Faydalı Linkler

 

Kalkınma Kütüphanesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne bağlı 26 kalkınma ajansının hazırlamış olduğu dokümanlara, tek bir web sayfasından kolayca ulaşmanızı sağlayan interaktif internet sitesidir.

invest.gov.tr

Dünyada en iyi 7. Yatırım Ajansı web sitesi seçilen, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisine ait olan bu sitenin “Yatırım Süreç Sihirbazı” sayfasında, sektörler bazında aşama aşama yapılması gerekli idari işlemler anlatılmaktadır.

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu Kılavuzu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından verilen Yatırım Teşvik Belgesi  başvurusunun elektronik ortamda nasıl yapılacağını anlatan kılavuz bulunmaktadır.

kolaydestek.gov.tr

Ticaret Bakanlığı tarafından verilen 14 farklı desteğin daha kolay ve anlaşılır biçimde sunulmasını amaçlayan bir sitedir. İhracat yaparken müşteri bulma, yurt dışında reklam verme, fuarlara katılma, müşteriler için uygun kredi bulma gibi konularda destekler anlatılmaktadır.

ktbyatirimisletmeler.gov.tr

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’ne ait olan bu sitede, turizm tesisleri başvuru işlemleri, mevzuat, istatistikler, devlet desteklemeleri ve bu sektöre ait çeşitli diğer bilgiler yer almaktadır. Turizm yatırımı yapmadan önce bu sitedeki bilgilere bakmak, büyük ölçüde yol gösterici olacaktır.

trademap.org

TradeMap, İsviçre Uluslararası Ticaret Merkezi tarafından kurulmuş, dünyadaki şirketlere ve ticareti destekleyen kuruluşlara, uluslararası pazarlar hakkında bilgiler sunan bir şirkettir ve trademap.org web sitesine ücretsiz üye olunabilmektedir. 220 ülkeye ve 5.300 adet ürüne dair dış ticaret verilerine, GTİP(Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) kodu kullanarak ulaşılabilmektedir. Yurt dışı pazarlama ile uğraşan şirketlerimize hedef pazar belirlemede faydalı olacağını düşünmekteyiz.

TARYAT (Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisi)

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisi” web sitesidir. Tarımsal desteklemelerin tek bir yerden takip edilebileceği bu sitede, bakanlık destekleri, krediler ve teşviklerle ilgili bilgiler yer almaktadır. Zaman zaman bağlantı problemleri yaşanabilmekle birlikte, her geçen gün site içeriği zenginleşmektedir.

ab-ilan.com

Avrupa Birliği ile ilgili yeni iş ilanları, hibe, fon ve proje fırsatları, SSTK’ların çalışmalar, kobiler için fırsatlar, işbirliği teklifleri, etkinlik duyuruları yer almaktadır.

mikroegitim.org

İhracatçılarımızın devlet yardımlarından daha büyük ölçüde yararlanabilmesini amaçlayan bu sitede, mevzuatı daha yalın şekilde anlatan sunumları ile her ihracatçımızın uğraması gereken bir site olarak görüyoruz. Ayrıca site ekibine ulaşılarak, devlet yardımlarına ulaşmada sıkıntı yaşayan kişi ya da kuruluşlara yardımcı olunmaktadır.

tse.org.tr/Dergiler

Türk Standartları Enstitüsü’nün yayını olan “Standard Ekonomik ve Teknik Dergi”, her ay çeşitli gözde yatırım alanlarında, güncel ve nitelikli bilgiler içeren dergi çıkarmaktadır.

Masa Başı Dış Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

OAİB (Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri) kurumsal web sitesi sıkça sorulan sorular sayfasında bulunan dış pazar araştırması ile ilgilli faydalı bir kaynaktır.

lonca.gov.tr

Ülkemiz sanayi işletmelerinin NACE kodu ve il bazlı olarak sorgulama yapılarak iletişim bilgilerinin yer aldığı faydalı bir envanter çalışmasıdır.

istanbulstartupangels.com

Yüksek etki yaratacak yeni girişimleri başlangıç aşamasında keşfetmek, mentorluk yapmak ve Türkiye’deki potansiyel yatırımcıları geliştirmeyi amaçlayan akredite melek yatırımcı ağıdır.

destekal.gov.tr

SGK teşviklerinin bir araya getirilerek sade bir arayüz ile antatıldığı web sitesidir.