107 bağlantısında bulunan TÜİK-kent-kir-siniflamasi_31122022.xlsx dosyasından kontrol edebilir, bu konuda detaylı bilgi için TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü ile iletişime geçebilirsiniz

IPARD Ppogramı kapsamında her bir yatırım için alt ve üst uygun harcama limiti en az 5.000 Avro en fazla 500.000 Avrodur. Sizin de içerisinde bulunduğunuz genç çiftçiler tarafından yapılan yatırımlarda kamu katkısı, toplam uygun harcama miktarının %70’idir. Bu destek kapsamında sizin yatırım konunuza uygun olarak desteklenebilecek maliyet kalemleri şu şekildedir:

• Depolama binaları ve makine garajlarının inşası ve modernizasyonu,

• Toprağı işlemek için bahçe ve tarım ekipmanı alımı,

• Mahsul üretimi için ekipman, makine (hasat makinesi, gübreleme makinesi, pulluk vb.) ve hasat sonrası malzemeler (ön soğutma ekipmanları, kasalar, kutular vb.) alımı,

• Bitkilerin üretimi, depolanması/olgunlaştırılması, kurutulması, işlenmesi ve pazarlanması için ekipman alımı ve tesislerin inşası, modernizasyonu veya genişletilmesi,

• Seraların inşası ve/veya yeniden kurulması (kısa ömürlü plastik hariç olmak üzere, özellikle cam, sert ve uzun ömürlü plastik veya diğer materyallerin kurulumu) ve/veya mantar/misel üretim üniteleri ve/veya gerekli makine ve ekipman alımı.

IPARD Programıyla ilgili https://www.yatirimadestek.gov.tr/haber/ipard-iii-2021-2027-2-cagri-donemi-m7-ciftlik-faaliyetlerinin-cesitlendirilmesi-ve-is-gelistirme-cagrisi-ilan-edilmistir/107 bağlantsını ziyaret edebilir, daha detaylı bilgi ve başvuru paketinin hazırlanması için TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Tarım alanındaki genç girişimci sayısının artırılması, gençlerin tarımsal üretime yönelik yatırımlarının ve faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla genç çiftçilere sağlanan Kredi uygulamaları konusunda Ziraat Bankası şubelerinden ve Genç Çiftçi Kredisi / Tarım / Ticari / Ziraat Bankası internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Yatırımınıza ilişkin konular için Yenişehir Mahallesi 74002 Sk. No:3 Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş adresindeki ofisimizi ziyaret edebilir, kydo@dogaka.gov.tr adresine e-posta gönderebilir veya 0 (344) 231 1417 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla.

+
Merhaba, Kocaeli ili İzmit ilçesinde motosiklet imalatı yapmak istiyoruz. Bununla ilgili ne gibi teşviklerden yararlanabiliriz?
M. S. - Kocaeli - 19.07.2024
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Kerim Ekrem - 19.07.2024
Cevap :

Sayın Yatırımcı;

Sizlerle yaptığımız telefon görüşmesinde halihazırda kurmuş olduğunuz şirketiniz tarafından Kocaeli ili/İzmit İlçesinde yaklaşık 5 Milyon TL tutarında yatırım ile motosiklet üretim tesisi kurmayı planladığınızı ilettiniz.

15/6/2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar uyarınca, Kocaeli ilinde yapılması planlanan Motosiklet İmalatı konulu yatırımlar (3591 US-97 Kodu) , gerekli koşulları sağlaması durumunda OECD teknoloji yoğunluk tanımına göre orta-yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerden EK-6’da belirtilenlerin üretimine yönelik yatırımlar kapsamında desteklenen yatırım konuları arasında yer almaktadır. Bu kapsamda gerçekleştirilecek yatırımlar; İstanbul ili hariç olmak üzere 1 inci, 2 nci ve 3 üncü bölgelerde gerçekleştirilmeleri halinde 4 üncü bölgede uygulanan, 4 üncü, 5 inci ve 6 ncı bölgelerde gerçekleştirilmeleri halinde ise bulunduğu bölgede uygulanan bölgesel desteklerden yararlanır. Dolayısıyla 15/6/2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar uyarınca 1. Bölgede yer alan Kocaeli ilinde gerçekleştirilecek bu yatırım 4. Bölge teşviklerinden yararlanabilecektir.

Bu kapsamda, asgari 4 Milyon TL yatırım tutarını sağlamak kaydıyla Kocaeli ilinde yararlanacağınız destek unsurları; KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, SGK İşveren Hissesi Desteği (6 yıl, %25 Yatırıma Katkı Oranı ), Vergi İndirimi Desteği (Vergi İndirim Oranı %70, Yatırıma Katkı Oranı %30), Kredi Faiz Desteği ( TL Kredi 4 Puan, Döviz Kredi 1 Puan ) olacaktır. 01/05/2021 - 31/12/2025 tarihleri arası bina-inşaat harcamalarına KDV İstisnası uygulanmaktadır.

Yatırımınız ile ilgili detaylı bilgi edinmek ve teşvik unsurlarına dair temel hesaplamalar için sitemizdeki Teşvik Robotu uygulamasından faydalanabilirsiniz. Sitemizde bulunan Teşvik Robotu uygulamasında "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız." açıklaması yer alan kutucuğa ‘Motosiklet İmalatı’ (yatırım konusu) yazıp, gelen seçeneklerden uygun olanı seçerek ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili yararlanabileceğiniz teşvik tutarını hesaplayabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmesine ilişkin tüm başvurular Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen E-TUYS adlı web tabanlı uygulama aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Yalnızca nitelikli elektronik sertifika sahibi olan ve yetkilendirme başvurusu talebi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış kişiler E-TUYS aracılığıyla yatırım teşvik işlemlerini yürütmek üzere sisteme erişebilmektedir. Bu nedenle, yatırımcıların ilk etapta yetkilendirme işlemini gerçekleştirmek üzere Bakanlığa müracaat etmeleri gerekmektedir. Yetkilendirme talepleri Bakanlığa KEP üzerinden yapılmakta olup gerekli bilgilere ve doküman örneklerine https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri linkinden ulaşılabilir. Yetkilendirme talebinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sonuçlandırılmasının akabinde E-TUYS üzerinden işlem yapmaya yetkili kişiler tarafından sisteme giriş yapılıp, işlemler başlatılabilir.

Başvuru sürecinde ve sonrasında ilave sorularınız olması durumunda aşağıdaki irtibat bilgileri üzerinden bizimle tekrar iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı

Kocaeli Yatırım Destek Ofisi

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Bulvarı No: 72/A 41050 İzmit - KOCAELİ

Telefon: +90 262 332 01 44 (117-142-159)

E-posta: kocaeliydo@marka.org.tr

+
Merhaba, ihracat yapan bir firma olarak FCS sertifikası almak istiyoruz. Bu sertifika ile şirketimizin devlet kurumlarından faydalanabileceği herhangi bir teşvik, destek vb. olanakları var mıdır?
Ü. D. - İstanbul - 18.07.2024
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Muhammet Beşli - 19.07.2024
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

FSC Belgesi, çevresel ve sosyal açıdan sorumlu bir işletme imajı oluşturmak isteyen şirketler için işlevsel yönü olan bir araç olarak firmaların Sürdürülebilirlik imajına katkıda bulunduğu gibi, sürdürülebilir çevre hassasiyetinin oluştuğu, tüketicilerin tercihlerinde bu olgulara önem verdiği yurtdışı pazarlarda rekabetçi bir avantaj sağlanmasına olanak sağlayabilmektedir.

Görüşmemizde, yurtdışı tedarik sağladığınız firmaların zorunlu bir koşulu olarak temin etmeniz gerektiği belirtilen sertifika için destek talebiniz olduğunu belirttiniz. İhraç pazarlarında Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanan pazara giriş belgelerine yönelik sağlanan destekler hakkında ayrıntılı bilgiye https://ticaret.gov.tr/destekler/ihracat-destekleri/5973-sayili-ihracat-destekleri-hakkinda-karara-iliskin-genelgeler/pazara-giris-belgesi-destegi adresinden erişilebilmektedir. Genelge kapsamına alınmış olan desteklenecek belge listesine ise https://ticaret.gov.tr/data/5b8d8f3013b876125c08b3a8/28.05.2024%20Destek%20Kapsam%C4%B1ndaki%20Pazara%20Giri%C5%9F%20Belgeleri%20Listesi.pdf uzantısından erişilebilmektedir. Ayrıca, ayrıntılı bilgi için üyesi olduğunuz İstanbul İhracatçı Birliği’nin Devlet Yardımları şubesi ile görüşmeniz faydanıza olacaktır. http://www.iib.org.tr/personel-iletisim-bilgileri-1696108251495

Bilgilerinize sunarız.

İstanbul Yatırım Destek Ofisi

Tel: 0212 468 3400

Mail: yatirim@istka.org.tr

+
Merhaba, fabrikamızda sistem server network ve dijitalleşme ile alakalı yatırımlarda bulunmak istiyoruz. Acaba devletin bu konuda firmalara sağladığı bir teşvik veya desteği var mıdır? Teşekkürler.
E. G. - Kocaeli - 18.07.2024
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Kerim Ekrem - 18.07.2024
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Sizlerle yaptığımız telefon görüşmesinde metal eşya sektöründe faaliyet gösteren firmanızda güncelliğini yitiren yazılım ve donanımlarınızı güncel dijitalleşme ihtiyaçlarınız doğrultusunda yenilemek üzere yatırım yapmayı planladığınızı ifade ettiniz.

KOSGEB tarafından, KOBİ Dijital Dönüşüm Destek Programı kapsamında küçük ve orta ölçekli işletmelerin iş süreçlerinin geliştirilmesi ve verimli hale getirilmesi, rekabet güçlerinin yükseltilmesi ve ekonomideki paylarının arttırılması amacıyla dijital dönüşüm süreçlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Bu program kapsamında; TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) tarafından belgelendirilen dijital dönüşüm danışmanlarından dijital dönüşüm danışmanlığı hizmeti almış, onaylı Dijital Dönüşüm Değerlendirme Analizi ve Yol Haritası Raporu bulunan ve Son 3 (üç) mali yıl " Faaliyet Karı” veya son mali yıl " Öz Kaynaklar Toplamı” negatif olmayan işletmeler başvuru yapabilir. Programın destek unsurları arasında, destek programı kapsamında protokole taraf bankalardan kullanılacak (1-20 Milyon TL) arasındaki Kredilerde başkanlık makamı oluru ile belirlenen puan kapsamında ( max. 20 puan) kredi faiz desteği sağlanabilmektedir.

Destek programı kapsamında daha detaylı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/9144/kobi-dijital-donusum-destek-programi bağlantısını kullanarak erişebilirsiniz.

Program hakkında ilave sorularınız olması durumunda aşağıdaki irtibat bilgileri üzerinden bizimle tekrar iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı

Kocaeli Yatırım Destek Ofisi

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Bulvarı No: 72/A 41050 İzmit - KOCAELİ

Telefon: +90 262 332 01 44 (117-142-159)

E-posta: kocaeliydo@marka.org.tr

+
Merhaba, geri dönüştürülmüş malzemelerden çeşitli ebatlarda plastik çöp torbası üretimi yapmak istiyoruz. Bu tür bir üretim tesisi için ne gibi hibe ve teşvikler var ve AB bu tür yatırımlar için fon veya teşvik - hibe sağlıyor mu? Teşekkür ederim.
S. T. - İstanbul - 17.07.2024
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Semiha Ahmet - 18.07.2024
Cevap :

Değerli Yatırımcımız,

" Metal olmayan atık ve hurdaların Yeniden Değerlendirilmesi (US97 kodu 3720.0)” ile alakalı İstanbul’da yatırım yapılması durumunda hem Bölgesel Teşviklerden yararlanılmakta hem de Öncelikli Yatırım olarak değerlendirilmektedir. Yapılan telefon görüşmesinde de bilgisi verildiği üzere söz konusu yatırım; üretime yönelik alınacak olan makine ve ekipmanlarda KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyetinden, Yatırım Yeri Tahsisinden, 7 yıl ve %35 Yatırıma Katkı Oranı ile SGK İşveren Hissesi Desteğinden, Vergi İndirim Oranı %80 ve yatırıma katkı oranı %40 ile Vergi İndirimi Desteğinden, TL 5 puan - Döviz 2 puan indirimli ve toplamda 1 Milyon 400 Bin TL'yi geçemeyecek şekilde Faiz Desteğinden faydalanabilmektedir.

Ayrıca 01/05/2021 - 31/12/2025 tarihleri arası bina-inşaat harcamalarına KDV istisnası uygulanmaktadır. Mevcut bir tesis kendi ihtiyacı için arıtma tesisi kuruyor ise de Öncelikli Sektör Yatırımları olarak değerlendirilebilir. Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında Çevre Lisansına tabi yatırımlar öncelikli yatırım kapsamında değerlendirilerek 5. bölge teşviklerinden (6. bölge hariç) yararlanmaktadır.

Çevre ve İklim AB'nin çevre, doğal yaşam alanlarının korunması ve iklim konusundaki Projeleri LIFE Programı ile desteklenmektedir. 2021-2027 mali döneminde Bütçesi 5,4 milyar avro olarak belirlenmiştir. Ülkemizin Programa katılım niyeti iletilmiş olup Komisyonla müzakereler henüz başlamamıştır. Ayrıntılı bilgi için https://www.ab.gov.tr/life-programi_53092.html sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İlaveten güncel Avrupa Birliği desteklerini https://www.ab.gov.tr/guncel-hibeler_50801.html sayfası üzerinden takip edebilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

İstanbul Yatırım Destek Ofisi

Telefon: 0212 468 34 00

E-posta: yatırım@istka.org.tr

Soru Formu
Adınız Soyadınız
E - Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Yatırım Yapılacak İl
Soru