Akıllı Filtreleme
Konuya Göre Filtrele
İle Göre Filtrele
Zamana Göre Filtrele
Kalkınma Ajansları bünyesinde 81 ildeki Yatırım Destek Ofislerimizde görev alan ajans uzmanları tarafından sorularınızı cevaplıyoruz.

Sorulara verilen cevaplar, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

Devlet destekleriyle ilgili her türlü nihai karar, bu konuda hukuken yetkili/ilgili kurum ve kuruluşa ait olup, bu cevaplar nedeniyle Kalkınma Ajansları ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü sorumlu tutulamaz.

Ortalama Cevap Süresi: 12 saat 52 dakika
2946 adet sonuç bulundu.
+
Merhabalar, ORKÖY destekleri hakkında bilgi verebilirseniz memnun olurum.
E. G. - Gaziantep - 01.12.2023
Cevaplayan : Gaziantep Yatırım Destek Ofisi - Mehmet Mımaroglu - 01.12.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Telefon görüşmemizde detaylarını belirtmiş olduğunuz yatırımınızla ilgili daha önce 3505 ve 3506 numaralı sorularınıza yatırım teşvik mevzuatı ile ilgili detaylı cevap verilmişti. Orköy destekleri Tarım ve Orman Bakanlığı desteklerinden olup bu destekten yararlanabilmek Orman Köyü statüsünde yer alan bir köyde en az 1 yıl ikamet etmiş olmanız ve işçi, memur ve esnaf statüsünde bulunmamanız gerekmektedir. İkamet ettiğiniz köyün orman köyü statüsünde yer alıp yer almadığını kontrol edebileceğiniz TKDK'nın orman köyleri listesi sayfa linki aşağıda paylaşılmıştır. Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu özet Orköy destekleri bilgi föyünü, Orköy Kredileri tanıtım kitapçığını ve yönetmelik dokümanlarını içeren sayfa linki de aşağıda paylaşılmıştır.

Yatırımınız hakkında detaylı görüşmek ve yatırım süreciniz ile ilgili diğer hususlar hakkında bilgi almak isterseniz, Gaziantep İl Tarım Orman Müdürlüğünü ve/veya İpekyolu Kalkınma Ajansı Gaziantep Yatırım Destek Ofisimizi ziyaret edebilir ve 0 342 231 07 01 telefon numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bilginize sunar, iyi çalışmalar dilerim.

https://www.tkdk.gov.tr/Content/File/BasvuruFiles/BasvuruPaketiHazirlamaDokumanlari/OrmanKoyleri/OrmanKoyleri.xls

https://www.yatirimadestek.gov.tr/haber/orman-koylulerine-kullandirilan-krediler-faizsiz-hale-getirildi/19

+
Merhabalar, faizsiz devlet destekli hayvancılık kredisi almak istiyorum. Nasıl yararlanabilirim?
Ö. P. - Konya - 30.11.2023
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - Halil Sena Yetkin - 01.12.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Tarafınızla yapılan telefon görüşmesine istinaden Tarımsal Üretime Yönelik Düşük Faizli/Kar Payı Oranlı Yatırım ve İşletme Kredilerinden faydalanabilirsiniz. Üreticilerin tarımsal üretime yönelik finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla T.C. Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla Kredilerde/finansmanlarda indirim yapılabilir ve kredi üst limitleri aşılmamak suretiyle tarımsal kredi/finansman kullandırılabilir.

İlgili kredi/finansman detaylarına bağlantıdaki özet tablodan ulaşabilirsiniz: https://www.yatirimadestek.gov.tr/pdf/assets/upload/dosyalar/ozet-dusuk-faizli-tarimsal-krediler-destegi.pdf

Diğer konular ve destekler hakkında sorularınız olması halinde ise aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz veya ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Konya Yatırım Destek Ofisi

0332 236 32 90 - konyaydo@mevka.org.tr

+
Merhaba, Konya'da otomobil yedek parça üzerine sanayi sitesi kooperatifi kurmayı planlıyoruz. Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında faydalanabileceğimiz destekler hakkında bilgi verebilirseniz memnun olurum.
D. Ş. - Konya - 30.11.2023
Cevaplayan : Konya Yatırım Destek Ofisi - Mustafa Dinç - 30.11.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Yaptığımız telefon görüşmemizde yatırım fikrinize ilişkin verdiğiniz detaylara göre Sanayi Sitesi Kooperatifi kurmayı istediğinizi ve Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında hangi destekleri alabileceğinizi öğrenmek istediğinizi ifade ettiniz. Bu bilgilere göre aşağıda detayları verilen Yatırım Teşvik Sisteminden yararlanabilmektesiniz.

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

2012/3305 sayılı "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar uyarınca 4520.1.04 kodlu " Ticari binalara ait genel inşaat faaliyetleri” yatırım konunuz genel teşvik kapsamında değerlendirilmektedir. Teşvik sistemi kapsamında asgari 3 Milyon TL yatırım yapılması durumunda yararlanılacak destek kalemleri aşağıdaki gibidir:

KDV İstisnası: Teşvik belgesi kapsamında yurt içinden ve yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için katma değer vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanır.

Gümrük Vergisi Muafiyeti: Teşvik belgesi kapsamında yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için gümrük vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanır.

Yatırım konunuzu, tutarlarınızı ve harcama kalemlerinizi belirterek daha detaylı hesaplamaları aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz Teşvik Robotu üzerinden yapabilirsiniz:

https://www.yatirimadestek.gov.tr/tesvik-robotu

2 Temmuz 2018 tarihinden itibaren yeni yatırım teşvik belgesi düzenlenmesine ilişkin tüm müracaatlar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yapılan bildirimler Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen E-TUYS adlı web tabanlı uygulama aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Yetkilendirme talepleri için aşağıdaki linkte yer alan başvuru belgeleri yine aşağıda yer alan " Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi Yetkilendirme İşlemi Başvuru Usûl Ve Esasları” çerçevesinde " Kayıtlı Elektronik Posta(KEP)” vasıtası ile Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü KEP adresine gönderilir.

Yetkilendirme talebinin Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğünce sonuçlandırılmasının akabinde E-TUYS üzerinden işlem yapmaya yetkili kişiler tarafından sisteme giriş yapılıp, işlemler başlatılabilir.

E-TUYS sisteminde gerçekleştirilecek işlemlere ilişkin detaylı bilgiler için kılavuzlarda tanımlı adımların takip edilmesi gerekmektedir.

E-TUYS başvurusu ile ilgili rehbere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri/gd0703011615

Başvuru evraklarına (Taahhütname, Kullanıcı Yetkilendirme Formu, Dilekçe Örneği) aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri

Sorularınız için konyaydo@mevka.org.tr adresine mail gönderebilir ya da 0332 236 32 90 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

+
Merhaba, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde bulunan tesisimiz için sac işleme makinaları ve tavan vinç yatırımı yapmak istiyoruz. Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında faydalanabileceğimiz destekler hakkında bilgi verebilirseniz memnun olurum.
A. T. - Eskişehir - 30.11.2023
Cevaplayan : Eskişehir Yatırım Destek Ofisi - Burak Canbulat - 30.11.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefonda yaptığımız görüşmede de belirttiğiniz üzere; NACE Kodu 25.11 Metal yapı ve yapı parçaları imalatı (US-97 Kodu: 2811.1.01 Metal prefabrik yapılar) olan yapmayı planladığınız yatırım için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Yatırım Teşvik Sistemi’nde yer alan bölgesel teşvik unsurlarından faydalanabilirsiniz.

Bu yatırım konusu kapsamında, en az 4 Milyon TL tutarında tesis yatırımı yaptığınız takdirde; bölgesel teşvikler kategorisinde 2. bölge desteklerinden yararlanabilecek ve KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, 3 yıl, %15 Yatırıma Katkı Oranı ile SGK işveren hissesi desteği, Yatırıma Katkı Oranı %20 olmak üzere %55 Vergi İndirimi Desteği uygulanabilecektir.

Detaylı bilgilere aşağıda yer alan link vasıtası ile ulaşabilirsiniz.

https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri

Tereddüt edilen konularda daha detaylı bilgi almak üzere aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)

Eskişehir Yatırım Destek Ofisi

Tel: 0224 211 13 27

E-posta: eskisehir@bebka.org.tr

+
Merhaba, Kocaeli - Gebze - Şekerpınar sanayi bölgesinde bulunan arsa üzerine yapılacak olan fabrika inşaatı için teşvikler var mıdır? Faydalanabileceğimiz destekler hakkında bilgi verebilirseniz memnun olurum.
T. K. - Kocaeli - 29.11.2023
Cevaplayan : Kocaeli Yatırım Destek Ofisi - Bünyamin Bedir - 30.11.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı;

Gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesinde, Kocaeli ilinde yapmayı planladığınız sıcak haddelenmiş açık profil üretimine yönelik olarak teşvikler hususunda bilgi almak istediğinizi belirttiniz.

Yatırım konunuz ‘‘Alaşımsız çelikten I veya T şeklinde sıcak haddelenmiş profiller U I veya H şeklinde hafif ve özel profiller yükseklikleri 80 mm. den az olan’’( US- 97 Kodu 2710.1.09.30) anlaşılmış olup 15/6/2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar uyarınca, Kocaeli ilinde yapılacak yatırımınız, asgari 3 Milyon TL yatırım tutarını sağlamak kaydıyla yararlanacağınız genel teşvik destek unsurları; KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti olacaktır. Ayrıca 01/05/2021 - 31/12/2025 tarihleri arası bina-inşaat harcamalarına KDV İstisnası uygulaması yer almaktadır. Ancak 15/6/2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar ek-4'de yer alan kriterleri sağlayamayan işletmelerin ek-5'de yer alan demir çelik ürünleri üretimine yönelik yatırımları teşvik kapsamı dışındadır.

Bu durum 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da Ek-4’ün birinci başlığı olan Teşvik Edilemeyecek Yatırımlarda; İmalat, Enerji ve Madencilik Yatırımları başlıklı B bölümünde 7. maddede şu şekilde belirtilmektedir;

" 7- Ek-5’de yer alan demir çelik ürünlerinin üretimine yönelik yatırımlar (Ancak, bu üretim konularında aşağıdaki kriterleri birlikte sağlayan işletmeler sadece genel teşvik sisteminden desteklenebilir.

a) Ortaklık yapısındaki bir veya birden fazla Tüzel kişinin veya kamu kurum ve kuruluşunun hisseleri toplamının %25 veya daha fazla olmaması.

b) Başka bir işletmenin Sermayesinin %25 veya daha fazlasına sahip olmaması.

c) Çalışan sayısı yıllık 250 kişiden az olması.

ç) Yıllık Net Satış Hasılatı 50 milyon Avro veya mali Bilançosu değeri 43 milyon Avro karşılığı Türk Lirasını aşmaması.”

Ek-5’de yer alan demir çelik ürünleri şu şekildedir;

(a) Pik demir ve demir alaşımları: çelik üretimi için pik demir, döküm ve diğer pik demir, yüksek manganlı pik ve yüksek karbonlu ferro-manganez, (diğer demir alaşımları hariç olmak üzere);

(b) Ham ve yarı mamul demir, vasıfsız çelik veya vasıflı çelik ürünleri: ingota dökülmüş veya dökülmemiş sıvı çelik; dövme işlemi yapılacak yarı mamul ürünler için ingotlar dâhil olmak üzere: blumlar, kütükler ve slablar; levha çubukları ve teneke kaplı sac çubuklar; sıcak haddelenmiş geniş kangallar, (küçük ve orta ölçekli dökümhanelerde sıvı çelik dökümü ve üretimi hariç olmak üzere);

(c) Sıcak haddelenmiş demir, vasıfsız çelik veya vasıflı çelik ürünleri: raylar, traversler, bağlama sacları, taban sacları, kirişler, 80 mm ve üzeri ağır profiller, palplanşlar, 80 mm’nin altında olan çubuklar ve profiller ve 150 mm’nin altında olan yassı mamuller, filmaşin, yuvarlak ve kare borular, sıcak haddelenmiş çember ve şerit (tüp şerit dâhil), sıcak haddelenmiş levha (kaplanmış veya kaplanmamış), kalınlığı 3 mm ve üzerinde olan saclar ve levhalar, 150 mm ve üzerinde olan universal saclar, (tel ve tel ürünleri, parlatılmış çubuklar ve dökme demir hariç olmak üzere);

(ç) Soğuk haddelenmiş ürünler: teneke kaplı sac, kalay kurşun alaşımı kaplı sac, siyah sac, çinko kaplı levhalar, diğer kaplanmış levhalar, soğuk haddelenmiş levhalar, elektrik malzemeleri üretiminde kullanılan levhalar, teneke kaplı sac şeritler, soğuk haddelenmiş sac, kangal ve şerit olarak;

(d) Borular: tüm dikişsiz çelik borular, çapı 406,4 mm’nin üzerindeki kaynaklı çelik borular

Bu hususlar doğrultusunda belirtmiş olduğunuz 2710.1.09.30 kodlu yatırım kapsamında yalnızca genel teşviklerden yararlanılması mümkündür.

Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu ile imzalanan anlaşmaya dair detaylı bilgiye https://ticaret.gov.tr/dis-iliskiler/avrupa-birligi/akct linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmesine ilişkin tüm başvurular Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen E-TUYS adlı web tabanlı uygulama aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Yalnızca nitelikli elektronik sertifika sahibi olan ve yetkilendirme başvurusu talebi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış kişiler E-TUYS aracılığıyla yatırım teşvik işlemlerini yürütmek üzere sisteme erişebilmektedir. Bu nedenle, yatırımcıların ilk etapta yetkilendirme işlemini gerçekleştirmek üzere Bakanlığa müracaat etmeleri gerekmektedir. Yetkilendirme talepleri Bakanlığa KEP üzerinden yapılmakta olup gerekli bilgilere ve doküman örneklerine https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri linkinden ulaşılabilir. Yetkilendirme talebinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sonuçlandırılmasının akabinde E-TUYS üzerinden işlem yapmaya yetkili kişiler tarafından sisteme giriş yapılıp, işlemler başlatılabilir.

Yatırım teşvik belgesi başvurusu sürecinde ödemeniz gereken tutarlar hakkında ilgili bağlantıyı ziyaret ederek bilgi sahibi olabilirsiniz. https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri/md0301011614

Yatırım sürecinizde daha ayrıntılı bilgilendirme için bizleri ofisimizde ziyaret edebilir, iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı

Kocaeli Yatırım Destek Ofisi

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Bulvarı No: 72/A 41050 İzmit - KOCAELİ

Telefon: +90 262 332 01 44 (117-159-155)

E-posta: kocaeliydo@marka.org.tr

+
Merhaba, 10.82.04 NACE kodlu üretim faaliyetleri kapsamında lokum ve şekerleme vb. gıdaların imalatını yapıyoruz. Bu kapsamda bir makine parkı yatırımı düşünüyoruz. Bu konuda hangi destek ve teşviklerden faydalanabiliriz?
M. B. - Ankara - 29.11.2023
Cevaplayan : Ankara Yatırım Destek Ofisi - Muhammed Ali Oflaz - 29.11.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefon görüşmemizde, yatırımınızı İzmir'de OSB dışındaki bir alanda gerçekleştireceğinizi belirttiniz. Bu bağlamda sorunuzda bahse konu yatırımınızla ilgili olarak aşağıdaki destek mekanizmalarını dikkatlerinize sunarız:

Yatırımızla ilgili Yatırım Teşvik Belgesi başvurusu yapabilirsiniz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nün nihai karar verici olduğu muhtemel yatırım teşvik belgenizle 1. Bölge teşviklerinden faydalanabilirsiniz. Asgari 4 Milyon TL yatırımınız olması durumunda KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi, SGK işveren hissesi desteği (2 yıl %10 Yatırıma Katkı Oranı), Vergi İndirimi Desteği (Vergi İndirim Oranı %50, yatırıma katkı oranı %15) destek kalemlerinden istifade etme imkanının olacaktır. Ayrıca 01.05.2021 - 31.12.2025 tarihleri arasında bina-inşaat harcamalarına KDV istisnası uygulanmaktadır.

Yatırım konunuz başta olmak üzere diğer yatırımlarınız ve/veya Projelerinizle ilgili olarak İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımızla,

+
Merhaba, Azerbaycan'da yerleşik mobilya üretimi yapan bir firmayız. İstanbul'da AR-GE ofisimizi oluşturmak ve bu kapsamdaki faaliyetlerimiz için personel istihdam etmek istiyoruz. Ürünlerimiz Azerbaycan menşeilidir. Bu durumda alabileceğimiz bir teşvik var mıdır? Teşekkür ederiz.
T. H. - İstanbul - 29.11.2023
Cevaplayan : İstanbul Yatırım Destek Ofisi - Semiha Ahmet - 29.11.2023
Cevap :

Değerli Yatırımcımız,

Telefonda yapmış olduğumuz görüşmede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yatırım Teşvik Sisteminde yatırım konunuzun " Arge (Ar-Ge) ve çevre yatırımları (US97 kodu 0000.0.00.19)” öncelikli yatırımlar kapsamında olduğu anlaşılmıştır. Söz konusu yatırım ile alınacak olan makine ve ekipmanlarda KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi, 7 yıl ve %35 Yatırıma Katkı Oranı ile SGK İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirim Oranı %80 ve yatırıma katkı oranı %40 ile Vergi İndirimi Desteği, TL 5 puan - Döviz 2 puan indirimli ve toplamda 1 Milyon 400 Bin TL'yi geçemeyecek şekilde Faiz Desteğinden faydalanılmaktadır. Öncelikli Sektör Yatırımları kapsamındaki yatırımlar (6. bölge hariç tüm bölgeler için) 5. bölge desteklerinden yararlanmaktadır.

Yatırımınızla ilgili ayrıca altta yer alan AR-GE desteklerini de incelemenizi öneririz.

AR-GE Destekleri;

  1. KOSGEB’in hayata geçirdiği Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı ile yeni bir ürün, yeni bir süreç ve/veya yeni bir hizmet üretmelerinin veya iyileştirmelerinin yanı sıra (Ür-Ge) faaliyetleri ile değişen pazar taleplerine ve teknolojik gelişmelere uyum sağlamaları amacıyla; KOBİ’ler tarafından orijinal, iyileştirilmiş veya değiştirilmiş yeni ürünlerin üretilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Program kapsamındaki Projelere 1.100.000 TL ile 6.000.000 TL arasında değişen tutarlarda destek sunulabilmektedir (https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/7664/arge-urge-ve-inovasyon-destek-programi ).
  2. TÜBİTAK tarafından uygulanan 1507 – TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı bir diğer alternatif destek programıdır. Program kapsamında yeni bir ürün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında KOBİ’ler tarafından yürütülen Projelere destek sağlanabilmektedir. 1507 Sanayi Ar-Ge Destek Programı yılda 2 kez açılan Bütçe esaslı çağrılarla yürütülmektedir. 2023 yılının 2. Çağrısı 18/10/2023 tarihinde kapanmıştır. Güncel çağrı duyuruları www.tubitak.gov.tr adresinde yer alan "Duyurular ve Haberler" bölümünden takip edilebilmektedir. 1507 - TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı ile ilgili detaylı bilgiye https://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/sanayi/ulusal-destek-programlari/icerik-1507-tubitak-kobi-ar-ge-baslangic-destek-programi sayfasından ulaşılabilmektedir.
  3. 1501 - Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı ile TÜBİTAK Ar-Ge nitelikli projeleri destekleyerek; KOBİ ölçeğindeki kuruluşların uluslararası rekabet güçlerinin artırılması ve uluslararası pazarı hedefleyen ürünlerin geliştirilmesi, yurtdışına bağımlı olunan teknolojilerde rekabetçi yerli teknolojilerin kazanılması, güçlü ticarileşme potansiyeline sahip teknolojik ürünlerin geliştirilmesi, ortaklı Ar-Ge ve yenilik projeleri yapabilme yetkinliğinin kazandırılması, proje esaslı araştırma ‐ teknoloji geliştirme ve yenilikçilik faaliyetlerinin desteklenmesi, üniversite işbirliği ile Ar-Ge ve yenilik projeleri yapabilme yetkinliğinin kazandırılması amaçlanmaktadır. Program kapsamında desteklenen projeler dönemsel desteklemeye esas harcama tutarına uygulanacak destek oranı ile desteklenir. 1501 Sanayi Ar-Ge Destek Programı yılda 2 kez açılan Bütçe esaslı çağrılarla yürütülmektedir. 1501 - TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/sanayi/ulusal-destek-programlari/icerik-1501-tubitak-sanayi-ar-ge-projeleri-destekleme-programi sayfasını inceleyebilirsiniz.

İmalat Destekleri;

  1. Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan, orta - yüksek ve yüksek teknoloji alanında yer alan ve cari işlemler hesabına katkı sağlayacak ürünlerin üretimini ve ticarileştirilmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek yatırımlar KOSGEB tarafından KOBİ TEKNOYATIRIM - KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında 10 milyon TL’ye kadar desteklenebilmektedir. Söz konusu destek programı hakkında ayrıntılı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6443/kobi-teknoyatirim-kobi-teknolojik-urun-yatirim-destek-programi adresinden erişim sağlanabilmektedir.
  2. İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri kapsamında İmalat Sanayi Sektörüne yönelik olarak 2 milyon TL’ye kadar KOBİGEL - KOBİ Gelişim Destek Programı projelerine destek olunabilmektedir. Çağrı kapsamında imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmeler rekabet güçlerinin ve verimliliğinin artırılması hedeflenmektedir. Ölçüm – analiz altyapısının iyileştirilmesine yönelik projeler sunulabilmektedir. KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/3288/kobigel-kobi-gelisim-destek-programi sayfasından ulaşılabilmektedir.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

İstanbul Yatırım Destek Ofisi

Telefon: 0212 468 34 00

E-posta: yatırım@istka.org.tr

+
Merhaba, spor kulübü veya federasyonların kamp, seminer, eğitim, kurs vb. çalışmalar yapabileceği; şehirden uzak doğa içerisinde yer alan ve yabancı spor kulüplerinin de faydalanabileceği bir kamp merkezi yapma düşüncemiz var. Bu yatırım düşüncemiz ile ilgili olarak faydalanabileceğimiz destekler hakkında bilgi verebilirseniz memnun olurum.
B. A. - Bursa - 28.11.2023
Cevaplayan : Bursa Yatırım Destek Ofisi - Seher İleritürk - 28.11.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcımız,

Yaptığımız telefon görüşmesinde sporcuların şehirden uzakta, konaklayabileceği ve eğitim faaliyetleri yürütebileceği bir tesis yatırımı yapmak istediğinizi belirttiniz. Yatırımlarda arazinin niteliğine göre üzerine kurulabilecek yapılar ve kullanım amacına yönelik yapılacak faaliyetler değişmektedir. İlgili belediyeden arsanızın imar durumuna ait ihtiyaç duyduğunuz bilgileri temin ederek; yatırıma başladıktan sonra ortaya çıkabilecek izin-ruhsat durumlarını baştan öngörmek ve buna göre doğru yatırımı yapmak faydalı olacaktır.

Arazinizin, yatırımınız için gerekli niteliğe haiz olduğuna emin olduktan sonra "Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik” uyarınca yapacağınız yatırımın niteliğine karar verebilirsiniz. İlgili yönetmeliğe https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=1134&MevzuatTur=21&MevzuatTertip=5 linkinden erişebilirsiniz.

Yapacağınız yatırımın niteliğine göre teşvik belgesi uygulamaları değişmektedir. Bungalov konaklama içeren kamping yatırımları (Kamping ve konaklama alanları 5510.4.00.00) teşvik kapsamı dışındayken, yatırım konunuzun "Kırsal turizm tesisi 5510.3.02.99" olarak değerlendirilmesi durumunda "Yatırım Teşvik Belgesi" almak için başvuruda bulunabilir ve aşağıda belirtilen bölgesel teşvik destek unsurlarından yararlanılabilirsiniz.

Bursa’da bölgesel teşviklerden faydalanılabilmesi için gerekli asgari yatırım şartları; 3 milyon TL, 3 yıldız ve üzeri şartı olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda turizm tesisi yatırımları için 1. bölgede uygulanan aşağıdaki desteklerden faydalanabilirsiniz:

Dağ evi veya yayla evi turizm belgeli kırsal turizm konaklama tesisleri bölgesel teşvik unsurlarından yararlanabilmektedir. Turizm yatırım/işletme belgesi olmayan tesisler teşvik kapsamı dışındadır. Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi, Turizm Merkezi veya termal turizm konusunda yapılacak konaklama yatırımları ile asgari 5 Milyon TL tutarındaki 100 kişi ve üzeri kapasiteli yaşlı/engelli merkezleri ve Wellness yatırımları Öncelikli Sektör Yatırımları kapsamındadır. Öncelikli sektör yatırımları kapsamındaki yatırımlar için (6. bölge hariç tüm bölgeler için) 5. bölge desteklerinden faydalanmak mümkündür. Bu destekler ise şöyledir:

Yatırım Teşvik Belgesi başvuruları T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen E-TUYS adlı online ortamda yapılmaktadır. Yalnızca nitelikli elektronik sertifika sahibi olan ve yetkilendirme başvurusu talebi T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanmış kişiler E-TUYS aracılığıyla yatırım teşvik işlemlerini yürütmek üzere sisteme erişebilmektedir. Başvuru ve müteakip işlemler çevrimiçi olarak yürütülmektedir. Teşvik Belgesi başvuru süreci hakkında rehber ve açıklamalara yönelik detaylı bilgi için https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Teşvikler konusunda nihai karar merci Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’dür.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Bu ve yatırımlarınız ile ilgili diğer konularda bilgi almak ve danışmak isterseniz ofisimizi ziyaret edebilir veya telefon ile tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Bursa Yatırım Destek Ofisi

Işıktepe OSB Mahallesi (Bursa Organize Sanayi Bölgesi) Arıtma Caddesi No:22 16140

Nilüfer/Bursa TÜRKİYE

Tel: 0 224 211 1327

+
Merhaba, işletmem üzerine yatırım teşvik belgesi alacağım. Şahsım adına yetki sahibi olabilir miyim?
B. D. - Muğla - 28.11.2023
Cevaplayan : Muğla Yatırım Destek Ofisi - Hüseyin Çiftci - 28.11.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Öncelikle bizlerle irtibata geçtiğiniz için teşekkür ederiz.

Sizinle yaptığımız telefon görüşmemizde firma sahibi olarak E-TUYS Yatırım Teşvik Belgesi Başvuru ve Tamamlama süreçlerini yürütmek için kimi yetkilendirebileceğinizi öğrenmek istediğinizi belirttiniz. Bir firma yetkilisi/sahibi/genel müdürü kendisi dâhil şirket içi veya dışında e-imza sahibi herhangi bir kişiyi E-TUYS kapsamında firması adına işlem yapmaya yetkilendirebilir.

Yatırım Teşvik Belgesi müracaatına yönelik tüm detaylara https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri linkinde yer alan sayfadan ulaşabilirsiniz.

Başka yatırım planlarınız ve bu planlarınızla ilgili destekler hakkında daha detaylı bilgi almak için 0 252 213 1792 nolu telefondan veya mugla@geka.gov.tr mail adresinden de bizlere ulaşabilirsiniz.

+
Merhaba, Van ilinde 20 odalı butik bir otel yapmak istiyorum. Hangi teşviklerden yararlanabilirim ve nasıl bir yol izlemeliyim?
E. Ç. - Van - 27.11.2023
Cevaplayan : Van Yatırım Destek Ofisi - Emine Alpaslan - 28.11.2023
Cevap :

Sayın Yatırımcı,

Telefonda yaptığımız görüşmeden anlaşıldığı üzere Van ilinde butik otel yatırımı hakkında genel bir bilgi almak istemektesiniz.

Yapmak istediğiniz Yatırım için asgari 1,5 milyon TL yatırım tutarı şartı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne başvurarak teşvik belgesi alabilirsiniz ve bu belge ile 6. bölgede yer alan Van’da aşağıda belirtilen bölgesel teşvik unsurlarından yararlanabilirsiniz.

Teşvikler konusundaki başvuruların nihai değerlendirmesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. İnternet sitemiz ana sayfasından ulaşabileceğiniz Teşvik Robotu sayfasında "US-97 kodu veya tanımına göre arama yapınız" açıklaması yer alan bölüme yatırım konunuzla ilgili anahtar kelimeleri yazarak ve diğer ilgili alanları doldurarak, yatırımınızla ilgili detaylı teşvik tutarı hesaplamalarını yapabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmesine ilişkin tüm başvurular Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen E-TUYS adlı web tabanlı uygulama aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Yatırımcıların ilk etapta yetkilendirme işlemini gerçekleştirmek üzere Bakanlığa müracaat etmeleri gerekmektedir. Yetkilendirme talepleri Gerekli bilgi ve dokümanlara https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri linkinden ulaşılabilir.

Yatırımınızın kırsal alanda olması durumunda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteklerinden de yararlanmanız mümkündür. Bu destekle ilgili ayrıntılı bilgi için TKDK Van İl Koordinatörlüğü ile irtibata geçebilirsiniz. (https://van.tkdk.gov.tr/)

Yatırımınız için İŞKUR’un personel desteğinden de faydalanabilirsiniz. Bunun için İŞKUR ile irtibata geçmenizi öneririz. (https://van.iskur.gov.tr/)

Daha ayrıntılı bilgi almak için Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Van Yatırım Destek Ofisimizi ziyaret edebilir, 0 (432) 485 1015 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Soru Formu
Adınız Soyadınız
E - Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Yatırım Yapılacak İl
Soru